Viskas baigta – JAV bėga iš Afganistano, tai gėdingiausias Amerikos pralaimėjimas karo istorijoje

evakuaija

Šį rytą pranešta, kad mūšiai vyksta jau Kabulo priemesčiuose – talibai iš visų pusių puola apgailėtiną JAV marionetinį režimą, o CŽV smarkiai apsiskaičiavo, skaičiuodama, kad šis režimas sugebės dar ilgai kovoti su talibais. kai kurie apžvalgininkai abejoja, ar JAV sugebės per vieną dieną evakuoti savo daugiau nei 10 tūkst. personalą iš Kabulo

Šį ryta nufotografuotas JAV malūnsparnis virš JAV ambasados Kabule – evakuacija vyksta pilnu tempu, abejojama, ar pavyks evakuoti visą 10 tūkst. žmonių JAV personalą. Visą vadinamoji Afganistano armija išbėgiojo, persirengė civiliais rūbais, o vyriausybės nariai pabėgo per sieną malūnsparniais adba džipais, prikrautais aukso. Viskas baigta, jokio pasipriešinimo talibams nėra. JAV kariuomenė desperatiškai bando apsaugoti Kabulo oro uostą, kad galėtų evakuoti vakariečius.

evakuaija

Tai primena garsią nuotrauką – helikopteris ant JAV ambasados stogo Saigone bano išgelbėti bėgančius žmones 1975 m.

bega

Talibai įžengia į Kabulą – jiems niekas nesipriešina

 

Talibanas įsiveržė į aukščiausio Afganistano karo vado ir JAV sąjungininko generolo Dostumo rūmus – teigiama, kad kovotojai pasiekė Kabulo apylinkes, kurios kris per kelias valandas, o britai ir amerikiečiai evakuojasi.
Sukilėliai sustiprino savo įtaką Afganistane, užėmę Mazar-e-Šarifą – smarkiai apgintą miestą šiaurėje
Kovotojai buvo nufilmuoti, kaip įsiveržia į prabangius liūdnai pagarsėjusio karo vado armijos maršalo Rashido Dostumo namus
Vakar vakare paskelbtame pareiškime JAV Prezidentas Joe Bidenas apkaltino Donaldą Trumpą ir Afganistano kariuomenę dėl žudynių
Jis sakė, kad „neperleis šio karo penktam prezidentui”, ir kritikavo Afganistano kariuomenę dėl nesugebėjimo kovoti.

Kita vertus, basi talibai juokėsi, užėmę JAV sąjungininko generolo namus – net baldai jame buvo iš gryno aukso.

Rai neįtikėtina tokioje skurdžioje šalyje, kaip Afganistanas, tačiau yra atsakymas, kad nežabota JAV marionetinės valdžios korupcija yra atsakymas, kodėl basi talibai nugalėjo šitą apgailėtiną režimą.

Talibano kovotojai įsiveržė į aukščiausio Afganistano karo vado ir JAV sąjungininko rūmus ir vaizdo įrašuose užfiksavo, kaip ilsisi ant jo auksinių baldų ir apžiūrinėja auksinį arbatos servizą – jų puolimas artėja prie sostinės Kabulo, o vakariečiai stengiasi išvykti.

Generolo Rashid Dostum namai yra šiauriniame Mazar-e-Sharif mieste, kuris vakar krito prieš Talibaną, o dabar teigiama, kad besiveržiantys kovotojai pasiekė Kabulo pakraščius.

R. Dostumas buvo pagrindinis JAV sąjungininkas 20 metų trukusioje kampanijoje prieš Talibaną ir garsėjo tuo, kad netrukus po rugsėjo 11-osios kovojo su specialiųjų pajėgų  kariais”.

https://www.dailymail.co.uk/news/article-9894251/Rampant-Taliban-ransack-palatial-home-Afghan-warlord-ally-General-Dostum.html#v-7471933870677932991

Prieš rugsėjo 11-ąją jis buvo liūdnai pagarsėjęs karo vadas, kuris garsėjo tuo, kad gyvi kaliniai būdavo sutraiškomi po tanko ratais, o pastaraisiais metais jis buvo aukštas Afganistano nacionalinės armijos pareigūnas. Manoma, kad jis pabėgo.

Žlugus Mazar-e-Šarifui, nepatvirtintais duomenimis, Kabulo pakraščiuose vyksta mūšiai, o Talibanas neabejotinai artėja prie sostinės artilerijos atstumu – kai kas prognozuoja, kad ji gali žlugti per kelias valandas.

