The Guardian: Atskleisti „antioligarcho” Ukrainos prezidento ofšoriniai ryšiai

guardian

guardian

The Guardian, 2021 m. Spalio 3 d.
“Atskleisti ‘antioligarcho’ Ukrainos prezidento ofšoriniai ryšiai
Volodymyras Zelenskis pasisakė prieš politikus, slepiančius turtą ofšoruose, tačiau neatskleidė ryšių su Britų Mergelių salose registruota įmone.
Tai buvo siužetas, kuris ankstesniais laikais būtų atrodęs neįmanomas. Ketverius metus aktorius ir komikas Volodymyras Zelenskis Ukrainos televizijos žiūrovus linksmino pagrindiniu vaidmeniu komedijoje „Liaudies tarnas”. Zelenskis vaidino mokytoją, kuris, pasipiktinęs įsišaknijusia korupcija savo šalyje, sėkmingai kandidatuoja į prezidentus. 2019 m. Zelenskis pavertė fikciją realybe, kai dalyvavo tikruose Ukrainos prezidento rinkimuose ir juos laimėjo.
Kampanijos metu Zelenskis pažadėjo išvalyti Ukrainos oligarchų dominuojamą valdymo sistemą. Jis taip pat pasisakė prieš tokius politikus kaip turtingas buvęs prezidentas Petro Porošenka, kurie slėpė savo turtą ofšoruose. Ši žinia buvo veiksminga. V. Zelenskis laimėjo 73% balsų ir dabar sėdi sostinėje Kijeve esančiame prezidento biure, papuoštame paauksuotomis lubomis. Praėjusį mėnesį Ovaliajame kabinete jis vedė derybas su Joe Bidenu.
Tačiau iš Pandoros dokumentų, kurie nutekinti Tarptautiniam tiriamosios žurnalistikos konsorciumui (ICIJ) ir kuriais, vykdydamas pasaulinį tyrimą, pasidalijo laikraštis „Guardian”, matyti, kad V. Zelenskis yra gana panašus į savo pirmtakus.
Nutekintuose dokumentuose teigiama, kad jis turėjo – arba turi – anksčiau neatskleistą ofšorinės bendrovės akcijų paketą, kurį, atrodo, slapta perleido draugui likus kelioms savaitėms iki pergalės prezidento rinkimuose.
V. Zelenskis nekomentavo šio teiginio, nors „The Guardian” ir jo žiniasklaidos partneriai daug kartų bandė su juo susisiekti. Jo atstovas spaudai Sergejus Nikiforovas žurnalistams parašė žinutę: „Atsakymo nebus”.
Dokumentai atskleidžia, kad V. Zelenskis dalyvavo plačiame ofšorinių bendrovių tinkle, kurį valdė kartu su savo ilgamečiais draugais ir televizijos verslo partneriais. Tarp jų – Serhijus Šefyras, prodiusavęs Zelenskio populiariąsias laidas, ir vyresnysis Šefyro brolis Borisas, rašęs scenarijus. Kitas konsorciumo narys yra vaikystės draugas Ivanas Bakanovas. Bakanovas buvo Zelenskio gamybos studijos „Kvartal 95” generalinis direktorius.
Visi jie yra susiję su Zelenskio gimtuoju miestu Ukrainos pietuose, Kryvyj Rihu. Įgijęs valdžią, Zelenskis šiuos artimus sąjungininkus įtraukė į vyriausybę. Bakanovas tapo Ukrainos saugumo agentūros SBU vadovu. Zelenskis savo pirmuoju padėjėju paskyrė Serhijų Šefirą – tai neapmokamos pareigos, susijusios su prezidento dienotvarkės tvarkymu. Ketvirtasis šios artimos grupės narys Andrijus Jakovlevas yra kino režisierius ir „Kvartal 95” prodiuseris.
V. Zelenskis yra sakęs, kad šie paskyrimai buvo susiję su asmeniniu pasitikėjimu, o ne su finansiniu bičiulyste. „Su manimi dirba keli žmonės, kurie jau seniai yra mano draugai… Jie nėra susiję nei su verslu, nei su biudžetu”, – sakė jis 2020 m. laikraščiui „Guardian”.
