Slaugytojų kantrybė turi ribas – ligoninės direktorė nori streiko

Slaugytojų kantrybė turi ribas – ligoninės direktorė nori streiko

Vaizdingose ir strategiškai patraukliose Kauno Panemunės vietose įsikūrusioje K. Griniaus slaugos ir palaikomojo gydymo ligoninėje dedasi negeri dalykai. Profesinės sąjungos „Sandrauga“ pastangomis keletui mėnesių čia buvo atstatyta tvarka, tačiau naujai paskirta įstaigos direktorė ir vėl imasi savivaliauti. Nuo sausio mėnesio šioje ligoninėje slaugytojoms ir jų padėjėjoms savavališkai nuspręsta nebemokėti dalies darbo užmokesčio.

2018-ieji K. Griniaus ligoninėje slaugos būtinus pacientus prižiūrinčioms moterims prasidėjo liūdnai. Jas pasitiko žinia, kad slaugytojų ir padėjėjų atlyginimų dalis nebus išmokama. Įstaigos direktorė ir finansininkė tai motyvuoja „neadekvačiai dideliu“ per pastaruosius kelerius metus formuotu darbuotojų darbo užmokesčio fondu. Todėl jį nuspręsta sumažinti: slaugytojos neteko 40, o padėjėjos – apie 33 eurų. Ir taip menkus atlyginimus uždirbančioms slaugytojoms ir padėjėjoms tai išties smarkus smūgis, griaunantis jų finansinius įsipareigojimus ir įstumiantis į dar gilesnę skurdinimo duobę.

Apie VšĮ K. Griniaus slaugos ir palaikomojo gydymo ligoninėje vykstantį darbuotojų apvaginėjimą netruko sužinoti didelę ir nuolat besiplečiančią darbuotojų dalį jungianti „Sandrauga“. Keliasdešimt profesinės sąjungos narių kreipėsi su prašymu ginti ir atstovauti jų interesus dėl neteisėtai sumažintos darbo užmokesčio dalies. Tuo tarpu Darbo kodekse nurodoma, kad prieš patvirtinant ar keičiant darbo apmokėjimo sistemą turi būti įvykdytos informavimo ir konsultavimo procedūros. Apie numatomus darbo užmokesčio sistemos pakeitimus turi būti iš anksto supažindinti visi darbuotojai. Tačiau šį kaip ir visus kitus klausimus įstaigos direktorė įpratusi spręsti pati, o steigėja Kauno miesto savivaldybė nepajudino nei piršto, toleruodama savavališką slaugytojų atlyginimų sumažinimą.

K. Griniaus slaugos ir palaikomojo gydymo ligoninės finansinę padėtį kartu su naująja Kauno miesto savivaldybe į slaugos ligoninę vadovauti atėjusi direktorė piešia išties niūrią. Ar finansinė padėtis šioje Panemunėje įsikūrusioje slaugos ligoninėje tikrai yra tokia prasta – abejotina. Darbuotojai žino – kažkas čia tikrai vyksta: juk ne vienas savo akimis regėjo K. Griniaus slaugos ligoninės administracijoje paslaptingais tikslais besilankančius savivaldybės vadovus. Apie realius planus ir jų pasekmes sužinosime visi, tačiau kada? Vis dėlto tarp slaugytojų sklinda žinia, kad šis strategiškai geroje vietoje rekreacijos poreikiams esantis ligoninės ansamblis gali būti perduotas į privačias rankas kaip ir daugelis Kauno miesto savivaldybės nekilnojamojo turto.

Aplink neaiškiais tikslais į įstaigą vadovauti atėjusią direktorę jau tvenkiasi darbuotojų pykčio debesys. „Visai neseniai K. Griniaus slaugos ligoninėje dirbanti direktorė užsiima paprasčiausiu savivaldžiavimu. Ji neteisėtai sumažino slaugytojoms darbo užmokestį, vertė profsąjungos atstovę pasirašyti nekorektiškai parengtą protokolą. Su žmonėmis elgiamasi kaip su daiktais, paminami po kojomis pagarba, moralė, žmogiškieji įsipareigojimai, užmirštama, kad moterys turi šeimas. Tai primena prieš 9 metus buvusią situaciją su tuomečiu direktoriumi, kuris vietoje atlyginimų išmokėjimo pirko skalbykles ir kitus buitinius prietaisus. Profsąjungai pagrasinus streiku ir pareikalavus, direktorius buvo atleistas per kelias dienas.“ – esamai įstaigos direktorei iš praeitis klaidų pasimokyti patarė „Sandraugos“ pirmininkas Kęstutis Juknis.

Savo narių interesus besąlygiškai ginanti „Sandrauga“ jau sprendžia K. Griniaus slaugos ir palaikomojo gydymo ligoninėje susidariusią neleistiną padėtį dėl atlyginimo nepriemokų. Kaip elgtis slaugytojoms gali patarti tik naujojo Darbo kodekso „stūmėjai“ davulis ir butkevičius. Tačiau juos pasiekti ne taip lengva – visa viltis moterims lieka profsąjunga. Kadangi nei Darbo inspekcija, nei Mokesčių inspekcija jau seniai nebetaiko ATPK 99 str. sankcijų, todėl apvaginėjami darbuotojai skatinami imtis kraštutinių priemonių. Vokietijoje, Slovėnijoje, Graikijoje nuvilniję masiniai dirbančiųjų streikai aiškiai parodė – šis kovos su darbdaviais kelias yra pats efektyviausias. K. Griniaus slaugos ligoninės personalas jau bruzda – vulgari direktorės saviraiška ir moralės pamynimas neturi likti neįvertintas.

PRANEŠIMĄ PASKELBĖ : KĘSTUTIS JUKNIS, LIETUVOS PROFESINĖ SĄJUNGA „SANDRAUGA”
Facebook komentarai
});}(jQuery));