D.Grybauskaitė užsitikrino aukštą postą ES mainais už tai, kad Lietuva taptų Europos branduolinio kuro savartynu?

D.Grybauskaitė užsitikrino aukštą postą ES mainais už tai, kad Lietuva taptų Europos branduolinio kuro savartynu?

UŽ KIEK PARDUOTA LIETUVA?

Vidmantas Rimkus

2019 m. gegužės 12 d. įvyks šalies prezidento rinkimų pirmasis turas. Rinkėjai turės pasirinkti iš 9 kandidatų. Dabartinė šalies prezidentė Dalia Grybauskaitė nebegali dalyvauti rinkimuose – jai pilnai turėjo užtekti 2-jų kadencijų, kad išreikšti save šiose pareigose. Todėl dabar prezidentė ruošia sau atsitraukimo kelią – vietą Europos valdžios struktūrose. Tačiau, akivaizdu, už naująsias pareigas teks užmokėti. Klausimas: kuo ir kiek?
Rimtai kalbama, kad kaina už D.Grybauskaitės naująsias pareigas Europos valdžios struktūrose labai didelė – tai suteikimas toms Europos šalims prieigos į mūsų atidirbto atominio kuro saugyklą. Ir taip pat rimtai kalbama, kad prezidentė D.Grybauskaitė jau susitarė su Europos šalių vadovais, tarp kurių yra Prancūzijos, Vokietijos ir Belgijos vadovai, jog Lietuva suteiks toms šalims „paslaugą“ – laidoti jų atominio kuro radioaktyvias atliekas mūsų šalies teritorijoje. Planas visiškai paprastas – atominio kuro radioaktyvios atliekos iš Europos yra pristatomos į Lietuvą ir, apsimetant, kad tai yra Ignalinos AE atidirbto atominio kuro atliekos, jos laidojamos mūsų atominio kuro saugykloje, pastatytoje prie Visagino. Reikia dar atsiminti, jog Europos Sąjungos reikalavimu Ignalinos AE buvo sustabdyta 2009 metais ir kurios demontavimą numatyta galutinai pabaigti užbaigti 2038 metais. Bendra AE demontavimo darbų vertė viršys 3 milijardus eurų ir praktiškai tai finasuojama iš ES lėšų. Radioaktyvias atominio kuro atliekas planuojama palaidoti pačioje atominės elektrinės teritorijoje.
Beveik jau baigta radioaktyvaus kuro atliekų saugykla, be abejo, buvo statoma Ignalinos AE atidirbto atominio kuro saugojimui. Vienok, daugumos nepriklausomų ekspertų nuomone, atominių atliekų kuro atskiros saugyklos, kaip atskiro statinio, statyba yra labai sudėtingas technologinis procesas, kuris anksčiau niekur nebuvo realizuojamas. Todėl manoma, kad po to, kai mūsų pastatyta radioaktyvių atliekų saugykla bus užpildyta iš Europos atvežtomis radioaktyviomis atominėmis atliekomis, tai, galimai, Ignalinos AE reaktorių išmontavimo darbai bus pristabdyti arba jie paprasčiausiai bus palaidoti po naujai pastatytu standartiniu sarkofagu.
Dėl suprantamų priežasčių, prezidentė D.Grybauskaitė pati niekada nepagarsins savo planų, o ypač dabar – rinkimų išvakarėse. Radioaktyvių atliekų priėmimo iš užsienio faktas, bus laikomas didelėje paslaptyje, nes juk tik reikia atsiminti, kai tik buvo sustabdyta Ignalinos AE, žiniasklaidoje jau buvo apie tai pasirodžiusių straipsnių. Žiniasklaidoje tuo metu irgi buvo rašoma, apie neva, esančius Lietuvos valdžios planus laidoti kitų Europos šalių radioaktyvias atliekas mūsų šalies teritorijoje. Tik tada, gyventojams pradėjus protestuoti, visus tuos „gandus“ valdžia paskubėjo oficialiai nuneigti.
Tai kaip čia dabar yra? Šalies, kuri beveik vienintelė Europoje aktyviai protestuoja prieš kaimyninėje šalyje statomą Astravo AE, vadindama tai net grėsme Lietuvos nacionaliniam saugumui ir kurioje ekologijos saugumas yra laikomas prioritetu, lyderis – prezidentė D.Grybauskaitė yra pasirengusi įsileisti į Lietuvą kitų šalių radioaktyvias atliekas, visiškai nesirūpindama savo šalies gyventojais?
Deje, atrodo, kad visa tai tiesa. Ir labai apmaudu, kad tokių prezidentės D.Grybauskaitės veiksmų visoje šioje istorijoje pagrindinis motyvas – yra jos asmeninės ambicijos ir jos siekis bet kokia kaina gauti pareigas Europos Sąjungos valdžios struktūrose, baigus savo ir taip ne visiškai sėkmingą prezidentavimą.

Facebook komentarai
});}(jQuery));