Zigmo Vaišvilos spaudos konferencijoje įvardyta: teismai Lietuvoje yra priklausomi, korumpuoti, nevykdo teisingumo

Zigmo Vaišvilos spaudos konferencijoje įvardyta: teismai Lietuvoje yra priklausomi, korumpuoti,  nevykdo teisingumo

Kristina Sulikienė

Tęsiamose informatyviose signataro Zigmo Vaišvilos spaudos konferencijose įsibėgėjo diskusija dėl Lietuvos teismuose vyraujančios korupcijos,nebaudžiamumo,bei Lietuvos valstybės vardu priimamų neretai nelogiškų,ir su sveiku protu prasilenkiančių sprendimų.

Signataras Z.Vaišvila padėkojo Seimo administracijai,kad korumpuotos prokuratūros ir teismų persekiojamą Lietuvos kariuomenės kūrėją,pirmosios karinės žvalgybos vieną iš vadų (1990 m.vadovavo KAD Šiaulių regiono skyriui,buvo karinis kontrolierius) Žilviną Razminą įleido į Seimą,kad jis galėtų pasiklausyti konferencijos, pasakyti savo nuomonę.

„Žilvinas Razminas yra teisiamas už savo nuomonę,ir nieką daugiau.“ , – teigė Z.Vaišvila.“Būti teisiamam už piketus, nuomonės raišką, ir dar baudžiamąja tvarka – yra teisinės demokratinės valstybės absurdas“.

Į kankinį ir vienuolį labiau panašesnis matyt ir skurdo regintis Lietuvos kariuomenės kūrėjas- savanoris Ž.Razminas džiaugėsi suteikta galimybe išreikšti savo nuomonę.

Ją reiškė atsargiai, pamatuotai. Su jo pasakyta nuomone neišeina nesutikti: „miltelių“ ir „alaus“ „referendumas“ buvo suklastotas,o į NATO stojimo  referendumo netgi nebuvo. Iš esmės jis ir teisiamas už savo pasisakymus,jog NATO pajėgos Lietuvoje yra neteisėtai. Tačiau Lietuvos Konstitucija neleidžia užsienio karinių bazių įsikūrimo, ir  Žilvinas Razminas, cituodamas Konstituciją yra teisus,o jį persekiojantys prokurorai su teismais – negerbia Konstitucijos.

„Baigiama išnaikinti lietuvių tauta“,-pabrėžė kariškis,LK kūrėjas – savanoris.

Džiugu, jog Zigmas Vaišvila rodo pavyzdį,kaip bet kokį radikalą arba tokiu vaizduojamą asmenį galima pakviesti ramiai diskusijai, suteikiant jam žodį,leisti pasijausti reikalingu ir gerbiamu visuomenės nariu. 

Donatas Šulcas,vienas iš bado akcijos prie prezidentūros vyksiančios nuo rugpjūčio 21 dienos,organizatorių, buvo emocingesnis.Jis nurodė, jog jau 17 metų veikianti Žmogaus teisių stebėtojų sąjunga savo praktikoje susiduria su labai dideliu neteisingumu. Teismų veiksmai – be jokios atsakomybės.Žmonėms atiminėjamas turtas,tiesiog užgrobiamas. Pirma bado akcija buvusi 1999 metų rudenį,iki sausio mėnesio kitų metų,ir žmonės badavo,nes buvo neteisėtais veiksmais atimtas jų turtas. „Šiandien gyvena tame savo būste, nes pasiekė tada,konkrečių sprendimo būdų.Bado akcija vyko prie Seimo,buvo sėdima tol, kol kažkas panoro padėti spręsti problemą“.

Dabar akcija prasidės prie Prezidentūros.Vyks tol,kol bus išspręsti konkretūs klausimai.

Siekiama įstatymų pakeitimo. Įstatymų pakeitimų projektai bus teikiami Prezidentei,kad ji kreiptųsi į Seimą – nes ji turi įstatymo leidybos  iniciatyvos teisę.