Didžiosios Britanijos ambasada bus evakuota sekmadienį, o JAV prezidentas Džo Baidenas vakar padidino į Afganistaną siunčiamų karių skaičių iki 5 000, kad per 72 valandas padėtų evakuoti Amerikos ambasadą.

Vakar vakare paskelbtame pareiškime J. Bidenas kaltino D. Trumpą ir Afganistano kariuomenę dėl žudynių ir sakė, kad jo pirmtakas sudarė susitarimą, dėl kurio karo vadai „kariniu požiūriu atsidūrė stipriausioje padėtyje nuo 2001 m.”.

Jis teigė: „Baidenas teigė, kad „Baiden”, kaip ir kiti JAV kariškiai, buvo priverstas nutraukti savo veiksmus: Dar vieni ar penkeri metai JAV karinio dalyvavimo nebūtų nieko pakeitę, jei Afganistano kariuomenė negali ar nenori išlaikyti savo šalies.

Buvau ketvirtasis prezidentas, vadovavęs Amerikos karių buvimui Afganistane – du respublikonai ir du demokratai. Nenorėčiau ir nenorėčiau perduoti šio karo penktajam.

Jis taip pat paskelbė, kad didina JAV karių, dislokuojamų saugoti pasitraukimo iš JAV ambasados, skaičių iki 5 000.

Maždaug 1 000 karių jau yra vietoje, o dar 3 000 buvo išsiųsti kitą savaitę, kol šeštadienį, situacijai paaštrėjus, pareigūnai paskelbė apie papildomų 1 000 karių dislokavimą.

Šeštadienį buvo nufilmuota, kaip kovotojai su ginklais vaikšto su Dostumu po prabangų ovalo formos kambarį, pilną šviestuvų ir auksinių baldų, ir pozuoja ant kėdžių.

Vaizdo įrašuose iš Kandaharo taip pat matyti, kaip Talibano kovotojai užgrobia ant žemės paliktus JAV gamybos sraigtasparnius „Blackhawk” ir pakyla į orą rusiškais orlaiviais, apvertę jų įgulą.

Tai įvyko po to, kai krito ketvirtas pagal dydį šalies miestas Mazar-e-Šarifas, kurį Afganistano pajėgos ir du įtakingi buvę karo vadai buvo pasižadėję ginti.

Dėl šio žingsnio sukilėliai kontroliuoja visą Afganistano šiaurę, o Vakarų remiama vyriausybė apsiriboja centru ir rytuose.

The Taliban have ransacked the palatial home of top Afghan warlord and US ally General Dostum. They are pictured with a golden tea set

Talibanas apiplėšė svarbiausio Afganistano karo vado ir JAV sąjungininko generolo Dostumo rūmus. Jie nufotografuoti su auksiniu arbatos rinkiniu

A fighter poses in front of a gold cabinet at the home of Army Marshal Rashid Dostum - an infamous warlord and a former Afghan vice president who has survived the past 40 years of conflict by cutting deals and switching sides

Kariuomenės maršalo Rašido Dostumo – liūdnai pagarsėjusio karo vado ir buvusio Afganistano viceprezidento, kuris per pastaruosius 40 konflikto metų išgyveno sudarydamas sandėrius ir keisdamas puses, – namuose kovotojas pozuoja prie auksinės spintos.

A Taliban fighter poses with a US-made Afghan air force Blackhawk helicopter at captured Kandahar airfield

Balcho provincijos, kurioje yra šis miestas, įstatymų leidėjas Abasas Ebrahimzada sakė, kad nacionalinė armija pasidavė pirmoji, o tai paskatino vyriausybę remiančias sukarintas pajėgas ir kitas pajėgas prarasti moralę ir pasiduoti prieš anksčiau šeštadienį pradėtą Talibano puolimą.

Ebrahimzada sakė, kad Dostumas ir Ata Mohammadas Nooras, buvę karo vadai, vadovaujantys tūkstančiams kovotojų, pabėgo iš provincijos ir jų buvimo vieta nežinoma.

A. Nooras „Facebook” žinutėje teigė, kad jo pralaimėjimas Mazar-e-Šarife buvo organizuotas, ir kaltino vyriausybines pajėgas, sakydamas, kad jos perdavė savo ginklus ir įrangą Talibanui. Jis nenurodė, kas organizavo sąmokslą, ir nepateikė detalių, tačiau teigė, kad jis ir Dostumas „dabar yra saugioje vietoje”.

