skip to Main Content
Paradas

 

 

Paradas
Tai kur ta lygybė?

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 4.50 (1 Vote)
Raimondas Navickas

Ar įstatymai Lietuvoje galioja visiems? Homofobiškas chuliganizmas jau tiriamas, o homoseksualinis vandalizmas bei nepadorus elgesys – vis dar ne?

Šeštadienį Lietuvos sostinėje ketvirtą kartą vyko Baltic Pride 2019 lesbiečių, gėjų, biseksualų, translyčių ir kvyrų (LGBTQ) bei palaikančiųjų jų gyvenimo būdą bet nepraktikuojančių homoseksualizmo asmenų eitynės „Už lygybę!“.

Praėjo vos kelios dienos – ir Lietuvos visuomenei iškilo klausimas – tai kur ta lygybė? Šį kartą lygybės pasigedo tradicinių pažiūrų visuomenės dalis.

Reikalas štai kame:

Šeštadienį, praktikuojančių ir nepraktikuojančių homoseksualistų parado dieną ir vakare nutiko keletas su jų dalyviais susijusių smulkių viešosios tvarkos pažeidimų.

Dryžuotomis veliavomis apsikarsčiusiems Gėjų Eitynių dalyviams šventiškai vaikštinėjant po sostinės pasilinksminimų širdį – Vilniaus gatvę, amerikoniškame automobilyje pravažiuojantis rusakalbis jaunuolis pasipiktino seksualinių mažumų skeryčiojimusi ir iššokęs bandė atimti vėliavą iš savininko.

Tačiau savo skriaudžiamą draugą nedelsiant užstojo pripuolusių augalotų gėjų minia, kurių agresyvumo pabūgęs homofobas sėdo į savo limuziną ir nurūko į gimtuosius kraštus.

Visą šį reikalą iš arti filmavo Vilniaus miesto savivaldybės Viešosios tvarkos palaikymo skyriaus pareigūnas su visa atributika. Kuris, tačiau, nesikišo į konfliktą nei gėjų, nei homofobo pusėje.

Visą šį vaizdelį nufilmavo ir į socialinius tinklus įkėlė homofobija pasipiktinę eitynių dalyviai. Juo pasidalino LGBTQ FB puslapis bei skandalingasis Vilniaus miesto tarybos narys Vytautas Tomas Raskevičius, oficialiai pripažintas priekabiavusiu prie tos pačios orientacijos jam pavaldaus valdiškos įstaigos darbuotojo. LGBTQ aktyvistai užtagino Lietuvos policiją, Ramūną Matonį ir pareikalavo, kad policija imtųsi priemonių homofobui nustatyti ir deramai nubausti.

Minėti asmenys ir įstaigos nedelsiant sureagavo, informuodami homoseksualizmo plėtros aktyvistus, kad Vilniaus policija pradėjo administracinę teiseną dėl šio nusižengimo. Neabejojame, kad jis bus ištirtas ir tas homofobas, padaręs nežymų viešosios tvarkos pažeidimą, bus nubaustas.

Tačiau šioje vietoje iškilo klausimas – o kur tyrimai dėl kitų tą dieną nutikusių, ir su eitynių dalyviais susijusių administracinės ar net baudžiamosios teisės pažeidimų? Kodėl jie yra ignoruojami?

Primenu, apie ką eina kalba:

Fotofaktas A:
————–
dokumentaliai užfiksuota, kaip viena Baltic Pride eisenos „Už lygybę“ dalyvė apsinuogino ir demonstravo pabrėžtinai nepadorią elgseną maksimaliai viešoje vietoje – Šventaragio gatvėje tiesiog prieš Katedros varpinės bokštą. Tai nutiko šimtų žmonių, tarp kurių buvo nemažai mažamečių vaikų, akivaizdoje. Nuotraukas aš įdėsiu komentaruose žemiau.

Dar ne taip seniai tokia elgsena buvo aprašyta Baudžiamojo kodekso 284 str. 2 dalyje:

„2. Tas, kas viešoje vietoje necenzūriniais žodžiais ar nepadoriu elgesiu trikdė visuomenės rimtį ar tvarką, padarė baudžiamąjį nusižengimą ir baudžiamas viešaisiais darbais arba bauda, arba laisvės apribojimu, arba areštu.“
—-
Tačiau mūsų išmintingasis Seimas dekriminalizavo tokią elgseną, ir nūnai mėgėjai paplikinėti, pamaskatuoti nuogais papais ar pimpalais viešose vietosei, kaip suprantu, patenka po Administracinių nusižengimų kodekso 481 straipsnio „Nedidelis viešosios tvarkos pažeidimas“ sudėtimi, pagal kurį bus baudžiamas ir aukščiau paminėtas rusakalbis homofobas iš Vilniaus gatvės:

1. Necenzūriniai žodžiai ar gestai viešosiose vietose, įžeidžiamas kibimas prie žmonių, kiti tyčiniai veiksmai, kuriais siekiama pažeisti viešąją tvarką ir žmonių rimtį, užtraukia baudą nuo trisdešimt iki vieno šimto keturiasdešimt eurų.

