Šveicarai nurodė pabėgėliams iš Ukrainos parduoti savo prabangius automobilius, o ne laukti pašalpų

3 min 768x370 1
Puikus pavyzdys – šveicaras nurodė, kad pabėgėliai iš Ukrainos turi nebelaukti valdžios pašalpų, tačiau parduoti savo prabangius automobilius ir kitus prabangius daiktus. Kodėl to nedaro Lietuvos valdžia?
Šimtai pabėgėlių iš Ukrainos turi atsisakyti savo automobilių
Praėjus daugiau nei metams nuo karo pradžios, iš socialinių pašalpų gyvenantys pabėgėliai iš Ukrainos turi parduoti savo automobilius. Toks yra įstatymas. Vien tik Liucernos mieste tai palietė daugiau nei 100 žmonių.
Daniel Graf
Kai lapkričio mėnesį paaiškėjo, kad pabėgėliams netrukus gali tekti atsisakyti savo automobilių, jau buvo kilęs didelis pasipiktinimas.
20min
Tai yra problema
Vien Liucernos mieste daugiau nei 100 pabėgėlių iš Ukrainos netrukus turės parduoti savo automobilius.
Taip yra dėl to, kad jie Šveicarijoje gyvena ilgiau nei metus ir gauna socialinę paramą. Dabar įsigalioja naujos taisyklės.
Įvairūs kantonai dabar bando surasti automobilius ir juos įvertinti.
Tikėtina, kad visoje Šveicarijoje tai palies kelis šimtus žmonių.
Visi, gyvenantys iš socialinės paramos vienerius metus po atvykimo į Šveicariją, turi iš naujo įvertinti savo turtą. Ši taisyklė taip pat taikoma pabėgėliams iš Ukrainos, kuriems suteiktas S apsaugos statusas: „Todėl automobiliai turi būti parduoti, jei jų vertė viršija atitinkamam namų ūkio dydžiui nustatytą turto normą”, – rašoma Šveicarijos socialinės paramos konferencijos interneto svetainėje. Priklausomai nuo kantono, paprastai tai yra keli tūkstančiai frankų.
Šiuo metu kantonai įgyvendina šias taisykles. Pavyzdžiui, Liucernos kantono Prieglobsčio ir pabėgėlių biuras, gavęs prašymą, teigia: „Liucernos kantonas asmenims, turintiems apsaugos statusą S, į turtą įskaičiuoja ir transporto priemones. Jei jos viršija neapmokestinamą 4000 frankų asmeniui arba 10 000 frankų šeimai sumą, nurodome jas realizuoti. Liucernoje tam nustatomas vieno mėnesio terminas. Tada, priklausomai nuo to, kiek pajamų duoda automobilio pardavimas, tam tikram laikotarpiui nutraukiama socialinė parama.
Kantonai kalba apie vienodą požiūrį
Šiuo metu Liucernos mieste yra 141 registruotas pabėgėlis iš Ukrainos, kuris turi automobilį. Remiantis vyriausybės atsakymu, 132 iš jų vasario mėn. gavo socialinę paramą. Kantonas daro prielaidą, kad „dauguma įregistruotų transporto priemonių viršija turto pašalpą”. Jei pabėgėliai nevykdo prašymo parduoti automobilį, automobilio vertė įvertinama ir įtraukiama apskaičiuojant socialinę paramą.
„Kalbama apie vienodą požiūrį su visomis kitomis Šveicarijoje socialinę paramą gaunančiomis žmonių grupėmis. Transporto priemonės taip pat įskaitomos į jų turtą”, – teigia Prieglobsčio ir pabėgėlių tarnyba.
Poveikis daromas ir papuošalams bei gryniesiems pinigams
Kituose kantonuose, pavyzdžiui, Berno, Bazelio Štato, Ciuricho ir Aargau, valdžios institucijos dabar įgyvendina taisykles ir tikrina, kurie pabėgėliai turi parduoti savo automobilius. Kituose kantonuose, tokiuose kaip Sankt Galenas ar Bazelio Landšaftas, už tai atsakingos savivaldybės. Šiuo metu niekas tiksliai nežino, kiek iš viso automobilių turi būti parduota. „Kol kas jokie pardavimai neįvyko, nesulaukėme jokios reakcijos”, – sako iš Berno. Ir dar: „Tai susiję su automobiliais ir likvidžiu turtu, pavyzdžiui, juvelyriniais dirbiniais ir grynaisiais pinigais. Socialinės tarnybos tiria kiekvieną atvejį”.
Sausio pradžioje Liucernoje gyveno 3535 asmenys, turintys S apsaugos statusą, o tai atitinka kiek mažiau nei keturis su puse procento iš beveik 80 000 pabėgėlių Šveicarijoje, teigiama vyriausybės atsakyme. Iš jų 2755 gavo socialinę paramą, 141 iš jų turėjo automobilį. Ekstrapoliavus šiuos skaičius, tikėtina, kad visoje Šveicarijoje yra keli tūkstančiai pabėgėlių, turinčių automobilius. Artimiausi mėnesiai parodys, kiek iš jų iš tikrųjų dar turi pakankamai vertės, kad juos būtų verta parduoti dėl socialinės paramos.