Visuomenė vienijasi: renkami parašai dėl rugių įtraukimo į Raudonąją knygą

Duonailietuvikrugi

Duonailietuvikrugi

Visuomenė vienijasi: renkami parašai dėl rugių įtraukimo į Raudonąją knygą

 

Lietuvoje auginamų rugių drastiškai mažėja: Statistikos departamento duomenimis, 2008 metais Lietuvoje ūkininkai augino per 74 tūkst. hektarų rugių, o šiemet – vos 22 tūkst. hektarų. Siekiant apsaugoti lietuviškus rugius, pradėti rinkti parašai dėl jų įtraukimo į Lietuvos raudonąją knygą.

Duonailietuvikrugi

Iniciatyvos „Išsaugokime lietuviškus rugius drauge“ ėmėsi ilgiausią patirtį šalyje turinti kepykla „Vilniaus duona“. Kepyklos vadovo Gražvydo Juknos teigimu, rugių nykimo tendencija kelia grėsmę lietuviškam paveldui, nes iš lietuviškų ruginių miltų yra kepama tradicinė juoda duona.

 

„Esame ilgaamžes tradicijas puoselėjantis kepėjas, savo duoną kepame vien iš lietuviškų rugių. Todėl rugių laukų plotų mažėjimo problemą matome iš labai arti. Ši problema yra globali ir liečia kiekvieną lietuvį, nes būtent iš lietuviškų rugių kepama mūsų tradicinė duona, kuria didžiuojamės ir laikome vertybe. Suvokdami grėsmę, nusprendėme nelikti abejingi ir savo ruožtu imtis veiksmų. Įrašius rugius į Lietuvos raudonąją knygą, vienu ypu būtų apsaugota ir grūdinė kultūra, ir tradicija“, – sako Gražvydas Jukna.

 

Pasirašyti už lietuviškų rugių išsaugojimą bus galima Vilniuje, Kudirkos aikštėje liepos 4-5 dienomis. Be to, išreikšti poziciją dėl lietuviškų rugių išsaugojimo taip pat galima ir internetu, apsilankius puslapyje www.issaugokim.lt. Norint pasirašyti, rugių likimui neabejingiems visuomenės nariams tereikia užpildyti trumpą specialią formą.

 

Aktyviai rūpintis lietuviškų rugių likimu „Vilniaus duona“ ėmėsi dar pernai, kai pasirašė iniciatyvos „Lietuvoje užauginta duona“ manifestą. Tam, kad rugių nepritrūktų, pasirašytos sutartys su miltų gamintoju, kad atrinkti ūkininkai augins rugius būtent „Vilniaus duonai“. Tai padeda užtikrinti iniciatyvos partneriai – miltų gamintoja „Malsena“ bei dešimt Lietuvos ūkininkų.

 

Tuo tarpu šįmet iniciatyvą išsaugoti lietuviškus rugius įtraukiant juos į Lietuvos raudonąją knygą „Vilniaus duona“ išplėtė neatsitiktinai. Dar šiais metais planuojama išleisti atnaujintą reikšmingos knygos leidimą, papildytą naujais įrašais apie itin retas ir nykstančias rūšis.

 

Lietuvos raudonojoje knygoje atsiradęs įrašas apie lietuviškus rugius reikštų ne tik reikšmingą lietuviškiems rugiams gresiančio pavojaus signalą, bet ir teisinį pamatą lietuviškų rugių laukų apsaugai organizuoti.

 

Kreipimąsi dėl lietuviškų rugių įtraukimo į Lietuvos raudonąją knygą kartu su neabejingų visuomenės narių parašais „Vilniaus duona“ įteiks Lietuvos Respublikos Aplinkos ministerijai, organizuojančiai knygos leidybą. Oficialų prašymą ministerijai kepyklos atstovai ketina įteikti liepos pabaigoje.

 

PRANEŠIMĄ PASKELBĖ: MONIKA TAMULAITYTĖ, FABULA HILL+KNOWLTON STRATEGIES

Facebook komentarai
});}(jQuery));