Sugriautas didžiausias mitybos mitas – raudona mėsa bei pienas yra naudingi sveikatai

Jautienaavienasveriamamsa

Jautienaavienasveriamamsa


Sugriautas didžiausias mitybos mitas – raudona mėsa bei pienas yra naudingi sveikatai

Kanados McMaster universiteto Gyventojų sveikatos tyrimų instituto mokslininkų paskelbta studija griauna bene didžiausią visų laikų pasaulinį mitybos mitą, jog raudona mėsa bei pieno produktai nėra itin naudingi sveikatai. Tarptautinės mokslinės studijos, kurioje dalyvavo daugiau nei 218 000 žmonių iš 52 pasaulio valstybių, rezultatai parodė, kad tarp raudoną mėsą bei pieno produktus gausiau vartojančių žmonių ankstyvos mirties rizika sumažėja 25 proc., o širdies sutrikimų rizika – 22 proc. Tokie tyrimų duomenys aktualūs ir lietuviams, kurie raudonos mėsos perka penktadaliu daugiau nei pernai ir vis dažniau renkasi rauginto pieno produktus.

 

Jautienaavienasveriamamsa

Rugpjūčio pabaigoje Miunchene įvykusiame Europos kardiologų kongrese pristatytoje mokslininkų studijoje teigiama, kad pasaulyje plačiai paplitusi sveikuoliška dieta, kuria rekomenduojama vartoti kuo mažiau raudonos mėsos, remiasi pasenusiais, daugiau nei prieš dešimtmetį atliktų tyrimų rezultatais. Tačiau šiandieninius mitybos įpročius nagrinėjančių tyrimų duomenys rodo visai ką kitą.

Anot Salimo Yusufo, Kanados McMaster universiteto Gyventojų sveikatos tyrimų instituto profesoriaus, tyrimo metu nustatyta, kad žmonės, kurių mitybos racioną sudarė didesni vaisių, daržovių, riešutų, ankštinių augalų, žuvies, pieno bei raudonos mėsos kiekiai, turėjo mažiausią širdies ir kraujagyslių ligų bei ankstyvos mirties riziką. Tyrimo rezultatai atskleidė, kad norint sveikau maitintis, reiktų apriboti suvartojamų rafinuotų angliavandenių kiekius, o pieno produktus ir neperdirbtą mėsą galima įtraukti į vadinamąją sveikos mitybos dietą, kadangi šie produktai naudingi širdies veiklai ir organizmo ilgaamžiškumui.

Įprastose sveikatingumo gairėse nurodoma, kad suaugę žmonės kasdien apie 8 proc. reikalingų kalorijų turėtų gauti vartodami pieno produktus – tai sudaro daugmaž stiklinę jogurto ir du sūrio gabalėlius. Tuo tarpu raudonos mėsos, tokios kaip jautienos ar ėrienos, patariama suvartoti ne daugiau nei 70 gramų per dieną. Tačiau naujausio tyrimo rezultatai atskleidė, jog sveikatai naudingiausia, jei per dieną suvartojamos trys tokios porcijos pieno produktų ir apie 120 gramų neperdirbtos raudonos mėsos.

Lietuviai raudonos mėsos suvalgo daugiau

Didžiausio lietuviško prekybos tinklo „Maxima“ duomenimis, pastaraisiais metais raudonos mėsos, tokios kaip kiauliena ir jautiena, pardavimai vidutiniškai išaugo penktadaliu. Ir nors plintant sveikos gyvensenos madoms šviežios mėsos kategorijoje vis dar pirmauja baltai mėsai priskiriama vištiena, raudonos mėsos lietuviai nėra linkę atsisakyti.

„Jei prieš keletą metų matėme šviežios kiaulienos ir jautienos pirkimų sumažėjimo tendenciją, tai paskutiniais metais matome gan nemažą augimą. Vien per praėjusius metus šviežios kiaulienos  ir jautienos nupirkta apie 20 proc. daugiau nei užpernai. Tuo tarpu šiais metais fiksuojamas naujas augimas – per septynis mėnesius šiemet šviežios kiaulienos pardavimai augo beveik penktadaliu, o šviežios jautienos –  25 proc.“, – teigia „Maximos“ komercijos vadovė Vilma Drulienė.

Anot jos, toks raudonos mėsos paklausos augimas tarp tautiečių nėra visiškai nulemtas karštos vasaros, kuomet žmonės paprastai linkę pirkti daugiau šviežios mėsos ir esant geram orui ruošti ją gamtoje.

„Lietuviai tiesiog iš naujo atranda raudoną mėsą ir pardavimų duomenys rodo, kad to negalėtume tiesiogiai susieti su karšta vasara ar palankiais orais. Pavyzdžiui, šiemet sausį šviežios kiaulienos mūsų parduotuvėse nupirkta daugiau nei šių metų gegužę ar birželį. Šviežios jautienos metų pradžioje taip pat parduota daugiau, nei šių metų viduryje“, – tvirtina V. Drulienė.

Vis dažniau renkasi rauginto pieno produktus

Nors iš pieno produktų lietuviai dažniausiai renkasi riebų 3,2 proc. ar pusriebį 2,5 proc. pieną, tačiau pastebima, jog pastaruoju metu auga rauginto pieno produktų paklausa.

„Tai, kad produktai, turinys vadinamųjų gerųjų bakterijų – kefyras, jogurtas, pasukos –  tampa vis labiau paklausesni, taip pat galima sieti su plintančiomis sveikesnės mitybos tendencijomis. Skaičiuojame, kad  per 2017 metus buvo parduota daugiau nei 15 milijonų pakuočių įvairių rauginto pieno produktų. Daugiausiai jų – virš 1,8 milijono – gegužės mėnesį. Šiandieninis asortimentas yra labai gausus, todėl tereikia paskaityti etiketes ir išsirinkti tuos produktus, kurie savo sudėtyje turi gyvųjų bakterijų“, – teigia „Maximos“ komercijos vadovė.

Mitybos specialistai tvirtina, kad piene gausu baltymų, reikalingų raumenims, energijos teikiančių riebalų, taip pat mineralų – tai idealus kaulus stiprinančio kalcio, regą gerinančio vitamino A, nervų sistemą stiprinančio vitamino D bei kitų organizmui būtinų elementų – kalio, B grupės vitaminų, fosforo ir dar daugiau – šaltinis.

Apie bendrovę „Maxima“

Tradicinės lietuviško prekybos tinklo „Maxima“ stiprybės – mažos kainos ir platus, ypač lietuviškų prekių, pasirinkimas. Tinklą valdanti bendrovė „Maxima LT“ yra didžiausia lietuviško kapitalo įmonė, viena didžiausių mokesčių mokėtojų bei didžiausia darbo vietų kūrėja šalyje. Šiuo metu Lietuvoje veikia 244 „Maximos“ parduotuvės, kuriose dirba daugiau nei 15 tūkst. darbuotojų ir kasdien apsilanko daugiau nei 550 tūkst. klientų.

PRANEŠIMĄ PASKELBĖ: RŪTA PASTARNOKIENĖ, FABULA HILL+KNOWLTON STRATEGIES
Facebook komentarai
});}(jQuery));