„Valstiečiai” parodė D.Grybauskaitei jos vietą ir neatiduoda ministro Broniaus Markausko

 

Seimo TS-LKD frakcijos pranešimas: B. Markausko šeimai turi būti taikoma administracinė, o pačiam ministrui – politinė atsakomybė

2018 m. balandžio 24 d. pranešimas žiniasklaidai

 

Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba (FNTT), atsakydama į Seimo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) frakcijos atstovų Gabrieliaus Landsbergio ir Andriaus Kubiliaus paklausimą, ar žemės ūkio ministro Broniaus Markausko mama, galbūt su ministro žinia, vykdė galimai nusikalstamą veiką, baudžiamosios atsakomybės nenustatė, tačiau nurodė į administracinio nusižengimo galimybę.

 

FNTT atsakyme teigiama: „Remiantis pareiškimo patikslinimo metu surinktais duomenimis, darytina išvada, kad tokie dokumentai galimai niekada neegzistavo ir nebuvo teikiami“. FNTT taip pat nurodė: „Nagrinėjamu atveju 2016 m. Administravimo taisyklėse yra numatytas „Neteisingas deklaravimas – didesnio žemės ūkio naudmenų ar kito ploto, negu pareiškėjas valdo, ir (arba) didesnio ploto negu jame užsiima žemės ir (arba) miškų ūkio veikla, deklaravimas“, sprendimą dėl už neteisingai deklaruotą plotą pareiškėjams mokėtinos paramos sumažinimą arba išmokėtos paramos sugrąžinimą, vadovaudamasi Europos Sąjungos teisės aktų ir kitų dokumentų nuostatomis, priima Agentūra“. Ūkininkės Sofijos Markauskienės ir jos įgalioto atstovo B. Markausko veikloje nors ir nėra nustatyti nusikalstamos veikos požymiai, tačiau susipažinus su pareiškimo tikslinimo metu gautais dokumentais bei duomenimis, nustatyta, kad galimai buvo pažeistos Administravimo taisyklių nuostatos, t. y. buvo nustatytas neteisingas deklaravimo atvejis. Šią informaciją tikslinga perduoti Agentūrai.“

 

„Taigi FNTT nepaneigė, kad žemės ūkio ministro B. Markausko šeima kelerius metus naudojosi svetima žeme be jokių tai įteisinančių dokumentų, o už žemės dirbimą ėmė ES išmokas. Nors B. Markausko atveju teisės aktai nenumato baudžiamosios atsakomybės, tačiau tai B. Markausko šeimos neatleidžia nuo administracinės, o paties ministro – nuo politinės atsakomybės“, – pabrėžė TS-LKD frakcijos seniūnas G. Landsbergis.

 

Pasak A. Kubiliaus, ši FNTT išvada tik patvirtino, kad visa tai, ką iškėlė spauda dėl galimai neteisėto žemės deklaravimo ir ES išmokų gavimo Markauskų ūkyje, buvo teisinga ir kad ministras pažeidė galiojančias žemės ūkio žemės deklaravimo taisykles.

 

„FNTT tyrimas įrodo, kad ministras pažeidė galiojančią deklaravimo tvarką. Ministras, kuris turėtų rodyti pavyzdį visai ūkininkų bendruomenei, savo gynybai aiškina, kad taip pat elgiasi ir tūkstančiai kitų ūkininkų. Ministras painiojasi savo pasiaiškinimuose ir vis labiau skęsta netiesoje. Tokia ministro laikysena yra visiškai nepriimtina, ir yra verta parlamentinio nepasitikėjimo. FNTT tyrimas dar labiau skatina realizuoti interpeliacijos ministrui iniciatyvą. Pats ministras, o dar labiau – premjeras, galėtų išvaduoti Seimą nuo tokios procedūros“, – sakė A. Kubilius.

 

FNTT atsakymas

 

 

 

J.Jarutis: Žemės ūkio ministrui negali būti jokių etikos ir moralės priekaištų

Šiandien jau turime faktus, jog žemės ūkio ministrui mesti kaltinimai dėl neva be jokio susitarimo naudoto svetimo turto – žemės – buvo nepagrįsti. Galima tik padėkoti opozicijai ir konservatorių lyderiams, kurių pastangų dėka teisėsauga apklausė visus tiesiogiai dalyvavusius asmenis ir gavo tiesų liudijimą – Bronius Markauskas 2014-ųjų vasarą gyvai susitiko su visais savininkais ir žodžiu susitarė.

 

Sklypus matavęs geodezininkas Alvydas Kulingauskas aiškiai ir atvirai pasakoja, kad visi savininkai anuomet sutiko su Broniaus Markausko siūlymu arti tuometinę pievą. Geodezininkas dar specialiai prašęs saugoti sklypų riboženklius, jų neužarti.

 

Tad kur žemės ūkio ministro kaltė? Ar jis išvis yra?

 

Taip, Lietuvos smulkūs ūkininkai (būtent smulkus yra Broniaus Markausko motinos valdomas ūkis Lietuvos mastais) neturi teisininkų, buhalterių ar kitų samdomų specialistų, kurie galėtų rūpintis įvairios dokumentacijos paruošimu, jų savalaikiu atnaujinimu ir priežiūra. Ir 2014 metais Bronius Markauskas dirbo savo darbą – ieškojo laisvos Klaipėdos rajono žemės, kurią galėtų dirbti. Surado, susitarė.

 

Šiuo metu galiojanti išmokų už žemės ūkio paskirties žemės dirbimą tvarka pareigą įrodinėti žemės valdymo teisėtumą permeta būtent žemę dirbančiam ūkininkui, todėl smulkieji ūkininkai, kurie neturi rašytinių sutarčių, rizikuoja savo sąskaita. Ir tokiais ginčitynais atvejais, kaip įvyko su Sofijos Markauskienės dirbama žeme, atsakomybė tenka būtent ūkininkui.

 

Tad tokia ir yra Broniaus Markausko kaltė – kad būdamas smulkiu ūkininku neturėjo reikiamų įgūdžių, netinkamai rinko ir pildė dokumentus. Todėl savo motinos ūkiui „užkrovė“ formalų pažeidimą, kurio rezultatas – tikėtina Nacionalinės mokėjimų agentūros sankcija.

 

Tačiau tokia situacija yra visiškai priešinga tam, kas pastarąsias keletą savaičių buvo pučiama viešoje erdvėje.

 

Ne, Bronius Markauskas nėra vagis. Jis dirbo žemę, dėl kurios susitarė.

Ne, Bronius Markauskas nėra apgavikas. Jis susitarė su žemės savininkais.

Ne, Bronius Markauskas nepadarė jokio tyčinio pažeidimo. Jis suklydo, nes yra tik smulkus ūkininkas.

 

Tad LVŽS tikrai palaikys savo ministrą, kurį viešai palaiko didžiausios ūkininkų organizacijos, dauguma rinkėjų ir visi regionuose „ant žemės“ stovintys ir ją dirbantys, o ne virtualiai nuo „Facebook“ lentynų visą gyvenimą komentuojantys.

 

Išties, buvome arti didelės klaidos, kai sąžiningą ir profesionalų ministrą būtume nulinčiavę už gandus. Ir tai puiki pamoka mums visiems – kai kada reikia tiesiog tikėti žmonėmis.

 

PRANEŠIMĄ PASKELBĖ : LIUTAURAS ULEVIČIUS, LIETUVOS VALSTIEČIŲ IR ŽALIŲJŲ SĄJUNGA

Facebook komentarai
});}(jQuery));