Visa D. Grybauskaitės gauja – teisiamųjų suole ?

Aurimas Drižius

Apie tai, kad „Lietuvos geležinkeliuose“ daug metų buvo plaunami valstybės pinigai, buvo žinoma dar 2013 m. pabaigoje, tačiau šis šaltinis buvo uždarytas praėjus ketveriems metams – tik pernai rudenį. 

Dar 2013 m. gruodžio mėn. BNS rašė : Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) Vilniaus ir Šiaulių valdybų pareigūnai atlieka didelės apimties ikiteisminius tyrimus dėl įmonės „Lietuvos geležinkelių” ir jos antrinės bendrovės vykdytų viešųjų pirkimų.

„STT pareigūnai ikiteisminio tyrimo metu surinko faktinių duomenų leidžiančių pagrįstai įtarti, kad kai kurie „Lietuvos geležinkelių“ Krovinių vežimo direkcijos, Geležinkelio infrastruktūros direkcijos Šiaulių filialo darbuotojai ir „Gelsaugos“ vadovai, galimai piktnaudžiaudami tarnyba, 2013 m. neskaidriai organizavo didelės vertės infrastruktūros remonto ir statybos darbų viešuosius pirkimus”, rašoma tarnybos pranešime. 

Įtariama, kad viešieji pirkimai dėl statybos ir remonto darbų pirkimo būdavo vykdomi iš anksto susitarus su konkrečių bendrovių atstovais dėl viešųjų pirkimų konkursų laimėjimo.

Vykdydami šiuos ikiteisminius tyrimus, STT pareigūnai šiandien atliko virš 30 kratų ir tyrimui reikšmingų dokumentų poėmių „Lietuvos geležinkeliuose“, „Gelsaugoje“ bei su fiktyviais viešaisiais pirkimais susijusiose įmonėse Vilniuje, Kaune, Šiauliuose ir Panevėžyje. Įtariant piktnaudžiavimu arba padėjimu piktnaudžiauti yra sulaikyti 7 asmenys.

„Lietuvos geležinkeliai“ susilaiko nuo su tyrimu susijusių komentarų. 

„Lietuvos geležinkelių“ žiniomis, tyrimas vykdomas dėl bendrovės antrinės įmonės „Gelsauga“ vykdytų viešųjų pirkimų. 

Bendrovė teigia, kad „Gelsauga“ yra atskiras juridinis asmuo, savo viešuosius pirkimus vykdantis savarankiškai.

„Lietuvos geležinkeliai“, pasitvirtinus ikiteisminio tyrimo metu pareikštiems įtarimams, imsis griežčiausių sankcijų prieš įtariamus darbuotojus. Bendrovėje šiuo metu atliekamas ir vidinis tyrimas.

Kodėl „Lietuvos geležinkeliuose“ dar keturis metus buvo plaunami milijonai?

Kodėl  į šį klausimą geriausiai atsako senas „Laisvo laikraščio“ straipsnis, išspausdintas dar 2013 m. gruodžio 7 d. :

Prezidentės Dalios Grybauskaitės komanda – jos patarėja Daiva Ulbinaitė, VSD šefas Gediminas Grina, generalinis prokuroras Darius Valys – turėtų atsiudurti teisiamųjų suole už valstybės paslapties paviešinimą ir šio nusikaltimo slėpimą, tačiau nutiks priešingai – visi, kurie reikalaus teisingumo, po Prezidento rinkimų sulauks liūdno likimo ir teisėsaugos persekiojimo. Tokias prognozes piešia Seimo nariai Aurelija Stancikienė ir Naglis Puteikis. „Man susidaro toks įspūdis, kad STT kratos „Lietuvos geležinkeliuose“ buvo signalas social­demokratų partijai, kad jeigu jūs norite toliau gauti naudą iš viešųjų pirkimų pačiose turtingiausiuose valstybės kontroliuojamose įmonėse, tai jūs nekelkite kandidatu į prezidentus A.Butkevičiaus, – interviu LL sakė N.Puteikis, – o Statykite Zigmą Balčytį. Ir LSDP prezidiumas tą veiksmą po kelių dienų ir atliko – pasiūlė kandidatu į prezidentus Z.Balčytį, kuris pasakė, kad dabar bus naujoviška rinkimų kampanija ir jis girs prezidentę D.Grybauskaitę. O pastaroji į šią žinią sureagavo taip – „o, atsirado labai geras kandidatas – Z.Balčytis“. Todėl aš įsivaizduoju, kad ši rinkimų kampanija dabar atrodys taip – Z.Balčytis su D.Grybauskaite rungsis, kuris labiau vienas kitą giria. Dirbs nuostabus tandemas – prezidentė, remiama dešiniųjų partijų ir socdemų – iš kitos pusės, kartu su visomis spec. tarnybomis vieni kitus girs, o po rinkimų, kai laimės D.Grybauskaitė visi, kurie ėjo prieš teisėsaugą, gaus, ko nusipelnė“. 

