Antanas Baskas : Kokie proto bokštai konsultavo Prezidentą, Premjerus?

crop_320x240_2020-12-24-lietuvos-respublikos-prezidentas-gitanas-nauseda-ir-ponia-diana-nausediene

crop_320x240_2020-12-24-lietuvos-respublikos-prezidentas-gitanas-nauseda-ir-ponia-diana-nausediene

 

Viruso valdymo proto bokštai

Antanas Baskas

Policija pranešė, kad apie 28 000 iš jų maždaug 10 000 per Kūčias ir dvi Kalėdų dienas apgręžė automobilių, siekusių neteisėtai kisti savivaldybių ribą, nenurodydami, kiek kirto teisėtai automobiliais, kiek kirto  traukiniais, tarpmiestiniais, priemiestiniais autobusais. Ši statistika parodytų, ar ribojimas automobiliais kirsti savivaldybės ribą buvo veiksmingas, ar tik resursų švaistymas. Šis ribojimas skirtas ne tam, kad kitoje savivaldybėje nelankytų parduotuvių, o tam kad nesusitiktų šeimos ir taip vengtų galimo viruso platinimo., bet tik dešimtadalis užsikrėtimų tenka šeimoms. Be to šio ribojimo veiksmingumą mažina  tai, kad neapsaugo nuo šeimų susitikimo savivaldybės ribose, o tokių šeimų šimtai tūkstančių. Kas įvertins, kiek dėl šio ribojimo netekome žmonių ypač vienišų, o jų Lietuvoje 400 000. Vis skelbiama, kiek numirė neatlaikę virusinio užkrato, bet tai žymiai mažiau nei numirė dėl viruso šalutinio poveikio: baimių eiti į polikliniką, sumažėjusių medicininių paslaugų kitiems ligoniams, pergyvenimų manant, kad jau užsikrėtęs ar užsikrėtęs artimas.

Lietuvos statistikos departamento išankstiniais skaičiavimais, kurie atlikti 50+ amžiaus žmonių grupei, 2020 metų 42–50 savaitę (spalio 11-gruodžio 12) Lietuvoje pagal pritaikytus istorinius duomenis tikėtasi 6426 mirčių, o užfiksuota 1960 mirčių daugiau nei tikėtasi.

Tuo laikotarpiu nuo COVID-19 oficialiai mirė apie 670 asmenų. Tad netiesioginių pandemijos aukų šioje amžiaus grupėje yra maždaug 1290 (beveik dvigubai daugiau nei aukų nuo užsikrėtimo).

Vyresni nei 75-erių Tiubingene mieste COVID-19 neužsikrėtė. Lėmė sekančios priemonės.

Senjorams rezervuotos apsipirkimo valandos prekybos centruose (nuo 9 iki 11).

Taksi ir maršrutiniai taksi senjorams: paskambinti reikia prieš pusvalandį, kelionės kaina – kaip su autobusu, turintiems mėnesinį bilietą – nemokama, kainos skirtumą padengia miestas iš savo biudžeto..

Reguliarus nemokamas slaugos įstaigų personalo, gyventojų ir lankytojų testavimas.

Nemokamos FFP2 kaukės slaugos namams ir senjorams

Visos šias priemonės Tiubingenui (90000 gyventojų) atsieis daugiau nei pusę milijono eurų. „Mano supratimu, tai – gerai investuoti pinigai, nes mums pavyksta apsaugoti miesto universitetines klinikas nuo perkrovimo ir išgelbėti žmonių gyvybes slaugos namuose“, – teigė meras Berlyno dienraščiui „Tagesspiegel“.

Kurios Lietuvos savivaldybės meras taip pasirūpino savo piliečiais, koki proto bokštai konsultavo Prezidentą, Premjerus? Šie kažkurios tai srities, bet ne pandemijos valdymo ekspertai, regis, nežinojo priemonių, kurių panaudojimas Rytų Azijos šalyse lėmė susirgimų mastą dešimtis kartų mažesnį, nei Amerikoje ir Europoje. Kai kurių iš rytų priemonių neleido panaudoti liberalios pažiūros.

