Vilniaus rajone norima įkurti socialinių būstų / nepasiturinčiųjų getą: bendruomenė pyksta

Vilniaus rajone norima įkurti socialinių būstų / nepasiturinčiųjų getą: bendruomenė pyksta

Vilniaus r. Bukiškio bendruomenė šiuo metu išgyvena neramų laikotarpį – paaiškėjo, kad už šio ramaus kaimo, dabar jau virtusio moderniu ir patraukliu miesteliu, gyventojų nugaros Avižienių seniūnas Michail Bortkevič galimai prisideda priimant sprendimus, kurie galimai yra naudingi pirmiausia jam pačiam, o ne kaimo bendruomenei.

Bukiškio centre, Mokyklos g., ketinamos atnaujinti buvusio bendrabučio patalpos. Jose turėtų būti įrengti net 38 socialiniai būstai. Iš pirmo žvilgsnio iniciatyva gal ir graži ir tauri, tačiau ar prie šios idėjos plėtojimo bei priėmimo neturėjo prisidėti visa bendruomenė?

Savivaldybės duomenimis, Bukiškyje gyvena 1068 gyventojai. Suapvalinus šeimą iki 4 asmenų, skaičiuojama, jog planuojamų įkelti gyventojų skaičius sudaro net 14 procentų miestelio dabartinių gyventojų.

Šių metų rugsėjo 7 d. Vilniaus r. savivaldybė paskelbė sprendimo „Dėl sutikimo perimti valstybės turtą Vilniaus rajono savivaldybės nuosavybėn“ projekto aiškinamąjį raštą, kuriame teigiama, jog VĮ Turto banko pasiūlymu patalpos bus perduotos Vilniaus rajono savivaldybės administracijai ir panaudotos socialiniams būstams įrengti. Toks savivaldybės sprendimas atrodo gana keistai, nes prieš minimą pastatą esantis identiškas bendrabutis Turto banko buvo parduotas privatiems vystytojams ir valstybės biudžetas pasipildė nemenkomis lėšomis. Bendrabutis atnaujintas ir būstai pardavinėjami nemažomis rinkos kainomis. Šis  faktas iliustruoja istorijos nevienalypį savanaudiškumą – Žemės ūkio mokyklai (dabar – Vilniaus automechanikos ir verslo mokykla) atsisakius šalia esančio tokio paties bendrabučio, VĮ Turto bankas savivaldybei pasiūlė jį perimti. Savivaldybė tuomet atsisakė, nes nenorėjo prisiimti nereikalingo nekilnojamojo turto, jį išlaikyti ir į jį investuoti. Tačiau, kai tokia pati situacija susiklostė dėl namo, kuriame gyvena seniūnas, staiga pastatas savivaldybei tapo reikalingas. Kodėl? Jeigu Turto bankas parduotų pastatą privačiam investuotojui, seniūnas M. Bortkevič greičiausiai liktų be būsto, nes neaišku, kokiais pagrindais ten gyvena jau daugiau nei 25 metus – tiek pat laiko jis ir vykdo dabartines pareigas.

2020 m. rugpjūčio bei rugsėjo mėnesiais Bukiškio seniūnaitis Artūras Semenikas bendruomenės vardu kreipėsi į seniūną dėl patalpų bendruomenei. Bendruomenė, reguliariai vykdydama įvairias veiklas, nuolat susiduria su problema – nėra patalpų susirinkimams bei veiklų vykdymui. Seniūnaitis žodžiu kreipėsi į M. Bortkevič dėl šios problemos, tačiau seniūno atsakymas vienareikšmiškas – patalpų suteikti nėra galimybės.

Remiantis 2020.09.07 Vilniaus r. savivaldybės paskelbto sprendimo projektu, darbo grupė buvo patvirtinta šių metų birželio 5 d. Anot savivaldybės darbuotojos (informacija gauta telefonu), seniūnas pats dalyvavo darbo grupėje bei komisijoje apžiūrint pastatą. Taigi, dar birželio mėnesį seniūnas M.Bortkevič žinojo apie savivaldybei atiduodamą pastatą ir planus Bukiškyje įrengti 38 socialinius būstus. Vadinasi, kai seniūnaitis rugpjūčio, rugsėjo mėnesiais žodžiu kreipėsi į M. Bortkevič dėl patalpų bendruomenei, seniūnas tiesiog nebuvo suinteresuotas atskleisti Vilniaus rajono savivaldybės administracijos (VRSA) planų.

Tik šį trečiadienį, rugsėjo 23 d., išgirdę apie ketinimus įrengti socialinius būstus, gyventojai ne tik pasipiktino vienašališku, be gyventojų pritarimo bandomu priimti sprendimu, tačiau ir sunerimo – ar tikrai yra gera mintis tiek daug socialiai remtinų šeimų suburti į vieną vietą? Ar dėl to nenukentės vietiniai gyventojai? Juk niekam ne paslaptis, kad socialiniuose būstuose gyvena ir asocialių šeimų. Gyventojai dalinosi nuogastavimais, jog kaimynystėje esantys darželis, mokykla ir gyventojai nukentės. Problema ne socialinio būsto atsiradime, bet būstų koncentracijoje.