Pastarosiomis dienomis Talibanas smarkiai pasistūmėjo į priekį, be kita ko, užėmė antrąjį ir trečiąjį pagal dydį šalies miestus Heratą ir Kandaharą. Dabar jie kontroliuoja maždaug 24 iš 34 Afganistano provincijų, o Vakarų remiamai vyriausybei lieka tik kelios provincijos centre ir rytuose bei sostinė Kabulas.

Šeštadienį Talibanas užėmė visą Logaro provinciją, esančią į pietus nuo Kabulo, ir sulaikė vietos pareigūnus, sakė šios provincijos įstatymų leidėja Hoda Ahmadi. Ji teigė, kad talibai pasiekė Čar Asjabo rajoną, esantį vos už 11 km į pietus nuo sostinės.

Vėliau sukilėliai be kovos užėmė Mihterlamą, Lagmano provincijos, esančios į šiaurės rytus nuo Kabulo, sostinę, pasak šios provincijos įstatymų leidėjo Zefono Safi (Zefon Safi).

Šeštadienį Afganistano prezidentas Ašrafas Ganis (Ashraf Ghani) pasakė kalbą per televiziją – tai buvo jo pirmas viešas pasirodymas po neseniai Talibano pasiektų laimėjimų. Jis pažadėjo neatsisakyti „pasiekimų”, pasiektų per 20 metų nuo tada, kai JAV po rugsėjo 11-osios išpuolių nuvertė Talibaną.

Šią savaitę JAV Katare tęsė vyriausybės ir Talibano taikos derybas, o tarptautinė bendruomenė įspėjo, kad bus vengiama Talibano vyriausybės, sudarytos jėga. Tačiau atrodo, kad sukilėliai nėra suinteresuoti daryti nuolaidų, nes jie skina pergales mūšio lauke.

Pradėjome konsultacijas vyriausybės viduje su vyresniaisiais ir politiniais lyderiais, įvairių lygių bendruomenės atstovais bei mūsų tarptautiniais sąjungininkais, – sakė Ghani. Netrukus su jumis pasidalysime rezultatais”, – pridūrė jis, tačiau daugiau nieko neaiškino.

Po kelių valandų jo pajėgos patyrė vieną didžiausių nesėkmių nuo Talibano puolimo pradžios.

Mazar-e-Šarifas, kuriame yra garsi musulmonų šventovė, išklota mėlynomis plytelėmis, buvo Šiaurės aljanso – etninių kovotojų, kurie 2001 m. padėjo JAV nuversti Talibaną, – tvirtovė.

1997 m. iki 2 000 Talibano kovotojų buvo paimti į nelaisvę ir nužudyti pajėgų, ištikimų šiitų hazarų lyderiui Mohammedui Mohaqiqui ir jo etniniams sąjungininkams uzbekams. Kitais metais Talibanas sugrįžo ir keršydamas nužudė tūkstančius hazarų Mazar-e-Šarife.

Aplink Mazar-e-Šarifą atsirado kelios laikinos stovyklos, kuriose daugiausia etniniai hazarai prisiglaudė pabėgę iš savo namų atokiose vietovėse. Jie teigė, kad Talibanas sulaikė giminaičius, kurie siekė palikti savo rajonus, o kai kuriais atvejais sudegino mokyklas.

Dešimtys tūkstančių afganų paliko savo namus, daugelis jų baiminasi, kad vėl sugrįš Talibano priespauda. Anksčiau ši grupuotė valdė Afganistaną pagal griežtą islamo teisę, pagal kurią moterims buvo draudžiama dirbti ar lankyti mokyklą, jos negalėjo išeiti iš namų be lydinčio vyriškos lyties giminaičio.

Salima Mazari, viena iš nedaugelio moterų apygardų valdytojų šalyje, anksčiau šeštadienį duodama interviu iš Mazar-e-Šarifo, prieš jam žlungant, išreiškė nuogąstavimus dėl Talibano įsigalėjimo.

Moterims neliks vietos, – sakė Mazari, vadovaujanti 36 000 gyventojų turinčiam rajonui netoli šiaurinio miesto. „Talibano kontroliuojamose provincijose moterų nebėra, net miestuose. Jos visos įkalintos savo namuose.

 

Translated with www.DeepL.com/Translator (free version)

Facebook komentarai
});}(jQuery));