Vitalijus Gailius dalyvavo 20 mln. litų turto užgrobimo aferoje ?

Gailius

Gailius

Už Seimo Antikorupcijos komisijos pirmininko, FNTT generolo Vitalijaus Gailiaus pasirašytą pažymą buvo prašoma 70 tūkst. eurų

 

Garsus „kovotojas“ su korupcija, Seimo Antikorupcijos komisijos pirmininkas Vitalijus Gailius įkliuvo – paaiškėjo, kad jis pasirašinėjo melagingas Kriminalinės policijos biuro (KPB) pažymas, kuriomis buvo siekiama atimti turtą iš ūkininko R.Pašakinsko.

 Gailius

Labai daug apie garbę kalbantis Vitalijus Gailius, būdamas KPB viršininko pavaduotoju, pasirašė melagingą policijos pažymą, kad neva R.Pašakinskui yra pareikšti įtarimai dėl sukčiavimo stambiu mastu, jam iškeltos baudžiamosios bylos. 

Minėta pažyma buvo išsiųsta bankams, ir jie atsisakė finansuoti R.Pašakinsko verslą ir jo planus įsigyti kelias žemės ūkio bendroves. Kadangi visą savo turtą R.Pašakinskas buvo įkeitęs bankams, ir šie atsisakė finansuoti sandorį, remdamiesi suklastota V.Gailiaus pažyma, galiausiai ūkininkas neteko viso savo turto.

Imuniteto valdybos pareigūnai išsiaiškino, kad ši bankams pateikta ir V.Gailiaus laužta iš piršto buvo visiškai išgalvota. „Nustatyta, kad jokie baudžiamojo persekiojimo veiksmai R.Pašakinsko atžvilgiu nebuvo atliekami. Taip pat nebuvo atliekami nei ikiteisminiai, nei operatyviniai tyrimai“, – teigiama Imuniteto valdybos tarnybiniame pranešime. Pranešime buvo akcentuojama, kad, remiantis melagingu KPB parengtu raštu, buvo sudarytos sąlygos perimti didelės vertės verslininko turtą.

„Lietuvos rytas“ teigia, kad vienos kredito unijos veikėjai norėjo nusipirkti melagingą pažymą apie R.Pašakinską iš Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos, tik užsiprašyta per 70 tūkst. eurų suma jiems pasirodė didoka. Užtat rado gal pigesnių prekeivių Kriminalinės policijos biure (KPB), kuris suraitė bankams raštą, kad ūkininkas yra baisus nusikaltėlis, todėl gauti paskolos niekaip negali. Kreditui nuplaukus visas R.Pašakinsko turtas atiteko apsukruoliams, todėl dabar verslininkas valstybei pateikė 40 milijonų eurų ieškinį.

 Įdomu, kad tą slaptą pažymą galėjo pasirašyti ne bet kas, o sąžiningumu garsėjantys pareigūnai – dabartinis Seimo narys V.Gailius ir premjero patarėjas D.Matuiza, tuomet dirbę KPB.

 

Policijos sugalvotą melagingą pažymą R.Pašakinskas netyčia pamatė bankininko kabinete. 

R.Pašakinskas prieš penkerius metus buvo beveik už 18 milijonų litų nusipirkęs dvi žemės ūkio bendroves, o netrukus iš pardavėjų sulaukė pasiūlymo pirkti dar vieną – Miežaičių bendrovę. Šiam pirkiniui pinigų – 13,5 milijono litų – ūkininkas tikėjosi gauti iš bankų. Tačiau kad sandėris įvyktų, pardavėjai pareikalavo užstato – perrašyti turimų bendrovių pajus ir akcijas, kurių vertė – apie 20 milijonų litų. Sumokėjus pinigus šie vertybiniai popieriai vėl turėjo atitekti R.Pašakinskui.

Tačiau bendrovės pardavėjams buvo daug naudingiau, kad R.Pašakinskas negautų paskolų, – tuomet jie ne tik būtų išsaugoję savo rankose bendrovę, bet ir užvaldę jiems perrašytas beveik 20 milijonų litų vertės akcijas. 