 

 

Prezidentės Dalios Grybauskaitės komanda – jos patarėja Ulbinaitė, VSD šefas Gediminas Grina, generalinis prokuroras Darius Valys – turėtų atsiudurti teisiamųjų suole, tačiau nutiks priešingai – visi, kurie reikalaus teisingumo, po Prezidento rinkimų sulauks liūdno likimo. Tokias prognozes piešia Seimo nariai Aurelija Stancikienė ir Naglis Puteikis.

 

A.Stancikienė atsakė į LL klausimus: 

– Kaip vertinate faktą, kad VSD išslaptino savo pažymą, kurią prezidentės patarėja Daiva Ulbinaitė išplatino žiniasklaidai – kaip ir nebeliko nusikaltimo, ir visas skandalas yra „nugesintas“?

– Ką reiškia nebeliko nusikaltimo – tuo metu, kai buvo padarytas nusikaltimas ir ši pažyma buvo paviešinta, ji buvo prilyginta valstybės paslapčiai, ir šis veiksmus buvo įvardintas kaip valstybės paslapties išdavimas. Atgal įstatymai negalioja. Gali daryti kas ką nori dabar, tačiau atsakomybės išvengti čia yra neįmanoma, ir tie bandymai yra labai juokingi. Žmogus turi atsakyti už tai, kad išdavė valstybės paslaptį. Antras dalykas, mes visi įsitikinome, kad Valstybės saugumo departamentas (VSD) yra visiškai ir pilnai kišeninis ir valdomas prezidentūros, ir šokinėja pagal prezidentės norus ir dūdelę. Žodžiu, VSD atlieka prezidentūros pageidavimų koncertą.

– Taip, mes matome lygiai tą patį, tačiau Seimas šioje situacijoje nieko negali padaryti. Ar galite jūs įvertinti tuos visus žaidimus?

– Taip, Seimas gali kviesti G.Griną, tačiau daugiau nelabai ką galime. Tačiau dabar aš manau, kad yra labai svarbu tai, ką daro žiniasklaida – tai yra šviesti žmones, kad visi matytų, kas čia vyksta.

– O tai manote, kad dabar žiniasklaida nepakankamai nušviečia šį skandalą?

– Ne, aš taip negalvoju, tačiau manau, kad niekada nebūna per daug. Kai du kartus tą patį pakartoji, vienaip į galvą įeina, kai dešimt kartų – kitaip. 

– Anksčiau dauguma žiniasklaidos labai simpatizavo D.Grybauskaitei. Ar nematote dabar bandymų visą šią istoriją parodyti kaip nereikšmingą ir nesvarbią?

– Tik konservatoriai nori parodyti, kad šis skandalas yra nereikšmingas ir nesvarbus.  Aišku, kad to siekia ir prezidentūra. Jeigu šis skandalas nebūtų tiesiogiai palietęs žurnalistų, žiniasklaida galimai kitaip elgtųsi.  Tačiau kadangi tai palietė žurnalistus, manau, kad visa žiniasklaida turėtų susivienyti.  Aš kol kas dėl traumos dar negrįžau į darbą, bet kitą savaitę greičiausiai grįšiu ir kelsiu klausimą dėl VSD šefo G.Grinos asmeninės atsakomybės ir kompetencijos. 

Mes jau Antikorupcijos komisijoje matėte, kaip visiškai nereikšmingi raštai, niekaip nesusiję su jokiomis valstybės paslaptimis, yra VSD įslaptinami, ir taip sukuriama tokia atmosfera, kad ten neva tai labai svarbu, ir kad VSD kažką daro labai slapto.

– Tai koks, jūsų galva, buvo šios VSD operacijos scenarijus?

– Galime pamodeliuoti – įsivaizduoju, kad scenarijus greičiausiai buvo toks – ta pažyma buvo pateikta Seimo pirmininkei ir Seimo NGSK pirmininkui, ją į Seimą atvežė VSD kurjeris, ir jie greičiausiai įsivaizdavo, kad ta pažyma jau yra perskaityta, arba bent jau pažymėta, kada tiksliai ji gauta. Aš suprantu, kada tada visas skandalus būtų tiesiog nurašytas Darbo partijai. 