Slaptas turto perkėlimas
Prieš tapdamas prezidentu V. Zelenskis deklaravo dalį savo asmeninio turto. Tarp jo buvo automobiliai, nekilnojamasis turtas ir trys bendrai valdomos ofšorinės bendrovės. Viena iš jų, „Film Heritage”, kurią jis valdė kartu su žmona Olena, buvusia „Kvartal 95” tekstų rašytoja, registruota Belize.
Tačiau „Pandoros” dokumentuose nurodyta daugiau ofšorinio turto, kurio Zelenskis, atrodo, neatskleidė. „Film Heritage” turėjo 25 % Kipro holdingo bendrovės „Davegra” akcijų. Savo ruožtu „Davegra” valdo „Maltex Multicapital Corp”, anksčiau nežinomą subjektą, registruotą mokesčių rojuje – Britų Mergelių salose. Zelenskis, broliai Šefyrai ir Jakovlevas turėjo po 25 % „Maltex” akcijų.
2019 m. kovo 13 d., likus dviem savaitėms iki pirmojo Ukrainos rinkimų turo, Zelenskis perleido savo ketvirtadalį „Maltex” akcijų Serhijui Šefyrui, rodo dokumentai. Neaišku, ar Šefyras sumokėjo Zelenskiui. Bakanovas matė šį slaptą perleidimą ir pasirašė ofšorinius dokumentus.
Praėjus maždaug šešioms savaitėms po triuškinamos Zelenskio pergalės, „Kvartal 95” grupei atstovaujantis advokatas pasirašė kitą dokumentą. Jame buvo numatyta, kad „Maltex” ir toliau mokės dividendus Zelenskio įmonei „Film Heritage”, nors jai nebepriklausė joks bendrovės akcijų paketas. Pagrindinės įmonės pajamos gaunamos iš veiklos Ukrainoje, Rusijoje ir Baltarusijoje, nurodoma „Maltex” kliento profilyje.
Pandora dokumentuose nenurodoma, ar dividendai kada nors buvo mokami, ir koks jų dydis. Juose taip pat neatskleidžiama, kiek mokėjimų galėjo būti atlikta. Zelenskio žmona Olena dabar yra deklaruota tikroji „Film Heritage” savininkė, o tai reiškia, kad bet kokie mokėjimai nuo 2019 m. turėjo tekėti jai.
Pagrindiniame dokumente – 2019 m. balandžio 24 d. – teigiama, kad „Maltex” valdo bendrovių, kurios gamina ir platina televizijos filmus, akcijas. Viena iš „Maltex” įsteigimo priežasčių buvo „mokesčių požiūriu efektyvus verslo pelno kaupimas”; kita, kaip teigiama dokumente, – „teisinė apsauga”. Borisas Šeifiras teigė, kad Bakanovas šias ofšorines „finansines schemas” dažniausiai kūrė siekdamas apsaugoti bendrovę nuo „valdžios institucijų ir banditų”.
„Kalbant atvirai, nesu pasirengęs jums atsakyti. Gali būti, kad esu [bendrovės „Maltex”] savininkas”, – sakė B. Šefyras Organized Crime and Corruption Reporting Project (OCCRP), vienam iš „Pandora papers” žiniasklaidos partnerių. Jis teigė, kad stengiasi atsikratyti savo ofšorinių interesų, tačiau sakė, kad tai lėtas ir sudėtingas procesas. Serhijus Šefyras, Bakanovas ir Jakovlevas, kaip ir jų advokatas, atsisakė pateikti komentarus.
„Maltex” atskleidimas yra nepatogus V. Zelenskiui, atsižvelgiant į jo pažadą kovoti su tais, kurie siunčia turtą į užsienį. Praėjusį mėnesį Ukrainos parlamentas priėmė įstatymą dėl kovos su oligarchais. Balsavimas įvyko kitą dieną po to, kai nežinomi žudikai bandė nužudyti Šefyrą. Šaulys apšaudė jo automobilį netoli Kijevo. Jis nenukentėjo, tačiau jo vairuotojas buvo sužeistas. Pasikėsinimą galėjo paskatinti nepritarimas įstatymo projektui.
