Seimo opozicinių frakcijų pranešimas: „Seimas turi būti paleistas ir surengti pirmalaikiai rinkimai“

Seimo opozicinių frakcijų pranešimas: „Seimas turi būti paleistas ir surengti pirmalaikiai rinkimai“

2018 m. kovo 14 d. pranešimas žiniasklaidai 

 

 

 

Seimo opozicinių frakcijų seniūnai laikosi pozicijos, kad dėl visiško tautos atstovybės diskreditavimo ir pažeistos slapto balsavimo procedūros Mindaugo Basčio apkaltos procese Seimas turi būti paleistas ir surengti pirmalaikiai rinkimai. Opozicinių Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD), Liberalų sąjūdžio, „Tvarkos ir teisingumo“, Lietuvos socialdemokratų partijos frakcijų bei Mišrios Seimo narių grupės seniūnai sutarė registruoti nutarimą dėl Seimo paleidimo ir pirmalaikių rinkimų surengimo.

 

„Mūsų pozicija nesikeičia. Balsavimas dėl M. Basčio buvo paskutinis lašas serijoje skandalų, į kuriuos valstiečių dėka įklimpo Seimas. Tautos atstovybė visiškai prarado visuomenės pasitikėjimą ir savo moralinį veidą, pamynė Konstitucinio Teismo autoritetą bei parodė, kad su priešiškų valstybių agentais bendraujantys asmenys gali nebaudžiami Seimo vardu veikti prieš Lietuvos interesus. Akivaizdu, kad tokia Seimo daugumos pozicija kardinaliai skiriasi nuo Lietuvos žmonių pozicijos ir lūkesčių šiam Seimui. Didelis susidomėjimas rytdienos mitingu prie parlamento rodo būtent tokią visuomenės valią. Sunkiai įsivaizduoju konstruktyvų ir rezultatyvų tolesnį darbą Seime esant tokiai situacijai, kai valdančiosios daugumos jau kurį laiką tiesiog nėra, o viso šio chaoso pasekmes bandoma pridengti melu. Todėl artimiausiu metu registruosime nutarimą dėl Seimo paleidimo ir išankstinių rinkimų paskelbimo. Laikas baigti šį cirką“, – situaciją komentavo TS-LKD frakcijos seniūnas Gabrielius Landsbergis.

 

„Teisinės valstybės principų ignoravimas, valstybės strateginių interesų nesuvokimas, Seimo narių vertimas tarnauti frakcijos ar partijos vadovams tampa priežastimi baigti rizikingus žaidimus su demokratija Lietuvoje ir su visa valstybe“, – susidariusią situaciją aiškino Liberalų sąjūdžio frakcijos seniūnas Eugenijus Gentvilas.

 

Lietuvos socialdemokratų partijos frakcijos seniūnas Juozas Olekas teigia, kad kalbos apie slapto balsavimo panaikinimą kelia didelį nerimą ir toks valdančiųjų pasiūlymas būtų laikomas bandymu kontroliuoti laisvą Seimo narių valią: „Tai būtų didelis žingsnis atgal mūsų demokratijai. Žinome, kad anksčiau būdavo bandymų kontroliuoti Seimo narių balsavimą naudojant skirtingų spalvų rašiklius. Šiandien valdantieji bando naudoti modernias technologijas ir kontroliuoti frakcijos narius fotografuojant biuletenius ir siunčiant nuotraukas frakcijos vadovams. Matome, kad esame patekę į tokią parlamentinę krizę, iš kurios išbristi padėtų pirmalaikiai rinkimai.“

 

„Užpildyto balsavimo biuletenio fotografavimas ir viešinimas, siuntimas frakcijos ar partijos vadovybei yra neabejotinas laisvos Seimo nario valios balsuoti pagal sąžinę ribojimas. Tokia situacija nedovanotina ir negali tęstis“, – opozicinių frakcijų iniciatyvai pritarė frakcijos „Tvarka ir teisingumas“ seniūnas Vytautas Kamblevičius.

 

Mišrios Seimo narių grupės seniūnas Bronislovas Matelis teigė, kad „kol konservatoriai kaltina valstiečius, o pastarieji – konservatorius, Seimas atsidūrė gilioje duobėje dėl galimai padaryto nusikaltimo kontroliuojant slapto balsavimo metu išreikštą valią, todėl matau vienintelę išeiti – paleisti Seimą. To galima išvengti, jeigu valstiečiai prisipažins, kas organizavo masinį biuletenių fotografavimą. Tokiam asmeniui turėtų būti keliama apkaltos byla, o Seimas galėtų toliau dirbti. Bet ar valdančioji dauguma pasirengusi būti atvira ir sąžininga? Abejoju“.

 

Lietuvos Respublikos Konstitucijos 58 straipsnis numato galimybę Seimui pasileisti ir organizuoti pirmalaikius rinkimus. Seimo nutarimui dėl pirmalaikių rinkimų reikalingas 3/5 visų Seimo narių palaikymas. Naujo Seimo rinkimai turi būti surengti ne vėliau kaip per tris mėnesius nuo sprendimo dėl pirmalaikių rinkimų priėmimo.

 

Opozicijos registruojamas nutarimas dėl pirmalaikių rinkimų.

 

PRANEŠIMĄ PASKELBĖ : MONIKA KUTKAITYTĖ, LIETUVOS RESPUBLIKOS SEIMO KANCELIARIJA

Facebook komentarai
});}(jQuery));