Švedijos bankai ir pensijų fondai į kompaniją, susijusią su naftos produktų išsiliejimu Rusijoje, yra investavę per milijardą kronų

Grafikas

Grafikas

Švedijos bankai ir pensijų fondai į kompaniją, susijusią su naftos produktų išsiliejimu Rusijoje, yra investavę per milijardą kronų

Informacija žiniasklaidai

Stokholmas-Vilnius, 2020 m. birželio 11 d.

Švedijos bankai ir pensijų fondai yra iš viso investavę 1,2 milijardo Švedijos kronų (apie 115 mln. eurų) į Rusijos kasybos kompaniją „Nornickel“. Šios bendrovės dukterinės įmonės valdomoje jėgainėje po avarijos prieš daugiau kaip savaitę į Arkties vandenynan įtekančią upę išsiliejo 20 tūkstančių tonų dyzelinio kuro.

„Nornickel“ yra įtraukta į bene dvi dešimtis Švedijos bankų taupymo fondų, tarp kurių yra ir „etinis“ fondas (Handelsbanken Global Index Criteria). Lietuvos investicijų valdytojai neretai būtent į Švedijoje esančių motininių struktūrų valdomus fondus perduoda Lietuvos investuotojų suneštus pinigus, todėl neatmetama, kad ir lietuviškos santaupos per Švediją peni už avariją atsakingą Sibiro pramonės gigantą.

„Nornickel“ jau ne vienerius metus kritikuojama dėl rimtos žalos aplinkai, kurią kelia įmonės veikla. Nuo 2009 m. ši kompanija yra įtraukta į Norvegijos valstybinio naftos fondo juodąjį sąrašą, nes ji nepakankamai reagavo į reiškiamą kritiką. Investicijas į šią kompaniją boikotuoja tarptautinis investicijų valdytojas „Skandia“.

„Žinia, paskelbta Švedijos žiniasklaidoje – tikriausiai labai netikėta daugeliui nieko neįtariančių Lietuvos piliečių, taupančių investiciniuose fonduose Lietuvoje. Dalis Lietuvos investicijų fondų valdytojų perinvestuoja kliento pinigus per motininę bendrovę. Neabejotina, kad žinios iš Švedijos, paviešintos šios šalies žiniasklaidoje švedų aktyvistų, turi suneraminti ir lietuvius. Juk tokia padėtis neatitinka investuotojams rūpimų tvaraus investavimo principų ir juo labiau neatitinka daugumos fondų dalyvių lūkesčių dėl to, kur jų pinigai bus investuojami“, – sako Kęstutis Kupšys, Lietuvos vartotojų organizacijų aljanso viceprezidentas ir Tvarių finansų stebėsenos grupės iniciatorius Lietuvoje.

Pasak Švedijos vartotojų organizacijos atstovo Jakobo Königo, jau ne vienas investuotojas yra įtraukęs „Nornickel“ į savo juoduosius sąrašus dėl įmonės nepakankamo reagavimo į problemas. Tačiau, jo nuomone, abejotina, ar tolesnis dialogas – tinkama kryptis. J. Königas teigia, kad šiuo atveju geresnis būdas padidinti spaudimą šiai įmonei – visaapimantis boikotavimas.

Žr. grafiką aukščiau, kuriame nurodytos švedų investicijos į „Nornickel“, milijonais Švedijos kronų, pagal 2019 gruodžio mėn. 31 dienos būklę. Šaltinis: Fair Finance Guide – Švedija (https://fairfinanceguide.se/)

PRANEŠIMĄ PASKELBĖ: KĘSTUTIS KUPŠYS, ASOCIACIJA „UŽ SĄŽININGĄ BANKININKYSTĘ”
Facebook komentarai
});}(jQuery));