skip to Main Content

Urologas: lietuviai vis dar gėdijasi kalbėti apie prostatos vėžį

 

Nors prostatos vėžys Lietuvoje yra dažniausia vyrų onkologinė liga, nuo kurios kasmet miršta 400–500 žmonių, lietuviai vis dar gėdijasi apie ją kalbėti. Ekspertai perspėja, kad sergamumas prostatos vėžiu kasmet didėja, o vaisto nuo šios ligos kol kas nėra, todėl derėtų kuo anksčiau pradėti rūpintis prostatos vėžio prevencija. 

Kauno klinikinės ligoninės urologas Paulius Bosas sako, kad prostatos vėžys kasmet nustatomas apie 3 tūkst. Lietuvos vyrų. Jis pabrėžia, kad aiškius simptomus dažniausiai sukelia jau pažengęs vėžys, tad tirtis nuo šios ligos reikėtų profilaktiškai.

„Nustatyta tiesioginė priklausomybė – kuo mažesnės stadijos vėžį pradedi gydyti, tuo geresni rezultatai. Todėl tirtis rekomenduojama tada, kai dar nieko nejaučiate. Tokiu atveju dar yra galimybė nugalėti šią klastingą ligą. Tačiau lietuviai bijo atvykti urologo apžiūrai ir vienas kitą ja nepagrįstai gąsdina, o išgydyti ligoniai nenori atskleisti savo „paslapties“ apie ligą aplinkiniams“, – sako P. Bosas. 

Jis aiškina, kad Lietuvoje, vykdant Prostatos vėžio profilaktikos programą, 50-ies metų ir vyresniems vyrams kartą per dvejus metus atliekamas prostatos specifinio antigeno (PSA) tyrimas (juo remiantis galima įtarti prostatos vėžį) ir asmuo siunčiama urologo apžiūrai. 

Jei, tiriant prostatos vėžį, nustatomas padidėjęs PSA, kai kuriose vakarų valstybėse prieš biopsijos procedūrą rekomenduojamas prostatos MRT. Ši praktika pamažu pasiekia ir Lietuvą. 

Viso kūno MRT (neinvazinė patikra, kurios metu matomi viso kūno ir organų vaizdai) yra jautresnis nei rentgenografijos ar tam tikri radionuklidiniai tyrimai, nustatant prostatos vėžio išsisėjimą į kaulus aukštos rizikos pacientams. Jam prilygsta tik pozitronų emisijos tomografija, tačiau šis tyrimas yra gerokai brangesnis nei MRT bei sunkiau prieinamas. Be to, MRT tyrimas nešvitina paciento, nes jo metu nenaudojama radiacija.

„Tai naujas tyrimo metodas. Šiemet paskelbti duomenys rodo, kad MRT randa agresyvų prostatos vėžį ligoniams, kuriems numatyta prostatos biopsija. Dėl šios priežasties kai kuriose šalyse šis tyrimas pradėtas atlikinėti prieš prostatos biopsiją, kad būtų galima paimti prostatos audinio iš svarbesnių prostatos vietų, kur yra piktesnis vėžys. 

Rezultatams labai svarbu ne tik magnetinio rezonanso galingumas, bet ir  programinė įranga, leidžianti išgauti kokybiškiausią vaizdą, bei vertinančio gydytojo kvalifikacija“, – aiškina urologas.

Pasak MRT tyrimus atliekančio medicinos diagnostikos tinklo „Affidea Lietuva“ medikės, medicinos mokslų daktarės Jurgitos Ušinskienės, Lietuvoje jie kasmet atlieka daugiau nei tūkstantį prostatos tyrimų.  

Medicinos diagnostikos įmonė „Affidea Lietuva“ veiklą Lietuvoje pradėjo 2005 m. Šiuo metu šalyje veikia 7 „Affidea Lietuva“ diagnostikos centrai, įsikūrę Vilniuje, Kaune, Šiauliuose, Panevėžyje bei Druskininkuose. Centruose teikiamos magnetinio rezonanso, kompiuterinės tomografijos, rentgeno, mamografijos paslaugos, ultragarso tyrimai.

Facebook komentarai
Back To Top
});}(jQuery));