Manau, kad tokia operacija VSD būtų nušovusi du zuikius – būtų apkaltinta Seimo pirmininkė, kad ji neva tai nelaiko paslapčių, ir dar klausimas, kaip jai tai būtų pasibaigę, turint omenyje, koks kišeninis mūsų VSD. Greičiausiai, kad prezidentė būtų pašalinusi iš posto dabar labai aktyviai ją kritikuojančią Loretą Graužinienę. 

Antras dalykas, kad prezidentė būtų sukompromitavusi ir savo būsimą konkurentą prezidento rinkimuose, Seimo NSGK pirmininką, arba bent jau bandžiusi sukompromituoti. 

– Kaip manote, kokių dar fokusų mes galime tikėtis iš VSD per šią rinkimų kampaniją? Per visą Lietuvos istoriją tokių fokusų mes dar tikrai nematėme, kad spec. tarnybos taip aktyviai dalyvautų rinkimuose, kompromituodama D.Grybauskaitės konkurentus?

– Tai ne tik VSD, bet ir STT. Visi labai aktyviai dalyvauja, tačiau ko jie griebsis dar, labai sunku pasakyti, nes tokių atvejų dar tikrai nebuvo. Tačiau mes, be abejo, dar neturėjome ir tokios prezidentės, kuri būtų taip giliai susikišusi į kišenę visas teisėsaugos ir jėgos struktūras. 

Vienintelė Grybauskaitė, gavusi išsilavinimą ir matyt, tam tikrus ideologinius pagrindus Sovietų Sąjungoje, neįsivaizduoja, kad visos spec. tarnybos galėtų dirbti ne jai ir nebūtų jos užvaldytos. Suprantu, kad tai yra Putino ir Lukašenkos metodai ir kad juos sieja ta pati aukštoji partinė mokykla, tas pats ideologinis pagrindas ir ji toliau tą patį ir varo. 

Matyt, ji kitaip neįsivaizduoja valstybės gyvenimo, tačiau tokie metodai kol kad D.Grybauskaitei sekasi. O dabar dėl rinkimų kampanijos – jūs man parodykite bent vieną demokratinę šalį, kurioje po tokio skandalo prezidentė galėtų išeiti lyg niekur nieko ir sakyti, kad niekas nieko nenutekino, ir atvirai meluoti. Aš apskritai neįsivaizduoju, kur taip galėtų įvykti.

– Tačiau tarp Grybauskaitės konkurentų Darbo partija yra kaip ir silpniausia grandis, kodėl prezidentė pasirinko ją, o ne, pvz., A.Butkevičių ar socialdemokratus?

– Man sunku pasakyti, kodėl VSD taikėsi ne į socialdemokratų kandidatus, labai gali būti, kad ir juos sieja kažkokia praeitis. Tų dalykų aš nežinau ir galime tik kelti klausimus. Darbo partija šiuo metu yra pakankamai pažeidžiama dėl visų tų bylą, tiek laiko užvilkintų, ir akivaizdu, kad prezidentė pasirinko silpniausią grandį ir bando per ją mušti. 

Mes nežinome, tačiau jeigu tikrai taip yra, kad jeigu V.Uspaskich yra kažkokių struktūrų agentas, ir jeigu D.Grybauskaitė taip pat priklauso panašioms struktūromis, gal būt, kad tai yra šių konkuruojančių struktūrų kova? Gal būt, tai yra vienos žinybos dviejų atstovų konkurencija? Sunku pasakyti, nes mes nieko nežinome, ir galime tik kelti daug klausimų. 

O atsakyti į šiuos klausimus galėtų tik pati prezidentė, bet kadangi ji labai sąmoningai slepia tam tikras savo biografijos detales po ypatingos paslapties šydais – prisiminkime, kad ir iš archyvų yra dingę dokumentai apie D.Grybauskaitės praeitį, ir iš jos bylų yra išplėšyti lapai, ir taip toliau. Akivaizdu, kad ne tik kad yra noras nieko neaiškinti, bet dar ir slėpti savo biografiją. Todėl mums ir kyla labai daug klausimų.

– Tačiau žiūrint procedūriškai – prokurorai pareiškia įtarimus D.Ulbinaitei dėl valstybės paslapties atskleidimo, o ši sako, kad jai tai padaryti liepė pati ponia. Tai ką, tada prokuratūra turi traukti baudžiamojon atsakomybėn ir pačią prezidentę?

– Čia tik taip tūrėtų būti, kaip jūs sakote, tačiau pagal tai, kaip dabar yra bandoma išsukti D.Ulbinaitę, akivaizdu, kad už jos pažadėjimą nieko nesakyti jai buvo pažadėta, kad prokuratūra ją išsuks nuo atsakomybės.