Kalbama, kad tuomet vienos sostinės advokatų kontoros teisininkai ir patarė ūkininko turtą užgrobti sumaniusiems verslininkams, kad geriausias būdas tai padaryti – į bankus išsiųsti teisėsaugos institucijų parengtas slaptas pažymas apie paskolos gavėjo nusikalstamą veiklą. Visai šiai operacijai ėmėsi vadovauti su garsia Marijano Taraškevičiaus gauja siejamas vienos dabar banku planuojančios tapti kredito unijos savininkas. Netrukus tai vienur, tai kitur pasigirsdavo kalbų, kad dėl pažymos apie R.Pašakinską buvo tariamasi su vienu Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos skyriaus viršininku. Tačiau jis už suklastotą pažymą paprašęs pernelyg daug – 250 tūkstančių litų. Tuomet esą pavyko susitarti su vienu Policijos departamento vadovų.

Suteikti paskolą R.Pašakinskui atsisakė ir visi kiti Lietuvos bankai, nes, kaip vėliau paaiškėjo, KPB tokią melagingą pažymą išsiuntė 14 veikiančių šalies bankų. Po šio smūgio R.Pašakinskas nebegalėjo sumokėti pinigų už Miežaičių bendrovę ir prarado visą pardavėjams įkeistą turtą.

Ūkininkas įtarė, kad KPB pareigūnų rankomis jį sužlugdė bendrovės pardavėjai, tačiau ilgai nepavyko rasti tai pagrindžiančių įrodymų. Pabandžiusiam ieškoti teisybės verslininkui nuolat buvo grasinama, tad baimindamasis dėl savo šeimos saugumo dukterį jis išsiuntė į JAV, o pats pasisamdė saugos tarnybą, kuri saugojo visą parą. Tačiau surinkti įrodymų, kad jį apgavę verslininkai buvo sudarę sąmokslą su pareigūnais, ilgai nepavyko. Be to, nė vienas bankas ūkininkui nesutiko ne tik duoti, bet ir parodyti jiems atsiųstų pažymų. Tik po kelerių metų, surinkęs pakankamai įrodymų apie prieš jį suregztą aferą, R.Pašakinskas kreipėsi į teisėsaugą. 

Per tą laiką aferos sumanytojai susipyko tarpusavyje ir vienas prieš kitą ėmė duoti parodymus. Jie papasakojo, kad prašė, jog S.Jurčiukonis padarytų viską, kad melaginga pažyma būtų išsiųsta bankams, ir net patys ją surašė. Maža to, oficialiai prokurorams liudiję verslininkai net tvirtino, kad ir surašęs melagingą pažymą S.Jurčiukonis už atlygį vykdė įvairius jų užsakymus, – klausėsi konkurentų pokalbių telefonu, jų atžvilgiu pradėdavo ikiteisminius tyrimus, perduodavo kyšius vienai Panevėžio apygardos prokuratūros prokurorei. 

Į apklausas nebuvo iškviestas nei tuometis S.Jurčiukonio skyriaus viršininkas, dabartinis premjero patarėjas Donatas Matuiza, nei valdybos viršininkas Rymantas Gedvilas, nei biuro viršininko pavaduotojas V.Gailius. Nebuvo atlikta ir rašysenos ekspertizė, pagal kurią būtų nustatyta, ar parašai nėra suklastoti. 

Vienintelis kaip specialusis liudytojas apklaustas pareigūnas – S.Jurčiukonis – teigė, kad pažymą surašė vykdydamas savo vadovų nurodymus. Kas konkrečiai davė nurodymą, pareigūnas teigė neprisimenantis. 

Be to, per tą laiką, kol vyko bylinėjimasis teismuose, suėjo ne tik penkerių, bet ir aštuonerių metų senaties terminas, kuris taikomas, kai pareigūnas piktnaudžiauja kartu su bendrininkais. Praėjusių metų kovą R.Pašakinskas oficialiai kreipėsi į Generalinę prokuratūrą, kad būtų patikrinta, ar nebuvo pažeidimų atliekant ikiteisminius tyrimus, tačiau iki šiol nesulaukė jokio atsakymo. 

 

Facebook komentarai
});}(jQuery));