Teisėjų taryba suka galvas, kaip patarti prezidentui neatleisti kyšininkų kolegų

TT1
Teisėjų taryba suka galvas, kaip patarti prezidentui neatleisti kyšininkų kolegų
Aurimas Drižius
Panašu, kad Teisėjų taryba, kuri vėl susirinks šį penktadienį į savo posėdį ir spręs, ar patarti prezidentui Gitanui Nausėdai atleisti iš darbo pagautus kyšininkus, teisėjus, patars prezidentui to nedaryti.
Anksčiau teisėjų taryba žaibiškai patvirtindavo Dalios Grybauskaitės pageidavimus atleisti vieną ar kitą nepaklusnų teisėją, pvz., viena teisėja buvo atleista tik už tai, kad patarė sekretorei „įjungti propelerį“. Tai buvo pavadinta labai gėdingu poelgiu.
O kad kiti teisėjai masiškai nuteisdavo nekaltus žmones, D.Grybauskaitei buvo normalu – esą, „teismas nepriklausomas“, „aš negaliu kištis“. Nors visi teismų pirmininkai telefonu iš prezidentės patarėjų gaudavo tiesioginius nurodymus, kaip nagrinėti bylas, ir kokius priimti sprendimus, teismai pagal šiuos pageidavimus ir priimdavo „nepriklausomus“ verdiktus.
Tačiau daug metų besitęsianti tokia praktika galiausiai visus užkniso. Tuo labiau, kad visos spec. tarnybos jau buvo surinkę nemažai duomenų apie teisėjų korupciją, tačiau vis negaudavo komandos „fas“ iš prezidentūros. O Dalytei viskas buvo gerai, kol „teisinė sistema“ šoko pagal jos dūdelę.
Galiausiai, LL šaltinių duomenimis, STT ėmėsi sekti Druskininkų merą Ričardą Malinauską, kuris jau seniai nepatiko Dalytei dėl savo savarankiškumo. Tiesėjai, kaip įprasta, užsiprašė 50 tūkst. eurų kyšio už tai, kad būtų legalizuotas „Vijūnėlės dvaras“. Atrodo, kad kyšis buvo perduotas, tačiau jį paėmęs teisėjas labai greitai pamatė, kad „užsirovė“, kad dėl Dalytės spaudimo negalės legalizuoti to dvaro, ir tada kyšį gražino.
Neva visi reikalai buvo tvarkomi per advokatą Drąsutį Zagrecką, kurio kelnėse, portfelyje, ir dar nežinia kur STT buvo prisiuvusi „blakių“. D.Zagreckas atliko „kojų“ vaidmenį – kaip „patikimas“ advokatas, vaikščiojo pas teisėjus, tarėsi dėl kyšių ir juos dalino.
Kai Drąsutis rado savo portfelyje „blakių“, buvo nuspręsta teisėjus „semti“, nes per tuos kelis mėnesius įkalčių surinkta tiek, kad užtektų pasodinti visą „teisinę sistemą“.
Teisėjai buvo sulaikyti, palaikyti kalėjime, tačiau nė vienas neprisipažino ką nors padaręs.
Itin įžūliai elgėsi toks Apeliacinio teismo teisėjas Viktoras Kažys. Vos paleistas iš Lūkiškių, jis kalbėjo, kad „aš teisininkas, o čia politika“. Taip kalbėjo žmogus, kuris sodindavo savo kreditorius į kalėjimą, ir paleidinėdavo į laisvę stambius narkodilerius ir žudikus, pagautus su įkalčiais.
Teisėjų taryba dar visai neseniai gaudavo Dalytės „ukazus“, kaip nagrinėti bylas. Keista, kad nė vienas nepaprieštaravo – juk „jie nepriklausomi“
Pirmadienį Prezidentas paprašė Teisėjų tarybos patarimo dėl šešių teisėjų atleidimo.
Šalies vadovas kreipėsi į Teisėjų tarybą, kad ši patartų dėl Vilniaus apygardos teismo teisėjo Henricho Jaglinskio, Vilniaus apygardos administracinio teismo teisėjo Arūno Kaminsko, Regionų apygardos administracinio teismo Kauno rūmų teisėjo Gintaro Čekanausko bei Vilniaus miesto apylinkės teismo teisėjo Roberto Rainio atleidimo iš pareigų, savo poelgiu pažeminus teisėjo vardą.
