Antanas Baskas : Kas valdo ne tik Lietuvą

v_kasiulevicius
Kas valdo ne tik Lietuvą
Antanas Baskas
Šį klausimą kelia tai, kad yra valstybių, suvaldžiusių viruso plitimą, nesulaukus vakcinos skiepams, kad jos 2020 metų vasarą ir rudenį nevaržė savo dešimčių milijonų gyventojų ribojimais, karantinas buvo tik tiems, kurie užsikrėtė ar turėjo kontaktą su užsikrėtusiu. O jų buvo nors šimtai tūkstančių, bet tai sudarė 0,01 procento visų gyventojų.
99,99 procentų gyveno 2020 vasarą ir rudenį be suvaržymų keliauti, apsipirkti, valgyti, kur pageidauja. Dėl valgymo suvaržymas buvo toks, kad staliukai dviem buvo su permatoma pertvara vidurį staliuko.
Kas valdo ne tik Lietuvą, bet ir kitas valstybes, kurios nenaudojo ir nenaudoja priemonių, padėjusių valstybėms suvaldyti viruso plitimą, nesulaukus vakcinos skiepams? Suvaldžiusios 2020 vasarą ir rudenį nevaržė kelionių savo teritorijoje, nedraudė prekiauti ne maisto produktais, teikti daugelį paslaugų.
Kas valdo valstybes, kurios riboje visų gyvenimą mažai veiksmingomis priemonėmis? Uždraudžia keliauti tarp savivaldybių automobiliais tam, kad nesusitiktų šeimos, stabdydamos kelias dešimtis tūkstančių, bet neturėdamos galimybių stabdyti susitikimus šimtų tūkstančių savivaldybės ribose, keliaujančių traukiniais, autobusais.
Kas kokiais interesais valdo, uždraudžiant prekybą ne maisto produktais, kai srautai pirkėjų maistui, vaistams nepalyginamai didesni nei kitomis prekėmis. Kodėl išlaikydamas ribojimą užeiti po vieną, galiu nusipirkti bandelę, bet sugedus telefonui, negaliu nusipirkti naujo ar taisyti turimą.
Kieno interesams tarnauja garsinamų profesoriais burtažodžiai žiniasklaidoje, kad karantinas visiems bus dar ilgam reikalingas. Bet Lietuvoje nėra pandemijos valdymo profesorių. Profesorius matematikoje nėra profesorius poezijoje. Virusų savybių profesorius neišmano apie jo plitimo valdymo priemonių veiksmingumą, pasekmes žmonių gyvenimui, priemonės naudojimo teigiamų ir neigiamų pasekmių balansą.
Valdžios pasirinkti profesoriai nekalba apie tai, kad ne karantinas valdo. Valdo žmonių nusiteikimas. Banguoja viruso plitimas pagal žmonių nusiteikimą saugotis. Ne Veryga lėmė ir liberalų kartojami jo draudimai, tai kad Lietuva 2020 pavasarį nuo viruso nukentėjo palyginus mažai. Lėmė žiniasklaidos garsinami apsikrėtimo pavojai nepasveikti, skelbiami užsikrėtimų mastai Italijoje, Ispanijoje, Amerikoje.
Tailande žmonių nebanguojantį nusiteikimą saugotis neapkrėsti kitų lėmė iki 35 tūkstančių dolerių bauda, paskirta virš tūkstančiui, pažeidusių paskirtą izoliaciją.
Namuose izoliuotis turėjo 340 tūkst. žmonių, kiek mažiau nei tūkstantis dėl sąlygų nesilaikymo buvo nubausti. „Mes paaukojome 340 tūkst. žmonių 14 dienų dėl normalaus 23 mln. žmonių gyvenimo“, – paaiškina Chen Chien Jen.
Kinijoje už nesisaugojimą apkrėsti kitus numatyta ir mirties bausmė, nes nesisaugantys yra žudikai. Jie Lietuvoje nužudė jau virš 2000 žmonių, kasdien susargdina tūkstančius. Kiek šių žudikų nubausta?
Ar bausmės tiek didelės, kad būgtų veiksmingos? Kiek nubausta už kaukių netaisyklingą dėvėjimą uždarose patalpose, viešajame transporte?
Kodėl Lietuvoje nenaudotos priemonės, kurios apsaugojo gyvybes be baudų?
Nesusirgo nei vienas Tiubingeno (Vokietijos 90000 gyventojų miestas) gyventojas, kuriems nemokamai buvo dalinami FFP2 (kinų analogas KN95) respiratoriai. Padėjo ir ribojimai, kad tomis pačiomis valandomis parduotuves lankytų tik senjorai ir nelankytų jaunesni, kurie dažnai nejausdamas, kad apsikrėtę, apkrečia kitus.
Priemonės nevaržančios visų gyvenimą Tiubingenui (90000 gyventojų) atsieis daugiau nei pusę milijono eurų. „Mano supratimu, tai – gerai investuoti pinigai, nes mums pavyksta apsaugoti miesto universitetines klinikas nuo perkrovimo ir išgelbėti žmonių gyvybes slaugos namuose“, – teigė meras Berlyno dienraščiui „Tagesspiegel“.
Kurios Lietuvos savivaldybės meras taip pasirūpino savo piliečiais, kokius ekspertus pasirenka Nausėda, Šimonytė, koki interesai valdo jų garsinimą LRT, DELFI ir kitoje galingiausioje žmonių nuomones įtakoti žiniasklaidoje.