Ekspertas: Lietuvos svajonės tapti „SGD centru” niekada neišsipildys

6855720

6855720

Ekspertas: Lietuvos svajonės tapti „SGD centru” niekada neišsipildys

Pasak Jurijaus Solozobovo, Klaipėdos SGD terminalui nepadės net Europos Komisijos parama, nes šis projektas — ekonomiškai netikslingas

VILNIUS, rugsėjo 20 — Sputnik. Klaipėdos SGD terminalas — veikiau politinis projektas negu energetinis, sakė Tarptautinės energetikos politikos centro vadovas Jurijus Solozobovas interviu Sputnik Lietuva metu.

Klaipėdos GSD terminalas, archyvinė nuotrauka

EK patvirtino Lietuvos SGD terminalo kaštų mažinimo priemones
Europos Komisija (EK) pritarė Lietuvos pasiūlytoms priemonėms, kurios leidžia mažinti metinius SGD terminalo išlaikymo kaštus.

Tikimasi, kad tai leis priimti tolimesnius reikiamus sprendimus dėl mokėjimų už SGD terminalą sumažinimo nuo 2020 metų po 23-25 mln. eurų kasmet.

Jo nuomone, Europos valdininkų „paliatyvios priemonės” neturės ilgalaikio poveikio, o tik leis terminalui dar šiek tiek ilgiau „išlikti paviršiuje”.

„Ji [EK — Sputnik] vargu ar išgelbės šį terminalą ateityje, nes Lenkijos Svinoujscie mieste yra galingesnis terminalas, jį numatoma plėsti… Vokietija stato savo terminalą, jis bus pradėtas eksploatuoti maždaug po dvejų metų, o Lietuva neturės kam tiekti”, — teigė Solozobovas.

Ekspertas pabrėžė, kad dar visai neseniai Lietuva tikėjosi tapti „SGD centru”, tačiau dabar vargu ar sugebės atlaikyti konkurenciją su kitais terminalais.

„Nuo pat pradžių buvo manoma, kad šis terminalas bus vienintelis. Jei kur nors rajone turite vieną maisto prekių parduotuvę, ji klestės. Jei netoliese statys du prekybos centrus, vienas už kitą didesnius ir didelėmis logistikos galimybėmis, tada jūsų konkurencija paaštrės, ir, galimai, parduotuvė užsidarys”, — sakė Solozobovas.

Klaipėdos SGD terminalas
Vienintelis importinių SGD terminalas Lietuvoje pradėjo veikti 2014 metų gruodžio 3 dieną Klaipėdoje. Lietuvos valdžia teigia, kad jis leidžia Lietuvai atsikratyti Rusijos „Gazprom” „monopolio”. Lietuva SGD laivą-saugyklą nuomojasi iš Norvegijos, ir kasmet „Klaipėdos nafta” už tai moka po 60 milijonų eurų. Praėjusią vasarą valdžia nusprendė išpirkti dujų saugyklą, pateisindamos tai tuo, kad terminalas bus naudingas ateityje.

Lietuva priėmė pusantro karto daugiau SGD, nei reikia vartotojams

https://sputniknews.lt/economics/20190918/10221702/lithuania-prieme-pusantro-karto-daugiau-sgd-nei-reikia-vartotojams.html68557206855720

Nors politikai dažnai kalba apie Lietuvos „energetinę nepriklausomybę”, šalis ir toliau perka dujas iš Rusijos.

Daugiausia SGD į Lietuvą atkeliauja iš Norvegijos, o nuo šių metų — ir iš Rusijos. Lietuvos valdžia taip pat tvirtina, kad gauna „mėlynąjį kurą” iš JAV, tačiau kai kurie ekspertai tuo abejoja ir pabrėžia, kad pristatymai buvo tik keli.

Per daugiau nei mėnesį Klaipėdos terminalas priėmė tris tanklaivius su Rusijos SGD.

Kaip interviu Sputnik Lietuva pažymėjo ekspertas Aleksandras Nosovičius, rusiškų dujų tiekimas — vienintelis būdas Vilniui sustabdyti savo SGD terminalo bankrotą. Be to, ekspertas pabrėžė, kad rusiškas kuras yra naudingas Lietuvai, tačiau apskritai situacija yra absurdiška, nes Lietuva rado „alternatyvą” rusiškoms dujoms SGD iš Rusijos pavidalu.

Read more: https://sputniknews.lt/economics/20190920/10252168/Ekspertas-Lietuvos-svajones-tapti-SGD-centru-niekada-neissipildys.html

Facebook komentarai
});}(jQuery));