Žurnalistinis tyrimas rodo: aukcione pardavinėjama Panemunės biblioteka tiesiog lūžta nuo lankytojų

Žurnalistinis tyrimas rodo: aukcione pardavinėjama Panemunės biblioteka tiesiog lūžta nuo lankytojų 

Kristina Sulikienė

Nors Visvaldas Matjošaitis nesuvokia, kokią žalą daro Panemunei, Šančiams (Aukštiesiems ir Žemiesiems – nes abiejuose šiuo metu neveikia bibliotekos – Šančių uždaryta remontui, „Ryto“ – panaikinta –  nes „nėra skaitytojų“) veikiančios Panemunės bibliotekos pardavinėjimas, skaitytojai nepalieka pardavinėjamo pastato.

Geriausia įsitikinti skaičiuojant lankytojus.

Taigi, ketvirtadienį dieną nuo 14 iki 16 valandos Panemunės bibliotekoje  vaikams skirtame būrelyje mokėsi apie 10 vaikų, kurie piešė, dėliojo figūras, kartojo skiemenis, vaidino.

Keletas paauglių rinkosi knygas.

Prie laikraščių stalelio vienas po kito keitėsi naujienų skaitytojai.

Visi kompiuteriai buvo užimti.

Skaitytojai rikiuojami į eilę darbui prie kompiuterių.

Penktadienį panašiu laiku – nors vaikų grupės nėra, tačiau renkasi vaikai ir paaugliai, vieni su mamomis, kiti vieni.

Renkasi knygas, suaugę sklaido laikraščius, tikrina internetinius portalus.

Bibliotekos vedėja Daina Nevardauskienė kabina personalinę tapybos parodą „Sugrįžimas“.

Kaip ir ketvirtadienį, per valandą apsilanko apie 15 žmonių. Naudojasi visomis teikiamomis paslaugomis, gėrisi paroda, ją aptarinėja.  

Beje, ne tik biblioteka pilna, bet ir kiemas: ten žaidžia vaikai, vėliau jie atbėga prie kompiuterių, pasiima keletą knygelių namo. 

Ateina visiškai maži vaikai, tempdami iš paskos tėvus. Prašo knygelių. Tėveliai pasiima vieną kitą romaną namo. Viena šeima išeina su 4-6 knygomis.

Šeštadienis.

14 valanda. 

Mama ir mergaitė su 2 ramentais – atėjo išsirinkti knygų. SU RAMENTAIS Į BIBLIOTEKĄ – kuri, atseit, yra labai nuošalioje vietoje, labai nepatogu ateiti. Jos pasiima abi 4 knygas. Spėju pamatyti, kad Vidmantės Jasukaitytės „Kaip mes mokėmės mirti“. Rašytoja – sudėtinga, ir įdomi. Jau seniau pastebėjau, kad Panemunės bibliotekos skaitytojai – turi savitą skonį, yra knygų gurmanai.

Atėjusi skaito laikraščius senjorė, renkasi knygas, įsišnekame – Vytauto Kedžio giminaitė. Atėjo per visą Panemunę, nes taip yra sveikiau. Atėjo iš lėto. Neskubėdama. Skaito „Laisvą laikraštį“, ir šiandien jau vartė, matė, jog rašoma, kad pardavinėjama biblioteka. Straipsnis paskatino ateiti. Padėkojo už Kedžių palaikymą. Tiesa, bibliotekoje nėra šio laikraščio – jis juk „ne formatas“. Nors, kiek žinau, tokio laikraščio prenumerata dar daugiau lankytojų pritrauktų. Bet tiek to. Juk aš nešališkai tyrinėju viską, stengiuosi išsiaiškinti, ar Visvaldas Matjošaitis teisus, kad nereikalinga Vaidilos gatvėje biblioteka, kad labai sunku iki jos ateiti, ir panašiai.

Kaip supratau,- jeigu biblioteka nebūtų taip toli, jai net nebūtų tikslo eiti – nes dabar tai yra iššūkis. „Dėl ligos gydytojai patarė vaikščioti. Pati esu dirbusi mokytoja, ir bibliotekininke. Dar tik pirmus kartus čia. Bet patinka, daug visokių knygų. Daug naujų knygų, aš stebiuosi.“

Atėjo mama su visų savo vaikų duomenimis, ir užrašė visus vaikus, ir mamą į biblioteką. 

„Iš kur esate?“

„Prie Molo gyvename. Ten nebėra bibliotekos. Netoli buvo „Ryto“ – uždarė. Nereikia .Vaikai mėgsta skaityti. Mažajam imsiu knygeles, o mamai jau parnešiau, galvojau, pati skaitysiu – bet mama, knygas visas atėmė, puolė skaityti. Todėl nusprendžiau užregistruoti visus, ir visiems imsiu skirtingas knygas. Taip pasidalinsime. Pirmadienį užsiregistruos vyras, jis tarnauja kariuomenėje. Pakalbinsime ir karius. Yra istorinių knygų lentyna, istoriniai romanai. Jauki biblioteka. Čia žmonės matau ateina ne tik skaityti – jie ateina atsipalaiduoti. Labai didelis lankomumas“.

Kiek teko skaičiuoti lankomumą visas tris dienas – visą laiką prie knygų išdavimo langelio nusidriekusi eilė, o mašinos mažutėje aikštelėje vos telpa.

Jau išeiti ruošiuosi – atvažiuoja mašina: tėtis, mama ir du vaikai. Visi keturi pabyra po biblioteką, renkasi knygas.

Dar pabūčiau pusvalandį – dar suskaičiuočiau turbūt 20 žmonių.

Ir tai nėra kažkokia panemuniškių, šančiškių desperacija: jie tiesiog, kaip supratau, net nesiruošia palikti bibliotekos. Taip pat jie netiki, kad Visvaldas Matjošaitis juos pardavinėja: įžūliai, siūlydamas veikiančią biblioteką kaip nenaudingą, niekam nereikalingą griuvėsį. O į tokį pastatą nė iš tolo nepanašu: blizga – tiek vidus, tiek išorė.

Greičiausiai, kai meras pareikš, kad dėl visuomenės intereso biblioteka panaikintama Vaidilos g. 27, kils skandalas.

Neabejoju, kad Panemunės bibliotekos pardavinėjimas aukcione kaip kažkokio nereikalingo daikto gali kainuoti ir mero kėdę.

Nes būtent Vaidilos gatvėje įkurtos bibliotekos lankomumas – stulbinantis. Tokį lankomumą tenka matyti tik Vytauto Didžiojo universiteto Biržiškos skaitykloje. 

P.S. Esu Rokų gyventoja, ir Kauno viešosios bibliotekos skaitytoja. Tikrai bibliotekininkų nekalbinu – juk žinau, kad jiems labai griežtai uždrausta bendrauti su žiniasklaida – kad neduok Dieve, nepavyktų išgelbėti bibliotekos nuo pardavimo. 

 

 

Facebook komentarai
});}(jQuery));