Skandalinga neapykantos kalba, nukreipta prieš Lietuvos lenkus

39

39

Skandalinga neapykantos kalba, nukreipta prieš Lietuvos lenkus

 

Agresija, nukreipta prieš Lietuvos lenkus, įgauna pavojingą dimensiją, keliančią grėsmę visuomenės saugumui, o dar blogiau – žmonių gyvybei ir sveikatai. Prieš keletą dienų vienoje didžiausių Lietuvos žiniasklaidos priemonių – „Delfi TV“ laidoje „Pokalbis su Daiva Žeimytė-Bilienė” – laidos svečias, buvęs Seimo pirmininkas (!) Arūnas Valinskas kvietė fiziškai susidoroti su Lietuvos lenkais, remiančiais Lietuvos lenkų rinkimų akciją-Krikščioniškų šeimų sąjungą. Kalbant apie lenkus ir Valdemarą Tomaševskį, nuskambėjo skandalingi ir neapykantos bei agresijos žodžiai: „Tokius reikėtų šaudyt, šiaip jau, po vieną į metus, pradėt nuo jo“. Deja, 5 dienas visi tylėjo ir žiniasklaida ir šalies vadovas.

Žinomo šou verslo atstovo kvietimas susidoroti su Lietuvos lenkais bei skatinimas žudyti yra neapykantos aktas tautiniu pagrindu, ksenofobija, kuriai neturi būti vietos viešojoje erdvėje. Žurnalistė, televizijos vadovybė, politiniai lyderiai bei žiniasklaidos priemonės turėjo nedelsiant tai pasmerkti. Iškart privalėjo oficialiai sureaguoti prokuratūra bei teisėsaugos institucijos, Seimo vadovybė, LR Prezidentas. Taip įvyktų kiekvienoje išties demokratinėje šalyje.

Valinsko veiksmai – daugiau nei skandalas, tai yra nusikaltimas, kuris turi būti pasmerktas ir prokurorų įvertintas, o jis pats turi sulaukti griežtos bausmės, kad būtų pavyzdžiu bei perspėjimu visiems, kurie ateityje norėtų jį mėgdžioti. Deja, Valinsko aktyvumas pastaruoju metu nėra vienintelis agresijos aktas, nukreiptas prieš lenkus, gyvenančius Vilniaus krašte. Tai yra žmonių, susijusių su Vytauto Landsbergio aplinka, antilenkiškos retorikos tąsa. Dar 2007 metais, prieš savivaldos rinkimus, Vytautas Landsbergis kvietė kovai prieš lenkus, kad „pasiekti istorinę pergalę prieš lenkus Vilniaus krašte“.

Prieš kelias savaites ultraliberalus žurnalistas ir neva įžymybė Andrius Tapinas, pasinaudodamas neapykantos kalba, panašiai kaip Valinskas, o prieš tai – Vytautas Landsbergis – Seimo rinkimuose ragino imtis veiksmų prieš Vilniaus krašto lenkus. Tapinas pats atskleidė, jog ketina organizuotai atkalbinėti balsuoti už lenkų partiją, kad pastaroji nepatektų į parlamentą. Žurnalistas vykdė šmeižto, apkalbų, dezinformacijų ir manipuliacijų kampaniją. Tai – klasikinis diskriminacijos bei neapykantos kalbos tautiniu pagrindu atvejis. Tapino veiksmai – skelbti tiesos neatitinkančią, nepatikrintą informaciją bei raginimas imtis atitinkamų antilenkiškų veiksmų – gėdingas smurto ir neapykantos kurstymas, nukreiptas prieš lenkus. Tokia veikla demokratinėse valstybėse yra persekiojama prokuratūros.  Be kita ko, A. Tapinas įvykdė rimtą nusižengimą žurnalisto neutralumui ir objektyvumui. Be kita ko, Tapinas ir Valinskas yra ne tik aktyvūs privačioje žiniasklaidoje, bet ir bendrai veda programas visuomeninėje televizijoje.

Tokią pačią agresijos ir neapykantos retoriką naudoja ir rinkimuose dalyvaujančio konservatorių kandidato Nemenčinės rinkimų apygardoje  J. Džiugelio komanda ir jis pats.

Prisiminkime, kad trisdešimtaisiais metais Vokietijoje tapytojas kavinėse ir mitinguose kvietė susidoroti su viena tauta. Kas vyko toliau, visi puikiai žinome.

Žmones, sėjančius neapykantą ir panieką, reikia stabdyti jų beprotiško kelio pradžioje, kol jie dar neiššovė pirmojo šūvio. Iš Valinsko lūpų skamba jaunojo Hitlerio kalba, o tam negali būti pritarimo nei Lietuvoje, nei Europoje. Neapykantos kurstymas, kai yra skatinama diskriminacija, nesantaika ar smurtas, privalo būti baudžiamas kaip numato Tarptautinio pilietinių ir politinių teisių pakto 3 dalies 19 straipsnis ir 3 dalies 20 straipsnis.

Tačiau svarbus ne tik būtinas juridinis įvertinimas. Ksenofobijos, agresijos, neapykantos kurstymas ir raginimas susidoroti fiziškai turi būti nedelsiant smerktinas ir visuomenėje. Visuomenės atstovybė – Seimas – tyli! Nėra reakcijos nei Seimo Pirmininko, nei Seimo valdybos, nei Žmogaus teisių bei kitų komitetų. Kur dingo Seimo demokratijos ir žmogaus teisių ginėjai? Ar jų ryžtingumas apsiribojo tik kitų šalių piliečių teisių ginimu?

Raginame: konservatorių ir liberalų partijų, kurių nariai yra dažnai tokios neleistinos Valinsko ir Tapino retorikos rėmėjai nedelsiant pažaboti tautinės neapykantos kurstymą Lietuvoje. Reikalaujame, kad susikompromitavę A. Tapinas ir A. Valinskas būtų nušalinti nuo visuotinio eterio Lietuvos valstybinėje televizijoje.

LLRA-KŠS frakcijos vardu

Česlav Olševski

Facebook komentarai
});}(jQuery));