Profesorius Algirdas DEGUTIS: „Spengianti tyla Lietuvoje, įvykus politinių žmogžudysčių serijai „demokratiškoje“ Ukrainoje?!..“

images

images

Pasak Rusijos Dūmos Švietimo komiteto pirmininko Viačeslavo Nikonovo, „teroras Kijeve prasidėjo nuo Maidano, kai snaiperiai ėmė žudyti žmones. Po to įvyko Odesos žudynės, dar vėliau – „antiteroristinė“ operacija. Ir tas rudas ratas suksis toliau, jis nesustos. Po to, kai valdžia paskelbė teroristais didelę dalį savo Tautos ir pradėjo antiteroristinę operaciją prieš milijonus, tai šioje vietoje reikia kalbėti apie masinį terorą. Juk jeigu Donecko gyventojus paskelbi teroristais, tai juos galima žudyti tūkstančiais“.

 

 images

Panašiai situaciją Ukrainoje vertina ir pernai Lietuvoje lankęsis politologas Sergejus Miechejevas: „Visa tai vyksta, kai Ukrainos Rada priėmė įstatymą apie nacionalsocialistinės ir sovietinės ideologijos uždraudimą, iš kurių išskyrė banderininkus. Olesio Budzinos nužudymas ir yra šios įstatymo realizacija. Rada kalba apie desovietiaciją, tačiau realiai šie žingsniai Ukrainą gražina į pačius tamsiausius Stalino represijų laikus. Visa tai daroma su lozungu „Slava Ukraine!..“. 

 

Be abejo, OLESIS BUZINA (1969-2015) – tai išskirtinis atvejis. Kijeve prie pat savo namų vidury baltos dienos nušautas žinomas žurnalistas, rašytojas, aktyvus visuomenės veikėjas, ilgus metus dirbęs žiniasklaidoje, parašęs tokias prieštaringai vertinamas knygas, kaip „Vampyras Tarasas Ševčenka“, „Slaptoji Ukrainos ir Rusios istorija“, „Mažosios Rusijos prisikėlimas, „Arklo ir trišakio sąjunga. Kaip sugalvojo Ukrainą“. Šių metų pradžioje O. Buzina buvo paskirtas laikraščio „Segodnia“ redaktoriumi, tačiau prieš mėnesį atsistatydino iš pareigų, teigdamas, jog publikacijų temos „nuleidžiamos“ iš viršaus ir yra draudžiama kritikuoti proamerikietiškąjį „Jacką“, premjerą Arsenijų Jaceniuką. 

 

 Tėvynės likimui pasišventusio patrioto, mąstytojo, idealisto Olesio Buzinos  vieši pasisakymai apie Maidano „revoliuciją“ – valstybinį perversmą Ukrainoje pastaruoju metu buvo itin aštrūs ir kritiški. Šis didžiavyris aiškiausiai matė, jog valdžią šalyje perėmusi proamerikietiška – neofašistinė politinė grupuotė iškart tapo nepakanti bet kokiai opozicijai ir taiko politinio teroro metodus susidorojimui su kitaminčiais, stumia valstybę į pražūtį.  Suvokdamas, jog Maidano pažadai ir idealai be jokių skrupulų saujelės ambicingų, savanaudžių „revoliucionierių“ buvo išduoti ir sutrypti, Olesis Buzina ragino ukrainiečius pripažinti, kad valstybė suklydo pasirinkdama griežtai provakarietišką kursą. „Manęs nejaudina Amerika, manęs nejaudina Europa, mane jaudina Ukraina!..“, – taip savo paskutiniame interviu Kijeve kalbėjo Olesis Buzina, vos kelios dienos prieš tragišką žūtį. Jis troško, kad būtų padaryta viskas, kas įmanoma, siekiant išvengti brolžudiško pilietinio karo bei sušvelninti santykius tarp Rusijos ir Ukrainos. 

 

——————————————————————————————————————

 

„Kijeve ketvirtadienį du kaukėti užpuolikai namo kieme nušovė Maidano priešininku laikomą ukrainiečių žurnalistą Olesį Buziną, kuris neseniai atsistatydino iš laikraščio „Šiandien“ vyriausiojo redaktoriaus pareigų“, – trumpai informavo Vidaus reikalų ministerija.

 

„Šiandien 13 val. 20 min. (ir Lietuvos laiku)… du kaukėti vyrai, kurių tapatybė nežinoma, nušovė žurnalistą Olesį Buziną“, – rašoma internete paskelbtame Ukrainos VRM pareiškime ir priduriama, kad įvykio vietoje dirba milicijos tyrėjai. 

