Sausio 6 d. Vašingtone : nerimą keliančių klausimų palikimas

WASHINGTON, DC - JANUARY 06: Pro-Trump supporters storm the US Capitol following a rally with President Donald Trump on January 6, 2021 in Washington, DC. Trump supporters gathered in the nation's capital today to protest the ratification of President-elect Joe Biden's Electoral College victory over President Trump in the 2020 election. (Photo by Samuel Corum/Getty Images)
Sausio 6 d: Nerimą keliančių klausimų palikimas
Parašė Joseph M. Hanneman sausio 6, 2022 m. sausio 6 d. Atnaujinta: Sausio 6 d., 2022
Grūdinto plieno lazda, atsitrenkusi į Viktorijos Vait (Victoria White) kaukolę, skleidė labiausiai trikdantį garsą. Jis varijavo tarp tuščiavidurio spragtelėjimo ir gilesnio trakštelėjimo, priklausomai nuo to, kurioje jos galvos vietoje metalinis ginklas kontaktavo.
„Prašau, nemuškite jos!“ – sušuko vienas vyras minioje.
2021 m. sausio 6 d. popietę JAV Kapitolijaus vakarinės terasos tunelio įėjime tvyrojo chaosas. Lauke tūkstančiai žmonių, dalyvavusių prezidento Donaldo Trumpo mitinge „Gelbėkime Ameriką“, sukinėjosi terasoje, o riaušininkų grupės kovojo su policija prie tunelio.
Iš po tunelio arkos sklido beveik demoniška kakofonija.
„Aš tavęs net nepaliečiau“, – šaukė viena moteris. „Man reikia pagalbos! Man reikia pagalbos“, – šaukė vyras.
„Atsistok, velniai griebtų!“ – intonavo policijos pareigūnas su riaušių malšinimo įranga. „Pasitraukite!“ – burbtelėjo kitas.
Paskui pasigirdo kraują stingdantis riksmas, po kurio pasigirdo ausis rėžiantis avarinės sirenos garsas.
Epoch Times nuotr.
Keliose penkių minučių trukmės vaizdo įrašo dalyse Viktorija Baltoji pasirodo kniūbsčia arba beveik nugriuvusi. (Screen Captures/Joseph McBride)
Po to, kai baltai apsirengęs pareigūnas kelis kartus smogė V. White į galvą, jis užsidėjo lazdą. Tuomet jis sugniaužė kairės rankos nuogą kumštį ir smogė White’ui į veidą.
„O, ne-ne-ne! Prašau! Prašau, nemuškite jos!“ – šaukė kažkas be jokio poveikio.
Po trijų visa jėga suduotų smūgių kumščiu į Baltosios galvą baltai apsirengęs pareigūnas padarė pauzę. Tada jis sudavė dar du smūgius. Jis sugriebė jai už plaukų pakaušyje ir stipriai patraukė.
Baltoji atrodė apstulbusi ir sutrikusi. Ji žvelgė tuščiu žvilgsniu. Kitas pareigūnas ištiesė lazdą, akivaizdžiai bandydamas išvengti daugiau smūgių. Baltai apsirengęs pareigūnas sugriebė kolegos ranką ir stumtelėjo ją atgal.
Beveik neįtikėtinas smurtas, panaudotas prieš beginklę, 175 cm ūgio White’ą, yra ryškus kontrastas dažnai skelbiamam pasakojimui, kad sausio 6 d. buvo griežtai sukilimas, kurį įvykdė minios Trumpo šalininkų, norinčių nuversti vyriausybę.
White’as buvo žiaurumo auka. Jos advokatas rengia civilinį ieškinį. Tai viena iš nuslėptų Sausio 6-osios istorijų, atskleista tik po to, kai federalinis teisėjas nurodė, kad White advokatui būtų perduotos trys valandos stebėjimo vaizdo įrašų, kuriuos saugo JAV teisingumo departamentas.
Didėja politinė atskirtis
Daugybė žiniasklaidos pranešimų, pasirodžiusių likus kelioms savaitėms iki sausio 6 d. metinių, rodo, kad tarp skirtingų politinių pažiūrų amerikiečių yra didelė ir vis didėjanti praraja. Vyrauja pasakojimas, kad D. Trumpo šalininkai, įsiutinti jo sausio 6 d. kalbos Elipsėje, puolė prie JAV Kapitolijaus ir smurtu bandė sugriauti demokratiją.