Tą pačią dieną bendruomenės narė Rūta Uždravienė Vilniaus rajono savivaldybės administracijai išsiuntė pranešimą, kuriame aiškiai išdėstė gyventojų nepasitenkinimą: „Bukiškio gyvenvietės centre esantis bendrabutis, tikėtina, virs padidintos rizikos centru. Prieštaraujame dideliam kiekiui socialinių būstų vienoje vietoje. Žmones turime integruoti į visuomenę, o ne segreguoti į vieną daugiabutį. Didelis kiekis soc. būstų bei galimai problemiškų šeimų koncentracija vienoje vietoje yra blogas sprendimas, kurio vengia daugelis savivaldybių. Viso bendrabučio pavertimo soc. būstais ir į juos įkeltų šeimų negalime pavadinti integravimu į visuomenę. Apgyvendinti naujakuriai turės tokią pačią aplinką, iš kokios išvyko. Vadinasi, kaimyninė aplinka taip ir liks nepakitusi ir problemos nebus sprendžiamos. Žmonių kontingentas bus toks pats, koks buvo ir prieš tai. Didelė koncentracija tų pačių ir panašių problemų turinčių asmenų, kurie gyvena šalia vieni kitų socialiniuose būstuose, nesprendžia šių žmonių problemų, o tik prisideda prie didesnių problemų atsiradimo ir didina socialinę atskirtį. Turime blogą pavyzdį su socialiniais būstais Vilniaus mieste, Pilaitėje. Didelė koncentracija socialinių būstų pagimdo daug problemų vienoje vietoje. Turime siekti, kad socialiai remtini žmonės integruotųsi į visuomenę. Integraciją į visuomenę suprantame, kai kelios soc. šeimos apgyvendinamos darnioje aplinkoje, o ne segreguojamas visas bendrabučio pastatas su 38 vnt. būstų.“

Seniūnaitis A. Semenikas susisiekė su savivaldybės Ekonomikos ir turto skyriaus (šis skyrius parengė projektą) vedėjo pavaduotoja L. Lipnicka, tačiau teko nusivilti: jai ši problema pasirodė juokinga ir ji nematė pagrindo stabdyti projekto, nenorėjo gilintis į situaciją  bei suprasti gyventojų. Kur tuomet gyventojams kreiptis ir ieškoti pagalbos? Jau kelerius metus Bukiškio bendruomenė į organizuojamus renginius stengiasi prisikviesti seniūną bei rajono merę, tačiau jie į kvietimus nereaguoja.

Vilniaus rajono savivaldybės norimame perimti bendrabučio pastate niekada nebuvo liftų, kurie yra būtini socialiai remtinoms šeimoms, turinčioms invalidumą. 5 aukštų pastate įrengti liftą yra gan sudėtingas architektūrinis sprendimas, kuris labai brangiai kainuotų mokesčių mokėtojams.

Bendruomenės vardu norime pasakyti, jog nėra prieštaraujama socialiai remtinų šeimų integracijai Bukiškyje. Prieštaraujama dideliam soc. būstų kiekiui vienoje vietoje.  Manome, kad mūsų kaimelis yra tikrai per mažas tokiam projektui. Mums neramu, kas gyvens socialiniuose būstuose, ar bus saugūs mūsų vaikai darželyje ir mokykloje, ar bus saugu gatvėse laiką leidžianntiems bei gyvenvietėje gyvenantiems žmonėms. Labai negerai, kai valstybės pinigais yra piktnaudžiaujama, o taip pat su bendruomene nediskutuojama apie kuriamos ateities aplinką. Gyventojai ir vaikai net savame rajone nejaučia nei saugumo, nei jaukumo. Ar į juos bus atkreiptas dėmesys? Ar jie bus išklausyti? Kokios iš tiesų vertybės yra žmonių, kurie nepadeda, o kenkia tiems, kuriems turi atstovauti? Kai kyla tokių klausimų, nori nenori peršasi išvada, kad gal tai slapti sprendimai, kurie naudingi tik vienetams. Pirmiausia, pačiam seniūnui. O gal ir savivaldybės darbuotojams? Lietuvoje yra pavyzdžių, kai suinteresuoti valdininkai į už valstybės pinigus gerai suremontuotus socialinius būstus įkelia šeimas (dažniausiai gerus pažįstamus, gimines ar tiesiog statytinius),  o vėliau priima sprendimą leisti privatizuoti socialinį būstą už grašius. Kitu atveju, kaip paaiškinti tokius slaptus, be bendruomenių pritarimo priimamus sprendimus? Ar taip nepažeidžiami visuomenės interesai?

Bukiškio bendruomenė reikalauja, kad VRSA nedelsiant stabdytų sprendimo priėmimą, nes dėl jo nebuvo diskutuota su bendruomenės atstovais, gyventojai net nebuvo informuoti, kad toks sprendimas yra rengiamas.

Jei turite laisvą minutę, pasirašykite šią peticiją:

https://www.peticijos.lt/visos/77092/sprendimo-paversti-bendrabuti-socialiniu-bustu-bukiskio-k-stabdymas/

 

Facebook komentarai
});}(jQuery));