Seimo TS-LKD frakcijos narių pranešimas: „Seimo nariai stveriasi už galvos: po Vyriausybės nutarimo neberemti termofikacinių elektrinių naujai ir unikaliai ES bei Danijos Vyriausybės lėšomis pastatytai Panevėžio elektrinei iškilo uždarymo pavojus“

Seimo TS-LKD frakcijos narių pranešimas: „Seimo nariai stveriasi už galvos: po Vyriausybės nutarimo neberemti termofikacinių elektrinių naujai ir unikaliai ES bei Danijos Vyriausybės lėšomis pastatytai Panevėžio elektrinei iškilo uždarymo pavojus“

Seimo nariai Rasa Juknevičienė ir Arvydas Anušauskas vakar lankėsi Panevėžyje, kur su AB „Panevėžio energija“ vadovybe kalbėjosi apie Panevėžio termofikacinės elektrinės likimą ir kokią įtaką Vyriausybės sprendimas neberemti Vilniaus, Kauno ir Panevėžio termofikacinių elektrinių turės šilumos kainai visame Panevėžio regione.

 

Pasak parlamentarų, Panevėžio termofikacinė elektrinė unikali visoje Lietuvoje. 2004 m. priėmus energetinio saugumo strategiją ir ruošiantis uždaryti Ignalinos atominę elektrinę, pradėta mąstyti, kaip Lietuva gamins elektrą. Danijos Vyriausybė Lietuvai pasiūlė 11 mln. litų (3,19 mln. Eur) paramą demonstraciniam projektui įgyvendinti. Lietuvos Vyriausybė sprendė, kuriame Lietuvos mieste būtų galima pastatyti tokią unikalią demonstracinę elektrinę, kuri panaudodama dujas gamintų ir elektrą, ir šilumą. Pasirinktas Panevėžys, ir šiuo metu miesto termofikacinė elektrinė, kitaip nei Elektrėnų elektrinė, elektros gamybai naudodama dujas, susidariusius garus panaudoja šilumos gamybai, kuri vėliau pasiekia gyventojus.

 

„Lietuva, investavusi į elektrinę 124,7 mln. litų (36 mln. Eur), 20 mln. litų (5,8 mln. Eur) panaudojusi ES lėšų ir 3,19 mln. Eur – Danijos Vyriausybės lėšų, dabar priartėjo prie sprendimo elektrinę uždaryti vien todėl, kad Vyriausybė nusprendė nuo 2016 m. sausio 1 d. panaikinti elektros energijos gamybos kvotas termofikacinėms elektrinėms, naudojančioms gamtines dujas, neskiriant joms viešuosius interesus atitinkančių paslaugų (VIAP) lėšų ir visas elektrines mauna ant to paties kurpalio“, – apgailestauja Seimo narė R. Juknevičienė.

 

Parama palikta vienintelei Elektrėnų elektrinei, kuri negamina pridedamosios vertės – elektros gamybos metu gauti garai nukreipiami į ežerą.

 

Susitikime su „Panevėžio energijos“ vadovais pabrėžta, kad šis klausimas svarbus ne tik bendrovei, bet ir Panevėžio miesto savivaldybei, nes pastarajai priklauso 59 proc. elektrinės akcijų.

 

Kupiškio, Pasvalio, Rokiškio, Kėdainių, Zarasų rajonų šilumos tiekimo bendrovės patenka į „Panevėžio energijos“ aptarnavimo zoną, o šių rajonų savivaldybės yra „Panevėžio energijos“ akcininkės.

 

Dėl šio Vyriausybės sprendimo elektrinė vien per šiuos metus patirs 2,2 mln. Eur nuostolių, kai dar nėra grąžinusios 8,5 mln. eurų paskolos.

 

„Niekas nenori Vilniaus termofikacinės elektrinės uždarymo scenarijaus pasikartojimo. Tad nesikeičiant situacijai Panevėžio miesto savivaldybei gali tekti įmonės patiriamus nuostolius perkelti ant šilumos vartotojų pečių. Kad to pavyktų išvengti, Vyriausybė privalo iš naujo svarstyti ir keisti savo sprendimus, kad jie nebūtų žalingi nei šilumos gamybos, tiekimo bendrovėms, nei gyventojams“, – pažymi Seimo narys A. Anušauskas.

Facebook komentarai
});}(jQuery));