– Kaip prokurorai gali išsukti nusikaltėlį? Seimas gali parodyti raumenukus, kad to neįvyktų?

– Matote, Seimas pats nei į kalėjimą sodina, nei ką. Seimas gali reikalauti G.Grinos atsakomybės, nes ką reiškia įslaptinti dokumentus, kurie, pasirodo, yra tik riboto naudojimo? Gal būt, ir visos VSD pažymos, kurios yra įslaptintos, yra nieko nevertos. 

Ta pati prezidentė, jūs prisiminkite, buvo klaidinama tų pačių VSD pažymų. Jūs prisiminkite – kai buvo atleidžiami FNTT vadovai, prezidentė buvo klaidinama kažkokiomis mistinėmis VSD pažymomis, kuriose, pasirodo, ne tik kad nebuvo jokio slaptumo, bet ir apskritai ten nieko nebuvo. Kiek aš supratau iš Vitalijaus Gailio pasakymų, tose pažymose buvo apskritai surašyti kažkokie melagingi ir išsigalvoti faktai. Ir ant jų uždėtas grifas „slaptai“. Ir paskui tomis pažymomis jie gali manipuliuoti. Todėl šioje vietoje reikia kelti asmeninį G.Grinos atsakomybės klausimą.

– Tačiau Grina gi yra tik  mažas sraigtelis?

– Tačiau jo atsakomybės klausimą mes galime kelti?

– Vietoj Grinos bus ne Negrina? Kas pasikeis?

– O gal būt, bus toks vadovas, kuris sugebės atsispirti prezidentūros diktatui? Pabandyti reikia. Dabar, pvz. jeigu būtų svarstomas Valantino klausimas, tai palyginti su Valiu, dabar aš už Valantino atstatydinimą tikrai nebalsuočiau ir tokio klausimo nekelčiau. Tačiau tokius dalykus pamaitai, praėjus tam tikram laikui. Aš manau, kad per šią rinkimų kampaniją mes dar ne tokių stebuklų prisižiūrėsime, tačiau nuo mūsų visų priklauso, ką mes turėsime.

 

Seimo narys Naglis Puteikis buvo dar kategoriškesnis. Jis atsakė į LL klausimus:

– Kaip vertinate VSD veiksmą, kad valstybės paslaptis staiga jau nebėra paslaptis, ir jokio nusikaltimo dėl valstybės paslapties atskleidimo nebeliko?

– Bet kurioje valstybėje veikia įstatymo viršenybės principas, kuris reiškia, kad žiūrima, kokie veikė įstatymai nusikaltimo ar nusižengimo padarymo metu. Akivaizdu, kad tą, kas nutekino šią pažymą, dabar VSD bando ištraukti nuo atsakomybės, be abejo, kad susitarę su Generaline prokuratūra ir visam tam yra diriguojama iš prezidentės rinkimų štabo. 

Dvi prezidentūros rinkimų štabo marionetės – generalinis prokuroras Darius Valys ir VSD vadovas Gediminas Grina tarpusavyje susitarė nuslėpti nusikaltimą  ir išsukti nuo atsakomybės prezidentūros darbuotoją. Dabar jie tą savo planą ir įgyvendina.

– Tačiau jeigu ta pažyma paviešinimo metu buvo valstybės paslaptimi, tai ar ji gali tapti tiesiog popiergaliu, praėjus mėnesiui po šio nusikaltimo?

– Jeigu mūsų teisės profesoriai nesimelstų prezidentės rinkimų štabui, tai jie viešuose komentaruose patvirtintų jūsų žodžius. 

Deja, absoliuti dauguma teisės dėstytojų kažkodėl yra atsiklaupę prieš galios centrą Daukanto aikštėje ir linkę nutylėti šį nusikaltimą. Ir šiuo atveju nusikaltimą daro ne tik VSD, bet ir generalinė prokuratūra. 

Deja, pagal Lietuvos įstatymus tik generalinis prokuroras gali iškelti baudžiamąją bylą prezidentui, o pačiam generaliniam prokurorui  baudžiamąją bylą galima iškelti tik prezidentės teikimu. Kadangi akivaizdu, kad prezidentė dalyvauja šitame nusikaltimo slėpime, tai dabar belieka pamatyti tik paskutinį veiksmą – generalinio prokuroro pareiškimą visuomenei, kad „vsio zakonno“. 

