Ekonomika ir verslai dėl energijos kainų žlunga, Šimonytė ir Skvernelis sako, kad taip ir turi būti

sauliuks
Pakėlus elektros kainą 5 kartus, „Ignitis“ pajamos per pusmetį padvigubėjo iki 1,7 mlrd. eurų, Šimonytė ir Skvernelis sako, kad taip ir turi būti
Valstybės valdoma energetikos grupė „Ignitis grupė“ pirmąjį šių metų pusmetį uždirbo 107,9 mln. eurų grynojo pelno – 70 proc. daugiau nei pernai tuo pačiu metu. Turbūt kyla natūralus klausimas, kodėl „Ignitis grupės“ pelno sąskaita nemažinami elektros tarifai vartotojams? Elgiamasi priešingai – kainos nemažinamos, tačiau ketinama iš šalies biudžeto ir skolintų lėšų atseikėti milijardą eurų kompensuoti kainų augimui.
„Ignitis grupės“ pajamos pirmąjį šių metų pusmetį siekė 1,733 mlrd. eurų ir buvo 2,3 karto didesnės nei pernai tuo pačiu metu, kai gauta 738,1 mln. eurų pajamų. Pelnas jau dabar perkopė 100 mln. eurų.
Pasak advokato I.Vėgėlės, Sauliaus Skvernelio Vyriausybė savo kadencijos paskutinį pusmetį – 2020 m. pavasarį – tuometinio finansų ministro Viliaus Šapokos teikimu nusprendė, kad dalį įmonių grupės akcijų reikia parduoti.
Šios privatizacijos niekas nepastebėjo, nes buvo paskelbta feikinė covid pandemija.
Šiandien Saulius Skvernelis Žinių radijui sakė, kad taip ir turi būti.
Tiesa, nors energetikos ministras Kreivys kaip tik ir vykdo tą programą, kurią užsibrėžė buvęs premjeras Skvernelis, tačiau kažkodėl Skvernelis dabar rengia jam interpeliaciją.
Tai, kad „Ignitis“ pajamos padvigubino pajamas vartotojų sąskaita, S.Skvernelis džiaugiasi, ir sako, kad „valstybės įmonės paskirtis yra dvejopa. Viena – teikti atitinkamas paslaugas, ir antra – uždirbti dividendus į valstybės biudžetą. Akcijų pardavimas biržoje yra „geroji praktika“:
https://www.ziniuradijas.lt/laidos/opozicija/kaip-opozicija-guode-prezidentas?video=1
„2020-aisiais atlikto „privatizavimo“ pasekmėje AB „Ignitis grupės“ akcininkais – tiesiogiai ar netiesiogiai – tapo Lietuvoje veikiantys bankai SEB ir „Swedbank“, investicijų valdymo bendrovė „Invalda“, taip pat keletas fizinių asmenų. Tarp privačių investuotojų – nemažai „užsieniečių“ (tiesiogiai ar netiesiogiai): „The Bank of New York Mellon“, „Avaron“ ir „Avaroni“, „State Street Bank and Trust company“ ir kiti. Nuo momento, kai valstybei priklausiusi įmonė tampa privati (nors keliomis akcijomis), ji, kaip ir kiekvienas privatus verslo subjektas, privalo veikti siekdama svarbiausio tikslo – pelno.
Valstybės įmonių ar valstybės pilnai valdomų įmonių tikslas nėra pelno siekimas – jos teikia paslaugas, gamina produkciją, visų pirma atsižvelgdamos į viešąjį interesą, todėl jų tikslas nėra vien pelno siekimas“, – feisbuke savo įžvalgomis pasidalino I.Vėgėlė.
Pasak jo, pastaruoju metu viešojoje erdvėje nuolat peršamas saliamoniškas siūlymas valstybės pasiskolintais pinigais finansuoti elektros energijos buitiniams vartotojams kainos dalį.
„Tai reikštų, kad AB „Ignitis grupė“ galėtų gaminti ir pardavinėti elektros energiją už kainą, kuri neš pasakiškus pelnus jam ir kitiems elektros rinkos žaidėjams. O dalį itin aukštos buitiniams vartotojams tiekiamos elektros energijos kainos iš pasiskolintų lėšų kompensuotų valstybė. Solidūs vyrai ir moterys, politikai ir ekonomistai, dabar viešai diskutuoja, kokia gi ta „geroji“ kaina, kuri bus vartotojo mokama „Ignitis“ tiesiogiai iš vartotojo kišenės, o kuri dalis – iš valstybės skolintų lėšų.
Apie tai, kad valstybės skolą turėsime grąžinti mes visi, tie patys vartotojai/mokesčių mokėtojai, niekas neužsimena. Kaip ir solidžiai nutylimi nežmoniški elektros energijos kaštai visam Lietuvos verslui“, – sako I.Vėgėlė. Jį itin stebina, jog garsiausiai apie tai, kad reikia ne mažinti kainas, o jų kilimą kompensuoti vartotojams, kalba bankų, turinčių „Ignitis grupė“ akcijų, ekonomistai, nors tai – akivaizdus interesų konfliktas.

Teisininkas stebisi, kad net įmonės „Litgrid“, valdančios jungtis su Lenkija bei Švedija, 2,5 proc. akcijų yra privatizuotos. O dar labiau stebisi gudria schema: jei vartotojas per numatytą terminą nepasirinko „nepriklausomo“ tiekėjo, jam ESO užtikrina garantinį tiekimą, tačiau jau 25 proc. didesne kaina. O bendrovė ESO – tos pačios „Ignitis grupės“ narė. O būtent „Ignitis“ kartu yra ir vienas „nepriklausomų“ tiekėjų, užimančių beveik 70 proc. rinkos.