Studentai Konstituciniam Teismui: nutraukti galimybių paso bylą neteisinga, nes nuo jo nukentėjo daug žmonių

20220207124541_KT1.png

Studentai Konstituciniam Teismui: nutraukti galimybių paso bylą neteisinga, nes nuo jo nukentėjo daug žmonių

Š. m. vasario 7 d., pirmadienį, nuo galimybių paso reguliavimo nukentėję studentai Konstituciniam Teismui pateikė 112 tūkst. gyventojų parašų, kurie buvo surinkti pasirašant peticiją dėl galimybių paso veikimo stabdymo.

Tą kartą tiek Lietuvos žmonių kreipėsi į Prezidentą Gitaną Nausėdą, prašydami pasinaudoti savo išskirtiniu teisiniu statusu ir kreiptis į Konstitucinį Teismą dėl galimybių paso atitikimo Konstitucijai įvertinimo.

Kadangi valstybės vadovas į Konstitucinį Teismą nesikreipė, o Vyriausybė teigia, kad galimybių pasas stabdomas, tačiau gali būti sugrąžintas, galimybių paso teisėtumo klausimas lieka aktualus.

Todėl pirmadienį 13 val. peticijos tekstą su parašais įteikė teisės studentas Kęstutis Juočeris su bendramoksliais. Jie Konstitucinio Teismo prašo nenutraukti pradėtos teisenos ir nagrinėti atitinkamų Vyriausybės nutarimo nuostatų, susijusių su galimybių pasu, konstitucingumą.

Studentų nuomone, nutraukti konstitucinę bylą būtų neteisinga, nes nuo galimybių paso reguliavimo nukentėjo daug skirtingų grupių žmonių.

„Manytina, kad peticijos tekstas, parašai ir prie jos pateikti pasirašiusiųjų komentarai taip pat gali pasitarnauti ir Konstituciniam Teismui kaip liudijimas, jog Lietuvos visuomenėje esama plataus nepritarimo vadinamojo galimybių paso mechanizmui. Klausimas yra aktualus gyventojams ir šio aktualumo neprarado Lietuvos Respublikos Vyriausybei galimybių pasą panaikinus, tačiau kartu viešai deklaruojant intencijas galimybių pasą galimai grąžinti ateityje“, – rašo peticijos iniciatoriai.

Peticijos iniciatorė, muzikologė Vita Gruodytė sako: „Kaip žinia, Lietuvoje veikia valdžių padalijimo principas. Be įstatymų leidžiamosios ir vykdomosios yra ir teisminė valdžia, kurios pareiga užtikrinti, kad pirmosios dvi nenusižengtų teisės viršenybės principui. Šie 112 tūkst. peticijos signatarų iki šiol negavo atsakymo į klausimą dėl galimybių paso atitikimo Konstitucijai. Iš viešųjų diskusijų akivaizdu, kad tai aktualu ir daugybei kitų žmonių. Tikimės, kad nepaisant formalistinio galimybių paso panaikinimo, Konstitucinis Teismas į šį klausimą atsakys.“

Primename, kad 2021 m. gruodžio 29 d. Prezidentui Gitanui Nausėdai žinomi Lietuvos kultūros ir sporto žmonės perdavė peticiją, kuria prašė kreiptis į Konstitucinį Teismą, kad šis įvertintų galimybių pasą įvedusių Vyriausybės nutarimų atitiktį Konstitucijai ir įstatymams. Prezidentas tuomet teigė į Konstitucinį Teismą pats nesikreipsiąs, tačiau prašysiąs maksimaliai greitai nagrinėti jau pateiktą bylą.

PRANEŠIMĄ PASKELBĖ: JOVITA JARUTIENĖ, UAB RYŠIAI SU VISUOMENE
Facebook komentarai
});}(jQuery));