Seimas imsis naktinių taikiklių

Seimas imsis naktinių taikiklių

Ketvirtadienį Seimo plenariniame posėdyje bus svarstomas naktinių taikiklių naudojimo medžioklėje klausimas. Šis didelio visuomenės susidomėjimo sulaukęs projektas jau spėjo supriešinti visą Lietuvos gamtosaugos bendruomenę su Seimo medžiotojais. Dalis jų agresyviai siekia įmantrios įrangos savo asmeniniam hobiui, ignoruodami gausius argumentus prieš taikiklius.

Siūlymui vieningai pasipriešino Aplinkos ministerija, gamtos apsaugos kontrolės institucijos, nevyriausybinės organizacijos, pačių medžiotojų organizacijos ir peticiją pasirašę 11000 piliečių. Vasarą projektą svarstęs Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetas taip pat nubalsavo jam nepritarti.

Tačiau Broniaus Bradausko ir jį palaikančių medžiotojų stumiamas projektas toliau skinasi kelią. Seimas atmetė Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto išvadas ir paskyrė naują pagrindinį komitetą – šįsyk Aplinkos apsaugos. Praėjusį trečiadienį komitetas 6-iais balsais prieš 4-is nubalsavo pritarti projektui. Iš keturių komiteto socialdemokratų trys balsavo už savo įtakingo partiečio ir aktyvaus medžiotojo B. Bradausko asmeniškai propaguojamą siūlymą. Balsavusieji už projektą neišgirdo Aplinkos ministerijos specialistų, aplinkosaugininkų, nevyriausybininkų ir taikiklių nepalaikančių medžiotojų argumentų.

Naktiniai taikikliai jų rėmėjų pristatomi kaip humaniška medžioklės priemonė, spręsianti afrikinio kiaulių maro problemą. Tačiau visiems akivaizdu, kad kiaulių maras tėra tik patogus pretekstas. Iš keturių nuo maro kenčiančių ES šalių tik Latvijoje galima medžioklė su šia įranga. Ir tai nieko nepakeitė, nes maras iš Latvijos nepasitraukė. Estija ir Lenkija tokių priemonių net nesvarsto, o Europos maisto saugos tarnybos rekomendacijose dėl maro naktiniai taikikliai sugretinti su nuodais ir įvardinami kaip nepriimtina gyvūnijos valdymo priemonė. Nieko stebėtino, kad Europos Sąjungoje naktiniai taikikliai medžioklėje leidžiami tik trijose šalyse iš 28.

Naktinių taikiklių naudojimas leis gyvūnus medžioti jų ramybės periodu, be to, dar labiau sumažins galimybes išvengti kulkos, todėl neabejotinai prieštarauja medžioklės etikai ir tradicijoms. Intensyvesnis šaudymas tamsoje, ypač naudojant vidutiniam medžiotojui teįkandamus pigius abejotinos kokybės taikiklius, reikš daugiau sužeidimų ir gyvūnų kančių. Be to, šia įranga neabejotinai apsidžiaugs ir naudosis brakonieriai, kurių absoliuti dauguma yra patys medžiotojai.

Lietuvos medžiotojų ir žvejų draugijos (LMŽD) taryba dar prieš metus nubalsavo nepritarti naktiniams taikikliams. Tačiau tai netrukdo šios draugijos vadovui B. Bradauskui užsiimti aktyvia agitacija, kurią jis pristato kaip vieningą medžiotojų poziciją. Kai savo nepritarimą siūlymams išreiškė kitos dvi Lietuvos medžiotojų sąjungos, B. Bradausko bendrapartietis Andrius Palionis užregistravo įstatymo pataisą, kuria iš esmės siūloma panaikinti šia sąjungas, paliekant tik vienintelę LMŽD. Abejones dėl motyvų ir demokratiškumo papildo ir tas faktas, kad LMŽD taryboje yra didžiausio Lietuvos ginklų ir šaudmenų pardavėjo UAB „Oksalis“ direktorius Gytis Misiukevičius, kurio kišenė pasipildytų įspūdingomis sumomis įteisinus taikiklius.

B. Bradausko ir kai kurių kitų Seimo medžiotojų pastangos bet kokia kaina priimti projektą, kuriam vieningai prieštarauja aplinkosaugos institucijos bei bendruomenė, kelia rimtų klausimų dėl to, kieno ir kokie interesai yra ginami. Vieša paslaptis, kad daug turtingų medžiotojų naktinius taikiklius seniausiai turi, ir jiems tetrūksta juos legalizuoti. O dabar pasitaikė puikiausia proga tai padaryti. Viliamės, kad Seimui užteks įžvalgumo tai suprasti ir priimti teisingą bei moralų sprendimą – nepritarti naktinių taikiklių projektui.

GAA „Baltijos vilkas“ informacija

Facebook komentarai
});}(jQuery));