Dujų kainos didinamos net 50 proc., nors biržoje stebimas tik 25 proc. kainų kilimas

pocius

pocius

 

Dėl drastiškai didėsiančių elektros ir dujų kainų vartotojams Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) Seimo frakcija kreipėsi į Vyriausybę paaiškinimų ir skubiai rengia susitikimą su Valstybinės energetikos reguliavimo tarybos (VERT) pirmininku Renatu Pociumi (nuotr.).

„Manome, kad nuolat kartojamas argumentas, jog didmeninėje rinkoje didėja žaliavų kainos – tai tik kalbos nukreipimas nuo esmės“, – sako LSDP frakcijos seniūno pavaduotoja Orinta Leiputė.

„VERT patvirtintos kainos nesuprantamos. Štai dujų kainos didinamos net 50 proc., nors biržoje stebimas tik 25 proc. kainų kilimas. Akį rėžia ir papildomos dujų tiekimo saugumo dedamosios padidinimas 0,7 proc. – kodėl?“ – stebisi parlamentarė. Ji taip pat atkreipia dėmesį į tai, kad elektros kainos sudėtyje elektros įsigijimo kaina sudaro tik 37 proc.

Premjerei pareiškus, esą Vyriausybė „nesikiša“ į energijos kainų reikalus, socialdemokratams kyla daug klausimų dėl Vyriausybės santykių su VERT.

„Ar VERT gali diktuoti Vyriausybei? VERT atskaitinga Seimui, todėl matome reikalą nuodugniau pasiaiškinti, kas vyksta“, – sako O. Leiputė. Pirmadienį į frakciją kviečiamas VERT pirmininkas.

Kreipimesi į Ingridą Šimonytę teigiama, kad „valstybės valdomos energetikos įmonės, vadovaujamos konservatoriams artimų vadovų, nesibodi išsimokėti atlyginimus, didesnius ir už Prezidento algą. Šios monopolinės įmonės kraunasi milžiniškus pelnus ir moka dividendus, kurie daro poveikį tarifui“.

„Taigi erdvės išsamesniam šių įmonių skaidrumo tyrimui – labai daug“, – įsitikinusi O. Leiputė.

Socialdemokratai neabejoja, kad pakilusios dujų ir elektros kainos lems kitų prekių kainų augimą, didins infliaciją, skatins skurdo ir atskirties didėjimą. Jie klausia, ar atitinkamos didesnės išlaidos viešajam sektoriui yra numatytos valstybės ir savivaldybių biudžetuose.

„Prašytume paaiškinti premjerės teiginį, kad Vyriausybė kainų klausimu „nesikiša“: ar imtasi kokių nors veiksmų situacijai paveikti ir ar išsemtos visos galimos intervencijos galimybės? Prašome kiek galima skubiau informuoti, kokių ilgalaikių priemonių, padėsiančių mažinti energijos resursų kainas, ketina imtis Vyriausybė; kaip ketinama įgyvendinti tarptautinių ekspertų rekomendacijas dėl anticiklinių priemonių“, – rašoma kreipimesi.

Trečiadienį Seimo Biudžeto ir finansų komitete Lietuvos banko atstovė Kotryna Tamoševičienė sakė, kad brangsianti elektra ir dujos gali padidinti infliaciją. Formuodamas infliacijos prognozes Lietuvos bankas dar nėra įvertinęs nuo liepos brangsiančių elektros ir dujų.

Anksčiau skelbta, kad metinė infliacija Lietuvoje – didžiausia Baltijos šalyse.

Renatas Pocius – Nausėdos kandidatas

Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda, vadovaudamasis Lietuvos Respublikos Konstitucija ir Energetikos įstatymu, pernai gruodį pateikė Seimui Renato Pociaus kandidatūrą į Valstybinės energetikos reguliavimo tarybos (VERT) pirmininko postą, rašoma pranešime spaudai.

„Energetikos sektoriuje Lietuva išgyvena istorinių pokyčių etapą – priimami kritiniai sprendimai mūsų valstybės energetinės nepriklausomybės ir energetikos sektoriaus transformacijos kelyje. Šiems pokyčiams užtikrinti būtinas kokybinis VERT veiklos proveržis – svarbu ne tik atliepti, bet ir aktyviai dalyvauti sektoriaus permainų procese. Energetikos srityje reikalingas ryžtingas progresyvumas – turime maksimaliai išnaudoti savo stiprybes ir pasiektą konkurencinį pranašumą, kryptingai skatinti žaliosios energetikos plėtrą, inovacijas ir investicijas, orientaciją į tvarumą ir veiklos efektyvinimą, integralią institucijų bei verslo sektoriaus veiklą“, – teigė Prezidentas ir pridūrė, kad reikalingą pokytį pasiryžęs pasiekti siūlomas tarybos vadovas Renatas Pocius.

Pasak šalies vadovo, kandidatas turi reikiamų žinių, gebėjimų ir aiškią viziją, kaip VERT gali prisidėti prie strateginių valstybės energetikos sektoriaus tikslų įgyvendinimo. Kandidatas turi konkrečių siūlymų dėl elektros iš nesaugių trečiųjų šalių elektrinių patekimo į Lietuvos rinką užkardymo, inovacijų ir energetikos sistemos efektyvumo skatinimo, šilumos sektoriaus reguliavimo supaprastinimo, administracinės naštos mažinimo rinkos dalyviams bei tarybos veiklos tobulinimo. R.Pocius yra sukaupęs ilgametės patirties energetikos reguliavimo srityje, puikiai pažįsta VERT veiklą – įvairiose pozicijose šioje institucijoje dirbo 19 metų, iš jų 12 metų ėjo vadovaujamas pareigas.

Nuo 2018 m. R.Pocius buvo VERT narys ir VERT pirmininko pavaduotojas. Kandidato veiklos prioritetai atitinka Seimo patvirtintą Nacionalinės energetinės nepriklausomybės strategiją, Vyriausybės programą ir Lietuvos Respublikos Prezidento lūkesčius bei jo keliamus gerovės valstybės tikslus. „Renato Pociaus paskyrimas VERT pirmininku užtikrintų įstaigos veiklos tęstinumą ir prisidėtų prie reikšmingo veiklos suaktyvinimo“, – pabrėžė šalies vadovas.

 

Facebook komentarai
});}(jQuery));