Šioje vietoje telieka tik klausimas – kam reikėjo taip žiauriai persekioti BNS žurnalistę ir vienos iš jų vaikus. Todėl man aišku, kad teisės profesoriai nepasmerks šio nusikaltimo, nes Daukanto aikštė skiria visus teisėjus ir pagrindinius teisėsaugos pareigūnus. 

Nuo Daukanto aikštės priklauso 90 proc. valstybės finansuojamų teisininkų vietų, ir ji turi labai didelę įtaką advokatams. 

Pvz., advokatų kontora, kuri draugauja su prezidentės rinkimų štabu, tai jos buvę darbuotojai tampa atsakingais pareigūnais. Kaip, pvz., Vytas Vasiliauskas, buvęs prezidentės rinkimų štabo vadovas, tapęs Lietuvos banko valdybos pirmininku. 

Todėl grįžtant prie atsakomybės klausimo, tai išeina, kad pačiam generaliniam prokurorui, jeigu jis pažeidžia įstatymus, bylą galima iškelti tik prezidentės teikimu. Kadangi panašu, kad prezidentė aktyviai dalyvauja šitame nusikaltimo slėpime, tai dabar belieka sulaukti generalinio prokuroro pareiškimo, kad viskas teisėta. 

O sprendžiant iš pastarųjų metų precedentų, visi teisėsaugininkai, kurie grubiai elgiasi su žmogaus teises ginančiais žmonėmis, persekioja senutes, močiutes, vaikus, BNS žurnalistes ir jų vaikus, visi teisininkai, ar tai būtų STT darbuotojai, vykdantys neteisėtą prokurorų nurodymą, ar tai būtų prokurorai, jie visi yra aukštinami pareigose. 

Todėl neabejotina, kad visi, kurie persekiojo BNS žurnalistes, padarys gerą karjerą. O Seimas, kaip visada, nutylės, kadangi yra akivaizdūs susitarimai tarp pagrindinių frakcijų laikyti Daukanto aikštę gėrio, tiesos ir teisingumo šaltiniu. 

– Nenorėčiau sutikti – ar tikrai kokiems nors socialdemokratams dabar patinka tai, ką daro Grybauskaitė?

– Man susidaro toks įspūdis, kad STT kratos „Lietuvos geležinkeliuose“ buvo signalas socialdemokratų partijai, kad jeigu jūs norite toliau gauti naudą iš viešųjų pirkimų pačiose turtingiausiuose valstybės kontroliuojamose įmonėse, tai jūs nekelkite kandidatu į prezidentus A.Butkevičiaus. O Statykite Zigmą Balčytį. Ir LSDP prezidiumas tą veiksmą po kelių dienų ir atliko – pasiūlė kandidatu į prezidentus Z.Balčytį, kuris pasakė, kad dabar bus naujoviška rinkimų kampanija ir jis girs prezidentę D.Grybauskaitę. 

O pastaroji į šią žinią sureagavo taip – „o, atsirado labai geras kandidatas – Z.Balčytis“. Todėl aš įsivaizduoju, kad ši rinkimų kampanija dabar atrodys taip – Z.Balčytis su D.Grybauskaite rungsis, kuris labiau vienas kitą giria. 

Tokiomis aplinkybėmis kalbėti apie tai, kad socialdemokratų partija gali pareikšti kokį nors kritinį žodį spec. tarnyboms, kurios yra tampomos už virvučių iš Daukanto aikštės, yra tiesiog neįsivaizduojama – tai prieštarautų prezidiumo padiktuotai ir Balčyčio pasirinktai taktikai be perstojo ir gausiai girti Grybauskaitę ir jos pastatytus pareigūnus. 

Vadinasi, išaušta naujas rytas ir šioje kadencijoje spec. tarnyboms, kurios siautėja ir grubiai laužo neturtingų ir neįtakingų žmonių likimus, joms dabar išaušta aukso amžius. 

Dirbs nuostabus tandemas – prezidentė, remiama dešiniųjų partijų ir socdemų – iš kitos pusės, kartu su visomis spec. tarnybomis vieni kitus girs, o po rinkimų, kai laimės D.Grybauskaitė visi, kurie ėjo prieš teisėsaugą, gaus, ko nusipelnė. 

Ir N. Venckienė čia yra geriausias pavyzdys – šokai prieš sistemą, liksi be nieko. Gailius neklausė žodinių nurodymų iš kažkokių advokatų, kurie turėjo ryšį su Daukanto aikšte – ir išėjo lauk iš darbo. 

Ir tas pats laukia kiekvieno politikos dalyvio, kuris drįs kritikuoti minėtą nuostabų tandemą.

„Laisvas laikraštis“, 2013 m. 

Facebook komentarai
});}(jQuery));