Vilkolakiai su antpečiais
Aurimas Drižius
„Laisvas laikraštis” pradeda straipsnių ciklą apie lietuvišką teisėsaugą, kurią galima įvardinti vienu žodžiu – vilkolakiai su antpečiais.
Kviečiame visus žmones, nukentėjusius nuo lietuviškos policijos ir prokuratūros, dalintis savo išgyvenimais su redakcija.
Pradedame nuo Tauragės gyventojo Broniaus Naujoko, kurį Tauragės ONTT dešimt mėnesių išlaikė kalėjime tik todėl, kad jis pasiskundė prokuratūrai, kad policija jo automobilyje neteisėtai įtaisė „blakę”.
Policija už tokį įžūlumą neatleido ir iš karto už tokį „nusikaltimą” pasodino į belangę, kur išlaikė dešimt mėnesių, kol galiausiai Šilalės rajono apylinkės teismo teisėja Elena Bartulienė jį visiškai išteisino.
Negana to, teisme paaiškėjo, kad policininkai suklastojo policijoje darytą B.Naujoko apklausos garso įrašą, kad galėtų jį apkaltinti nebūtais dalykais.
„Sveiki! Papuoliau į nepavydėtiną situaciją. Prieš porą metų ėmiau konfliktuoti su Tauragės ONTS pareigūnais..(vienas iš jų vaikystės draugas), – rašo B.Naujokas laiške redakcijai, – jie rašydavo tarnybinius pranešimus kas antrą dieną ir pagal juos būdavo surašomi protokolai. Ne vieną nutarimą pagal jų surašytus tarnybinius pranešimus yra panaikinę teismai. Jie man įmontavo į mano automobilį sekimo priemonę.
Tai sužinojęs aš jų veiksmus apskundžiau Tauragės prokuratūroje, kuri atsisakė pradėti ikiteismini tyrimą. Ši nutarimą paskundžiau Tauragės rajono apylinkes teismui.
Nutarimas buvo panaikintas ir mano skundas buvo gražintas nagrinėti pakartotinai. Po patįkslinimo buvo atsisakyta pradėti ikiteisminį tyrimą dar kartą, nes sekimo priemonė mįslingomis aplinkybėmis buvo dingusi… žodžiu pareigūnų kaltumo man nepavyko įrodyti, o tada pareigūnai pasinaudodami BK 236 str. atsilygino man – pradėjo ikiteismini tyrimą, išbuvau kardomajame įkalinime beveik 10 mėnesių, kada už tokius nusikaltimus žmones baudžiami baudomis, o dažnai net pripažįstami mažareikšmiais, galiausiai po 10 mėnesių 2013-06-12 Šilalės rajono apylinkės teismo teisėja Elena Bertulienė, išnagrinėjusi bylą, mane išteisino ir paleido teismo salėje (po 10 mėnesių nelaisvės).
Prokuroras apskundė nuosprendį Klaipėdos apygardos teismui. Pastarojo sprendimas man nepalankus ir yra paskirta rekordinė laisvės atėmimo bausmė už tokį nusikaltimą Lietuvos teismu praktikoje – 1 metų ir 3 mėnesių, atliekant pataisos namuose.
Tokia kaip ir pamokanti istorija, kad niekada negalima kritikuoti pareigūnų darbo ir skusti jų veiksmus, nes neįrodžius pareigūnu kaltės žmogus būna patraukiamas baudžiamojon atsakomybėn pagal BK 236 str. Jeigu istorija sudomino galėsiu detales patikslinti… Pridedu Klaipėdos apygardos nuosprendį, ir skundą, kurį padaviau LAT kad būtų aiškiau“.
Šilalės rajono apylinkės teismo teisėja Elena Bartulienė išteisino B.Naujoką, kuris buvo kaltinamas tuo, kad „jis 2011-02-02 surašė skundą ir pateikė jį Tauragės rajono apylinkės prokuratūrai, melagingai nurodydamas, kad neva 2011 m. sausio mėn. prie namo, adresu J. Tumo-Vaižganto g. 129B, Tauragė, kur tuo metu stovėjo jo naudojamas automobilis Audi A8, valstybinis Nr.FAE 735, jis pastebėjo vaikštinėjančius du asmenis, kurie kažką darė, pasilenkę prie šio automobilio.
