G.Nausėda atskleidė kortas – jo tikslas – uždrausti rinkimus Lietuvoje

Melagis

Melagis

Prezidento Gitano Nausėdos patarėjas Povilas Mačiulis, Seime pristatydamas prezidento veto įstatymui dėl 5 proc. rinkimų kartelės sumažinimo iki 3 proc.  pareiškė, kad jis derino su partijų pirmininkais klausimą dėl to, kad Lietuvoje neliktų vienmandačių rinkimų apylinkių.

„Žaliųjų valstiečių” lyderis Ramūnas Karbauskis LRT laidoje „Dienos tema” pareiškė, kad su „valstiečiais” klausimas dėl vienmandačių rinkimų apylinkių panaikinimo nebuvo derinamas.

Šiandien išgirdome, kodėl šitas veto buvo, – sakė R.Karbauskis, – prezidento patarėjas pasakė, kad derino su partijų pirmininkais ir frakcijų vadovais klausimą dėl to, kad nebebūtų vienmandačių apygardų. Kadangi valdančiojoje koalicijoje tokių pirmininkų ir frakcijų vadovų nėra, vadinasi, taip buvo daroma su opozicijos atstovais. Tai reiškia, kad jie turi planą panaikinti vienmandates Lietuvoje. Tikriausiai toks planas yra, ir tai, matyt, buvo vienas sprendimų, kodėl šitas veto buvo. Dabar mes tai žinome po šiandienos prezidento patarėjo pasisakymo.

– O jūs tokiam sprendimui pritartumėte?

R. Karbauskis: Mes nieku gyvu tam nepritarsime, nes būtų dar mažiau demokratijos. Siūlėme priimti sprendimą dėl 3 proc., ką rekomenduoja Europos Taryba, kur aiškiai pažymėta, kad visos demokratinės valstybės turi kartelę, ne didesnę kaip 3 proc.

– Brandžios demokratijos.

R. Karbauskis: Man atrodo, Lietuva yra brandžios demokratijos šalis, ir šitoje vietoje kaip blogieji pavyzdžiai minima Rusija, Kazachstanas, Kirgizija, kur yra 5 proc. Pas mus irgi 5 proc., tai dabar klausimas yra – kas iš tikrųjų siūlė kokį demokratinį sprendimą.

Jeigu kitas veiksmas, kurį darytų opozicija po kitų rinkimų, jei jiems pasisektų, būtų panaikinimas vienmandačių apygardų, tai suprantu, kodėl dabar reikėjo nesumažinti kartelės ir palikti 5 proc. Tada galbūt kažkoks šansas yra, kad įsigyvendins sena konservatorių svajonė, jog partijų liks dvi, ir tvarkysimės tokioje dvipartinėje sistemoje, kurioje dominuos konservatoriai arba kažkas kitas.

 

 

G.Nausėda KGB-metodais pralenkė net Grybauskaitę

 Melagis

Prezidentas Gitanas Nausėda ėmėsi titaniškų žygių, kad tik būtų išsaugota antikonstitucinė nuostata, kad į Seimą patenka tik 5 proc. rinkėjų balsų surinkusios partijos.

Kaip žinia, Konstitucijos 55 straipsnyje pasakyta, kad Seimą sudaro Tautos atstovai – 141 Seimo narys, kurie renkami ketveriems metams remiantis visuotine, lygia, tiesiogine rinkimų teise ir slaptu balsavimu.

Apie jokius 5 proc.  „slenksčius“, kaip siūlo Gitanas Nausėda,  Konstitucijoje net nėra užsimenama.

Dar baisiau, paaiškėjo, kad Gitanas Nausėda pavedė spec. tarnyboms išsiaiškinti, kiek į susisiekimo ministerijai pavaldžias įmones buvo priimta lenkų kilmės žmonių, kai ministru tapo Lenkų rinkimų akcijos atstovas Jaroslavas Narkevičius. STT suskaičiavo, kad per pusę metų į ministerijai pavaldžias įmones buvo priimta apie 500 žmonių, iš kurių 14 buvo lenkų kilmės. Visi lenkai buvo priimti į darbą ‚Lietuvos pašte“ paprastais paštininkais.