 

Daugiau detalių apie nužudymą savo puslapyje socialiniame tinkle „Facebook“ pateikė įstatymų leidėjas ir Vidaus reikalų ministerijos patarėjas Antonas Geraščenko: „Ką tik Dehtiariovskojės gatvės 58 namo rajone iš tamsiai mėlynos spalvos automobilio „Ford Focus“ buvo nušautas liūdnai pagarsėjęs žurnalistas Olesis Buzina. Mašinos valstybinis numeris buvo latviškas arba baltarusiškas. Tikrai ne ukrainietiškas… Panašu, kad liudininkų vadinamojoje Antimaidano byloje šaudymas tęsiasi… Atrodo, Antimaidano bylos liudininkų arba asmenų, galinčių suteikti vertingos informacijos, žudymas tęsiasi. Prašome visų, kas yra kaip nors susijęs  su Antimaidano organizavimu bei finansavimu arba kitais neteisėtais prieš Maidaną nukreiptais veiksmais ir junta pavojų, kreiptis į teisėsaugą ir išvengti likimo, kuris ištiko žurnalistą bei politiką“, – paragino vidaus reikalų ministro patarėjas A.Geraščenko, ciniškai pridurdamas, neatmetąs, jog šios abi žmogžudystės specialiai suplanuotos iš Maskvos ir yra dalis plano, kuriuo siekiama destabilizuoti Ukrainą ir tuo pat metu kurstyti Ukrainai priešiškas nuotaikas tarp rusakalbių.      

 

TV kanalo „Ukraina” eteryje kalbėdamas apie rezonansinius buvusio Aukščiausiosios Rados deputato Olego Kalašnikovo ir žurnalisto Olesio Buzinos nužudymus Kijeve premjeras Arsenijus Jaceniukas paaiškino, kad šiems nusikaltimams tirti sudaryta operatyvinė tyrėjų grupė. „Šią grupę sudaro geriausi Generalinės prokuratūros ir Vidaus reikalų ministerijos specialistai. Tyrimas vykdomas nuolat jį kontroliuojant, taigi manau, kad jis bus užbaigtas. Esu tikras, kad nusikaltėliai bus rasti“, – patikino A. Jaceniukas, kurio teigimu, šios dvi žmogžudystės įvykdytos siekiant aštrinti situaciją Ukrainoje, o atsakomybė gula ant antiukrainietiškų jėgų pečių: „Tai daro antiukrainietiškos jėgos pagal klasikinį rusų scenarijų, skirtą destabilizuoti situaciją šalyje. Juk Putinas turi kelis destabilizavimo planus. Piliečių saugumas, kova su terorizmu ir kelio provokacijoms užkirtimas – tai užduotys, kylančios prieš gegužės mėn. šventes“, – postringavo vienas iš Kijevo chuntos lyderių A. Jaceniukas. 

 

Be abejo, proamerikietiškai Kijevo chuntai, premjerui A.Jaceniukui labai patogu, kad yra tokia šalis, kaip „teroristinė“ valstybė Rusija, Kremlius, Putinas… Tada vietinei valdžiai galima šaudyti kitaip mastančius ir visiems pasakoti, kad tai Kremliaus, „fašisto“ Putino provokacija!..

 

 Bet argi ne panašios pozicijos laikosi ir Lietuvos Raudonoji Dalia?!.. Laikas parodys – ar paseks ir „demokratiškoji“ Lietuva Ukrainos pavyzdžiu?.. 

 

Visa sisteminė žiniasklaida bei Lietuvos politinis „elitas“ sutartinai vengia kalbėti apie politinio teroro aukas Ukrainoje. Mūsų rusofobiškoje terpėje, kol kas, tik Darbo partijos lyderis, europarlamentaras Viktoras USPASKICH išdrįso viešai prabilti: „Panašu, kad Ukrainos žurnalistai, reiškiantys kitokią nuomonę, nėra tokie svarbūs ES ir Lietuvos lyderiams — todėl juos galima žudyti, mat šį kartą, net po keturių žmogžudysčių, įvykusių per keturias dienas, niekas taip ir nesugebėjo garsiai ir aiškiai išreikšti savo pozicijos dėl šių įvykių.

 

Ar tai reškia, kad Ukrainai galioja kitos taisyklės? Ar tai reiškia, kad šioje šalyje galima perimti valdžią nekonstituciniu būdu, čia galima šaudyti politinius veikėjus, žurnalistus, kurie turi kitą nuomonę? Nesvarbu kas vyksta šalyje, svarbu, kad valdžia pasakytų, jog nori į ES ir tada į tam tikrus įvykius galima žiūrėti pro pirštus bei užmerkti akis net į žmogžudystes? Dvejopas žmogaus teisių interpretavimas ir žmogžudysčių toleravimas iš ES ir Lietuvos lyderių pusės yra visiška veidmainystė ir ėjimas į kompromisą su savo sąžine“, – teigė V. Uspaskich, pareikšdama užuojautą Sergejaus Suchoboko, Olgos Moroz, Olego Kalašnikovo bei Olesio Buzinos artimiesiems ir draugams bei ragindamas Ukrainos valdžią kuo skubiau, skaidriai ir sąžiningai ištirti šiuos nusikaltimus bei nubausti kaltuosius.