Nuo liepos 1 dienos iš visų Lietuvos gyventojų atimta apeliacijos teisė civiliniame procese.

Žmonės padaryti  teisiškai neveiksniais: nes apeliaciją surašo ir pasirašo advokatas. „Jau 2003 m.buvo atimta kasacijos teisė, dabar nueita dar toliau – atimta apeliacija. Tačiau tai prieštarauja konvencijoms, ir Konstitucijai, kur aiškiai nurodyta,jog asmuo turi teisę kreiptis į visas instancijas“ – pažymėjo žmogaus teisių gynėjas Donatas Šulcas.

Nuo savęs galiu pridėti tiek, kad įstatymų leidėjo sprendimas beprotiškas ir todėl, kad gyventojų Lietuvoje yra  3mln., o advokatų vos 2000. Kauno nemokamoje teisinė tarnyboje 4 civilistai advokatai,o žmonių Kauno regione – virš pusės milijono. 

Net jeigu visi Lietuvoje esantys advokatai nuo ryto iki vakaro  rašys apeliacijas – o juk turi ir posėdžius,ir ieškinius,ir kasacijas,ir apklausas – jie nesugebės visiems norintiems surašyti.

Įstatymas akivaizdžiai priimtas ne tam,kad pagerėtų  apeliacijų kokybė:o tam,kad jų iš viso nebebūtų.

Lietuvos Aukščiausiąjį teismą bus greitai galima paleisti.Jis nebereikalingas bus,kai išnyks apeliacija.

Kita akcijos vadovė Scholestika Katavičienė (turinti ne tik medikės, bet ir teisininkės išsilavinimą) pažymėjo,jog prie Kauno apylinkės teismo dar prieš 2 metus buvo didžiulis mitingas dėl  neteisingumo.Kreipėsi ir užsienyje esantys lietuviai,kurie turėjo išvažiuoti dėl teisinių bėdų,turto užvaldymo per neteisingus teismų sprendimus.

„Praėjo 2 metai – ir niekas iš viso nepasikeitė. Situacija tik blogėja“.

Advokatas Jonas Ivoška nurodė,jog teismai kartais surašo visiškai su sveika nuovoka prasilenkiančius sprendimus,kuriuos būtų netgi gėda viešai pateikti.

O apeliacinė instancija jau nebetikrina faktų,tai jeigu namas „kabo ore“, ir jam negalioja žemės gravitacijos dėsniai,tai aukštesnė instancija yra „saistoma pirmosios instancijos nustatytųjų faktų“.

Šiuos ir kitus absurdus,taikomus teismų praktikoje,spaudos konferencijoje nurodė teisininkas.

Pati neseniai paviešinau atvejį,kaip teisėja E.Kriaučiūnienė (Kauno apylinkės teismas) man nurodė įtraukti mirusį asmenį į bylos nagrinėjimą,pasiremdama straipsniu „procese dalyvaujantys asmenys“ (LR CPK 111 str.- neva aš pažeidžiu to asmens teises,nes jo nenurodau),nors procese dalyvaujantis asmuo yra tas,kuris dalyvauja,o jį ieškovas nurodo laisvai – teismas negali įpareigoti kažką paduoti į teismą,gali tik pasiūlyti.

Tačiau nutartis skambėjo imperatyviai – jeigu šis mirusysis nebus surastas ir paduotas  į teismą, ieškinys,kuris jau priimtas,ir dėl jo vyksta pasiruošimo procesas – „bus laikomas nepaduotu“.

Nors suradau dokumentus,įrodančius,jog teisėjos reikalaujamas atrasti asmuo jau  10 metų kaip miręs,nutartį apskundžiau.Nes ji neatitiko ne tik teisės, bet ir sveiko proto reikalavimų.

Didžiam mano nustebimui, teisėja pati pasinaikino savo nutartį. Pasirodo, kodeksas leidžia teisėjams taisyti savo klaidas – tik ar jūs matėte,kad teisėjas naudotųsi šia galimybe? Kai teisėjas pasinaikina nutartį,bylos neištinka 2 mėnesių pertrauka,nėra vilkinamas procesas. Tačiau šioje byloje čia yra išimtis,nes aš teisėjo nutarties naikinimąsi per 10 metų praktika sutinku tik antrą kartą.

