Europos kovos su sukčiavimu tarnyba tirs įtartinus E. Jakilaičio, L. Šeškaus ir J. Morkūno įmonių sandorius, eilėje laukia E.Jakilaičio „svirno” projektas

Jakilaiciogauja

Jakilaiciogauja

LVŽS frakcijos seniūno Ramūno Karbauskio pranešimas žiniasklaidai: Europos kovos su sukčiavimu tarnyba tirs įtartinus E. Jakilaičio, L. Šeškaus ir J. Morkūno įmonių sandorius

Įvertinusi gautą medžiagą, Europos kovos su sukčiavimu tarnyba (OLAF) pradėjo tyrimą dėl VŠĮ „Pirmoji kava“ ir UAB „TV Play“ įtartinų sandorių įsisavinant Europos Sąjungos paramos lėšas. Apie tai  tarnyba informavo LVŽS frakcijos seniūną Ramūną Karbauskį, kuris kreipėsi į OLAF dėl galimai neskaidriai panaudotos ES paramos.

Jakilaiciogauja

R. Karbauskį kreiptis į OLAF paskatino vasario mėnesį viešumoje pasirodžiusi informacija, kad VšĮ „Pirmoji kava“ gauna ES lėšas „Lietuvos tūkstantmečio vaikų“ laidos rengimui ir įtartinais sandoriais perduoda ES paramą E. Jakilaičiui ir L. Šeškui priklausančiai UAB „TV Play“.

 

Šių metų pradžioje L. Šeškus žiniasklaidai ne vieną kartą yra teigęs, kad savo draugo J. Morkūno, kuris yra VšĮ „Pirmoji kava“ steigėjas, paprašė dalyvauti konkurse dėl laidos kūrimo, nes pats praėjusiame dešimtmetyje dar nebuvo įsteigęs įmonės. Laiminčiosios organizacijos vadovas viešai pripažino, kad yra iš anksto susitarta dėl dalyvavimo konkursuose, kurių metu siekiama laidos „Lietuvos tūkstantmečio vaikai“ finansavimo. Taip pat kilo klausimas, ar VšĮ „Pirmoji kava“ iš viso turėjo teisę pretenduoti į ES paramą bei skelbti konkursą dėl laidos rengimo.

 

Savo nuomonę apie įtartinus sandorius yra išsakiusi ir Viešųjų pirkimų tarnyba (VPT), kuri dėl jų kreipėsi į Lietuvos generalinę prokuratūrą. VPT balandžio mėnesį taip pat kilo įtarimas, kad minėti ES finansuojami projektai buvo vykdyti neskaidriai, siekiant neteisėtai gauti ir pasinaudoti ES finansinės paramos lėšomis, o atsakingų asmenų, susijusių su projektų vykdymu, veiksmuose galimai yra korupcijos apraiškos požymių.

 

OLAF tiria ES biudžetui kenkiančio sukčiavimo, korupcijos ir sunkių pažeidimų ES institucijose atvejus ir formuoja Europos Komisijos kovos su sukčiavimu politiką. Į šios tarnybos akiratį patenka įvairūs nusižengimai – nuo lėšų grobstymo, apgaulingų reikalavimų iki viešųjų pirkimų procedūrų pažeidimų.

 

Pasak R. Karbauskio,  visa ES parama Lietuvai nukreipta stiprinti valstybę, užtikrinti jos tvarumą.

 

„Tokie tikslai pasiekiami tik tuomet, kai visos ES lėšos, kaip ir valstybės biudžeto pinigai, naudojamos skaidriai. Priešingi procesai alina valstybę, todėl mūsų pareiga užtikrinti, kad kiekvienas euras būtų  ne „įsisavintas“, o investuotas skaidriai“, – sako jis.

 Agnės Širinskienės komentaras : „Kaip gauti ES fondų finansavimą projektui, kai tavo UAB (ataskaitinis laikotarpis – 2016 m.) pardavimo pajamų – nėra, kitų pajamų – nėra, atsargų likučio pokyčio – nėra (nulis?), bendros ir administracinės sąnaudos – 1543 eur. Grynasis pelnas (nuostoliai) – 1543 eur. Misija gauti ES finansavimą neįmanoma? Tikrai ne. Tokią pelno (nuostolių) ataskaitą registrų centrui pateikusi UAB gali laimėti projektinį finansavimą, kur prašoma finansavimo suma – 217 299,75 Eur., o dokumentus pasirašo verslininko ir ūkininko Edmundo Jakilaičio įgaliotas asmuo.

 

Su E. Jakilaičiu siejamo UAB „Kaltanėnų svirnas“ verslo planas paprastas: į restauruotą šiuo metu griūvantį svirną, esantį atokiame Švenčionių rajono kaime, ir šalia jo organizuojamus renginius per metus, pirminiame plane buvo planuojama pritraukti ne mažiau kaip 50 tūkst. lankytojų. Toks skaičius išradingų projekto autorių pagrindžiamas faktu, kad „2016 metais Naisių vasaros festivalyje dalyvavo daugiau kaip 60 000 lankytojų“. Vėliau, tiesa, tas pirminis planas buvo sumažintas. Beje, tai ne vienintelis epizodas, kuris rodo, kad E. Jakilaitis semiasi įkvėpimo Naisiuose: jei pavyks gauti lėšas iš ES, Kaltanėnų gyventojų ir jų svečių lauks UAB „Kaltanėnų svirnas“ surengtas muzikinis festivalis „Kaltanėnų vasara“, kuris vyks liepos 6 d., – t. y. panašiu metu kaip vyksta „Naisių vasaros“ festivalis.

 

Kai matai faktus ir aplinkybes, neapleidžia mintis, kad ir šis „unikalus“ ES lėšų įsisavinimo projektas, nuošalų, kaip sako E. Jakilaitis, liaudinio klasicizmo svirną siekiant paversti visos Lietuvos traukos centru, sulauks tokio dėmesio, kokio susilaukė UAB „Pirmoji kava“ ir UAB „TV Play“ vykdytas ES lėšų įsisavinimas: jo atžvilgiu Europos Sąjungos kovos su sukčiavimu tarnyba (OLAF) pradėjo tyrimą.

Facebook komentarai
});}(jQuery));