„Kodėl už CŽV kalėjimų egzistavimą Lietuvoje mokėti turime mes?“

Seimo frakcijos „Tvarka ir teisingumas“ seniūno V. Kamblevičiaus pranešimas: „Kodėl už CŽV kalėjimų egzistavimą Lietuvoje mokėti turime mes?“

2018 m. birželio 1 d. pranešimas žiniasklaidai 

 

 

 

Vakarykštis Europos Žmogaus Teisių Teismo priimtas sprendimas dėl Lietuvoje veikusio CŽV kalėjimo sudavė eilinį smūgį Lietuvos prestižui tarptautinėje arenoje. Dėl neteisėto kalinimo Lietuvoje, Strasbūro teismas įpareigojo nukentėjusiajam sumokėti nei daug nei mažai – 130 tūkst. eurų. Kaip visada, kaltų nėra, tad šią sumą turėsime „susimesti“ mes visi, t. y. – mokesčių mokėtojai.

 

Mano galva, su tokia situacija taikstytis negalima ir Seimas, kaip aukščiausia šalies institucija, turi imtis šio reikalo ir sudaryti specialią tyrimo komisiją, kuri turėtų nustatyti kaltus asmenis, davusius sutikimą tokio kalėjimo veiklai Lietuvoje. Norisi priminti, kad visa CŽV kalėjimo istorija yra susijusi ir su didelėmis pinigų sumomis, kurios buvo išmokėtos leidimą davusiems asmenims. Kyla klausimas: kas paėmė tuos pinigus? Ar jie buvo tinkamai deklaruoti?

 

Šiuo metu visi kraipo galvas ir vaidina „nežiniukus“, esą kalėjimo Lietuvoje nebuvo, nors visa pasaulinė žiniasklaida kalėjimo buvimo faktą pripažino dar 2014 metais. Priminsiu, kad Prezidentas Rolandas Paksas dar 2003 metais pripažino, kad buvo saugumiečių klausiamas apie galimybę į Lietuvą įvežti kalinius, tačiau griežtai atsisakė tai padaryti. Kas dabar gali paneigti, kad būtent šis Prezidento neigiamas atsakymas ir nebuvo pagrindinė priežastis, kodėl jį reikėjo pašalinti iš Prezidento posto?

 

Šioje painioje istorijoje klausimų daugiau nei atsakymų, todėl tyrimas Seime yra būtinas. Labiau panagrinėję kalėjimų istoriją nesunkiai rasime, kas tuo metu buvo valdžioje ir galėjo priimti lemiamus sprendimus. Turime dėti visas pastangas, kad mokesčių mokėtojai neliktų kvailio vietoje, savo lėšomis privalėdami padengti konkretaus pareigūno (ar pareigūnų) padarytą finansinę žalą valstybei. Panašius klausimus vakar per Vyriausybės valandą Seime uždaviau ir Ministrui Pirmininkui, kurio atsakymas suteikė vilties, kad visą situaciją bus bandoma išnarplioti. Labai tikiuosi, kad rasime kaltuosius ir nustatysime visus, kurie prisidėjo prie kalėjimo atsiradimo ir slėpė teismo sprendime konstatuotas aplinkybes.

 

PRANEŠIMĄ PASKELBĖ: MONIKA KUTKAITYTĖ, LIETUVOS RESPUBLIKOS SEIMO KANCELIARIJA

Facebook komentarai
});}(jQuery));