Tūkstančiai lenkų paromis stovi eilėse prie anglies

anglis

anglis

https://twitter.com/i/status/1563647549101117441„Tai pranoksta vaizduotę“: Lenkų namų savininkai, norėdami nusipirkti anglių prieš žiemą, stovi eilėse ištisas dienas

Paskelbta  rugpjūčio 29 d., 2022Zero Hedge

Tim Wright / Getty Images1 komentaras
Prieš keletą savaičių pranešėme, kad, esant stulbinančioms dujų ir elektros kainoms Europoje, „Deutsche Bank“ prognozavo, kad vis daugiau Vokietijos namų ūkių šildymui naudos malkas, o ši prognozė, atrodo, išsipildė savaime, nes nuo to laiko Vokietijos „Google“ paieškos malkų („brennholz“) išaugo iki rekordinio skaičiaus:

Tačiau kol vokiečiai vis dar „ieško“ tik virtualioje erdvėje, daugybei lenkų ši paieška yra pernelyg reali.

Pasak Reuters, Lenkijoje vis dar tvyrant vėlyvos vasaros karščiams, prie Lubelski Wegiel Bogdanka anglies kasyklos jau išsirikiavo šimtai lengvųjų automobilių ir sunkvežimių, o namų šeimininkai, baimindamiesi žiemos trūkumo, ištisas dienas ir naktis laukia eilėse, primenančiose komunistinius laikus, kad galėtų apsirūpinti šildymo kuru prieš artėjančią šaltą žiemą.

57 metų pensininkas Arturas antradienį atvažiavo iš Svidniko, esančio maždaug už 30 km nuo kasyklos rytų Lenkijoje, tikėdamasis nusipirkti kelias tonas anglių sau ir savo šeimai.

„Šiandien buvo pastatyti tualetai, bet nėra vandentiekio“, – sakė jis, tris naktis miegojęs savo mažame raudoname hečbeke šliaužiančioje sunkvežimių, priekabas velkančių vilkikų ir privačių automobilių eilėje. „Tai neįsivaizduojama, žmonės miega savo automobiliuose. Prisimenu komunizmo laikus, bet man nė į galvą neatėjo, kad galime grįžti į dar blogesnius laikus.“

Artūro namų ūkis yra vienas iš beveik 4 milijonų Lenkijos namų ūkių, kurių šildymas priklauso nuo akmens anglių (tiesa, šių namų ūkių padėtis tikriausiai geresnė nei tų, kurie naudojasi gamtinėmis dujomis, kurių kaina kasdien kyla 10-20 % ir dabar beveik tiesiogine prasme yra stratosferoje) ir dabar susiduria su jų trūkumu ir kainų kilimu po to, kai Lenkija ir Europos Sąjunga įvedė embargą rusiškoms akmens anglims po Maskvos invazijos į Ukrainą vasario mėn. Lenkija uždraudė pirkimus, kurie iš karto įsigaliojo balandžio mėnesį, o blokas įpareigojo juos nutraukti iki rugpjūčio mėnesio.

Nors Lenkija kasmet savo kasyklose išgauna daugiau kaip 50 mln. tonų anglies, importuojama anglis, daugiausia iš Rusijos, yra pagrindinė namų ūkių prekė dėl konkurencingų kainų ir dėl to, kad rusiškos anglys parduodamos gabalais, labiau tinkamais naudoti namuose.

Didėjanti paklausa privertė Bogdankos ir kitas valstybės kontroliuojamas kasyklas riboti pardavimus arba siūlyti kurą pavieniams pirkėjams ribotais kiekiais per interneto platformas. Artūras, kuris nenorėjo nurodyti savo vardo ir pavardės, sakė, kad surinko dokumentus iš savo šeimos narių, tikėdamasis vienu metu pasiimti visus jiems skirtus degalų kiekius.

Penktadienį kasykla planavo parduoti degalų maždaug 250 namų ūkių, o savaitgalį tęs pardavimus, kad sutrumpintų laukimo laiką, „Reuters“ sakė Bogdankos kasyklos atstovė Dorota Choma. Apribojimai nustatyti siekiant užkirsti kelią kaupimui ir pasipelnymui juodojoje rinkoje ar net vietų eilėje pardavimui, sakė D. Choma.

Kaip ir visos Lenkijos anglių kasyklos, „Bogdanka“ paprastai didžiąją dalį išgaunamų anglių parduoda elektrinėms. Praėjusiais metais ji pardavė mažiau nei 1 proc. savo produkcijos individualiems klientams, todėl jai trūksta logistikos, kad galėtų parduoti kurą tiesiogiai mažmeniniams pirkėjams.

Lenkijos anglių prekybos rūmų vadovas Lukaszas Horbaczas (Lukašas Horbačas) teigė, kad Rusijos importas pradėjo mažėti sausio mėnesį, kai Maskva pradėjo naudoti geležinkelio bėgius kariniam transportui.

„Tačiau pagrindinė trūkumo priežastis yra iš karto įsigaliojęs embargas. Jis apvertė rinką aukštyn kojomis“, – sakė jis agentūrai „Reuters“. Valstybinės akmens anglimi prekiaujančios įmonės „Weglokoks“, kuriai vyriausybė pavedė padidinti importą iš kitų šalių, atstovas spaudai atsisakė komentuoti situaciją, o Klimato ministerija komentarų nepateikė. Vyriausybės pareigūnai ne kartą teigė, kad Lenkija turės pakankamai kuro, kad patenkintų paklausą.

Pastaraisiais metais Lenkija garsiausiai kritikavo ES klimato politiką, kurią nustatė smulkmeniškas skandinavų paauglys, ir griežtai gynė anglis, iš kurių gaminama net 80 proc. elektros energijos. Tačiau anglių gavyba nuolat mažėja, nes didėja kasybos giliau esančiuose kloduose sąnaudos. Anglies suvartojimas iš esmės nepakito, todėl palaipsniui didėjo importas. 2021 m. Lenkija importavo 12 mln. tonų akmens anglių, iš kurių 8 mln. tonų atkeliavo iš Rusijos ir buvo naudojamos namų ūkiuose bei mažose šilumos įmonėse.

Liepos mėnesį Lenkija nurodė dviem valstybės kontroliuojamoms bendrovėms importuoti kelis milijonus tonų šio kuro iš kitų šaltinių, įskaitant Indoneziją, Kolumbiją ir Afriką, ir įvedė subsidijas namų savininkams, susiduriantiems su dvigubai ar trigubai didesnėmis anglių kainomis nei praėjusią žiemą.

„Net 60 proc. tų, kurie šildymui naudoja anglis, gali patirti energetinį skurdą“, – sakė Horbačas.

Grįžęs į Bogdanką 61 metų Piotras Maciejevskis, vietos ūkininkas, kuris antradienį prisijungė prie eilės, sakė, kad yra pasirengęs ilgai laukti. „Mano traktorius stovi eilėje, važiuosiu namo išsimiegoti“, – sakė jis.

Ši žinutė iš pradžių pasirodė „Zero Hedge

Facebook komentarai
});}(jQuery));