Savo sugulovę D.Žalimas veždavosi į tarnybines komandiruotes, vėliau bandė prastumti Konstitucinio teismo teisėja

zalimas
Aurimas Drižius
Yra toks Dainius Žalimas, buvęs Konstitucinio teismo (KT) pirmininkas, kuris bene kasdien pasisako televizijos ekrane, ir visiems, kurie mano kitaip nei D.Žalimas, dalina po 15 metų kalėjimo.
Taip vadinamas Konstitucinis teismas jau seniai tapęs Seimo priedėliu, ir nepaisant to, kad Konstitucijoje yra įtvirtintas valdžių atskyrimo principas, KT aptarnauja valdančiąsias Seimo frakcijas kaip seniausios profesijos atstovė.
Vienas ryškesnių pavyzdžių – tai KT pirmininkas Egidijus Kūris, kuris vien tam, kad nušalinti prezidentą Rolandą Paksą, sugebėjo išsikviesti „Konstitucijos dvasią“, ir ši dvasia jam pakuždėjo, kad nušalintas apkaltos būdu prezidentas daugiau niekada nebegali būti renkamas. Kaip žinia, Konstitucijoje nieko panašaus nėra, ten kaip tik nurodoma priešingai, nei „nustatė“ E.Kūris.
Vienas paskutinių KT išaiškinimų – kad Konstitucija neva nedraudžia prieš žmonių valią skiepyti juos neaiškiu cheminiu preparatu, pavadintu „covi-19 vakcina“. Nors Konstitucijoje kaip tik parašyta priešingai, nei išaiškino KT : „negalima be žmogaus sutikimo jo versti dalyvauti medicininiuose eksperimentuose“. Tačiau KT išaiškino priešingai, nei parašyta Konstitucijoje.
Primenu, kad Konstitucijoje taip pat numatyta, kad „Konstitucinio Teismo teisėjai, eidami savo pareigas, yra nepriklausomi nuo jokios valstybinės institucijos, asmens ar organizacijos ir vadovaujasi tik Lietuvos Respublikos Konstitucija“.
D.Žalimas visada buvo konservatorių kandidatas, su šia partija 2009 m. net dalyvavo rinkimuose į Europos parlamentą. Vėliau, nepavykus rinkimuose, D.Žalimas konservatorių balsais buvo paskirtas į Konstitucinį teismą, nors niekada gyvenime iki tol nėra dirbęs teisėjų – trynėsi įvairiuose ministerijose patarėjo etatais.
Dra juokingiau, kad D.Žalimas daugiau nei metai dirbo KT pirmininku, net ir pasibaigus jo Konstitucijoje numatytai kadencijai.
Vėliau kai kas suabejojo, ar D.Žalimas teisėtas KT pirmininkas, į ką pastarasis atsakė, kad tokios abejonės yra „kišimasis į KT darbą“.
D.Žalimas kažkodėl pasijuto visagaliu, niekam neatsiskaitančiu, todėl dirbdamas KT pirmininku, metė žmona ir įsitaisė meilužę. Nors Konstitucinio teismo pareiga yra prižiūrėti Seimą, kad jis priiminėtų tik Konstituciją atitinkančius įstatymus, tačiau greitai Žalimas pamiršo šį principą, o Seimas ėmė jam tarnauti ir tenkinti asmeninius D.Žalimo įgeidžius.

Kaip pernai rašė „Lietuvos rytas“, apie ypatingus D.Žalimo ir I.Danėlienės ryšius imta kalbėti netrukus po to, kai pastaroji pradėjo dirbti Konstituciniame teisme. Iš pradžių D.Žalimas buvusią bendradarbę Vilniaus universitete įdarbino Konstitucinio teismo kanclerio pavaduotoja, o vėliau be konkurso paskyrė ir kanclere. Teismo vadovas tuomet aiškino kanclerę rinkęsis iš trijų kandidatų, o pirmenybę teikė I.Danėlienei, kuri esą išsiskyrė profesine kompetencija, greita orientacija, reiklumu ir panašiai.
Pora nuolat mėtė pėdas
Karjeros laiptais D.Žalimo vadovaujamame Konstituciniame teisme sparčiai kopusi I.Danėlienė į jį atėjo iš Lietuvos vyriausiojo administracinio teismo. Jame I.Danėlienė ne vienus metus darbavosi kartu su buvusia D.Žalimo žmona Skirgaile Žalimiene.
D.Žalimo ir S.Žalimienės santuoka subyrėjo 2016 metais, netrukus po to, kai I.Danėlienė ėmė vadovauti ne tiktai Konstitucinio teismo kanceliarijai, bet ir pirmininkui. Tiesa, D.Žalimas tai bandė neigti ir mėtė pėdas. Jis artimų ryšių su pavaldine niekada oficialiai nedeklaravo ir net kai kartu su ja išvykdavo į užsienio komandiruotes, apsimesdavo, kad juodu – ne pora.
Kaip anksčiau rašė „Lietuvos rytas“, kartu jie vykdavo gana dažnai, o tokių kelionių metu pasitaikydavo netgi komiškų situacijų. Vienas žinomas sostinės advokatas pasakojo D.Žalimą ir I.Danėlienę sutikęs Lenkijos viešbutyje. Teisininkas juokėsi, kad Konstitucinio teismo pirmininkas, vengdamas susidūrimo su juo, dangstė veidą portfeliu ir skubiai nėrė iš restorano net nebaigęs pusryčiauti.
