Muziejams ir kino teatrams durys vis dar užvertos. Kodėl?

Seimokanceliarijosnuotr

Seimokanceliarijosnuotr

Seimo nario Roberto Šarknicko pranešimas: „Muziejams ir kino teatrams durys vis dar užvertos. Kodėl?“

2021 m. vasario 11 d. pranešimas žiniasklaidai

Pagaliau. Atidaromos durys parduotuvėms, kurios neviršija 300 kv. m. Visuomenei spaudžiant, šiaip ne taip žengtas mažas žingsnis į priekį, bet diskriminacija, lyginant su didžiaisiais, vis tiek liko. Grožio salonams taip pat atveriamos durys, taigi dulkės nuo veidrodžio bus nuvalytos. Žmonės išsiilgo ir bendravimo su kirpyklų darbuotojais, kurie, ne paslaptis, atlieka ir tam tikro psichologo darbą, išklauso.

Taip, maži žingsniai žengti, tačiau absurdo lieka – nepanaikintas draudimas lankyti muziejus, kino teatrus. Pradėsiu nuo muziejų. Kodėl negalima jų atidaryti jau dabar, nelaukiant savaičių ar mėnesių? Manau, kad muziejai yra vieni iš saugiausių lankytojams, paprastai muziejuose dirba po vieną ar kelis darbuotojus, kurie dirba atskirose salėse, erdvėse.

Kaip gali atėjęs lankytojas užsikrėsti ar užkrėsti kitą asmenį, kai erdvės yra didelės ir net didesnės nei prekybos centruose, o reikalavimas dėvėti nosį ir burną dengiančias kaukes vis dar galioja? Tokie muziejai, kaip Valdovų rūmai, nacionalinės dailės muziejai apskritai pasižymi itin dideliu plotu. Juolab kad muziejai jų darbuotojai gali lengvai užtikrinti visus saugumo reikalavimus, priešingai nei didieji monopolininkai. Teko girdėti ir muziejų vadovų skundus. Jie nesupranta, kodėl muziejai laikomi pavojingesni nei, tarkime, stomatologijos kabinetas. Iš Vyriausybės ir ekspertų grupės iki šiol nėra aiškumo, kodėl kultūros įstaigoms vis dar neleidžiama atverti duris. Juolab kad, kaip ir minėjau, muziejai bene saugiausiai gali kontroliuoti pandeminę situaciją.

Per pirmą pandemijos bangą buvo įrodyta, kad lankytojai galėjo saugiai jaustis muziejuose, buvo išlaikomi atstumai, o dabar, priešingai nei per pirmąją bangą, nebėra ir veido kaukių, dezinfekavimo skysčių deficito, įrengtos pertvaros. Dabartinė situacija yra visiškai kitokia, kadangi valstybė ir pasaulis yra daug daugiau pasiruošę, taigi, yra saugiau. Nesuprantu, koks tikslas yra neleisti lankyti muziejų. Motyvo iki šiol negirdime.

Taip pat negirdima motyvų ir dėl kino teatrų, kurie turi įsirengę geriausias vėdinimo ventiliacijas, kurios išvalo orą kas penkiolika-dvidešimt minučių, juolab kad žiūrovai sėdi vienas nuo kito per dvi kėdes, šachmatų lentos principu. Didžiausių Lietuvos kino teatrų vadovų nuogąstavimai taip pat nėra išgirsti. Teatrai ir muziejai neturi jokių duomenų, kad per pirmą bangą jų veiklos metu būtų užfiksuoti užkrėtimo atvejai.

Gerai, jei netinka kas dvi kėdes, sodinkite kas tris-keturias. Duosiu pavyzdį, Japonijoje pandemijos metu kino teatrai nėra uždrausti, žmonės yra net be kaukių, kadangi salė viso kino seanso metu yra ventiliuojama atsinaujinančiu oru. Tokią pačią sistemą turi ir Lietuvos profesionaliai įrengti kino ir įprasti teatrai. Norisi adekvataus vertinimo. Juk mes vargiai jau rasime likusį sovietinį kino teatrą, kai žiūrovai net neturėdavo kuo kvėpuoti.

Kviečiu Vyriausybės ir ekspertų grupę įsiklausyti ir adekvačiai įvertinti esamą situaciją, įvertinant visas saugumo priemones. Juolab kad kultūros lauko, muziejaus, kino ir teatrų žmonės sutiko su kelių mėnesių karantinu.

PRANEŠIMĄ PASKELBĖ: MONIKA KUTKAITYTĖ, LIETUVOS RESPUBLIKOS SEIMO KANCELIARIJA
Facebook komentarai
});}(jQuery));