Lietuvos bankas legalizavo kredito unijų turto užgrobimą

Vasikagrybe

Vasikagrybe

 

Lietuvos bankas legalizavo kredito unijų turto užgrobimą

Aurimas Drižius

 

Vasikagrybe

Lietuvos banko (LB) tarnautojai jau daug metų veikia pagal patikrintą metodiką – toms kredito unijoms, kurios nemoka kyšių už teisingus “patikrinimo” rezultatus, atsiunčiame “revizija”, kuri nustato, kad kredito unija dirba neskaidriai, kreditus išduoda blogai.

Tada pagal LB revizijos duomenys yra keliamos baudžiamosios bylos kredito unijų vadovams, jie sodinami į kalėjimo, kredito unijoms skelbiamas bankrotas, jų turtą perimami tie patys LB paskirti administratoriai, kurie jau minėtą kredito unijų turtą perduoda tiems, kam “reikia”.

Patys “nusavintų” kredito unijų vadovai bijo apie tai kalbėti, nes virš jų kabo Damoklo kardas – jiems iškeltos baudžiamosios bylos, kuriose jie bet kada gali būti nuteisti. Jie puikiai žino, kad pradėję kalbėti, jie tuoj atsidurs lietuviškame kalėjime, todėl tyli kaip žuvys, tik griežia dantimis iš skausmo.

Tačiau kartais nutinka taip, kad tiems kredito unijų vadovams jau nebėra ko prarasti – iš jų atimtas visas turtas, jie patys pasodinti į kalėjimus, ir tik “atlikę bausmę” jie atsiveria, ir papasakoja, kas iš tikrųjų nutiko.

Vienas tokių – buvęs Palangos kredito unijos vadovas Evaldas Petrauskas, neseniai paleistas iš Kybartų pataisos namų, kuriuose kalėjo 10 mėnesių už tai, kad neva sukčiavo, išduodamas paskolas. Lietuviškas teismas sukčiavimu palaikė tai, kad kredito uniją išdavė paskolą tam pačiam E.Petrauskui, už kurią šis pastatė namą, jį pardavė, ir gražino kreditą su palūkanomis tai pačiai kredito unijai. Teismas pripažino, kad tai sukčiavimas, ir tik aukščiausias teismas tuo suabejojo, gražindamas nuteistąjį iš kalėjimo, ir persiųsdamas dar kartą nagrinėti jo baudžiamąją bylą į Šiaulių apygardos teismą. Panašiai nutiko ir Pajūrio kredito unijai – visi šios unijos valdybos nariai buvo nuteisti už tai, kad neva “blogai ėjo pareigas”. Jų kaltė – tai, kad išdavė paskolas, kurios buvo įkeistos brangiu nekilnojamuoju turtu Klaipėdoje ir jos rajone. Iškėlus bankroto bylą šiai kredito unijai, jos steigėjai nuteisti kalėti, o turtas ir paskolos pusdykiai perėjo “teisėtiems savininkams”. Panašiai taip, kaip nutiko “Snoro” bankui, kurio visas 8 mlrd. Litų paskolų portfelis buvo išvogtas, o bankininkai, jeigu nebūtų pabėgę, jau seniai atlikinėtų “bausmes” Lietuvos kalėjimuose, arba netyčia ten pasikartų. Kaip sako prezidentas Gitanas Nausėda, buvęs SEB darbuotojas ir patarėjas, “Snoras” buvo bankrutavęs dar 2009 m., tačiau atkakliai dirbo iki pat 2012 m., kol buvo užimtas šturmu. Tačiau dabar “Snoro” savininkai Paryžiaus tarptautiniame arbitražo teisme reikalauja iš Lietuvos vyriausybės 1 mlrd. Eurų už padarytą žalą. Gali būti, kad panašiai pasielgs iš išvogtų kredito unijų savininkai. Juk LB pirmininkas V. Vasiliauskas jau seniai yra pasakęs, kad “moralė – ne šio pasaulio dimensija”>

 

petrauskas

 

Apie tai papasakojo pats E.Petrauskas (nuotr. viršuje):

–                    Kaip sekasi tiems Pajūrio kredito unijų steigėjams, kurie nuteisti?