 

—————————————————————————————————————–

 

 

 

Profesorius Algirdas DEGUTIS, sužinojęs apie tragišką Olesio Buzinos mirtį, „Laisvam laikraščiui“ išsakė savo nuomonę 

 

 

 

Žinomo rašytojo ir žurnalisto Olesio Buzinos nužudymas yra ryškiausia iš serijos aiškiai politinių žmogžudysčių, įvykdytų šiais metais Ukrainoje. Savo politinėmis pažiūromis Olesis Buzina buvo atviras ir nuoseklus pomaidaninio Ukrainos režimo kritikas. Buzina buvo tikras idealistas, principinis pacifistas, kvietęs tautiečius spręsti nesutarimus politinėmis derybomis, ir netgi realaus pavojaus savo gyvybei akivaizdoje raginęs ukrainiečius priešintis rusofobijos kurstymui.

 

Olesio Buzinos pozicijos įtakingumą pačioje Ukrainoje aiškiai liudija štai šis faktas. Porą dienų prieš nužudymą Buzina davė interviu Kijevo radijui „Vesti“, kurio vedantieji laidos metu nebuvo itin draugiškai nusiteikę jo atžvilgiu. Pačių laidos vedėjų pasiūlymu, metant iššūkį Buzinai, tiesioginio eterio metu buvo atlikta apklausa. Klausytojams buvo pateiktas klausimas: „Kuo labiau pasitikite – laikraščiu „Ukrainskaja pravda“ ar Olesio Buzinos tinklapiu buzina.org?“ Iš virš 400 balsavusių (skambinusių) 56 procentai išreiškė pasitikėjimą Buzinos tinklapiu. Beje, prieš tai minėtoje laidoje pats Buzina laikraštį „Ukrainskaja pravda“ pavadino „galingiausiu dezinformacijos resursu“. Pažymėtina ir tai, kad šis spontaniškos apklausos rezultatas buvo gautas šalyje, kurios režimas griežtai draudžia ir blokuoja visą politinę informaciją iš Rusijos. 

 

Kokias išvadas iš šio fakto galima padaryti? Pirma, didesnioji ar bent jau didelė „Vesti“ auditorijos dalis, o ekstrapoliuojant – ir visos Ukrainos radijo klausytojų dalis, labiau pasitiki Olesiu Buzina, o ne oficioziniu laikraščiu. Tai reiškia, kad jo skelbiama pozicija yra įtaigesnė, geriau argumentuota nei oponentų, dabartinio režimo šalininkų. Antra, tai sustiprina įtarimą, jog Olesis Buzina buvo nužudytas būtent dėl to, kad viešai reiškė stiprią arba stiprėjančią opoziciją režimui. Tai patvirtina ir įtarimą, kad dabartinei Kijevo valdžiai žodžio laisvė ir tiesos siekis politinėje polemikoje nėra principinė politinė vertybė. Dar daugiau, tai reiškia, kad savo išlikimui užtikrinti Kijevo režimas yra pasiryžęs vykdyti sunkius nusikaltimus ir netgi žudyti kitaminčius… 

 

Na, o kokia buvo reakcija Lietuvoje į šio iškilaus Ukrainos viešojo intelektualo nužudymą? Tokia pat kaip oficialaus Kijevo!.. Nei oficialiosios, nei viešosios erdvės veikėjai Lietuvoje nepareiškė net užuojautos nužudytojo artimiesiems, jau nekalbant apie paties nužudymo fakto pasmerkimą. Spengianti tyla! Ją tik paryškino kelios garbingos išimtys. Ar ši tyla Lietuvoje nereiškia tylaus pritarimo tiems, kurių sprendimu buvo įvykdytas šiurpus nusikaltimas Kijeve? Ar tokia spengianti tyla nereiškia bendrininkavimą su smurtaujančiais Ukrainos nacionalistais, kuriuos toleruoja dabartinis Kijevo rėžimas?!.. Ir apskritai, ką mąsto Lietuvą valdanti klasė, beatodairiškai palaikydama režimą, kuris vis labiau virsta represiniu savo piliečių atžvilgiu? Ar Lietuvos valdžia jau yra pasiruošus jį imituoti, persekiodama ir užčiaupdama burnas kitaminčiams mūsų šalyje?..

 

—————————————————————————————————————–

 

 

 

Facebook komentarai
});}(jQuery));