Valstybės sekretoriaus pavaduotoja Nuland pripažino Kongrese, kad Ukrainoje buvo amerikiečių „biologinės tyrimų laboratorijos“

hqdefault 3
JAV saugo „biologinių tyrimų objektus“ Ukrainoje nuo Rusijos:.
kovo 9, 2022 m. Atnaujinta: 2022 m. kovo 11 d.
Jungtinės Valstijos stengiasi neleisti Rusijai perimti Ukrainos „biologinių tyrimų objektų“ kontrolės, teigia JAV pareigūnas.
Kovo 8 d. Senato Užsienio reikalų komiteto posėdyje valstybės sekretoriaus pavaduotoja politiniams reikalams Viktorija Nuland sulaukė senatoriaus Marco Rubio (R-Fla.) klausimo, ar Ukraina turi cheminių ar biologinių ginklų.
„Ukraina turi biologinių tyrimų objektų, kuriuos, tiesą sakant, šiuo metu esame gana susirūpinę, kad Rusijos pajėgos gali siekti perimti jų kontrolę, todėl dirbame su ukrainiečiais, kaip jie galėtų užkirsti kelią tam, kad bet kokios šių tyrimų medžiagos nepatektų į Rusijos pajėgų rankas, jei jos priartėtų“, – sakė V. Nuland.
Rubio sakė: „Esu tikras, kad jūs žinote, jog Rusijos propagandos grupės jau skelbia įvairią informaciją apie tai, kaip jos atskleidė ukrainiečių sąmokslą išleisti biologinius ginklus šalyje ir koordinuojant NATO.
„Jei Ukrainoje įvyktų incidentas ar ataka, susijusi su biologiniu ar cheminiu ginklu, ar jums kyla kokių nors abejonių, kad 100 proc. už to stovėtų rusai?“
Nuland atsakė: „Man nekyla jokių abejonių, senatoriau.“
„Tai klasikinis rusų metodas – suversti kaltę kitam dėl to, ką jie patys planuoja padaryti.“
Rusija ne kartą perša kaltinimus, kad JAV finansuojamose laboratorijose Ukrainoje kuriami biologiniai ginklai, tačiau Jungtinės Valstijos ir Ukraina tvirtina, kad laboratorijose siekiama užkirsti kelią biologiniams ginklams ir patogenams.
Rusijos kaltinimai
Rusijos gynybos ministerija paskelbė pareiškimą per „Telegram“, kuriame apkaltino Ukrainą, kad ji sunaikino patogenus, tiriamus laboratorijoje Ukrainoje, kurią, pasak ministerijos, finansuoja JAV gynybos departamentas.
„Per specialią karinę operaciją paaiškėjo faktai, kad Kijevo režimas skubiai išvalė Ukrainoje vykdomos karinės biologinės programos, kurią finansuoja JAV [Gynybos] departamentas, pėdsakus“, – teigiama Rusijos gynybos ministerijos kovo 6 d. pareiškime.
Pareiškime teigiama, kad Rusijos ministerija gavo dokumentus, iš kurių matyti, jog Ukrainos sveikatos apsaugos ministerija vasario 24 d. „išsiuntė nurodymą visoms biologinėms laboratorijoms“ skubiai sunaikinti „saugomas pavojingų ligų sukėlėjų“, įskaitant marą, juodligę, tuliaremiją ir cholerą, atsargas.
Kovo 7 d. atskirame pareiškime Rusijos ministerija teigė, kad Ukraina „suvienijo daugiau kaip 30 biologinių laboratorijų grandinę“, kurią nurodė JAV gynybos departamento agentūra Gynybos grėsmių mažinimo agentūra (DTRA).
Kovo 7 d. Kinijos režimas taip pat, atrodo, pakartojo Rusijos teiginius apie biologines laboratorijas. JAV valstybės departamento atstovas spaudai laikraščiui „The Epoch Times“ sakė, kad šis kaltinimas yra „Rusijos propaganda ir visiška nesąmonė“.
