Landsbergių šeima bet kokia kaina siekia valstybinės žemės Vilniaus senamiestyje? (Pildoma)

0garazo

0garazo

Landsbergių šeima bet kokia kaina siekia valstybinės žemės Vilniaus senamiestyje?

Aurimas Drižius

Liepos 19 d. įvyko AB „Lietuvos Energija“ patalpų, kuriuose turėjo įsikurti konservatorių lyderio Gabrieliaus Landsbergio žmonos Austėjos Karalienės Mortos mokykla, aukcionas, tačiau iki šiol neaišku, kad įsigijo šias patalpas – informacija slepiama net ir Seimo narys Artūras Skardžius jos negauna.

Po to, kai Valstybės kontrolė paskelbė, kad „Lietuvos Energija“ neturėjo teisės savo lėšomis statyti patalpų, kuriuose įsikurtų jau minėta Karalienės Mortos mokykla, ši sutartis buvo nutraukta, o garažą, kurį nugriovus, būtų statomos beveik 4 tūkst. kv. metrų patalpos A.Landsbergienės mokyklai, bandoma parduoti aukcione.

Šis garažo aukcionas įvyko liepos 19 d., tačiau kas nusipirko minėtą sklypą, AB „Lietuvos Energija“ nesako net Seimo Ekonomikos komiteto vicepirmininkui Artūrui Skardžiui.

Tam, kad galėtų parduoti šį garažą ir aplink jį suformuota valstybinės žemės sklypą, „Lietuvos Energijos“ dukterinė įmonė „NT valdos“  surašė fiktyvią pažymą, kad šis pastatas neva eksploatuojamas. Tam net pasitelkė antstolį, kuris surašė atitinkamą dokumentą.

 0garazo

 Tam, kad parduoti šį garažą kaip naudojamą objektą su suformuotu žemės sklypu, griebiamasi tokių triuku – garažo duris užkaltos fanera, kad jis atrodytų kaip naudojamas. Antstolis surašė pažymą, kad jis naudojamas

 

„Gali mirti iš juoko, pamatęs tą pastatą, kurį antstoliai pripažino kaip eksploatuojamą, – po ekskursijos į minėtą objektą praeitą penktadienį LL pasako A.Skardžius, – kiemą prigrūdo visokių LESTO senų automobilių, kurie parduodami aukcione. Į tą seną garažą įdėti trys nauji langai, suremontuotas vienas maždaug 14 kv. metrų kampas iš visų 600 kv. metrų ploto garažo tam, kad atrodytų, kad tas garažas eksploatuojamas. O visur kitur tas garažas apleistas, medeliai auga ant stogų, langai išdaužyti. Aš manau, kad antstolis padarė nusikaltimą, parašęs pažymą ir konstatavęs kaip faktą, kad tas garažas neva eksploatuojamas. Nors tas garažas buvo jau be vartų, tai jie kelis senus automobilius įvarė į jo vidų, ir vartus užkalė medžio plokšte. Apie kažkokią priešgaisrinę apsaugą ten net neverta kalbėti, visi vamzdžiai išardyti“. 

„Visų šių fokusų esmė yra viena – parodyti, kad tas neeksploatuojamas pastatas, kurį dar 2012 m. Registrų centras pripažino 70 proc. susidėvėjusiu, iš tiesų yra naudojamas ir jam yra suteikta valstybės žemė to pastato eksploatacijai, – sakė A.Skardžius, – todėl „Lietuvos Energija“ dabar siekia tą žemę nusavinti iš valstybės ir parduoti kaip savo objektą su nauju projektu. Ir vietoj to seno garažo matyt  pastatyti tuos 4000 kv. metrų ploto stiklinę Karalienės Mortos mokyklą. Nes vaizdas ten itin gražus, panašiai kaip tas, kuris atsiveria iš Artūro Zuoko terasos. Visų pirma, nusikaltimas buvo padarytas tada, kai šis plotas buvo išimtas iš architektūrinės senamiesčio saugojimo zonos , nors Registrų centro duomenų bazėje tas pakeitimas nebuvo įregistruotas. Dabar siekiama perimti valstybinę žemę neva seno pastato rekonstrukcijai, o iš tikrųjų naujo pastato statybai. Tai reiškia – atimti iš valstybės žemę vietoj to, kad skelbti aukcioną ir parduoti ją už rinkos kainą, prisidengiant neteisėtais veiksmais“.  

