Vilniaus vandenų ar Švaikausko afera kai dar vadovavo departamentui ir parengė sau sotų lovį

nuoteku-isvezimas-vilniuje-dirbame-sestadieni

nuoteku-isvezimas-vilniuje-dirbame-sestadieni

Vilniaus vandenų ar Švaikausko afera kai dar vadovavo departamentui ir parengė sau sotų lovį

Romualda Stagienė

Gal ko kito interesas, bet įžvelgiu daug kriminalo tame.

Mėgstu skaičiuoti.

Centralizuotų vandens ir nuotekų magistralių neturi ir ilgai neturės apie 25% Lietuvos gyventojų. Vilniaus r. gyvena apie 100 000 gyventojų neskaičiuojant miesto. Taigi, apie 25 000 lieka su lauko tualetais. Prieš du metus dar spėjau išsivežti mokėdama po 6 eurus už kubą komunalininkams. Dabar pigiau gauti baudą nei išsivežti. Baudą kaimynai pagal mano skundą tegavo tik 30 eurų. Tai pigiau nei nuotekas išsivežti.

Komunalininkai į atnaujintus valymo įrenginius jų nepriima o ir sugalvojo kad tam neturi transporto. Bet už tai atsirado gražutės privatininkų mašinytės spalvotos, naujos gal ir gal už ES pinigus. Bet jau ima apie eurą už km. į abi puses ir dar apie 50 už išsiurbimą. Man jau reiks ne 36 eurus mokėti už 6 kubus o 180 eurų.

Klausiu tų privatininkų o kur gi vežate kai rajone nei Nemenčinės nei Nemėžio ūkiai nepriima ir nukreipia pas privatininkus net telefonus sudiktuoja. Daugelis privatininkų visiškai nesako kur veža o kiti meluoja kad Į Vilniaus vandenis.

 

Kompe atsidariau metinę Vilniaus vandenų ataskaitą ir ten, kur asenizavimo automobiliais suvežtos nuotekos, ataskaitoje, nepamenu tik, brūkšnelis ar 0. Ir taip ne vieni metai. Kitose apskrityse tas pat, mat, galvojau gal man Širvintos arčiau nei Vilnius.

 

Skambinu jiems svetainėje rodomu telefonu ir klausiu patikimo vežėjo, su kuriuo sudaryta paslaugų tiekimo sutartis, kontakto. To, kuris jiems pristato išsiurbto lauko tualeto turinį. Atsakė kad tai paslaptis. Žiūrint į ataskaitą, joje irgi paslaptis.

 

Privatininkas, atlikęs paslaugą man, paima iš manęs 180 eurų. Jei jis mano produktus nuveža į Vilniaus vandenis, turi jiems mokėti. Ataskaitose niekur to neradau. Jei nemoka, vadinasi, neveža ir nemoka. Gerai, apmastytai sukurtas biznis, ko gero už ES pinigus. Susirinkai iš gyventojų ir daugiau niekur nemoki ir, ko gero, nemoki mokesčių valstybei. Tiesiai į kišenes ir dar, ko gero, gauna iš ūkininko į kurio laukus išpila kaip trąšą. Juk ne veltui, važiuoji Kauno plentu ir tau į saloną tik šast smarvė kai matai suartus laukus. Prieš savaitę važiavom iš Širvintų plentu. Ta pati istorija. Mane tie kvapai ne tik vakarais, anksti ryte bet ir naktimis aplanko. Kaime jau reikia atsargiau vėdinti patalpas nes kavapas aštrus, ilgokai tūno ir lauke ir namo pasiklydęs nuo mielų iš vaizdo kaimynų. Juk retas kas kviečia tas paslaugas kai toks brangumas o palaidojus, anūkui planšetę nupirksi už sutaupytus. Niekas juk neklausia kur lauko tualetas ir kaip ten su juo pas tave. O mūsų daug tai ir tarša vandenims nemaža.

 

Vilniaus rajonas ne vienas. Pažiūrėjau ataskaitas ir kitų. Ta pati istorija – kas nulius rašo, kas brūkšnelius. O kad ir rajono komunaliniuose ūkiuose asenizacinių paslaugų suteikta keistai mažai vos keli šimtai per metus. Kai pasiklausiau iš kur tie keli šimtai, tai ten daugiausia iš įmonių, fabrikų, gamyklų, cechų. O kodėl nėra kad iš gyventojų? Gyventojui išrašomas pinigų paėmimo kvitas bet ne sąskaita-faktūra. Susekti tokių kvitų registrą neįmanoma o jų ir prispaudinti nesunku todėl čia palikta terpė manipuliacijoms slėpti kiekius ir vėl gi, ko gero, paėmus pinigus ne viskas vežama į komunalinio ūkio valymo įrenginius kai pamatai ataskaitose juokingai mažus skaičius. Gal todėl girdžiu pažįstamų pasakojimus kad ten tos mašinos ir traktoriai su bačkom kažkur nusuka į nuošalę šunkeliu kur niekas nevažinėja. O tokių atokių vietų apstu.

