Vilius Kontrimas. Turi pažinti ir įvaldyti save, kad galėtum vadovauti kitiems

Vilius Kontrimas. Turi pažinti ir įvaldyti save, kad galėtum vadovauti kitiems

 

Esu Vilius Kontrimas, daugiau kaip metus Senukų prekybos tinkle vadovauju IT, pastatų priežiūros, transporto, darbų saugos sritims, anksčiau dirbau ISM Vadybos ir ekonomikos universitete, savo versluose. Kartu su žmona Indre sukūrėme šeimą, auginame sūnų Herkų. Džiaugiuosi gera savijauta, nuotaika, ypatingai retai sergu, visada turiu valios ir noro dirbti bei tobulėti toliau. Man sveika gyvensena yra priemonė pasiekti gyvenimo tikslus, tai nuolatinis tobulėjimo procesas, tad tikiuosi vis geresnių rezultatų. Sveika gyvensena darosi madinga. Bet jei kažko imamės vien dėl mados, tai rezultatai bus beviltiški. Juk mados ateina ir praeina.

Efektyviausias mokymo būdas – rodyti pavyzdį

Ilgą laiką gyvenau kaip visi „normalūs“ žmonės, gal net blogiau. Draugai juokauja, kad studentavimo laikais žalingų įpročių turėjau daugiau už visus, todėl bepigu dabar sveikatintis. Prieš 10 metų supratau, kad gyvenimo pasiekimai proporcingi gebėjimui nuolatos būti energingu, aštraus proto, puikios nuotaikos. Pirmi bandymai dabar kelia šypseną. Sužinojęs, kad reikia skaidulų, baltymų, fruktozės, vitaminų, pradėjau ryte valgyti košę su vaisiais, riešutais ir vitaminais. Po savaitės sustojo skrandis. Vėliau šiuos produktus išskaidžiau į atskirus valgymus ir džiaugiausi rezultatu. 

Stiprų postūmį visų priemonių susisteminimui davė Dainiaus Kepenio Palangos sveikuolių mokykla. Per savaitę sutikau daug nuostabių žmonių: senolę, kuri greičiau bėga už jaunuolius ir maudosi eketėje, moterį, kuri numetė virš 100 kg, išsilavinusių specialistų, kurie pasidalino savo atradimais. Labai džiaugiuosi, kad žmona palaiko ir įsitraukia. Daug padėjo mamos ir močiutės pavyzdžiai, kurios jau daug metų sveikuolės. Aplinkiniai yra pripratę ir matau, kad dalis keičia savo gyvenimus. Pats efektyviausias mokymo būdas yra tiesiog rodyti pavyzdį. 

Per dieną pakeisti mitybą darosi madinga 

Netikiu universaliomis dietomis, kiekvienas esame individualus. Drastiški gyvensenos pokyčiai tik trumpoje distancijoje duoda teigiamus rezultatus. Vėliau jie kaip įtempta guma meta atgal. Visiems aišku, kad niekada nebėgiojus žalinga iš karto bėgti maratoną. Tuo tarpu per dieną pakeisti mitybą ar kitą gyvenimo sritį darosi madinga. Ir be abejo gauname tik vieną išvadą – „jaučiausi blogai, sužalojau sveikatą, daugiau ta kryptimi neisiu“.

Visada laikausi trijų principų – individualumas (atsirink ir pritaikyk sau), nuosaikumas (veik mažais žingsniais, venk kraštutinumų), paprastumas (suvok esmę ir naudok patikrintus dalykus). Keičiant gyvenseną ypatingai svarbu vadovautis tik paprastais pasirinkimais. Jei mityba, sportas, kvėpavimas, meditacija reikalauja sudėtingų instrukcijų, tai galime pakenkti sau arba tiesiog bus per sunku paversti įpročiu. Tokie paprasti dalykai kaip 8 minučių mankšta, tinkamo maisto kiekio pasirinkimas, žalingiausių produktų pakeitimas sveikais, pasivaikščiojimas vietoj TV ar kito pasėdėjimo, išsimaudžius persilieti šaltu vandeniu bei daug kitų panašių duoda didžiulį efektą ir reikalauja minimalių pastangų.