„NT valdos” atsisakė pateiki LL informaciją apie tai, ar įvyko minėtas aukcionas, ir nurodė kreiptis į ‘Lietuvos Energiją”, kuri niekaip nereaguoja jau savaitė

Nacionalinės žemės tarnybos atstovė Inga Kaminskaitė atsiuntė tokį atsakymą: 

Laba diena,

informuojame, kad valstybinės žemės sklypas, esantis Gervėčių g. 4, nebuvo parduodamas aukcione, kadangi jis išnuomotas ne aukciono tvarka. Norime atkreipti dėmesį, kad Jūsų minimo aukciono metu buvo planuojama parduoti statinį esantį Gervėčių g. 4, o ne žemės sklypą. Dėl šio aukciono eigos turėtumėte kreiptis į įmonę NT valda.

 

Pagarbiai

 

Inga Kaminskaitė

Tel. 8 706 85 003

El. paštas inga.kaminskaite@nzt.lt

„NT Valdos“, tai yra dukterinė ‚Lietuvos Energijos“ įmonė, pradėjo įgyvendinti 7 mln. eurų projektą, neturėdama tam lėšų, kadangi šios įmonės paskutinių penkerių metų balansai yra minusiniai, arba sukrapštyti keli grašiai, – „Laisvam laikraščiui“ pasakojo A.Skardžius, – tačiau nepaisant šių aplinkybių „NT Valdos“ parengė sutartį su Austėja Landsbergiene, ir kuri asmeniškai ją ir pasirašė, ir kurioje numatyta, kad A.Landsbergienė už nieką neatsako, tačiau viskam vadovauja – nuo architektūrinių sprendimų iki techninio projekto. Ir sutartyje buvo numatyta, kad valstybės įmonė 2016 m. pirmą pusmetį pastatys Austėjai pirmąjį korpusą, 2017 – rugpjūčio mėn. – antrą korpusą, o trečią korpusą – iki 2021 m. Tai yra valstybinė įmonė įsipareigojo už savo lėšas pastatyti Austėjai virš 4000 kv. metrų ploto pastatų. „NT valdos“ jau buvo spėjusios išleisti apie 300 tūkst. eurų projektavimo darbams, tačiau tada įsikišo Seimas – nurodė valstybės kontrolei atlikti šio projekto auditą. Valstybės kontrolė konstatavo, kad valstybės žemės taip negalima naudoti, nes žemė suteikta valstybei, o ne privačiai UAB, išskyrus seną garažą, kuris jau nebuvo eksploatuojamas. Todėl žemę privalu gražinti Nacionalinei žemės tarnybai. „NT valdos“, išsigandę to skandalo, nutraukė sutartį su A.Landsbergiene, ir bandė parduoti tą žemės sklypą aukcione“.