Prezidentas taip pat pasirašė dekretą, kuriuo Teisėjų tarybos prašoma patarti dėl teikimo Seimui pritarti Lietuvos apeliacinio teismo teisėjo Viktoro Kažio atleidimui iš pareigų, savo poelgiu pažeminus teisėjo vardą.
„Aukščiausius profesionalumo ir skaidrumo standartus atitinkantis teisėjų korpusas yra esminė visuomenės pasitikėjimo teismais ir teisine sistema sąlyga. Tikiuosi, kad teisėjų bendruomenė bus aktyvi vertindama, ar jos narių poelgiai dera su garbingu teisėjo vardu“, – teigia šalies vadovas.
Prezidentas taip pat pasirašė dekretą, kuriuo prašo Teisėjų tarybą patarti dėl teikimo Seimui pritarti Lietuvos apeliacinio teismo teisėjo Kęstučio Jucio atleidimui iš pareigų savo noru.
Ll šaltiniai sako, kad visa Teisėjų taryba dabar suka galvas, kaip padėti išvengti atsakomybės savo įkliuvusių kolegų gaujai.
Anksčiau visa ši gauja elgėsi taip : tik teismas sprendžia, kas kaltas, o kas – ne.
Todėl kol teisėjas nenuteistas, tol jis nekaltas, ir taip toliau.
O kad teisėjų gauja savo įkliuvusių gaujos narių nenuteis, tačiau juos išteisins, įrodė visi be išimties panašūs atvejai.
Paskutinis kartas – kai Vilniaus apygardos teismas išteisino Kauno apygardos teismo teisėją Ramūną Antanavičių, kuris perdavė 600 eurų kyšį Mažeikių rajono apylinkės teismo teisėjui Klemeniui už tai, kad šis „teisingai“ išnagrinėtų girto už vairo pagauto verslininko teisių atėmimo klausimą. Toks moralistas Vilniaus apygardos teismo teisėjas Dzedulionis, kuris savo nekaltai nuteistoms aukoms dar perskaito moralą, kad „nereikia rautis ant sistemos“, nusprendė, kad „nebuvo tyčios“ perduoti kyšio. Nors teisėjas Klemenis teisme paliudjo, kad jam tris kartus buvo siūloma kyšiai už šią bylą.
Todėl matyt, ir bus laukiama visų šių teisėjų teismo, o tai gali užtrukti metų metus, o po kelių metų ta pati teisėjų gauja pasakys, kad „įrodymai surinkti neteisėtai“, „pažeistos žmogaus teisės“, ir pan., todėl teisėjai nekalti. Niekas neprisimins apie tų nekaltų žmonių, kuriuos nuteisė kyšininkai, teises ir sugriautus gyvenimus.
Tačiau atrodo, kad prezidentas Gitanas Nausėda puikiai supranta šį teisėjų tarybos žaidimą. Ne veltui jo patarėja prašneko, kad yra dvi teisėjų atsakomybė – teisinę ir pareigūno. Todėl išmesti iš pareigų prezidentas gali ir dėl to, kad teisėjas pažemino teisėjo vardą.
O kas gali labiau pažeminti teisėjo vardą, jeigu ne jo sutikimas ir dalyvavimas prekyboje teisingumo.
Tačiau tam, kad juos mesti iš valstybės tarnybos, reikia „teisėjų tarybos patarimo“.
O ši laužosi, ir patarimo neduoda, kviečiasi kyšininkus, ir slapta su jais tarsis, kaip elgtis.
Juk negali Teisėjų taryba imti ir atmesti naujai išrinkto prezidento prašymo patarti išmesti iš teisingumo sistemos visus, kurie juos prekiavo.
Tačiau problema ta, kad tokių, kurie neprekiavo, jau seniai šioje sistemoje nebeliko. Kaip pasakė garbusis aukščiausiojo teismo pirmininkas Gintaras Kryževičius, „Venckienė (kuri neiima kyšių), yra pūlinys teisinėje sistemoje“.