Ir organizacijos valdyme, ir gyvensenos pasirinkime – tos pačios klaidos

Mentaliteto klaidos daro įtaką nesidomėjimui sveika gyvensena, jos labai gajos ir organizacijų vadyboje. Pirmiausia – tai nemokėjimas susieti galimus veiksmus su rezultatais, pasekmes su priežastimis. Sveikas gyvenimo būdas duos puikią savijautą jau po trumpo laiko ir kokybišką senatvę ilgalaikėje perspektyvoje, tuo tarpu dažną nugali sveikatai žalingi malonumai teikiantys pasitenkinimą čia ir dabar. Taip pat didelis prieštaringos informacijos srautas paralyžuoja žmogaus veiklumą. Turiu pripažinti, kad kartais prieštaravimas būna itin gluminantis. Pavyzdžiui ajurvedinėje mityboje pieno produktai yra daugelyje patiekalų, o žaliavalgiai, veganai jo atsisako visiškai. Tokioje situacijoje visada grįžtu prie trijų principų – individualumas, nuosaikumas, paprastumas.

Sveikatos apsaugos sistema gerėja

Vis daugiau gydytojų supranta skirtumą tarp žmogaus sveikatinimo ir ligų gydymo. Lietuvos pažangos strategijoje 2030, nacionalinės pažangos programoje 2014-2020 atsirado nuostatos, nukreiptos į visuomenės sveikatingumo ugdymą ir profilaktiką. Vis mažiau sutinku tokių pavyzdžių, kai jauna gydytoja man rimtai pasakoja apie šalto vandens pavojų širdžiai (pritariu, kad jam reikia tinkamai pasirengti), kai pati ką tik suvalgė keptos mėsos, desertą ir gerė antrą sidro taurę. Sunku rasti tinkamų argumentų, kad tokia perteklinio kiekio, nesuderinta mityba pasmerkia apgailėtinam gyvenimui daugybę žmonių visame pasaulyje. Daug dalykų priklauso nuo gydytojo požiūrio.

Turi pažinti ir įvaldyti save, kad galėtumei vadovauti kitiems

Tikras lyderis turi būti pajėgus įkvėpti savo pasekėjus ir įgyvendinti savo idėjas. Turi pažinti ir įvaldyti save, kad galėtumei vadovauti kitiems. Sveiką gyvenseną galima susieti su organizacijų vadyba, nes organizacija gali būti atvaizduota kaip asmuo, o asmuo kaip organizacija. Juk abiejų sėkmingai veiklai reikia tikslo, strategijos, išteklių, kertinių kompetencijų, abu teikia paslaugas ar kuria produktus, gauna pajamas, įplaukas, patiria sąnaudas, išleidžia pinigus, turi vardą, roles, gali tapti prekės ženklu ir turi daug kitų panašumų. Šis panašumo suvokimas padeda žmogui tapti efektyvesniam, nes galime pasiskolinti daug vadybos įrankių, skirtų strategavimui, planavimui, motyvavimui, komunikavimui, profilaktikai. Ypač vadovams, mes dažnai savo kūno, proto, emocijų, dvasios sveikata pasirūpiname mažiau nei įmonės turtu. Kaip vadovas veikiu galvodamas apie visumą ir ilgalaikę perspektyvą, todėl renkuosi gyventi sveikai.

„Gražiausias judesys – pirmyn. Geriausias laikas keisti savo gyvenimą buvo vakar, antras geriausias – šiandien.“ – Vilius Kontrimas. 

Parengė Ieva Vaiginytė www.sveikuoliai.lt

 

Facebook komentarai
});}(jQuery));