4. Už šio straipsnio 1, 2 dalyse numatytus administracinius nusižengimus, padarytus viešojoje vietoje vykstančiame renginyje, gali būti skiriamas draudimas lankytis viešosiose vietose vykstančiuose renginiuose nuo šešių mėnesių iki dvejų metų.“
—————————
Primenu, jog nepadoriu elgesiu Lietuvos teismų praktikoje pripažįstamas visuomenėje netoleruojamas, akivaizdžiai begėdiškas, aplinkinių jausmus ir orumą žeidžiantis elgesys, kuris gali pasireikšti kaip apsinuoginimas viešoje vietoje, atskirų apnuogintų kūno dalių įžūlus demonstravimas, šlapinimasis aplinkinių akivaizdoje, spjaudymasis, žeidžiamas kibimas prie aplinkinių, jų gąsdinimas, nepadorių piešinių demonstravimas ir pan.

Būtent tokį elgesį ir pademonstravo kol kas nenustatyta Baltic Pride eitynių „Už lygybę“ dalyvė, kurią matome žemiau pridedamuose nuotraukose.

Fotofaktas B:
—————-
Baltic Pride eitynių „Už lygybę“ metu, [kaip minimum] trys jų dalyviai surengė vandalizmo išpuolį ir išniekino skvere greta Gedimino prospekto esančia lietuvių rašytojos ir kultūros veikėjos J.Žemaitės paminklą.

Siekiant pasityčioti, rašytojos skulptūra buvo apraišiota homoseksualistų vėliavomis, atributika, eitynių dalyvės pozavo ir vykdė fotosesiją išniekinto paminklo fone, patalpino šias patyčias liudijančias nuotraukas socialiniuose tinkluose bei internete.

Ar tokios „pramogos“ yra numatytos Lietuvos teisės aktuose? Atsivertę Baudžiamąjį kodeksą pamatysime:
————————————–
„312 straipsnis. Kapo ar kitos viešosios pagarbos vietos išniekinimas | Lietuvos Respublikos baudžiamasis kodeksas

1. Tas, kas suardė ar kitaip išniekino kapą arba suniokojo paminklą, arba IŠNIEKINO KITĄ VIEŠOSIOS PAGARBOS VIETĄ, baudžiamas viešaisiais darbais arba laisvės apribojimu, arba areštu, arba laisvės atėmimu iki vienerių metų.

2. Tas, kas atliko vandališkus veiksmus kapinėse ar KITOJE VIEŠOSIOS PAGARBOS VIETOJE arba dėl rasinių, nacionalinių ar religinių motyvų išniekino kapą ar KITĄ VIEŠOSIOS PAGARBOS VIETĄ, baudžiamas viešaisiais darbais arba bauda, arba laisvės atėmimu iki trejų metų.“
—————
Kaip matome, viskas jau aprašyta – imk ir taikyk! Homovandalės šį kartą savo skaisčių veidelių nei nemanė slėpti – priešingai, panašu, kad jos labai patenkintos ir didžiuojasi tuo, ką padarė.

Nėra aišku, kodėl jos manė, kad lietuvių visuomenė nuolankiai tylės, kai kažkokios nežinai iš kur atsibasčiusios valkatėlės tyčiojasi ir niekina mūsų kultūros veikėjos viešosios pagarbos vietą?
———————-
Taigi, gerbiamieji, faktus matome. Tiek tuos, kurie nutiko šeštadienio vakare Vilniaus gatvėje, tiek tuos, kurie nutiko šeštadienio dieną, homoseksualistų parado metu Šventaragio gatvėje prieš Katedrą ir Žemaitės skvere prie Gedimino prospekto.

Kad dėl homofobiško išpuolio administracinė teisena pradėta – jau žinome. O kaip gi su kitais minėtais akivaizdžiais teisės pažeidimais?

Gal aktyvesniems pilietinės visuomenės nariams derėtu paklausti Lietuvos policija, Lietuvos Policija ir pono Ramūnas Matonis, Policijos departamento prie VRM Komunikacijos skyriaus vedėjo bei @Dainius Daukantas, Vilniaus policijos Viešosios tvarkos valdybos viršininko – ar dėl šitų nusižengimų, matomų fotofaktuose A ir B jau yra pradėta administracinė teisena?

Ir jeigu iki šiol dar nepradėta, tai būtu malonu išgirsti – kodėl delsiama? Tikimasi, kad tradicinė visuomenės dalis nuris tai tylėdama ir tiesiog susitaikys, kad teisės aktai galioja visiems, išskyrus privilegijuotus antgamtinių polinkių atstovus?

Tuo pačiu raginu visus, kurie mano, kad teisės aktai Lietuvoje galioja visems – tame tarpe ir LGBTQ bendruomenės nariams bei renginių dalyviams – oficialiais krepimaisi paraginti teisėsaugos institucijas atllikti savo pareigą – ištirti galimus nusižengimus, nustatyti bei griežtai kaltuosius.

Nes to nepadarius visuomenei gali susiklostyti įspūdis, kad Lietuvoje atsirado nauja „neliečiamųjų“ kasta, kuriai įstatymai galioja kažkaip kitaip, nei visiems piliečiams.

O tai jau demokratijos pamatų griovimas. Nedaleiskime to!

Šaltiniai ir literatūra:
————————
Homofobijos protrūkis spaudoje
https://tv.lrytas.lt/…/sostineje-uzfiksavo-homofobijos-pr…/…

LR BK 312 str.
http://www.infolex.lt/ta/66150:str312

LR ANK 488 str.
https://www.infolex.lt/ta/336765:str488

Facebook komentarai
Back To Top
});}(jQuery));