–                    Taip, juos pažįstų, bendrauju, tačiau dauguma jų bijo kalbėti. Yra tokia valdybos pirmininkė Nijolė, kuri buvo nuteista žemesnių instancijų teismų (Klaipėdos apygardos ir apeliaciniai teismai), kad ji neva „išvaistė“ kredito unijų pinigus, tik aukščiausias teismas panaikino šiuos kaltinimus, paliko tik tai, kad neva „aplaidžiai vykdė pareigas“. Nes tai apskritai nesąmonė – visiškai teisėtas paskolų išdavimas, įkeičiant jį turtu, teismas pavadino „išvaistymu“. Nors visos paskolos buvo garantuotos įkeistu nekilnojamuoju turtu, o iš jiems inkriminuotų 7 ar 8 epizodų toliau yra mokama bene už 6 paskolas, tik vienas ar du paskolų gavėjai jas nustojo mokėti. Tačiau niekam tai nerūpi – kai LB bankų priežiūros departamento vadovas Vytautas Valvonis parašė į generalinę prokuratūrą, kad reikia kelti bylas kredito unijų vadovams, taip ir buvo padaryta. Prokuratūrai buvo aiškiai pasakyta, kad su jais reikia susidoroti, nes, matyt, negavo „otkatų“ iš šių kreditų unijų. Taip ir paleido baudžiamąsias bylas visiems žmonėms. Tas prokuroras Kiuarakis, kuris palaikė kaltinimus Pajūrio kredito unijos byloje, vėliau palaikė kaltinimus ir mano, Palangos kredito unijos byloje. Matyt, kad prokurorai pasiskirstę šioje srityje, ir taip Kiaurakis tapo organizuotu prokuroru, nors kredito unijos ir nėra jo specializacija. Matyt, kad gauna užsakymą, ir persekioja tas unijas.

–                    Tačiau kaip teismas traktuoja tokius kaltinimus, jeigu paskolos yra įkeistos turtu, ir viskas padaryta pagal įstatymą? Tai kodėl teismas teisia tuos žmones?

–                    Teismas žiūri formaliai – atsiet, kredito unijų vadovai „nevertino rizikos“, ir kad jie neva turėjo iš anksto žinoti, kad tų paskolų gražinimas vėluos. Nors tos paskolos yra mokamos, gal kartais ir vėluojant. Tačiau žmonės nuteisti, kad jie neva turėjo tai žinoti iš anksto. Dabar visi nuteistieji kreipėsi į Europos žmogaus teisių teismą.

 

Prezidento patarėjai

LL jau rašė apie tai, kad prezidento Gitano Nausėdos patarėja socialiniais klausimais, Seimo nario konservatoriaus Mykolo Majausko deklaruota „sugyventinė“ Lina Svidinskaitė turi labai sėkmingai verslininkaujančius brolius. Įdomu ne tik tai, kad vienintelė 26 metų amžiaus ponios L.Svidinskaitės darbo patirtis yra įgauta dirbant Seimo nario Mykolo Majausko padėjėja Seime. Po tokios sėkmingos patirties jauna moteris deklaravo, kad jie su M.Majausku yra pora, o jaunas politikas metė savo žmoną. Dabar ponia L.Svidinskaitė patarinėja prezidentui Gitanui Nausėdai. 

 

Tomas Svidinskas vadovauja tokiai įmonei „Easy debt service“, kuri neseniai nusipirko 95 mln. eurų vertės „blogų“ arba neveiksnių paskolų portfelį iš bankrutavusių kredito įmonių.

Įdomu tai, kad jau minėtas vyrukas Tomas Svidinskas vadovauja tik 2016 m. įsteigtai įmonei „Easy debt service“, kuri deklaruoja, kad turi 4 darbuotojus, kuriems mokamas vidutinis atlyginimas 145€. Prieš įsteigdamas savo skolų išieškojimo įmonę, Tomas Svidinskas dirbo tame pačiame SEB banke, kuriame bene visą gyvenimą vyriausiuoju patarėju pradirbo ir Gitanas Nausėda,  rinkimų kampanijos metu žadėjęs „atstatyti teisingumą”.

„Įmonė su keturiais darbuotojais su vidutiniu atlyginimu nusipirko 95 mln. eurų paskolų portfelį. Ir visiems viskas normalu. Ir VMI, ir įstatymų leidėjams, ir priežiūros institucijoms“, – stebisi LL šaltiniai.