Po kurio laiko, po automobilio bamperiu, jis rado GPS siųstuvą, kurį pasiliko sau. 2011 m. vasario l d. jis buvo pristatytas į Tauragės apskrities VPK patalpas, esančias Gedimino g. 17, Tauragė, kur Tauragės apskrities vyriausiojo policijos komisariato Organizuoto nusikalstamumo tyrimo skyriaus viršininkas Mindaugas Baršys, neva reikalavo grąžinti policijai priklausantį GPS siųstuvą, priešingu atveju grasino jam pritaikyti Organizuoto nusikalstamumo užkardinimo įstatymą, neteisėtai patraukti jį administracinėn atsakomybėn, pokalbio metu neva elgėsi nekultūringai bei šaukė ant jo, visa tai jis suprato kaip grasinimą susidoroti, nurodydamas, kad tokiais veiksmais Mindaugas Baršys piktnaudžiavo tarnyba ir jo atžvilgiu turi būti pradėtas ikiteisminis tyrimas, nors realiai Broniaus Naujoko nurodyti veiksmai jo atžvilgiu 201 lm. vasario l d. Tauragės apskrities VPK patalpose nebuvo atlikti.
Tokiu būdu Bronius Naujokas buvo kaltinamas pranešęs apie žinomai nebūtą nusikaltimą”.
Toliau išteisinamajame nuosprendyje rašoma, kad Bronius Naujokas kaltu neprisipažino ir paaiškino, kad nieko nepranešė nebūto. 2011 m. vasario 2d. pateikė skundą Tauragės rajono apylinkės prokuratūrai, dėl to, kad buvo nesankcionuotai sekamas policijos pareigūnų, kadangi savo automobilyje rado GPS siųstuvą. Ryte, apie 8 val., pastebėjo du asmenis, kurie prie jo automobilio kažką darė. Nuvykęs pas tėvus rado siųstuvą TR 151 E. Kurį rodė tėvams. Pasidomėjo internete ir sužinojo, kad tas siųstuvas yra sekimo priemonė.
Jame rado kortelę, kurią 1-2 dienas buvo įsidėjęs į savo mobilų telefoną ir kalbėjo. Po to išėmė kortelę ir įdėjo į siųstuvą, kurį pasidėjo sesers bute, esančiame Tauragėje, T. Vaižganto g. 129B-12. SIM kortelė ir siųstuvas po kiek laiko dingo iš sesers namų. Prokuroras išsikvietė jį apklausai ir prašė atnešti siųstuvą, tačiau siųstuvo neberado. Prokuroro prašė ištirti ar sekimas buvo sankcionuotas. Po dviejų savaičių nuo siųstuvo suradimo buvo sulaikytas ir pristatytas į policiją, pokalbio metu su Mindaugu Baršiu suprato, kad jo iniciatyva buvo įmontuotas siųstuvas į jo automobilį Audi A8.
Policijoje iš vieno kabineto ėjo į kitą. Buvo pareigūnai Mindaugas Baršys ir Pranas Dabulskis. Mindaugas Baršys užsiminė apie siųstuvą, kad jis jam atiduotų, reikalavo jį atiduoti, minėjo, kad jei neatiduos, jam bus taikomas įspėjimas ir bus panaikintas bausmės vykdymo atidėjimas, kalbėjo, kad pasirūpins, jog jam būtų surašyti administracinių teisės pažeidimų protokolai.
Jis reikalavo advokato, tačiau jo prašymo niekas nepaisė. Suprato, kad buvo oficialiai perspėtas, jog nedarytų nusikaltimų. Mindaugas Baršys su juo elgėsi nekultūringai, šaukė ant jo, suprato, kad jis grasina susidoroti su juo.
Tą pačią dieną po pokalbio su Mindaugu Baršiu ir Pranu Dabulskiu jam buvo surašytas administracinio teisės pažeidimo protokolas dėl gyvenamosios vietos nedeklaravimo. Norėjo, kad prokuroras Mindaugo Baršio atžvilgiu atliktų tyrimą. Pripažįsta, kad garso įraše yra jo balsas, tačiau kai kuriose vietose gerai nesigirdi, įraše negirdėjo Mindaugo Baršio šaukimų, grasinimų apie bausmės vykdymo atidėjimo panaikinimą. Policijoje išbuvo gal dvi valandas, todėl pokalbio turėtų būti įrašyta daugiau. Todėl mano, kad nes visas pokalbis su pareigūnais yra įrašytas.
Liudytojas Mindaugas Baršys parodė, kad akivaizdi netiesa, kad jis reikalavęs Broniaus Naujoko grąžinti GPS daviklį. Su Broniumi Naujoku kalbėjo mandagiai. Viso bendravimo metu garso įrašas nebuvo stabdomas ir įrašas yra vientisas, be jokių montavimų.
Jis garso įrašą įrašė į kompaktinį diską ir pateikė Klaipėdos apygardos prokuratūrai. Tą patį vakarą Broniui Naujokui buvo surašytas administracinio teisės pažeidimo protokolas už gyvenamosios vietos nedeklaravimą. Operatyviniai veiksmai yra valstybės ar tarnybos paslaptis, todėl negali pasakyti ar jie buvo atliekami Broniaus Naujoko atžvilgiu.
