SAM instrukcija, kaip tvarkyti ir šarvoti mirusiuosius nuo konoraviruso

Verygos1
Erikas Jansonas
Po to, kai šiandien Sveikatos apsaugos ministerijos internetiniame puslapyje pasirodė straipsnis „kaip tvarkyti ir šarvoti mirusiuosius nuo konoraviruso“ (taip taip, konoraviruso…) nusprendžiau, kad ir man laikas įkišti savo niekam neįdomų trigrašį. The Lancet praėjusią savaitę pasidalino labai įdomiu straipsniu apie COVID-19 virusą. Tyrimas buvo atliktas Italijoje – šalyje, kurios scenarijaus nei vienas nenorėtume pakartoti. Štai keletas, mano galva, svarbiausių naujienų:
– Mirčių atvejai pagal amžiaus grupes sudaro 42,2% (80–89 metų amžiaus), 32,4% (70–79 metų amžiaus), 8,4% (60–69 metų amžiaus, 2,8% (50–59 metų amžiaus) (90 m. ir vyresni sudarė 14,1%). Jaunesnių amžiaus grupėje mirties atvejai nesiekė 1% arba mirčių iš vis nefiksuota.
– Didžioji dalis mirusiųjų sirgo lėtinėmis ligomis – diabetu, širdies-kraujagyslių, onkologinėmis ligomis ar buvo rūkantys.
– Amžiaus mediana tarp mirusiųjų moterų buvo 83,4 m. ir 79,9 m. tarp vyrų.
– Intensyvi pagalba buvo reikalinga 9-11% visų sergančiųjų;
– 350 sveikatos priežiūros specialistų užsikrėtė COVID-19. Keleto jų gyvybė, dėl viruso komplikacijų, deja užgeso.
– Viruso reprodukcijos lygis, parodantis kiek asmenų gali užkrėsti vienas infekuotasis siekė 2,76 – 3,25, kai Wuhane jis buvo 2,2.
Gerbiamasis SAM‘e, negi Tu tikrai manai, kad ir taip panikuojančiai visuomenei, kuri bijo savo paties pirstelėjimo (o gal turėčiau sakyti kostelėjimo), reikalingiausia informacija šiuo metu yra mokėti teisingai įdėti kūną į lavonmaišį ar kaip gedėti tik artimiesiems prie uždaro karsto? Kodėl karts nuo karto negalima pasidalinti štai tokia, aktualia, patikima ir naujausia informacija iš žinomų medicinos literatūros šaltinių, kuri padėtų susidaryti bent abstraktų, bet teisingą COVID-19 viruso grėsmės paveikslą? Nesame visiški sveikatos beraščiai, kurie tik užpirkt mišias temokam… Tai retorinis klausimas, nebūtina atsakyti.
Keletas naudingų nuorodų:
https://www.thelancet.com/…/PIIS0140-6736(20)30627…/fulltext
https://www.thelancet.com/…/PIIS0140-6736(20)30673…/fulltext
Jei, visgi, labiau domina, kaip teisingai panaudoti lavonmaišį pandemijos metu :
http://sam.lrv.lt/…/patariama-kaip-tvarkyti-ir-sarvoti-miru…
Mirusiojo nuo koronaviruso infekcijos palaikų tvarkymo taisyklės:
• Mirusiojo kūnas mirties vietoje talpinamas į nepralaidų skysčiams plastikinį maišą ir pervežamas į lavoninę arba perduodamas laidojimo paslaugas teikiančiai įmonei.
o mirusįjį talpinti į maišą rekomenduojama dviem žmonėms;
o kūną tvarkantys darbuotojai turi dėvėti visas apsaugos priemones (vandeniui nepralaidų chalatą ilgomis rankovėmis arba chalatą ir neperšlampamą prijuostę, respiratorių, akinius arba veido skydelį, pirštines);
o įdėjus kūną į maišą, maišo išorė dezinfekuojama;
o prieš išvežant kūną iš patalpos, dezinfekuojamas ten esantis vežimėlis, o darbuotojai, šiame etape tvarkę kūną, nusiima ir palieka individualias apsaugos priemones;
o ligoninės lavoninėje maišą leidžiama atidaryti ir parodyti giminėms. Lavoninės darbuotojas turi dėvėti visas apsaugos priemones.
• Jei būtina atlikti autopsiją, kūną galima laikyti šaldytuve ir skrodimą atlikti tik laikantis standartinių apsaugos priemonių, dėvint tinkamas apsaugos priemones ir užtikrinant tinkamą rankų higieną.
• Mirusiojo plovimas ir kitas paruošimas atliekamas tik dėvint visas apsaugos priemones.
• Mirusiojo balzamavimas nerekomenduojamas, tačiau esant reikalui atliekant mirusiojo balzamavimą būtina laikytis standartinių apsaugos priemonių.
• Lavoninės darbuotojai, įstaigos, teikiančios kremavimo ir laidojimo paslaugas, turi būti informuoti, kad žmogus mirė nuo koronaviruo infekcijos.
• Darbuotojai, tvarkantys mirusiojo palaikus ir turintys tiesioginį sąlytį su mirusiojo kūnu, turi dėvėti vienkartinį neperšlampamą chalatą su ilgomis rankovėmis ir rankogaliais arba chalatą ir neperšlampamą prijuostę, nesterilias pirštines, antveidį arba akinius ir medicininę kaukę.
• Darbuotojai, atliekantys lavono skrodimą, turi dėvėti vienkartinį neperšlampamą chalatą su ilgomis rankovėmis, daleles filtruojantį respiratorių FFP2 arba FFP3, veido skydelį arba akinius, nuo įsipjovimų apsaugančias pirštines arba dvejas nesterilias pirštines, apsauginę avalynę (aulinius batus).
• Rekomenduojamos aerozolių susidarymo mažinimo priemonės skrodimo metu.
• Po panaudojimo tušti maišai turi būti šalinami kaip infekuotos medicininės atliekos.
Mirusiojo nuo koronaviruso infekcijos šarvojimo taisyklės:
• Šarvojimas negali būti vykdomas patalpose, kurioms nėra išduotas leidimas-higienos pasas.
• Mirusiojo palaikus rekomenduojama kremuoti arba šarvoti uždarame karste.
• Šarvojimo salės ir joms priskirtos pagalbinės patalpos, kai iš jų tolimesnėms laidojimo procedūroms išnešami jose šarvoto žmogaus palaikai, turi būti valomos ir dezinfekuojamos, vadovaujantis parengtomis rekomendacijomis.
SAM patikslina, kad pervežant, laidojant palaikus asmenų, mirusių nuo COVID-19, cinkuotas karstas nėra reikalingas, kaip kad kitų ypač pavojingų užkrečiamųjų ligų atveju. Tai numatyta ministro šiandien pasirašytame įsakyme.