Gitanas Nausėda tai pateikė, kaip ministro Narkevičiaus piktnaudžiavimą tarnybine padėtimi : 

  Prezidento Gitano Nausėdos patarėjas sako, kad šalies vadovas negali viešinti susisiekimo ministro Jaroslavo Narkevičiaus įdarbintų su Lietuvos lenkų rinkimų akcija susijusių asmenų sąrašo. „Prezidentas turi tą informaciją, tik dar kartą pasikartosiu, ne visa ji gali būti viešai teikiama“, – naujienų portalui delfi.lt pirmadienį sakė vyriausiasis prezidento patarėjas vidaus politikos klausimais Povilas Mačiulis. G. Nausėda praėjusią savaitę pareiškė, kad J. Narkevičius „įdarbino“ mažiausiai 20 savo partiečių ir su jais susijusių žmonių ministerijai pavaldžiose įmonėse. Pasak P. Mačiulio, informaciją apie J. Narkevičiaus įdarbinimus galėtų surinkti žurnalistai. „Mano žiniomis, tas darbas vyksta“, – teigė prezidento patarėjas. „Aš manau, kad premjeras taip pat turi šitą informaciją ir net neabejoju, kad premjeras tikrai įvertins tas naujas aplinkybes, įsigilins ir tikrai ryšis priimti politiškai teisingą sprendimą, kurio iš jo tikisi prezidentas“ – pridūrė jis.

Skaityti daugiau: https://www.diena.lt/naujienos/lietuva/politika/p-maciulis-g-nauseda-negali-viesinti-j-narkeviciaus-idarbintu-partieciu-947898

 

“Negaliu pritarti prezidento veto argumentui, kad svarbiausia yra sistemos stabilumas, – Seime svarstant Nausėdos veto šiam įstatymui kalbėjo Seimo narys Naglis Puteikis, – aš manau, kad svarbiausia yra galimybė rinkėjams turėti savo atstovus Seime, ir pagal dabartinę rinkimų sistemą per 2016 m. daugiamandatėje apygardoje apie 20 proc. rinkėjų, pažymėjusių savo kandidatus rinkimų biuleteniuose, liko be šių partijų atstovų. O tie 20 proc. rinkėjų balsų buvo perskirstyti stipriausioms parlamentinėms frakcijoms, ir iš jų daugiausia papildomų balsų gavo konservatoriai. Todėl Tėvynės sąjunga yra šališka, ir noriu padėkoti “valstiečiams”, kad jie yra draugiški ir pasisako už demokratiją, nors iš balsų perskirstymo gavo mažiau balsų.  Tie kolegos, kurie pritaria prezidento veto, kalba tais pačiais argumentais – jie kalba apie sistemos stabilumą. Reiškia, kad jūs, kaip politikai, rūpinatės sistema. O man atrodo, kad jūs turėtumėte rūpintis rinkėjais. Ir jūs net patys pripažįstate, kad rinkimų kartelės nuleidimas yra demokratiškesnis būdas. Dabar aš noriu pakalbėti apie metodus, kuriais yra įgyvendinamas šis prezidento veto. Daugybė mano kolegų sako, kad jiems skambino iš prezidentūros. Nors dalis jūsų pasmerkė Grybauskaitės “tulpių” paštą, nors skambučiai Seimo nariams iš prezidentūros, mano galva, yra didesnis blogis, negu Grybauskaitės elektroninis paštas. Nuo kada prezidentūra užsiima tokia praktika? Ir ar ne iššaus tokia valanda, kad buvusi prezidentė Grybauskaitė pasakys, kad ji nepritaria tokiems žingsniams, kaip ji nepritarė ir žvalgybos įstatymo pakeitimams, nes ji neskambindavo eiliniams Seimo nariams.  Dar vienas dalykas – prezidentūra davė pavedimą atlikti analizę, kiek lenkų tautybės žmonių buvo  priimta į Susisiekimo ministerijai pavaldžias įmones nuo tada kai ministru tapo Narkevičius. Ar jūs įsivaizduojate, kad, pvz., JAV  Trampo administracija paveda spec. tarnyboms išsiaiškinti, kiek valstybės tarnyboje dirba lotynų amerikiečių arba juodųjų po to, kai pasikeitė, pvz, valstybės sekretorius. O Lietuvoje tokie dalykai vyksta – taip, į susisiekimo ministerijai pavaldžias įmones buvo priimta 500 žmonių. Šiuose įmonėse dirba apie 20 tūkst.  Žmonių, tačiau iš tų 500 naujai priimtų žmonių spec. tarnybos surado 14 lenkų tautybės žmonių, kurių absoliuti dauguma yra paštininkai. Ir tokią pažymą spec. tarnybos pateikė prezidentui Nausėdai. Mano giliu įsitikinimu, prezidento skambučiai Seimo nariams dėl 3 proc. Rinkimų barjero yra antikonstituciniai. Mano giliu įsitikinimu, prezidento patarėjų pavedimas spec. tarnyboms atlikti analizę, kiek lenkų kilmės asmenų dirba susisiekimo ministerijos sferoje, yra dar didesnis Konstitucijos pažeidimas. Prašau Seimo narių neleisti prezidentui reguliuoti įstatymdavystės”.