Liudytojas Bronius Naujokas parodė, kad galėjo būti žiemos metas, pavasaris, kai sūnus atvažiavo ir atsivežė daiktą, kaip mobilų telefoną, apsuktą izoliacija. Jis išardė tą daiktą. Daiktas buvo skirtas pasiklausymui ir buvo automobilyje užkištas už galinio bamperio. Sūnus pasakojo, kad ryte kaimynai pastebėjo prie jo automobilio du vyrus. Sūnus išsiaiškino, kad tai policijos pareigūnai. Įrenginį išardė. Sūnus išėmė iš aparato kortelę, kurioje buvo papildymas už 60 litų. Kortelę sūnus įsidėjo į savo mobilų telefoną, todėl pas operatorių apie tai būtų galima sužinoti.
Visa tai buvo prieš du metus. Aparatą sūnus parsivežė namo ir pasidėjo ant palangės. Paskui ėjo į prokuratūrą ir ten jo paklausė ar turi įrenginį, tačiau sūnus įrenginio namuose neberado.
Iš garso įrašo nustatyta, kad Bronius Naujokas, kalbėdamas su Pranu Dabulskiu, pats kalba apie „bagigę“, „bagę“, „akumą“ (15:29-15:39), „įtaisėt man blakikę tokią karoče džipiesą, tai aš jį išardžiau, iš jūsų kortelės pabazarinau, supranti (neaiškūs žodžiai) jums atiduodu karoče tą džipiesą”. Tai jūsų aparats“.
Iš 2011-02-02 Broniaus Naujoko skundo (b.1.30) nustatyta, kad jis 2011-02-02 kreipėsi su skundu į Tauragės rajono apylinkės prokuratūros vyr. prokurorą, kuriuo prašė pradėti ikiteisminį tyrimą Mindaugo Baršio atžvilgiu dėl piktnaudžiavimo tarnyba. Skunde Bronius Naujokas prokurorui nurodė, kad jis 2011 m. sausio viduryje, prie savo automobilio pastebėjo du vyrus, kurie kažką darė pasilenkę prie jo automobilio.
Nuardęs galinį bamperį rado juoda izoliacija apsuktą daiktą, nuardęs izoliaciją pastebėjo, kad tai yra akumuliatorius ir prietaisas TR151E. Išsiaiškino, kad tai yra GPS daviklis. 2011-02-01 buvo atvežtas į Tauragės apskrities VPK, pas pareigūną Mindaugą Baršį, kuris pradėjo klausinėti kur jis padėjo GPS daviklį ir pareiškė, kad jei neatiduos jų prietaiso, tai jam bus pritaikyti teismo apribojimai pagal organizuoto nusikalstamumo užkardymo įstatymą, bus surašyta daug tarnybinių pranešimų, o pagal juos daug administracinių teisės pažeidimų.
Tą pačią dieną jam buvo surašytas administracinio teisės pažeidimo protokolas už tai, kad šiuo metu jo gyvenamoji vieta yra nedeklaruota. Todėl mano, kad Mindaugas Baršys savo pažadus pradėjo įgyvendinti. Nurodė, kad pokalbio metu Mindaugas Baršys su juo elgėsi nekultūringai, šaukė, ir visa tai jis suvokė kaip tiesioginį grasinimą susidoroti su juo – kad pasibaigus bausmės atidėjimo terminui jis nebūtų atleistas nuo baudžiamosios atsakomybės.
Be to, nurodė prokurorui, kad Mindaugas Baršys labai rūpinasi eismu keliuose (surašė ne vieną tarnybinį pranešimą dėl tariamų jo kelių eismo taisyklių pažeidimų), kas visiškai neįeina į jo pareigas, todėl mano, kad šie jo veiksmai yra nesusiję su tarnyba ir tiesioginėmis funkcijomis.
Taip pat nurodė, kad Mindaugas Baršys į savo neteisėtus veiksmus įtraukia ir tiesiogiai jam pavaldžius asmenis.
Iš 2011-02-18 Broniaus Naujoko skundo Policijos departamento prie LR VRM generaliniam komisarui nustatyta, kad Bronius Naujokas taip pat nurodė, kad Mindaugas Baršys piktnaudžiauja tarnyba (lt., b.1.3-5).
Iš Broniaus Naujoko apklausos protokolo (lt., b.1.31) nustatyta, kad 2011-04-05 jis buvo apklaustas Tauragės rajono apylinkės prokuratūros prokuroro Nomedo Metrikio ir patvirtino 2011-02-02 skunde vyr. prokurorui nurodytas aplinkybes bei papildomai prokurorui nurodė, kad į GPS siųstuvą Tracker TR151 E rado įdėtą Bitės SIM kortelę LABAS, kurią įsidėjo į savo telefoną Nokia E52, IMEI 355216039329027, pamatė, kad sąskaitoje yra 60 Lt, kalbėjo iš kortelės, bei vėliau pinigus iš kortelės parsisiuntė į savo numerį.
