„Tvarka ir teisingumas” pardavinėjo valstybės užsakymus, mainais gavo koncertą „Pirk dramblį”

20190905_115040

20190905_115040

Alvydas VEBERIS

Partijos „Tvarka ir teisingumas“ kaltinamieji ir jų gynėjai atblokšti į Panevėžį

Panevėžio apygardos teismas nuo 2019 m. sausio mėn. pradėjo nagrinėti baudžiamąją bylą, kurioje kaltinimai dėl korupcinių nusikaltimų pareikšti politinei partijai „Tvarka ir teisingumas“ kaip juridiniui asmeniui bei dar šešiems fiziniams asmenims: buvusiam partijos frakcijos nariui Seimo nariui Rimas Antanui Ručiui, verslininkui Rolandui Skaisgiriui, Peisachui Kačerginskiui, Giedriui Rakauskui, Vytautui Baniui ir Justinui Garliauskui. 

Kaltinamiesiems inkriminuojama prekyba poveikiu, turto iššvaistymas, dokumentų klastojimas, apgaulingas apskaitos tvarkymas.

Tik prasidėjus Panevėžio apygardos teisme pirmam posėdžiui buvo pateiktas prašymas nušalinti bylą nagrinėjančią teisėjų kolegiją ( Evaldas Vanagas, Danutė Švitinienė, pranešėjas Algirdas Gaputis) ir visą Panevėžio apygardos teismą. Teismas tokį prašymą atmetė, nurodęs, kad jis grindžiamas deklaratyviais teiginiais, subjektyvia nuomone ir yra visiškai nepagrįstas. Išsprendęs bylos šalių prašymus, teismas ėmėsi bylą nagrinėti iš esmės. Įrodymų tyrimas prasidėjo paskelbiant kaltinamąjį  aktą.  Kaltinamojo akto apimtis – 569 lapai.  Prokuroras  turinį dėstė sutrumpintai. Tokią galimybę numato Baudžiamojo proceso kodeksas. 

 

20190905 115040

nuotr. sekretorė Jolita Žukauskienė. Tautos išlaikytinė kalbasi ne su visais. Arogantiška ir pasikėlusi. Pamiršta pagrindinį savo darbą užtikrinti teismo salėje tinkamą pašnekovų girdimumą. Mikrofonai arba išjungti, arba atitraukti, kad nesigirdėtų.

Pagarsinus kaltinimus, nei partijos „Tvarka ir teisingumas“ atstovas, nei kiti kaltinamieji savo kaltės nepripažino.  Du kaltinamieji  sutiko duoti parodymus iš karto, t. y. nelaukiant liudytojų apklausų. Likusieji pasinaudojo savo teise parodymus duoti po to, kai bus apklausti visi liudytojai.

Kaip buvo skelbta,  Partija iš kyšių ar neteisėtai iššvaistyto turto gavusi daugiau nei 350 tūkst. eurų, o verslininkai įtariami prisidėję prie šių schemų. Teisėsaugos duomenimis, šiuos pinigus partija panaudojo veiklai viešinti. Pareigūnai kaltina verslininkus už pagalbą partijai siekus jos poveikio Vidaus reikalų ir Aplinkos ministerijų viešuosiuose pirkimuose. 2013–2014 metais, kai padaryti įtariami nusikaltimai, šioms ministerijoms vadovavo „tvarkiečių“ deleguoti atstovai. Prokurorų teigimu, „Tvarka ir teisingumui“ pagal kaltinimus gresia 1,9 mln. eurų dydžio bauda, fiziniams asmenims – iki aštuonerių metų nelaisvės.

Vienas bylos epizodų yra susijęs su teisėsaugos įtarimais, kad privačios bendrovės padengė dalį „Tvarkos ir teisingumo“ remto renginio „Pirk dramblį“ sąnaudų.

Teisėsauga nurodo, kad partija veikė per atsakingąjį sekretorių R. A. Ručį, jis pažadėjo ir susitarė su verslininku R. Skaisgiriu priimti 68 tūkst. eurų kyšį šio paramos koncerto forma.

Anot pareigūnų, „Pirk dramblį“ koncerte viešinta partija ir jos lyderiai, formuojant apie juos palankią visuomenės ir rinkėjų nuomonę. Tuo metu ,,tvarkietis“ R. A. Ručys kaltinamas už tai, kad pažadėjęs paveikti Vidaus reikalų ir Aplinkos ministerijų valstybės tarnautojus, kad jie sudarytų išskirtines sąlygas nurodytoms įmonėms laimėti organizuojamus viešuosius pirkimus. Prekyba poveikiu kaltinamas R. Skaisgirys neigia kaltę. Pasak jo, teisėsaugos pateikiama 68 tūkst. eurų suma yra „laužta iš piršto“, nes pats renginys „Pirk dramblį“ kainavo maždaug dvigubai mažiau. Verslininkas teigė, kad „Tvarkos ir teisingumo“ pirmininkas Rolandas Paksas pats mokėjo koncertą transliavusiai „TV3“ televizijai už tai, kad taptų renginio globėju. Prodiuseris tvirtino neatsimenantis, ar dėl „Pirk dramblį“ bendravo su R. A. Ručiu, nes renginys buvo didelis ir dėl jo teko kalbėtis su daugybe žmonių. „Aišku, kad aš nepripažįstu kaltės ir man tai atrodo juokinga“, – BNS sakė R. Skaisgirys. „Nesu kaltas ir tai įrodys teismas“, – pridūrė jis.

 

Kaip informavo Panevėžio apygardos teismo pirmininko padėjėja Jolita Gudelienė (ryšiams su žiniasklaida ir visuomene) į paskutinį  teismo posėdį buvo kviesti 7 liudytojai, visi jie atvyko ir buvo apklausti. Dalyvavo visi kaltinamųjų gynėjai. Šioje byloje kaltinamasis kol kas nėra apklaustas nė vienas, visi jie duos parodymus po liudytojų apklausų. Teismas planuoja, kad liudytojų apklausos užtruks dar 2–3 posėdžius. Pagal duodamus liudytojų parodymus akivaizdu, kad prokuroro pateikti kaltinimai įtariamiesiems nėra iš piršto laužti. Ar pavyks tai  įrodyti parodys ateitis.

Kitas posėdis – rugsėjo 16 d. 9 val. Kviečiami 4 liudytojai.

 

  

 
 

 

Facebook komentarai
});}(jQuery));