Tas kas rengė lauko tualetų tvarkymo reikalus ar to nežino? Žino, bet žino kad ateis diena kai visiems išsivežti privalės o čia ir pinigai jiems pasipils kaip kruša. Teorija tokia – pirma investuok ES pinigais, išlauk situacijos kad gyventojai neturės kur dėtis – tada ES pinigai atsidurs kišenėse ir tam tikru indeksu. Ne veltui 2016 metais prakišo įsakymą kad  fekalijas draudžiama kompostuoti biologiškai skaidžių atliekų tvarkyme. Atrodytų keista. Kaip galima drausti kompostuoti biologiškai skaidžią atlieką. Išmokykime tik taisyklingai tai daryti. Tai ne kosmoso mokslas, įkandamas net pradinukui. Kodėl taip nėra jei rūpinamės gerove, gerbiame aplinką. Bet ne, gaminame kuo daugiau dumblo nežinodami ką su juo daryti ir sudarome sąlygas patiems gyventojams ir tokiems vežėjams fekalijas laidoti grunte, paskleisti laukuose kur gal auginamos lietuviškos braškės ar bulvės. Po to jas patys ir valgome.

 

Kad rašau realius dalykus, prisiminkite,ar matėte kas kad tos mašinytės iš visų kaimų Vilniaus rajone iš Molėtų, Lydos, Kauno, Panevėžio, Minsko, Nemenčinės ir t. t. krypčių važiuotų link Vilniaus vandenų kažkokio įrenginio kur būtų kažkokia kontrolė kiek to produkto surinkta iš gyventojų.

Taip, nematėt ir nematysit. Visi vežėjai juk su mūsų, kaimo žmonių, fekalijomis, turėtų važiuoti miesto gatvėmis bet to nėra. O ir kaip tai atrodytų kad visi rajonai visų atokių kaimų gyventojų fekalijas imtų vežti miestų gatvėmis į miestų valymo įrenginius, kai kiekvienas rajonas turi po keletą ar dešimtis mažų valymo įrenginių seniūnijose.

 

Tai kur tie produktai dedami? Ar neįtariate kad aplinka teršiama fekalijomis iš ketvirtadalio Lietuvos gyventojų ir tai surežisuota mūsų gamtos saugotojų. Gal atsilieps į mano rašinį kažką žinantys?

 

Viešojo intereso skyriui tema tyrimui. Po to – ir į korupcijos skyrių. Tik, kaži, nes plaukuotų rankų tiek daug kai pažiūri į savo piniginę ir paskaičiuoji kiek milijonierų ir kaip taškomi mūsų milijonai ir mūsų jau anūkų milijonai. Vietoj kraičio jau imsim keisti tradicijas ir įteiksime savo vaikams sąskaitas kiek jie mokės už mūsų skolinimus.

 

Greit žiema, ką darysiu, nežinau. Gal imsiu taupyti piniginės turinį nes vienaip ar kitaip viena gamtos neišsaugosiu kai nerandu kas ją man padės saugoti. Kaimynai į mane žiūri kaip į baltą varną ir bendrauti net nesiruošia kai paprašau kad nuotekų šulinio dugną užbetonuotų ar hidroizoliuotų, nuotekas išvežtų.  Seniūnas sako kad tokie bedugniai yra tvarka kai trys ir iš vieno persipila į kitą ir filtruojasi į gruntinius vandenis iš trečio. Tokio jis jau mokslo ir supratimo. Seniūnui labai nepatinku, ignoruoja ir neatsako į mano rašytinius paklausimus ir dėl kitų gamtosauginių pažeidimų, laukiu antri metai. Bet jau dabar ir neprašau nei kaimynų nei seniūno, nes įtariu kad jos išvežtos visvien paskleidžiamos gamtoje ir teršiama aplinka mums už tai sumokėjus. Gaunasi, kad mes skatiname tą taršą. Jei mes mokame kad terštų už mus kiti, tai kam jiems mokėti. Geriau anūkui planšetė. Gal tas anūkas paskaitys šį straipsnį po 20 metų ir ims gelbėti gamtą. Žinoma, jei nebus vėlu.

 

 

Su pagarba, Romoalda.

 

Facebook komentarai
});}(jQuery));