Be to, nurodė, kad sekimo aparatas prieš dvi savaites dingo iš namų ir mano, kad jį pasiėmė Mindaugas Baršys. Taip pat parodė, kad jo buto raktų dublikatą policijos pareigūnai galėjo pasidaryti tuomet, kai prieš 7 mėnesius sustabdė jo draugą Artūrą Jankų su jo (Broniaus Naujoko) automobiliu, o prie automobilio raktų buvo ir jo buto raktai, kurie išbuvo policijoje apie mėnesį laiko.
Teisėja nustatė, kad prokuroras, gavęs 2011-02-02 Broniaus Naujoko skundą, nepareikalavo Broniaus Naujoko tuoj pat pateikti skunde minimą GPS daviklį (siųstuvą), Bronių Naujoką apklausė tik 2011-04-05, kuomet, pagal Bronių Naujoką, GPS daviklis (siųstuvas) jau buvo dingęs, be to netyrė Broniaus Naujoko apklausos metu nurodytų aplinkybių.
„Iš garso įrašo ir pokalbio suvestinės, iš Broniaus Naujoko skundų ir jo apklausos protokolo pas prokurorą nustatyta, jog Bronius Naujokas buvo įsitikinęs, kad jis buvo neteisėtai sekamas policijos pareigūnų, – skelbiama teisėjos nutartyje, – Liudytojai Danutė Naujokienė ir Bronius Naujokas tiek ikiteisminio tyrimo metu, tiek teisme patvirtino, jog sūnus savo mašinoje rado pasiklausymo ir sekimo įrenginį.
Darytina išvada, jog Broniaus Naujoko skunde prokurorui nurodytos aplinkybės apie, jo nuomone, neteisėtą jo sekimą, liko iki galo neištirtos ir nepaneigtos. Sąžiningas asmens įsitikinimas, nuomonė negali būti laikomi melagingu pranešimu apie nebūtą nusikaltimą, kadangi šio nusikaltimo padarymui būtina tiesioginė tyčia.
Tokių įrodymų byloje nesurinkta. Be to Lietuvos Respublikos Konstitucijos 33 straipsnio 2 dalyje piliečiams laiduojama teisė kritikuoti valstybės įstaigų ar pareigūnų darbą, apskųsti jų sprendimus.
Kitame skunde prokurorui pranešė apie tai, kad 2011-02-01, jam būnant pristatytam į Tauragės apskrities VPK patalpas, Tauragės AVPK Organizuoto nusikalstamumo tyrimo skyriaus viršininkas Mindaugas Baršys iš jo reikalavo grąžinti policijai priklausantį GPS siųstuvą ir priešingu atveju grasino jam pritaikyti Organizuoto nusikalstamumo užkardinimo įstatymą, neteisėtai patraukti jį administracinėn atsakomybėn, pokalbio metu elgėsi nekultūringai, šaukė ant jo ir visa tai jis suprato kaip grasinimą susidoroti su juo, grindžiama liudytojų Prano Dabulskio parodymais, liudytojo Mindaugo Baršio pateiktu garso įrašu ir pokalbio pažyma, pradėtu daryti 17 val. 2 min. ir baigtas po 1 valandos suvestine.
Pagal šį nustatyta, kad Pranas Dabulskis teisme parodė, kad pokalbis su Broniumi Naujoku užtruko pusantros valam ar ilgiau. Kaltinamasis Bronius Naujokas paaiškino, kad policijoje išbuvo gal dvi valandas pastarasis atsakė nustatyta, kad, Broniui Naujokui kalbantis su Pranu Naujokui, kad „Dabar yra po septynių keturiolika”, tai yra 19 valandų 14 minučių.
Tačiau pagal policijos pažymą ir liudytojo Mindaugo Baršio darytina išvada, jog garso įrašas buvo baigtas 18 valandą 4 minutės. Be to nustatyta, įrašo pradžioje ir pabaigoje yra ilgos pauzės, todėl kyla abejonės ar pateiktas visas 2011-02-01 policijos pareigūnų Prano Dabulskio ir Mindaugo Baršio pokalbio su kaltinamuoju Broniumi Naujoku garso įrašas.
Kaltinamasis Bronius Naujokas teisme teigė, kad įrašytas ne visas jo pokalbis su pareigūnais, todėl garso įraše nėra jo skunde prokurorui nurodytų duomenų.
Tačiau Klaipėdos apygardos prokuratūra apskundė šią nutartį, ir Klaipėdos apygardos teismas pasiuntė B.Naujoką į kalėjimą 1,3 metams vien už tai, kad išdrįso skųstis policijos persekiojimu. Galiausiai žmogų visiškai išteisino Aukščiausias teismas.