„Valstiečiai” parėmė Nausėdos ėdamą ministrą Narkevičių

„Žalieji valstiečiai” visiškai remia Lenkų rinkimų akcijos ministrą Narkevičių ir mano, kad Nausėda jį ėda visiškai be pagrindo

„Mes išklausėme ministro ataskaitą apie padarytus darbus, ir galiu konstatuoti, kad mane ne tik nudžiugino, bet ir nustebino gerąja prasme, nes iš tiesų per tokį trumpą laiką padaryta tiek daug ir daroma tiek daug, kad koalicijoje vienbalsiai palaikėme ministrą, kada balsavome dėl pasitikėjimo juo. Kada kalbėjome apie kaltinimus, kurie nuskambėjo viešojoje erdvėje, tai tiktai primenu, kad 3 iš jų buvo melagingi.

Paskutinis kaltinimas, neva jis įdarbino 20 žmonių, susijusių su partija, yra visiškas blefas. Įdarbinta 16 žmonių, 12 iš jų nieko bendro su partija neturi. Iš tų 12 penki yra laiškininkai ir panašūs žmonės, kurie net nepriklauso partijai, bet jų antros eilės senelis ar kažkas priklauso partijai. Kažkas parengė medžiagą, padavė komentuoti visiškai neturinčią nieko bendro su realybe. Konstatavome, kad kalbėjimas apie brakonieriavimą ir neva ministras skiria pinigus kolegos keliui remontuoti, kas irgi buvo melas, yra kažkokia tendencingai kryptinga veika. Reikia šnekėti apie ministro darbus. Ministras pristatė juos, labai džiaugiamės, kad turime tokį ministrą. Kviečiau žurnalistus išklausyti ministro ataskaitas ir tada pabandyti rasti kokią nors priežastį, kodėl turime šitą ministrą atstatydinti.

Jokio kaltinimo, kuriuo būtų galima remtis, nėra. Tai reiškia, kad galbūt mes esame amoralūs, jog mes tai konstatuojame, bet ministras neturi dėl ko raudonuoti – jisai tikrai nieko nepadarė nei moraline prasme, nei teisine prasme.

– Suprantate, kad palikdami ministrą dirbti toliau tam tikra prasme gilinate krizę valstybėje ir santykiuose su prezidentu?

R. Karbauskis: Krizės valstybėje negiliname. Manau, artimiausiu metu žmonės pamatys skirtumą tarp to, kas vyko 2,5 metų kelių asfaltavimo darbuose, nes iš tikrųjų vejasi dabar grafikus ir juda į priekį. Turime faktą, kad, pavyzdžiui, neprivatizuoti Kauno ir Klaipėdos paštai, kurie būtų buvę privatizuoti dar Roko Masiulio sudarytos pašto valdybos, – toks buvo jų planas.

Valdyba buvo pakeista, ir tas puolimas labai stipriai sutapo su terminu, kada dabartinis ministras keitė tą pačią valdybą. Kitaip sakant, darbai šnekės už ministrą, suprantu, kad po tam tikro laiko abejonių nei visuomenė, nei, tikiuosi, prezidentas dėl ministro darbo nebeturės.

 

Seimui antradienį nepavyko atmesti prezidento Gitano Nausėdos veto – kartelė rinkimams į parlamentą lieka 5 proc., o koalicijoms 7 procentai. 

Už tai, kad 3 proc. kartelę nustatančios prezidento grąžintos Seimo rinkimų įstatymo pataisos būtų priimtos iš naujo, balsavo 70 Seimo narių, prieš buvo 51 ir du parlamentarai susilaikė.

Šalies vadovo grąžinto įstatymo priėmimui, taip atmetant jo veto, reikėjo ne mažiau kaip pusės Seimo narių, t. y. 71 balso „už“.

Už tai, kad G Nausėdos veto būtų atmestas, balsavo valdantieji „valstiečiai“, „socialdarbiečiai“, Lietuvos lenkų rinkimų akcijos-Krikščioniškų šeimų sąjungos atstovai bei dais Seimo narių Mišrios grupės narių.

Prieš žemesnę rinkimų kartelę balsavo opoziciniai konservatoriai, liberalai, socialdemokratai.

Diskusijoje dėl Seimo rinkimų įstatymų pataisų daugiausiai kalbėjo prezidento poziciją palaikantys opozicijos atstovai.

Nuo valdančiųjų „valstiečių“ kalbėjo vienintelis Dainius Kepenis, kuris tvirtino, jog „Europoje tos valstybės, kurios turi mažiau trijų procentų, visos yra gerovės valstybių priekyje“.

„Tos valstybės, kur gyvena laimingiausi žmonės, turi du-tris procentus, vieną procentą“, – sakė D. Kepenis. 

Facebook komentarai
});}(jQuery));