 

Prieš metus bendrovė paskelbė, kad „Easy Debt Service“ už neskelbiamą sumą įsigijo reikalavimo teises į keturių bankrutavusių kredito unijų paskolų portfelį. Nominali neveiksnių paskolų portfelio vertė įsigijimo metu siekė 95 milijonus eurų. Paskolų portfelis buvo parduotas viešo aukciono būdu.

„Easy Debt Service“ įsigytą neveiksnių paskolų portfelį sudaro bankrutavusių kredito unijų „Vilniaus taupomoji kasa“, „Nacionalinė kredito unija“, „Laikinosios sostinės kreditas“ bei „Švyturio taupomoji kasa“ išduotos paskolos.

 

Pasak jo, skolų rinkoje įprasta, kad tokio tipo portfeliai perkami mokant iki 15 proc. nominalios jų vertės. „Galiu patvirtinti, kad šis sandoris daugmaž atitinka nusistovėjusius standartus“, – pridūrė T.Svidinskas (nuotr. viršuje)

 

Kitaip sakant, T.Svidinskas pripažino, kad 95 mln. eurų paskolas (ir jas garantavusį turtą) jis įsigijo už maždaug 15 proc. vertės (apie 12-13 mln. eurų).

 

„Kredito unijos yra palyginti nauji Lietuvos kreditų rinkos dalyviai, jų paskolų struktūra turi savos specifikos, todėl šio reikalavimo teisių portfelio pardavimo procesas buvo ilgas ir techniškai gana sudėtingas. Kita vertus, tiek pirkėjų konkurencija, tiek pasiektas rezultatas leidžia tikėtis geriausio rezultato unijų kreditoriams“, – teigia keturių unijų bankroto administratorius Romualdas Gogelis, kuris ir rengė minėtą aukcioną.

 

R.Gogelis atsakė į LL klausimus:

– Jūs administravote keturių kredito unijų bankrotą ir pardavinėjote jų turtą?

– taip.

– Ir visą bankrutavusių kredito unijų turtą pardavėte tokiam Svidinskui?

– taip, Tomui Svidinskui, tiksliau, jo įmonei.

Kiek žinau, tą turtą ponui Svidinskui pavyko nusipirkti labai pigiai, tik už maždaug 15 proc. vertės?

– Ką reiškia pigiai? Taigi vyko konkursas.

– O kiek buvo to konkurso dalyvių?

– Pradžioje apie dešimt. Dalyvavo įmonės ‚Lindorf“, „Intrum“, Medicinos bankas, kitos gerai žinomos įmonės ir finansinės įstaigos.

– Tačiau vis tiek visą turtą už maždaug 15 proc. jo vertės įsigijo toks Svidinskas?

– taip, tačiau aš nesuprantu jūsų motyvų.

Norėjau paklausti, ar iš tikrųjų tos parduotos paskolos buvo tokios beviltiškos, kad jas ponas Svidinskas įsigijo taip pigiai?

– Patikslinkite, iš kur jūs skambinate?

– Iš „Laisvo laikraščio“, Aurimas Drižius.

– Aš negaliu pasakyti, kad tos paskolos yra pigiai nupirktos, nes tai yra rinkos kainos, vyko konkursas, yra dalyvių sąrašas, viskas teisėta, ir mus stebėjo pagrindinis kreditorius – tai yra Indėlių ir investicijų draudimas, kuris, beje, dalyvavo ir samdant konsultantus rengiant konkurso sąlygas.

– O tai Lietuvos bankas dalyvavo šioje procedūroje?

– Investicijų ir indėlių draudimas ir yra viena iš LN struktūrų.

– O pagal kokius kriterijus buvo pasirinktas konkurso laimėtojas?

– be abejo, kad kaina pirmoje eilėje.

– O ką jūs pardavinėjote? Kokie tai buvo įkeisti objektai?

– tai yra didelis kiekis turto ir kreditorių įsipareigojimų. Jūs norite, kad aš jums vardinčiau pavadinimus?

– Taip.

– Nežinau, ar aš galiu juos atsiųsti. Tai nėra vieši dokumentai.

– Tačiau visos tos paskolos buvo įkeistos turtu, kiek aš suprantu?

– nebūtinai. Buvo įvairios paskolos ir garantijos. Ne mes dalijome šias paskolas, o kredito unijų atsakingi asmenys, valdymo organai.