„Tokie Rusijos teiginiai per daugelį metų buvo įtikinamai ir pakartotinai paneigti“, – sakė atstovas. „Kaip mes visą laiką sakėme, Rusija sugalvos melagingų pretekstų, kad pateisintų savo siaubingus veiksmus Ukrainoje.“
Tokie Rusijos teiginiai buvo transliuojami valstybinėje žiniasklaidoje likus kelioms savaitėms iki jos invazijos į Ukrainą vasario 24 d.
„Nuo vasario pabaigos pastebimai suintensyvėjo Rusijos kaltinimai, kad Ukraina kuria branduolinį ar biologinį ginklą“, – teigiama Didžiosios Britanijos gynybos ministerijos kovo 8 d. pareiškime. „Šie pasakymai yra seni, tačiau šiuo metu jie greičiausiai yra stiprinami, siekiant atgaline data pateisinti Rusijos invaziją į Ukrainą.“
JAV ir Ukraina teigia, kad laboratorijos siekia užkirsti kelią biologiniams ginklams; dokumentuose teigiama, kad Pentagonas yra laboratorijų „donoras
DTRA anksčiau sausio mėn. paskelbtame vaizdo įraše teigė, kad jos vykdoma programa – Bendradarbiavimo grėsmių mažinimo (CTR) programa – „nekuria biologinių ginklų“.
Tame pačiame vaizdo įraše Valstybės departamento pareigūnas Chrisas Parkas (Krisas Parkas) sakė, kad Rusijos ir Kinijos įtarimai dėl „įtartinos veiklos“ laboratorijose Ukrainoje yra „gryna dezinformacija“.
Viena iš CTR programos sudedamųjų dalių yra Biologinės grėsmės mažinimo programa (BTRP). JAV ambasada Ukrainoje 2020 m. balandį paskelbė pareiškimą, kuriame teigiama, kad BTRP „bendradarbiauja su Ukrainos vyriausybe, siekdama konsoliduoti ir apsaugoti saugumui susirūpinimą keliančius patogenus ir toksinus Ukrainos vyriausybiniuose objektuose, kartu sudarydama sąlygas taikiems moksliniams tyrimams ir vakcinų kūrimui“.
Programa taip pat siekiama „užtikrinti, kad Ukraina galėtų aptikti pavojingų patogenų sukeltus protrūkius ir apie juos pranešti, kol jie nekelia grėsmės saugumui ar stabilumui“, teigiama pareiškime. „Mūsų bendros pastangos padeda užtikrinti, kad pavojingi patogenai nepatektų į netinkamas rankas“, – rašoma jame.
JAV ambasada Ukrainoje teigia, kad BTRP „atnaujino daugelį Sveikatos apsaugos ministerijos ir Ukrainos valstybinės maisto saugos ir vartotojų apsaugos tarnybos laboratorijų ir pasiekė antrąjį biologinės saugos lygį“.
JAV ambasados Ukrainoje interneto svetainėje pateiktose faktų suvestinėse, rastose per „Internet Archive“, pateikiamos nuorodos į keletą dokumentų, kuriuose išsamiai aprašomos, kaip atrodo, JAV vyriausybės investicijos į pasirinktas laboratorijas Ukrainoje.
Pavyzdžiui, Charkovo srities laboratorijų centro informaciniame lape (pdf) yra tokia pastraipa: „JAV vyriausybės investicijos – bendra laboratorijos kaina: JAV dolerių (1 638 375 JAV dolerių projektavimui ir statybai; 442 977 JAV dolerių laboratorijos įrangai ir baldams)“. Kitoje eilutėje rašoma: „Donoras – Jungtinių Amerikos Valstijų gynybos departamentas“.
Kitų 10 laboratorijų informaciniuose lapuose yra panašios pastraipos.
Pentagonas į prašymą pakomentuoti situaciją iki spaudai skirto laiko neatsakė.