Neseniai paskelbtame nuomonių straipsnyje Atlanto tarybai V. Zelenskis teigė, kad jo, kaip prezidento, galutinis tikslas – sunaikinti „tradicinę oligarchinę santvarką” ir pakeisti ją „teisingesne sistema”. Tačiau kritikai teigia, kad Zelenskis nesugebėjo reformuoti valstybės ir ėmėsi tų pačių šešėlinių metodų kaip ir jo pirmtakai. Praėjusį mėnesį ES auditoriai įspėjo, kad Ukrainoje tebėra plačiai paplitusi „didžioji korupcija ir valstybės užvaldymas”.
Nuo pat atėjimo į politiką V. Zelenskį persekioja teiginiai, kad jam daro įtaką milijardierius Igoris Kolomoiskis, kurio televizijos kanalas rodė V. Zelenskio laidą. Per rinkimų kampaniją Zelenskio oponentai teigė, kad 2012-2016 m. 41 mln. dolerių iš Kolomoiskio įmonių pateko į Zelenskiui ir jo aplinkai priklausančias ofšorines įmones, įskaitant „Film Heritage”.
Ryšiai su Rusijos
Pandoros dokumentai rodo, kad bent jau kai kurios P. Porošenkos partijos įtariamos schemos detalės atitinka tikrovę. Iš jų matyti, kad dalį „Kvartal 95” tinklo padėjo valdyti „Fidelity Corporate Services” – ofšorinė konsultacinė bendrovė ir viena iš 14 įmonių, kurių dokumentai sudaro nutekintą informaciją. Iš bylų matyti, kad V. Zelenskis ir jo verslo partneriai naudojosi Britų Mergelių salose, Belize ir Kipre įsteigtomis bendrovėmis.
Per šias ofšorines bendroves valdomas turtas yra labai platus. Tarp jų – nekilnojamasis turtas Londone. Šefyrui priklauso du aukščiausios klasės nekilnojamojo turto objektai – trijų miegamųjų butas Edvardo laikų dvarų kvartale Regento parke, įsigytas 2016 m. už 1,575 mln. svarų sterlingų, ir kitas trijų miegamųjų butas netoliese esančioje Bakerio gatvėje, priešais Šerloko Holmso muziejų, įsigytas už 2,2 mln. svarų sterlingų, remiantis JK Žemės registro duomenimis.
Tuo tarpu Jakovlevo Britų Mergelių salų bendrovei „Candlewood Investments” priklauso prabangus butas Viktorijos laikų rūmų kvartale Artillery Row, Vestminsteryje. Šie nekilnojamojo turto objektai buvo įsigyti maždaug tuo metu, kai Zelenskio serialas buvo paverstas vaidybiniu filmu ir vėl pradėtas rodyti. Neaišku, ar šie trys butai išnuomoti, ar naudojami tik retkarčiais. Juos valdo Rusijos bendrovė, kuri save įvardija kaip „individualias paslaugas aukšto statuso klientams”.
Akivaizdūs Zelenskio verslo ryšiai su Rusija per „Maltex” gali būti prieštaringi. P. Porošenka sulaukė kritikos dėl to, kad turi šokolado fabriką Rusijoje tuo metu, kai Ukraina kariavo karą su Rusijos kariais ir jų įgaliotiniais po 2014 m. Kremliaus įvykdytos Krymo aneksijos. Konfliktas, per kurį žuvo 14 000 žmonių, tęsiasi šalies rytuose ir Maskvos remiamų sukilėlių teritorijose Donecke ir Luhanske. Anksčiau Rusija buvo pagrindinė „Kvartal 95” rinka, Rusijos televizija rodydavo jos komedijų laidas.”
Facebook komentarai
});}(jQuery));