Seimo LSDP frakcijos pranešimas: „Panika dėl BRELL – sąmoningai politinių oponentų pučiamas burbulas?“

Seimo LSDP frakcijos pranešimas: „Panika dėl BRELL – sąmoningai politinių oponentų pučiamas burbulas?“

Kilusios kalbos apie milijardinius nuostolius trims Baltijos šalims pasitraukus iš BRELL elektros žiedo, jungiančio Baltijos šalis, Baltarusiją ir Rusiją, yra niekuo nepagrįstos, o teiginiai apie patirtų nuostolių kompensavimą yra iš piršto laužti.

 

„Šiuo metu nevyksta jokie svarstymai dėl kompensavimo sutarties sąlygų keitimo. Atsijungimas iš BRELL sistemos bus ilgalaikis procesas. Jeigu kažkas galvoja, kad galima nukirpti kažkokius laidus arba sumontuoti tam tikrus jungiklius ir elektros tiekimą iš vienos sistemos nutraukti ir pradėti naudotis iš kitur, tai mąstoma labai primityviai“, – sako Ministras Pirmininkas Algirdas Butkevičius.

 

„Tiek dabar sėjama panika, tiek aplinkybės, kuriomis pasirašyta sutartis rodo kiek daug klaidingos informacijos supa šią sutartį bei jos sąlygas. Prieš pasirašant BRELL sutartį, techninės specifikacijos bei kitos sąlygos buvo ilgai ir kruopščiai derinamos, tačiau 1999 metais tuometinė konservatorių Vyriausybė dėl neišmanymo neleido „Lietuvos energijai“ pasirašyti šio susitarimo. Buvo teigiama, jog tai politizuotas susitarimas, kenksmingas Lietuvos interesams. Panašiai kalbama ir dabar. Tik 2001 metais „Lietuvos energijai“ buvo leista pasirašyti šį susitarimą, sutarus dėl lygiagrečių energetikos sistemų darbų“, – sako Seimo Europos reikalų komiteto narė Birutė Vėsaitė.

 

Milžiniški nuostoliai Rusijai ir Baltarusijai dėl esamų jungčių išmontavimo kilti negali, nes net ir pasikeitus režimui, prekyba elektra galės vykti, tačiau nebebūsime aukštos įtampos tinklais sujungti tik su BRELL sistemos valstybėmis. Dabar reikia atlikti visus paruošiamuosius darbus dėl sinchronizacijos su kontinentinės Europos elektros sistema. Derybos dėl sistemos perėjimo iš vienos sinchroninės zonos į kitą turėtų vykti ne tarp atskirų šalių elektros tinklų operatorių, o tarp Europos Sąjungos ir Rusijos bei Baltarusijos.

 

„Panašu, jog visa ši istorija pirmiausiai kyla dėl politinių oponentų sukelto erzelio. Nieko konstruktyvaus negalėdami pasiūlyti, jie tiesiog bando kvailinti Lietuvos žmones. Artėjant Seimo rinkimams, o reitingams vis dar išliekant duobėje, konservatoriai bando daryti tai, ką geriausiai moka – prikurti nebūtų baimių ir iliuzijų“, – įsitikinusi Seimo narė B. Vėsaitė.

 

PRANEŠIMĄ PASKELBĖ: RIMAS RUDAITIS, LIETUVOS RESPUBLIKOS SEIMAS

Facebook komentarai
});}(jQuery));