Nemokami FFP2 Tiubingeno  vyresniems gyventojams, tai respiratoriai Lietuvoje kainuojantys virš euro. Je saugo 95 proc. užsidėjusį nuo virusų. Medicininė kaukė kainuoja 20 centų ir saugo nuo bakterijų 95 proc. ( bakterijos yra kelių mikrometrų, o virusai nuo vieno mikrometro iki šimtą kartų mažesnių už bakterijas). Kaukės neįvardintos medicininėmis prekybos centruose kainuoja 10 centų, nenurodant nuo ko saugo dėvintį. Vaistinėse parduodamos tik kaukės ir brangiau. Vilniuje dauguma dėvi gal ir medicinines, bet prekybos centruose jų apraše nenurodyta, kad jos medicininės. Dėvėjimo instrukcija ir kad kaukę reikia saugoti nuo drėgmės ir saulės nurodyta tik kainuojančiose 20 centų.

Prezidento, Premjerų vadinti ekspertais gal ir žino, kad dauguma gyventojų kaukes dėvi taip, kad jos nesaugo ne tik dėvintį, bet ir aplinkinius, bet regis nežino priemonių pakeisti padėtį, Daugumos Vilniuje dėvimų kaukių paskirtis yra saugoti ne dėvintį, o aplinkinius, bet netaisyklingas dėvėjimas nesaugo ir aplinkinių. Valstybėse, suvaldžiusiose viruso plitimą,  už nesisaugojimą apkrėsti kitus skiriamos tam veiksmingos baudos. Lietuvoje nemačiau, kad kas nors būtų nubaustas už netaisyklingą kaukės dėvėjimą, o kai kam ir numatytos baudos neveiksmingos. Vilniaus miesto transporte pilna keleivių besišaukiančių baudų. Kiek nubaudė negirdėjau. Bent jau plačiai negarsino, kad bijotų būti nubausti. Skelbta internete, kad policijos pareigūnai už karantino reikalavimų nesilaikymą gruodžio 26 d. surašė 100 protokolų, 11 iš jų – už judėjimo tarp savivaldybių pažeidimus. Iš 100 protokolų pusė yra už daugiau nei vieno šeimos ūkio kontaktus (nenurodyta ar bute, ar automobilyje). Neradau statistikos, kiek protokolų už nesisaugojimą apkrėsti kitus, neteisingą kaukių dėvėjimą,  Kiek ir kokių dydžio baudas susimokėjo, žinios nepastebėjau.

1992-1996 metų Seime teikiau Seimo statuto nuostatas, kad visi nutarimų, įstatymų projektuose turi būti įvertinta šių teisės aktų įgyvendinimo teigiamos ir neigiamos pasekmės. Kas siūlo ar pritaria pandemijos suvaldymo priemones, nesugebėdamas įvertinti pasekmių, tas nėra reikalo žinovas tituluojamas ekspertu. Dar nėra statistikos, kiek gruodžio 13 d. pranešimas, kad 16 d. bus uždarytos parduotuvės , sukėlęs parduotuvėse spūstis ir padidino užsikrėtimų skaičių. Vėliau buvo patikslinta, kad parduotuvės ne visai uždaromos. Jei šis patikslinimas būtų buvęs gruodžio 13 d, tai nebūtų padidinęs riziką užsikrėsti gruodžio 14 ir 15 dienomis.

2020 m. gruodžio 16 d. 16:28 Išplatintame reportaže prof. Vytautas Landsbergis, Valdas Adamkus ir Dalia Grybauskaitė, o vėliau ir Gitanas Nausėda ragino laikytis ribojimų. Kol valdžią gruodžio 11 d. neužėmė liberalai, tol neragino, LR Konstitucijos 82 straipsnis nurodo, kad Lietuvos Respublikos Prezidentas gauna pareigas, kai prisiekia Tautai būti ištikimas Lietuvos Respublikai ir Konstitucijai, sąžiningai eiti savo pareigas ir būti visiems lygiai teisingas. Minėti asmenys nesuskaičiuojamą kartų sulaužė priesaiką būti visiems lygai teisingais, o tuo pačiu būti ištikimais Lietuvos Respublikai ir Konstitucijai.

LR Konstitucijos 86 straipsnis nurodo, kad Prezidentas gali būti pašalintas iš pareigų tik šiurkščiai pažeidęs Konstituciją arba sulaužęs priesaiką, taip pat paaiškėjus, jog padarytas nusikaltimas. Kadangi nei vienas iš minėtų keturių asmenų nešalinti iš pareigų, tai reikia suprasti, kad mylėti liberalus ir nekęsti visų kitų, nėra šiurkštus Konstitucijos pažeidimas ar priesaikos laižymas.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Facebook komentarai
});}(jQuery));