Jonas Ivoška vėliau nurodė,jog keistai skamba ir dar keisčiau  taikoma nuostata „teisingumą vykdo tik teismai“.  Paprieštaraučiau ir priminčiau,jog iki šios dienos šios nuostatos nesuvokia ir nepripažįsta prokurorai. Tačiau aišku,ši nuostata negali lemti teisėjų visiškos savivalės ir jokios asmeninės atsakomybės už priimamus sprendimus nebuvimo.

Nes jeigu  asmeniui duodama visiška laisvė, išlenda pačios blogiausios jo savybės, privalo būti kontrolė.

Kalbėję klausytojai nurodė,jog iki šiol nėra aišku,kas turėtų tikrinti pačius įstatymus –iki 1994 metų ši kontrolės funkcija priklausė prokuratūrai. Nuo 1994m.Konstitucinio Teismo sprendimu – panaikinta.

Teisės aktų registras atsirado  tik 2014m.

„Asmuo neatleidžiamas nuo atsakomybės,nes privalo žinoti įstatymus.Kaip juos jam žinoti,jeigu nėra jie paskelbti,suregistruoti?“ – piktinosi žiūrovas – diskusijos dalyvis.

Šokiravo ir pagyvenusios moters pasakojimas,jog ji pralošė jau 5 teismus dėl neįgaliojo (turi 1grupės negalią) mašinos suteikimo. 

Sūnaus netekęs tėvas jau  20 metų siekia teisingumo,kad nužudyto sūnaus žudikai būtų nuteisti.  Jau sumuštas ir mažas jo sūnus: supranta,jog tai grasinimas.

Scholestika Katavičienė,baigdama pasisakymus,pažymėjo,jog nusibadavimas iki mirties nėra šios akcijos tikslas.

„Badas gali būti ir kitoks,ne tik fizinis.Mes visi badaujame teisingumo. Mes keisimės,  yra  daug  palaikančių žmonių. Bus regioninės akcijos taipogi“.

„Prie teismų gal bus pastatoma palapinė,kad palaikantys akciją regionuose galėtų prisijungti, pasikalbėti,parodyti palaikymą“,-svarstė Donatas Šulcas.

Visi organizaciniai klausimai sprendžiami šiuo metu,o bado akcijos pradžios dieną bus išrinkta taryba, kuri ir bendraus su bendrauti nenorinčia prezidente.

Visi spaudos konferencijos dalyviai pažymėjo,jog Dalia Grybauskaitė pažeidžia Konstituciją,kai iš viso nebendrauja su pareiškėjais,neatsako į  jų paklausimus.Ji yra valstybės vadovė,ir ji turi Konstitucijoje apibrėžtas pareigas.“Be to, ji skiria ir atleidžia teisėjus.“- visi kaip vienas pabrėžė pranešėjai. 

„Kiekvienas nuo  teismų  nukentėjęs žmogus   paruoš po lapą pranešimo apie savo atvejį, įteiksime Daliai Grybauskaitei.Ji sakė,jog aštunti metai,ji neatostogauja, tvirta,tegul dirba!“ – šypsojosi neseniai apiplėštas teismų sprendimais ir bankroto administratoriaus galimai nusikalstamais veiksmais,kai 40 kartų pigiau buvo pardavinėjamas įmonės turtas,signataras Zigmas Vaišvila.

Skeptikai,kurie nemėgsta Z.Vaišvilos,šaipydavosi dėl jo spaudos konferencijų. Tačiau šiandien Seimo salytė buvo puspilnė. O jeigu žmonės telksis, tai sulauksime ir sausakimšų  Zigmo Vaišvilos informatyvių konferencijų.

 

 

 

 

 

 

 

 

Facebook komentarai
});}(jQuery));