Untitled-1

Untitled-1

2021-06-26

Darbo Vakarienės EuroKonge

 

Darbo Pietūs.

EuroKongas.

Flag of Congo Free State.svg%2B%25282%2529%2B%25284%2529

Dabar gi Mūsų Ingrida su Mūsų Gitanu stumdosi – kam  EuroKongan Lėktuvu Lėkt ant Darbo Vakarienės.

Untitled
Untitled

ES lyderių susitikimai garsėja ne tik ginčais iki paryčių, bet ir gurmaniškomis vakarienėmis. Su maisto žurnalistu, Italijoje gyvenančiu kulinarijos ekspertu Pauliumi Jurkevičiumi

 

Untitled

 

apžvelgiame pastarųjų metų Europos Vadovų Tarybos (EVT) meniu.

Prezidentas mėgsta ėrieną

Kaip kartą laidoje „Beatos virtuvė“ prisipažino Lietuvos pirmoji ponia Diana Nausėdienė, prezidento ir visos jo šeimos „žmogiška silpnybė“ – per Kūčias kepami grybų pyragėliai, o asmeniškai šalies vadovas labai mėgsta ėrieną ir švelniai ją vadina „lembas“.

Deja, per pastaruosius metus Briuselyje vykusiose EVT vakarienėse Gitanui Nausėdai nepavyko paragauti „lembo“, bent jau Alfa.lt žiniomis. Kita vertus, kaip ketvirtadienį teigė prezidentas, „vakarienės čia visada įtemptos, niekada negalvoji apie maistą“.

 

„Visada galvoji tik apie klausimus ir kitą kartą net nesupranti – lėkštė jau tuščia, o net nesupratai, ką valgei“, – žurnalistams Briuselyje sakė G. Nausėda, turėdamas omenyje, kad tradiciškai per vakarienę svarstomi daugiausia diskusijų tarp ES lyderių keliantys klausimai.

Vyrauja žuvis

Šio ketvirtadienio vakarą, kai prie vakarienės stalo buvo gėdijama Vengrija dėl jos prieštaringų ir esą LGBT teises pažeidžiančių įstatymų pataisų bei kalbama apie galimybę surengti ES viršūnių susitikimą su Rusijos prezidentu Vladimiru Putinu, 27 šalių narių ir ES vadovams pirmasis patiekalas buvo pomidorų popuri su mocarelos putėsiu ir baziliku. Tada jūrų ešerio filė su menkės al pil pil padažu ir bulvių espuna bei traškiais porais.

„Menkė pil pil padaže yra tipiškas baskų krašto patiekalas: menkės gabalai ilgai kaitinami alyvuogių aliejuje, kol išsiskiria želatininė puta. Minimalizmas, nes tik trys, be žuvies, ingredientai: alyvuogių aliejus, česnakai, aitrioji paprika“, – paaiškino P. Jurkevičius.

Beje, žuvies patiekalai dažni per EVT vakarienes. Praėjusių metų liepos mėnesį, kai ES lyderiai net keletą naktų derėjosi dėl ES biudžeto ir Ekonomikos gaivinimo fondo, buvo patiektas otas su artišokais ir alyvuogių aliejumi pagardinta bulvių koše.

„Neblogas patiekalas – otas su artišokais, bet artišokas – žieminė daržovė, tai klausimas, ar jie buvo švieži“, – atkreipė dėmesį virtuvės ekspertas.

Spalį ES lyderiai mėgavosi dešiniaake plekšne su kaparėlių ir citrinų padažu, gruodį – keptu jūrų ešeriu. Šių metų gegužės mėnesį – kepta oto filė su žaliaisiais lęšiais.

Be žuvies, kitas EVT patiekalas – vištiena. Per minėtas sudėtingas derybas dėl pinigų EVT dalyviai ragavo viščiuko su vandeniniu kresu ir porų blynais, o spalio mėnesį pirmasis patiekalas buvo salotos – vištiena su parmezano padažu, tai, pasak P. Jurkevičiaus, yra lyg ir itališkas patiekalas, „bet Italija vištienos nemėgsta, juolab derinys su parmezanu labai abejotinas“.

„Galima būtų pabrėžti, kad iš mėsos patiekalų tėra vištiena, tai lyg ir reveransas lengvai, dietiškai virtuvei. Ir šiek tiek politikai, nes, kaip žinoma, jautienos pramonė – tarši“, – kalbėjo maisto žurnalistas.

Moderni virtuvė su nacionaliniais akcentais

Tarp įdomesnių patiekalų, kuriuos ragavo ES vadovai, – vasaros daržovės su burokėlių espuma.

„Burokėlių espuma… Želatina su slaptu agaro ingredientu (jūrų dumbliai). Praėjusiame dešimtmetyje labai populiarus Haute Cuisine metodas, bet dabar jau lyg ir pamirštas“, – paaiškino P. Jurkevičius.

Gruodžio mėnesį pirmuoju patiekalu ragauta skrudintų pomidorų ir cukinijos terina (specialioje formoje pagamintas sluoksniuotis). Gegužės EVT skanavo kvapiojo moliūgo su šiek tiek juodojo triumo tūkstantalapį. „Triumas – tai prabangos ženklas“, – pažymėjo maisto žurnalistas.

Taip pat skaniai skamba desertai: ketvirtadienį buvo patiektas sluoksniuotos tešlos pyragaitis su braškėmis, rožiniu greipfrutu ir rabarbarais. Praėjusių liepą – rabarbarų kremas brûlée su braškėmis ir persikų sriuba su saldaus vyno šerbetu. Gruodį – citrusinių vaisių salotos su medaus ledais.

Visą EVT meniu P. Jurkevičius apibūdino taip: „Bandymas išlaviruoti tarp modernios virtuvės su labai skurdžiais nacionalinių virtuvių akcentais, pvz., menkė pil pil.

Kiek patiekalai susiję su politika ir ES lyderių svarstomais klausimais? Sunku pasakyti, bet tikėtina, jog  meniu sudarytojai daro viską, kad nesupainiotų politikos ir virtuvės. Bet, jei labai nori, visur gali įžvelgti politiką.

Tarkime gegužės mėnesį, kai EVT apsisprendė dėl griežtų sankcijų Aliaksandro Lukašenkos režimui, per vakarienę nebuvo patiektas joks bulvių, kuriomis garsėja Baltarusija, patiekalas. Tos pačios vakarienės metu diskutuota apie britų ir prancūzų žvejų konfliktus bei išreikšta ES vienybė santykiuose su Londonu. Tai gal antrasis patiekalas – keptas otas – buvo pareiškimas, kad vis tiek valgysime britų vandenyse pagautą žuvį? Desertui tuomet skanautas Pavlovos pyragas, kuris esą kilęs nuo rusų balerinos Anos Pavlovos, dar vadinamas desertu be kaltės, t. y. kaip ir tikėtasi, nieko konkretaus ES lyderiai dėl Rusijos tuomet nesutarė.

Facebook komentarai
});}(jQuery));