CTR programa buvo pradėta vykdyti netrukus po Sovietų Sąjungos žlugimo 1991 m. Vienas iš jos tikslų buvo sumažinti buvusiose Sovietų Sąjungos respublikose vykdomų masinio naikinimo ginklų programų grėsmę.
Pagal šią programą Ukraina ir Jungtinės Valstijos bendradarbiavo pagal du susitarimus: 1993 m. ir 2005 m. Pagrindinė Ukrainos saugumo agentūra, Ukrainos saugumo tarnyba (SBU), 2020 m. gegužės mėn. socialiniame tinkle „Facebook“ paskelbtame pranešime išsamiai aptarė susitarimus.
„Nuo 1993 m. galioja susitarimas dėl pagalbos teikimo mūsų valstybei likviduojant strateginius branduolinius ginklus ir užkertant kelią masinio naikinimo ginklų platinimui. Vienas [iš] punktų – laiku nustatyti pavojingų ligų sukėlėjų sukeltus protrūkius ir užkirsti jiems kelią“, – rašoma įraše.
2005 m. Ukrainos sveikatos apsaugos ministerija ir JAV gynybos departamentas pasirašė pagrindų susitarimą (pdf), kuriuo siekiama užkirsti kelią „technologijų, patogenų ir žinių, kurios gali būti panaudotos kuriant biologinius ginklus, platinimui“, nurodė SBU.
Pagal 2005 m. susitarimą kelios valstybinės laboratorijos Ukrainos miestuose Odesoje, Charkove, Lvove, Kijeve, Vinicoje, Chersone ir Dniepropetrovske „buvo modernizuotos“ įgyvendinant tam tikrus remonto projektus arba atnaujinant įrangą, teigė SBU.
Ukrainoje „nėra jokių užsienio biologinių laboratorijų“, – taip pat pareiškė SBU ir pridūrė, kad atitinkamos laboratorijos priklauso Ukrainos vyriausybei ir yra jos finansuojamos. „Pabrėžiame, kad šios laboratorijos finansuojamos iš valstybės biudžeto, pavaldaus Sveikatos apsaugos ministerijai ir Ukrainos valstybinei maisto saugos ir vartotojų apsaugos tarnybai.“
Tuo tarpu 2005 m. dokumente teigiama, kad „bendra JAV gynybos departamento išlaidų suma už visas medžiagas, mokymus ir paslaugas, suteiktas pagal šį susitarimą, ir su tuo susijusios išlaidos sudaro iki 15 (penkiolikos) milijonų JAV dolerių“. Dokumente teigiama, kad Pentagono pagalba Ukrainos sveikatos apsaugos ministerijai apima „bendrus biologinius tyrimus, biologinės grėsmės agentų aptikimą ir reagavimą į juos, biologinių medžiagų apsaugos, kontrolės ir atskaitomybės gerinimą“.
Andrew Weberis, Strateginių rizikų tarybos vyresnysis bendradarbis ir Ginklų kontrolės asociacijos valdybos narys, kovo 3 d. agentūrai AFP taip pat sakė, kad Pentagonas „niekada neturėjo biologinės laboratorijos Ukrainoje“.
Weberis „PolitiFact“ sakė, kad CTR programa „nuo 2005 m. teikė techninę paramą Ukrainos sveikatos apsaugos ministerijai, siekdama tobulinti visuomenės sveikatos laboratorijas“ ir kad sveikatos laboratorijų misija „yra analogiška JAV ligų kontrolės ir prevencijos centrų misijai“. Laboratorijos „neseniai atliko svarbų vaidmenį stabdant COVID-19 plitimą“, – sakė jis.
Prie šio pranešimo prisidėjo Michael Washburn.
Atnaujinimas: šis straipsnis buvo atnaujintas, įtraukiant papildomą informaciją iš JAV ambasados Ukrainoje svetainės.
Facebook komentarai