Ar turi pagrindo ūkininkų ašaros?

V. Mazuronis. Ar turi pagrindo ūkininkų ašaros?

Jeigu rudeninės liūtys sugadino jūsų automobilį ar apsėmė sandėlį – jūsų problema. Bet jeigu esate ūkininkas – jums labai pasisekė – valstybė pasiruošusi jums sumokėti iš visų mokesčių mokėtojų kišenės.

 

Ir sumokėti pasirengusi nei daug, nei mažai – per 40 mln. eurų. Tiesa, patys ūkininkai sako, kad jų patirti nuostoliai siekia net iki 200 mln. eurų. Palyginimui: tai sudaro apie 1/5 švietimui skirtų lėšų 2017 m. Daug tai ar mažai – telieka atviras klausimas. Ar verta tokius nuostolius kompensuoti iš valstybės biudžeto? Mano manymu vienareikšmiškai – ne.

 

Visų pirma – šiuolaikiniai ūkininkai yra verslininkai, o jų ūkiai – verslo įmonės. Kaip ir bet kurios verslo įmonės, ūkiai susiduria su rizika, o rizikas šiuolaikinis verslas seniausiai išmokęs valdyti. Tik Lietuvos ūkininkai atsisako tai daryti. Kaip suvaldyti rizikas? Visų pirma – draudimu.

 

Kad ir kokį smulkų ar stambų verslą valdo kiti piliečiai – jų rizikos tampa jų problemomis. Dėl liūčių nukentėjo daug kas, bet kompensacijas iš valstybės biudžeto panašu, kad gaus tik išrinktieji. Ar tai susiję su tuo, kad Seimo valdantieji yra iš valstiečių partijos, o jų lyderis – stambiausias Lietuvos žemvaldys R. Karbauskis, pastatęs į Premjerus S. Skvernelį, kuris dabar tam pačiam savo geradariui atseikės milžinišką sumą iš valstybės biudžeto? Baikit, nemanau… Čia tik sutapimai…

 

Užjaučiu ūkininkus dėl gamtos išdaigų. Nuoširdžiai. Bet lygiai taip pat užjaučiu visus kitus verslininkus ar žmonės, kurie dėl to patyrė nuostolių. Ar jie mažiau verti valstybės pagalbos?

 

Draudimas – yra patikimiausias būdas apsisaugoti nuo tokių dalykų, bet Lietuvos ūkininkai šią priemonę sėkmingai ignoruoja, nes žino, kad gerai spustelėjus ir valdžioje turint „savus“ – galima gerokai sutaupyti visų Lietuvos žmonių sąskaita.

 

Pirmieji žingsniai jau žengti. Vyriausybės ekstremalių situacijų komisija jau pasiūlė Vyriausybei visoje šalyje skelbti ekstremalią situaciją ir kompensuoti ūkininkų dėl liūčių patirtus nuostolius. Neabejoju, kad S. Skvernelis taip ir pasielgs: savo darbdavio R. Karbauskio stambiai žemės ūkio bendrovei kompensuos jos patirtus nuostolius, nes ši patingėjo apsidrausti.

 

Bus dar smagiau skaityti ir girdėti kalbas, kad ekstremali situacija neva skelbiama tik dėl Briuselio ir Europos Komisijos, kad reikia eurobiurokratus įtikinti, kad šie irgi prisidėtų prie Lietuvos ūkininkų sunkaus gyvenimo savo eurais. Bus viena kita kelionė, susitikimai, keli pareiškimai, daug vaizdavimo, kaip daug ir sunkiai dirba valdžia dėl stichinės nelaimės užkluptų žemdirbių. Didelė tikimybė, kad Europos Komisija ir ES papildomų kompensacijų neskirs (kaip neskyrė Ispanijai ir Portugalijai), nes Vakaruose nesuvokiama, kaip verslininkas gali nedrausti savo turto ir veiklos, juolab kai veikla taip smarkiai priklauso nuo pačio nepastoviausio dalyko pasaulyje – orų.

 

Po šiomis kalbomis ir tariamu rūpesčiu bus tyliai slepiamas faktas, kad visų mokesčių mokėtojų pinigai buvo sumokėti saujelei verslininkų-ūkininkų. O didžiausią dalį susirinks stambiausias Lietuvos žemvaldys R. Karbauskis. Juk tai tik sutapimas, ar ne?

 

PRANEŠIMĄ PASKELBĖ : PAULIUS PAULAITIS, EP NARIO V. MAZURONIO BIURAS

Facebook komentarai
});}(jQuery));