– Nejaugi jie taip lengvabūdiškai dalino tas paskolas, kad viskas išlėkė į orą?

– Tai klausimas ne man. Be abejo, kad dalis paskolų buvo išduoti neatsakingai. Ir yra pradėti tyrimai institucijose, gal kai kur ir pabaigti. Tačiau tai vėlgi klausimas ne man.

– O kokia tų paskolų vertė, ir už kiek jos parduotos?

– Dabar neatsakysiu. Suformuokite raštu klausimus.

 

V.Valvonis jau seniai „prižiūri“ kredito unijas

 

valvonis

Dar 2015 m. ‚Lietuvos rytas“ paskelbė neva STT padarytą pokalbio įrašą, kuriame neva girdisi, kaip jau minėtas V.Valvonis tariasi su advokatu Labunsku, kad reikia „50 štukų“ už tai, kad būtų teisingos kredito unijos revizijos ataskaitos.

Kilo triukšmas, tai paviešinę žurnalistai atsidūrė teisme, o STT paneigė, kad turi tokį rašą:

 

Kaip žinia, V.Valvonis kreipėsi į teismą, prašydamas paneigti minėtą „Lietuvos ryto” straipsnį sakydamas, kad minėtų pokalbių apskritai nebuvo.

 

Kaip žinia, dar 2015 m. pavasarį „Lietuvos ryto“ televizija paviešino STT bylos įrašus, iš kurių paaiškėjo, kad V.Valvonis galimai perėmė praeito dešimtmečio reketininkų žargoną – susitikęs su tarpininku, kalbėjosi su juo apie tai, kaip išreketuoti 50 tūkst. eurų iš Centrinės kredito unijos mainais už tai, kad LB gerai įvertintų šios kredito unijos inspektavimo išvadas.

 

Pirmasis pokalbis: 2015 metų gruodžio pabaiga, kalba netaisyta, tik praleisti rusiški keiksmažodžiai, o jų – tikrai nemažai.

A.Labunskas: Labas.

V.Valvonis: Zdarova (labas – rusiškai).

A.L.: Jau ką nors užsakei? Man paėmei alaus?

V.V.: Ne, aš su mašina.

A.L.: Klausyk, ko norėjau, žinai, Valdemarka (tarpininkas V.Aleksiukas. – Red.) dar kartą kalbėjo su jais. Tai jie, koroče (trumpai – rusiškai), sutinka mokėt, bet nori kokių nors įrodymų, kad tikrai tu padėsi, ir tas sankcijas, areštus, nu koroče, tu žinai, nuimsi… V.V: Tuoj, bl… aš jiems įrodymus duosiu, tuoj bl… nusiųsiu raštą, kad žagsės žąsis. (K.Ratkevičius tvirtino, kad po šio pokalbio, gruodžio 30-ąją, jis buvo iškviestas į Lietuvos banko Priežiūros tarnybą, ir V.Valvonis užsiminė, kad kredito unija gali netekti licencijos.)

A.L.: Va va, ir aš taip sakiau.

V.V.: Dengi večerom, a stulja utrom (pinigai vakare – kėdės rytą – rusiškai.)

A.L.: Aš taip Valdemarkai ir sakiau, kad nesiterliotų, jis, žinai, cackinasi ten su jais, p… jiems protą.

V.V.: Gerai, koroče, pagąsdinsime juos rašteliu, kad… (Netrukus iš Lietuvos banko Priežiūros tarnybos buvo atsiųstas perspėjamasis raštas, kad tikrinimo metu rasta bloga padėtis kredito unijoje. – Red.).

A.L.: Va, taip geriau. Dalijosi grobį dar jo negavę Antras pokalbis, 2016 metų sausio mėnesio antroji pusė. A.Labunskas: Valdemaras (turimas galvoje V.Aleksiukas. – Red.) nori susitikti. V.Valvonis: Ko?

A.L.: Nu, koroče, sakė, kad jie pakraupo nuo tavo rašto, sako, nori…

V.V.: O ko jie tikėjosi? Pas mane, va, Aušrelė… (kalbama apie kredito unijos administracijos vadovo pavaduotoją Aušrą Staliulionytę. – Red.). V.V.: Aušrelei bus, kaip visi, taip ir jai, o sankcijos ten – ch…, sankcijos ten dar bus. (Kredito unijai Lietuvos banko Priežiūros departamentas pritaikė plėtrą ribojančias sankcijas, balandį buvo paskirta nauja inspektuojanti Lietuvos banko komisija. – Red.)