 Aukcionas įvyko šių metų birželio 19 d., tačiau ‚Lietuvos Energija“ slepia aukciono laimėtoją, ir niekam jo neskelbia, prisidengdama Civiliniu kodeksu. „Kiek žinau, dabar bandoma tartis su nacionaline žemės tarnyba, kad jai vietoj to seno garažo leistų naudotis visa teritorija, kadangi pagal Landsbergienės projektą numatyta jį visą užstatyti, – sakė A.Skardžius, – gal būt, Landsbergių šeima bando tą objektą įsigyti per tarpininkus, nes tada pati Austėja pati drąsiai pasirašinėjo sutarties tekstą, kad net techninio projekto kiekviena jos pastaba turi būti pataisyta pagal edukologės Austėjos pastabas. Ji nieko neinvestavo, tačiau įsipareigojo kažką išsinuomoti. Tai reiškia, kad infrastruktūra sukuriama valstybės įmonės privačiam ūkio subjektui – karalienės Mortos mokykla. Tai absurdas, net valstybės įmonių paskirtis visa kita, o ne rūpintis privačiais UAB. Todėl mes tą sutartį apskundėme prokuratūrai, kad ji gintų viešąjį interesą. Ši atsisakė, apskundėm aukštesniajam prokurorui, tas atsisakė. Tada apgundėme teismui, kuris pasakė, kad viešas interesas turi būti ginamas. Prokuratūra apskundė šį nutarimą aukštesniam teismui, kuris taip pat konstatavo, kad viešas interesas turi būti ginamas. Tačiau prokuratūra vis tiek nieko nedaro ir nevykdo teismo nutarties. Asmeniškai prašiau generalinio prokuroro Pašilio, kad būtų ginamas viešas interesas, tačiau po mūsų pokalbio kažkokia Pašilio sekretorė man atrašė, kad valstybės kontrolė nemato čia didelių problemų, todėl jie viešo intereso ir negins. Nors valstybės kontrolė aiškiai pasakė, kad šis sandėris neskaidrus, ir kad valstybės įmonė tokia veikla negali užsiimti.

– Palaukite, tai reiškia, kad tas Landsbergienės mokyklai skirtas sklypas jau parduotas?

– Žemė yra valstybės, tačiau jie parduoda objektą, kabantį ore – tai yra tą patį neveikiantį garažą, kuris neturi žemės. O Nacionalinės žemės tarnybos naujas vadovas sakė, kad jo taip lengvai nešokdins, ir jis neleis vietoj seno neeksploatuojamo garažo pastatyti 4 tūkst. kv. metrų patalpų, nes žemė buvo suteikta dar senai įmonei LESTO to seno garažo eksploatacijai. Kadangi garažas nebeeksplotuojamas, tai NŽT sako, kad jam suteikta žemė turi būti gražinta žemės tarnybai.

– Kas ten per garažas?

– Tai apie 600 kv. metrų ploto statinys, senas ir neeksploatuojamas. Kadangi to garažo pardavimo aukcionas buvo paskelbtas liepos 19 d., ir NŽT parašė raštą, kad tas aukcionas būtų sustabdytas, nes garažas neturi žemės, tai NT Valdos atsakė, kad jie nepasirašys sutarties su garažo pirkėju tol, kol nebus sutvarkyti žemės dokumentai. Tada „NT Valdos“ pasikvietė antstolį, kuris konstatavo, kad tas garažas eksploatuojamas, nes jame veikia tualetas, ir kažkas ten dar pastatė biuro stalą. Tai nereikia, kad jis veikiantis, ir kad visas sklypas bus priskirtas tam garažui. O Austėjos Landsbergienės projektui reikalingas visas minėtas sklypas, tame tarpe ir garažas, nes tie korpusai užims visą teritoriją praktiškai iki sklypo raudonųjų linijų. Tas projektas yra vizualiai gražus, tačiau visai netinkamas senamiesčiui, nes tai yra toks stikliukas, kaip Vilniaus savivaldybė – penkių aukštų stiklo bokštas. Tačiau mane labiausiai šokiravo „NT valdos“ sutartis – Austėja pati įrašė, už ką ji bus atsakinga, tačiau prokuratūros tai nesudomino. Jai greičiausiai neleidžiama ginti viešo intereso, nors galutinis Vyriausiojo administracinio teismo sprendimas yra toks – šį klausimą jie privalo išnagrinėti, prieš priimant sprendimą – ginti viešąjį interesą, ar ne.