D.Žalimas prisipažino, kad jo antrąja žmona neseniai tapusią I.Danėlienę pažįsta jau daugiau kaip dešimt metų. Rengtas planas sugriuvo Tačiau pernai tapo aišku, kodėl D.Žalimas ir I.Danėlienė slapukavo. Praėjusių metų pradžioje iš kanclerio pareigų pasitraukusią mažai žinomą teisininkę tuometis Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis pasiūlė į Konstitucinio teismo teisėjus. Seimui patvirtinus I.Danėlienės kandidatūrą, ji teisme būtų pakeitusi D.Žalimą. Tačiau planuota rokiruotė nepavyko – politikai D.Žalimo stumtai kandidatūrai nepritarė: už balsavo 41 Seimo narys, prieš buvo 59, o 20 parlamentarų susilaikė.
Apie D.Žalimo įpročius savo sugulovėms dalinti aukšas valstybines pareigas kalbėjo ir Petras Gražulis : „Bet dabar visa teismų sistema, Seimo nariai žino, kokiu būdu ir kaip šita kandidatė tapo Konstitucinio Teismo kanclere. Konstitucinio Teismo pirmininkas, kiek kalba visuomenė, susirado gražią draugę, ją padarė kanclere Konstitucinio Teismo, o dabar nori savo gyvenimo gal draugę padaryti Konstitucinio Teismo teisėja.
Koks tai pavyzdys visuomenei? Konstitucinis Teismas priima pačius svarbiausius sprendimus. Tai kokius jis gali priimti sprendimus, jūs pasakykite? Ir tai visi žino, ir, Povilai, tu pats žinai tuos dalykus ir tyli, ir kaltini vėl valstiečius. Ir, man atrodo, gėda Seimo Pirmininkui, kad jis pasirinko šitokią kandidatūrą ir teikia ją. Aš galėčiau dar pašmaikštauti, pasakyti, na, tai palaukite, kas yra, tai gal ir Birutę įtaisykite bent Žuvininkystės departamento direktore kažkokia, įsteikite kokias nors pareigas. Kas čia darosi? Vienas žmogus kaltinamas perdėtai, o kitiems viskas galima mūsų valstybėje ir jie rodo dar kažkokį pavyzdį. Baikite juokus! Povilai, susimąstyk, ką tu kalbi.
Po Petro replikos Seimui prisistatė ir garsioji D.Žalimo sugulovė I. DANĖLIENĖ: „Trumpai. Dėkoju gerbiamiems Seimo nariams už galimybę pasisakyti. Iš tiesų sėdžiu ir klausau tarsi apie žmogų, kuris yra mano vardu pavadintas, bet nieko negirdžiu apie save. Man apmaudu iš tikrųjų, būtų labai apmaudu, jeigu kažkieno galbūt tikslingai skleidžiama neteisinga informacija ar, tarkime, akivaizdžiai bandoma įteigti alternatyvi tiesa, kuri nieko bendro neturi su tikrąja tiesa, lemtų tokių svarbių sprendimų priėmimą.
Iš tiesų aš labai labai prašau gerbiamus Seimo narius įsižiūrėti į pateiktus dokumentus, atsižvelgti į tai, kad aš teisininko darbą dirbu beveik 20 metų. Visą laiką mano teisininko tarnyba, karjeros teisininko tarnyba buvo vertinama išskirtinai teigiamai. Visą tą laiką nuo 2003 metų lygiagrečiai vysčiau mokslinę veiklą. Mano mokslinė veikla viešosios teisės ir pastaruoju metu konstitucinės teisės srityje yra itin aktyvi ir, matyt, yra aktyvesnė negu kitų mokslininkų, kurie dar nėra buvę Konstitucinio Teismo teisėjais. Aš galiu paminėti faktus, kad per pastaruosius metus, vien per pastaruosius penkerius metus esu publikavusi daugiau nei 15 mokslinių publikacijų, esu pristačiusi 12 pranešimų tarptautinėse konferencijose, esu pateikusi daug įvairių ekspertinių išvadų, prašant Europos Komisijai, kitoms institucijoms. Esu pati suorganizavusi bene dešimt tarptautinių konferencijų.
Visą laiką – nuo mokyklos, nuo studijų laikų – esu pasiekusi puikiausių rezultatų, iš tikrųjų geresnių nei bet kas kitas, kas studijavo šalia manęs. Ir dėl to aš labai prašyčiau gerbiamus Seimo narius šiandien išlikti objektyvius ir vertinti tiek mane, tiek kitus kandidatus atsižvelgiant būtent į jų profesinius, mokslinius pasiekimus – ne į lytį, ne į amžių, ne į ką nors kita, ne į kitus subjektyvius kriterijus ir juo labiau ne į kažkieno tikslingai skleidžiamą alternatyvią informaciją. Ir jūs, kaip Seimo nariai, matyt, esate ne vienas susidūręs su tokiais reiškiniais, kurie šiuo metu vyksta prieš mane. Dar kartą ačiū jums.