Sveikatos teisės institutas kreipėsi į Vyriausybę: pandeminiai ribojimai neefektyvūs, juos būtina naikinti

jankunas 1

Sveikatos teisės institutas kreipėsi į Vyriausybę: pandeminiai ribojimai neefektyvūs, juos būtina naikinti

Sausio 27 d. Sveikatos teisės instituto direktorius Rimas Jankūnas išsiuntė LR Vyriausybei raštą, kuriame atsižvelgiant į pandeminės situacijos pokyčius Lietuvoje ir pasaulyje raginama panaikinti šiuo metu galiojančius ribojimus.

„COVID-19 omikron atmaina panašiai užsikrečiama nepriklausomai nuo vakcinacijos būklės. Šiuo metu taikomų priemonių našta yra didelė, nauda – abejotina, o žala – akivaizdi (riboja žmogaus teises, brangiai kainuoja, kenkia asmens ir visuomenės sveikatai). Diskriminacija ir konstitucinių žmogaus teisių varžymas yra nepagrįsti ir neproporcingi“,  – teigiama rašte.

Taip pat pabrėžiama, jog vienas pagrindinių argumentų įvedant galimybių pasą ir kitus ribojimus buvo ligoninių apkrova, „lovų“ užimtumas. Tačiau statistika rodo, jog šiuo metu net ir kylant atvejų skaičiui, jis išlieka stabilus, mažesnis nei 2021 m. sausį ar gruodį.

Taip pat pateikiami pavyzdžiai, jog plintant gerokai lengvesnei omicron atmainai daugelyje Vakarų Europos šalių, Danijoje, Norvegijoje, Anglijoje, Ispanijoje, dėl pandemijos įvesti ribojimai švelninami arba jų visiškai atsisakoma.

Sveikatos teisės institutas siūlo nedelsiant pereiti nuo draudimų politikos prie rekomendacijų bei panaikinti dėl COVID-19 pandemijos įvestus ribojimus.

Pirmiausiai:

  • panaikinti galimybių pasą, kuris neatlieka jokios COVID-19 kontrolės funkcijos ir nepagrįstai riboja asmenų konstitucines teises;
  • panaikinti visuotinį medicininių kaukių ar respiratorių reikalavimą, paliekant rekomendaciją, leidžiančią apsispręsti dėl šios priemonės naudojimo kiekvienam asmeniškai;
  • panaikinti privalomą simptomų neturinčių asmenų testavimą, įskaitant ir privalomą periodinį profilaktinį testavimą darbuotojams;
  • panaikinti privalomą izoliacijos reikalavimą grįžus/atvykus iš užsienio valstybių;
  • vakcinaciją nuo COVID-19 orientuoti į rizikos grupes, laikantis laisvo ir informuoto sutikimo principo.

Taip pat siūloma išbraukti COVID-19 iš ypač pavojingų užkrečiamųjų ligų sąrašo ir pereiti nuo skubių priemonių prie ilgalaikio ir tvaraus kvėpavimo takų infekcijų stebėjimo kaip rekomenduoja Europos ligų profilaktikos ir kontrolės centras.

PRANEŠIMĄ PASKELBĖ: RIMAS JANKŪNAS, SVEIKATOS TEISĖS INSTITUTAS
Facebook komentarai
});}(jQuery));