Vėjas ir saulė dingo visoje Europoje, todėl elektra ir pabrango 10 kartų, pranešė vyr. elektrikas

dainius kreivys 1

dainius kreivys 1

Vėjas ir saulė dingo visoje Europoje, todėl elektra ir pabrango 10 kartų, pranešė vyr. elektrikas

 

Vėjo iš vis šią vasarą beveik nėra. Ir visoje Europoje nėra vėjo, stovi karščiai ir vėjo nėra. Todėl visoje Europoje baisios elektros kainos. Saulė truputį su debesimis, tačiau viskas – saulės taip pat nėra.

Energetikos ministras Kreivys pranešė, kad „vėjo Europoje nėra, todėl tokios elektros kainos“.

Ministras pranešė, kad : „ypatinga dedamoji elektros kainoje yra dujos. Nes nuo dujų kainų priklauso ne tik šildymo, tačiau ir elektros kainos. Ir netgi priklauso, ar mes apkritai turėsime elektros. Kalbant apie elektros kainas, tai ji yra tokia – elektros generacija (gamyba), padauginta iš dviejų, plius dar 40-60 eurų papildomi kaštai. Ir Vokietijoje tokios elektros kainos ir yra būtent pagal tokius generatorius. Ir europinis algoritmas yra taip sudėliotas, kad Lietuva jo negali kaitalioti, tai jis taip nustatytas, kad elektros kaina nustatoma pagal brangiausią žaliavą – tai yra dujas. Kodėl šios kainos yra aukštesnės, kaip pvz. vakar. Turime jungtis su Suomija ir Lenkija, iš kurių gauname didžiąją dalį elektros, nes mūsų regionas šiuo metu apskritai negamina. Latvija visai nedegina dujų, nes taupo žiemai. O mūsų generatorius yra didelis, ir jis per kiekį nepratelpa į rinką. Didžiausia problema yra elektros gamyba. Vėjo iš vis šią vasarą beveik nėra. Ir visoje Europoje nėra vėjo, stovi karščiai ir vėjo nėra. Todėl visoje Europoje baisios elektros kainos. Saulė truputį su debesimis, tačiau viskas – saulės taip pat nėra. Greta to turime dar ir apribojimus, pvz., Nordbalt pralaidumas apribotas iki 100 mw. Estijos ir Latvijos jungtys dėl karščio apribotos, ir vieną valandą apribota ir jungtis su Litpolink. Tai rodo, ka jeigu neturėsime elektros generacijos, tai problema vis didės. Atsakymas yra atsinaujinanti energetika, mes priėmėme įstatymą, ir situacija turės pasikeisti. Kalbant apie vakar – tai buvo baisiausia diena – 853 eurai. Pritrūko biržoje elektros, nes Igničio didelis kiekis elektros biržoje buvo atmestas dėl vadinamo „paradokso“. kai Ignitis ateina į biržą su kaina, kuri yra žemesnė, nei biržos, tai jo kiekis numuša kainą tiek, kad visas elektros kiekis ir jos kaina tampa per aukšta. Tai yra nesąmonė, ir bandysime tą algoritmą modifikuoti, kad daugiau tokių nesąmonių nebūtų. Tiesa, birža rodė, kad yra prieinama Kauno ir Panevėžio dujinės elektros generacijos galimybės, tačiau jos neteikė pasiūlymų į biržą. Nors turėjo teikti. Kai tau trūksta elektros beveik 50 mw, tai kaupikliai problemos neišsprendžia. Kaunas ir Panevėžys rodė, kad jų pasiūlymai yra atviri, tačiau jie nepateikė pasiūlymo. To negali būti. Tačiau problema yra ekstremali. Jeigu Vokietijoje yra didžiulė problema su dujomis, tai mums didžiausia bėda yra su elektra. Vakar dujų kaina šokinėjo nuo 220 iki 260, tokių dalykų nėra buvę. Dujų kaina prieš dvi savaitės buvo 150, o kai Putinas pasakė, kad rusai nepriima dujų turbinos, dujų kaina pašoko iki 250, o vakar apskritai iki 250, ir tikėtis, kad dujų kaina mažės, tai tikrai neverta. Sidabrinės kulkos, kaip tai ištaisyti, tikrai nėra. Tik padarysime viską, kad generacija būtų įjungta. Po dviejų metų turėsime atsinaujinančią energetiką.

 

Seimo narys Artūras Skardžius klausė, kodėl šiai dienai yra sustabdyta atsinaujinančių išteklių plėtra – ar dėl to, kad kažkas išdavė 2 GW saulės energetikos į vienas rankas, ar dėl kitų priežasčių? Leidimai jau buvo nupirkti, o dabar sustabdyta vien dėl biurokratinių kliūčių.

Aeimo narys Aidas Gedvilas posėdyje pasakė, kad „ministras daug komunikuoja, tačiau tai kalba tik apie pasekmes. Nors dar priiminėjant elektros liberalizavimo įstatymą, aš jau tada kritiškai vertinau ir balsavau prieš. Man apskritai kyla klausimas – ar perkeliant ES direktyvą į įstatymą, jūs tą direktyvą skaitėte, ar bent jau jums kas nors apie ją referavo? Aš, susipažinęs su 2019 m. ES direktyva, teigiu, kad Lietuva eilinį kartą, kaip ir apie nepertraukiamas dviejų mėnesių tėvystės atostogas, kurias reikia išnaudoti per dvejus metus, nors direktyvoje buvo kalbama apie aštuonis metus, kaip ir apie Kaliningrado tranzito klausimą, taikė griežtesnės sąlygas, nei reikalavo direktyva, ir pritaikė perteklines sąlygas, nei ten nurodyta, ir žinoma, mūsų vartotojų sąskaita. Ar neketinate prašyti išaiškinimo iš ES? Jeigu konkrečiau, tai direktyvoje nurodyta, kad vartotojams turi būti suteikta teisė laisvai rinkti tiekėją, o ministerija nurodo konkrečius tiekėjus ir konkrečias datas ir žada skirti 25 proc. baudas, ir grasina elektros tiekimo nutraukimu“.

Į ką Kreivys atsakė, kad „šiai dienai beveik milijonas žmonių už elektrą moka dvigubai pigiau, nei rinkos kainomis. Turime tai aiškiai matyti. Pirmo etato vartotojai moka 0,17 euro centus už kw. O rinkos kaina yra virš 50 centų. Kitais metais kaina drastiškai didės. Įmonės iš savo kišenės padengia šiuos nuostolius“.

Facebook komentarai
});}(jQuery));