Talibanas susigražina Afganistaną

Andrej Čaikovski

Kas vyksta Kunduze? Čia tarsi bėgimas paskui išvažiuojantį traukinį. Daugeliu prasmių ginti miestą yra paprasčiau nei jį pulti. Daugybė pastatų sudaro puikias gynybines pozicijas – kurias įveikti daugeliu atvejų paprasčiausia jas apšaudant artilerija ar bombarduojant.

Bailūs Afganistano kariškiai pabėgo nepaisant to, kad Talibanas tikrai neturi aviacijos – o ir didesnio kalibro artilerijos greičiausiai irgi (turi minosvaidžius, gal turi mobilesnius pabūklus). Taigi Talibano kovotojai puikiai įvykdė užduotį visiškai perimti Kunduzo miesto kontrolę. Ar daug norinčių teigti, kad tie, kurie su ginklais rankose puolė kariuomenę ir ją įveikė, yra „teroristai”???

Tačiau be akivaizdžios Talibano narsos ir ryžtingumo, didelę reikšmę suvaidino žema Afganistano ginkluotųjų pajėgų karių ir policininkų žema kovinė moralė, bailumas. Net neabejoju, kad kariškių Kunduze buvo daugiau nei Talibano kovotojų, ir būtent kariškiai buvo įrengtuose gynybiniuose įtvirtinimuose, todėl normaliu atveju puolantieji turėjo susidurti su efektyviu pasipriešinimu ir patirti didelių nuostolių. Bet pagrindiniu kariškių rūpesčiu greitai tapo sprukimas, perduodantis toliau paniką…

Kai miestą gina ne bailiai, viskas atrodo visiškai kitaip. Prisiminkime, kaip Islamo valstybė sėkmingai, daugiau nei mėnesį gynė Tikritą nuo keliasdešimt kartų didesnių Irako savanorių, genčių kovotojų ir kariškių pajėgų (su juos remiančių JAV vykdomais oro antskrydžiais).

MANO PROGNOZĖ:
1. Afganistano valdantysis režimas negali sau leisti galutinai prarasti Kunduzo miesto kontrolę.
2. Bailiems kariams ir policininkams drąsos neįdiegsi, kilti į puolimą iš esmės nepriversi. Vadovybės grasinimai nepadės, dėl bailumo masiškumo. Irake po skaudžių, tiesiog katastrofiškų pralaimėjimų irgi bandyta grasinti tribunolais, tačiau tai teliko grasinimais.
3. Todėl greitai pasakos apie civilių apsaugą pasibaigs, o prasidės Kunduzo didelio masto bombardavimai ir apšaudymai.
4. Šį kartą Kabulas po užsitęsusio šturmo susigrąžins Kunduzo griuvėsių kontrolę.
5. Ateityje Talibanui vis plečiant puolimų geografiją, į juos vis labiau bus nebespėjama sureaguoti. Vis mažiau bus galimybių Afganistano režimui sukoncentruoti pagrindines pajėgas vienoje vietoje.

Facebook komentarai
});}(jQuery));