 

Landsbergiai jau seniai melžia Lietuvos vartotojus

 Įdomu tai, kad visas išlaidas Landsbergių mokyklos statybai „Lietuvos Energija“ įtraukia į savo kaštus, ir taip padidina elektros energijos kainą – tokiu būdu visi Lietuvos gyventojai, mokantys už elektrą, savo pinigais nenoromis finansuoja ir Landsbergių šeimos verslą.

 

– Kaip rašė „Respublika“, didžiausio Baltijos šalyse privačių vaikų darželių verslo įkūrėjos, konservatorių patriarcho anūko Gabrieliaus Landsbergio žmonos Austėjos sandoriais su valstybinei „Lietuvos energijai“ priklausančia įmone domisi ir Seimo komisija, ir prokurorai. Neseniai skaudžią nesėkmę politikų dinastijos atstovė patyrė ir Kaune – savivaldybės bendrovės „Kauno energija“ valdyba atsisakė pasirašyti miestui nenaudingą 10 metų nuomos sutartį su A.Landsbergienės vadovaujama įstaiga.

–  

– Nors Kaunas nuo seno yra didžiausia konservatorių tvirtovė, miesto energetikų budrumo šios partijos patriarcho pavardė neužmigdė: parengtas nuomos sutarties projektas „Kauno energijos“ valdybos buvo atmestas kaip nenaudingas įmonei. A.Landsbergienės įstaiga tikėjosi 4 aukštų pastatą 10 metų išsinuomoti už fiksuotą kainą.

 

„Nors pasiūlyta kaina ir buvo artima rinkos kainai, sumokėjus visus mokesčius, nauda būtų buvusi labai nedidelė. Todėl valdyba nusprendė nesudaryti nuomos sutarties“, – „Vakaro žinioms“ komentavo „Kauno energijos“ atstovas ryšiams su visuomene Ūdrys Staselka.

 

Daug sėkmingiau A.Landsbergienės verslo reikalai klostosi su sostinės energetikais, tiksliau, su valstybei priklausančios bendrovės „Lietuvos energija“ antrine įmone „NT valdos“. Prieš išnuomodamas 2013 m. didžiulį pastatą Gervėčių g., kur anksčiau buvo įsikūrę Rytų skirstomieji tinklai, valstybinis „uabas“ jį ir suremontavo. Neseniai bendrovės vadovas Olafas Martensas viešai paskelbė, kad remontas valstybei kainavo 146 395 litus (apie 42,4 tūkst. eurų). Tačiau nuomos kaina vis dar lieka paslaptis.

 

Visgi sandorio detales „NT valdos“ privalės pateikti prokurorams ir Seimo komisijai, tiriančiai įtartinas energetikos įmonių rokiruotes, vykusias valdant konservatoriams ir jų energetikos ministrui Arvydui Sekmokui. Šios komisijos vadovo parlamentaro Artūro Skardžiaus įsitikinimu, būtent A.Landsbergienės priklausymas konservatorių elitui ir lemia neįtikėtiną valstybinės įmonės dosnumą jos verslui.

 

„Bet ir to negana. „NT valdos“ planuoja šalia Karalienės Mortos mokyklos statyti A.Landsbergienei naują pastatą, pavadintą komercinėmis patalpomis, bet pagal preliminarią sutartį, suderinus su nuomininko poreikiais, būtų įrengiama mokykla, – teigė A.Skardžius. – Žemė – valstybės, lėšos statyboms, maždaug 6 mln. eurų, – valstybinės įmonės, o statoma privati mokykla. Jeigu jau tokia turtinga ta valstybės įmonė, kodėl tarnauja privatininkui, kodėl negalėtų už tuos pinigus valstybinėms mokykloms pastatyti baseinų, kurių taip trūksta?“

 

Vakar komisija planavo svarstyti abejotinus „NT valdos“ ir privačios A.Landsbergienės įstaigos sandorius ir planus, tačiau valstybei priklausanti bendrovė teisinosi nespėjanti pateikti visų reikiamų dokumentų, mat įtartinų sandorių esama ir daugiau.

 

 

Facebook komentarai
});}(jQuery));