A.L.: Su Valdemarka mes pasitarėme ir sakome, gal kokių piatdesiat (penkiasdešimt – rusiškai)? Mums po piatiorka (penkis – rusiškai), kad būtų ką ant duonos tepti. (Per ikiteisminį tyrimą nustatyta, jog V.Aleksiukas iš kredito unijos reikalavo būtent 50 tūkst. eurų kyšio, kuris esą būtų perduotas V.Valvoniui, po 5 proc. šios sumos atseikėjant dviem tarpininkams. – Red.)

V.V.: Gerai, gerai. A.L.: O ką pirmininkas?

V.V.: O pirmininkas man p…ui, jis gi dabar kėdę mėgina išsaugoti, vat, o mes liekam… (pokalbis vyko prieš paskiriant V.Vasiliauską Lietuvos banko pirmininku antrajai kadencijai. – Red.).

A.L.: Gerai tada, sakau piadisokas (penkiasdešimt – rusiškai) pradžiai gerai.

V.V.: Gerai sakai – pradžiai, eee…

 

 

STT pareiškė, kad tokio įrašo neturi, ir jį matyt sunaikino, o už tai, kad gautų pokalbio garso įrašą, iš ‚Lietuvos ryto“ buvo paprašyta 20 tūkst. eurų. Tai paviešinusi žurnalistė Rūta Janutienė neteko darbo „Lietuvos ryte“ ir dabar teisiama už tariamą Valvonio šmeižtą.

 

Papildymas

 Straipsnyje buvo teigiama, kad ” Prezidento Gitano Nausėdos patarėja socialiniais klausimais, Seimo nario konservatoriaus Mykolo Majausko deklaruota „sugyventinė“ Lina Svidinskaitė turi labai sėkmingai verslininkaujančius brolius. <…> L.Svidinskaitės brolis Tomas Svidinskas vadovauja tokiai įmonei „Easy dėbt Service“

Pažymime, kad nurodytas teiginys apie prezidento Gitano Nausėdos patarėjos Linos Svidinskaitės giminystės ryšius su Tomu Svidinsku neatitinka tikrovės. Lina Svidinskaitė nėra EDS vadovo Tomo Svidinsko sesuo ir nėra susijusi su Tomu Svidinsku artimais giminystės ryšiais.

„<… > Tomas Svidinskas vadovauja tik 2016 m. įsteigtai įmonei „ Easy dėbt Service kuri deklaruoja, kad turi 4 darbuotojus, kuriems mokamas vidutinis atlyginimas 145€. “ bei „Bendrovė turi 4 darbuotojus, vidutinis mėnesio atlyginimas prieš mokesčius įmonėje šiemet vasarį sudarė 145 Eur. “

Pabrėžiame, kad iš viešai prieinamos informacijos – Valstybinio socialinio draudimo fondo valdybos viešai skelbiamų draudėjų duomenų[1] bei interneto portalo rekvizitai.vz.lt skelbiamos informacijos[2] akivaizdžiai matyti, kad nurodomi teiginiai prieštarauja realiai faktinei situacijai. Pagal straipsnio paskelbimo metu viešai prieinamą informaciją (prieinami 2019 m. liepos mėnesio duomenys) EDS dirbo 10 darbuotojų, kurių vidutinis atlyginimas buvo 2 156,16 EUR. Šių metų (t. y. 2019 m.) vasario mėnesį EDS dirbo 8 darbuotojai, o jų vidutinis mėnesio uždarbis sudarė 2 006,42 EUR.

„Prieš įsteigdamas savo skolų išieškojimo įmonę, Tomas Svidinskas dirbo tame pačiame SEB banke, kuriame bene visą gyvenimą vyriausiuoju patarėju pradirbo ir Gitanas Nausėda <…>“

Atkreipiame dėmesį, kad Tomas Svidinskas niekada nedirbo SEB banke, todėl toks teiginys neatitinka tikrovės.

 

 

Atsiprašome pono T.Svidinsko, patys buvome suklaidinti 

Facebook komentarai
});}(jQuery));