Didelė D. Trumpo šalininkų minia – mažesniais skaičiavimais, nuo 30 000 iki 2 mln. žmonių – užplūdo „Ellipse“, kad išgirstų prezidento pasisakymus apie 2020 m. prezidento rinkimus. D. Trumpas kartu su milijonais šalininkų tvirtino, kad plačiai paplitęs rinkimų klastojimas tokiose svarbiose valstijose kaip Pensilvanija, Mičiganas, Džordžija, Arizona ir Viskonsinas atėmė iš jo antrąją kadenciją, o demokratas Joe Bidenas neteisėtai tapo prezidentu.
Kalba prasidėjo maždaug valanda vėliau nei planuota. Gerokai prieš D. Trumpui baigiant savo kalbą, grupė protestuotojų pralaužė silpnai saugomą užtvarą ant Kapitolijaus pėsčiųjų tako. Jie greitai nuėjo link Kapitolijaus pastato. Kol minios mitinguotojų įveikė ilgą kelią pėsčiomis iki Kapitolijaus teritorijos, perimetro tvoros ir saugumo ženklai, nurodantys, kad į teritoriją patekti draudžiama, buvo metodiškai pašalinti.
Dešimtims tūkstančių protestuotojų apsupus Kapitolijų, kilo smurto protrūkiai. Langai buvo išdaužti, ir protestuotojai įlipo į vidų, šiek tiek po 14.00. Prie kitų įėjimų protestuotojai rado pravertas duris ir įėjo į vidų kaip turistai.
Didžiausio smurto aplinkybės karštai ginčijamos, tačiau rezultatai buvo realūs. 35 metų Trumpo šalininkę Ashli Babbitt nušovė Kapitolijaus policijos pareigūnas, kai ji bandė patekti į Parlamento pirmininko vestibiulį. White’ą ir kitus asmenis policija sumušė Vakarų terasos tunelyje arba netoli jo, teigia advokatai.
Epoch Times nuotr.
Aaronas Babbittas su žmona Ashli, kuri buvo nužudyta prie JAV Kapitolijaus 2021 m. sausio 6 d. „Ji mylėjo gyvenimą“, – sakė jis. (Su Aarono Babbito (Aaron Babbitt) sutikimu)
Per mūšius su riaušininkais buvo sužeista apie 140 policininkų. Kapitolijaus policijos pareigūnas Brajanas Sikas mirė 2021 m. sausio 7 d., nors galiausiai buvo nustatyta, kad jo mirtis įvyko dėl natūralių priežasčių. Kapitolijaus policijos pareigūnas Hovardas Liebengudas ir Vašingtono metropoliteno policijos pareigūnas Džefris Smitas – abu jie budėjo Kapitolijuje – po kelių savaičių po sausio 6 d. nusišovė.
Prezidentas Džo Baidenas apibūdino sausio 6 d. kaip „baisiausią išpuolį prieš mūsų demokratiją nuo pilietinio karo laikų“. Associated Press teigė, kad tai buvo „pats ilgalaikis išpuolis prieš Amerikos demokratijos būstinę nuo 1812 m. karo“. Stevenas Sundas, buvęs JAV Kapitolijaus policijos viršininkas, tai pavadino „koordinuotu smurtiniu išpuoliu prieš JAV Kapitolijų, kurį surengė tūkstančiai gerai ginkluotų sukilėlių“.
Daugelis amerikiečių šių žodžių nelaiko hiperbole, tvirtindami, kad D. Trumpo kurstomos minios visiškai ketino sužlugdyti JAV Kongresą ir nuversti federalinę vyriausybę.
Kitapus politinės bedugnės yra tokių, kurie atmeta šį vyraujantį pasakojimą ir tvirtina, kad nors sausio 6 d. buvo daug kas, tai nebuvo sukilimas. Jie mano, kad toks apibūdinimas yra patogus būdas užgniaužti tiesą.
Jų nuomone, tikroji Sausio 6-osios istorija lieka paslėpta maždaug 14 000 valandų trukmės stebėjimo vaizdo įrašuose iš Kapitolijaus teritorijos. Dalis šio vaizdo įrašo neabejotinai bus paviešinta, kai bus teisiami kai kurie iš daugiau kaip 725 asmenų, suimtų dėl įtariamų su sausio 6 d. susijusių nusikaltimų.
Kad ir kaip būtų vadinamas tos liūdnai pagarsėjusios dienos chaosas, vienas dalykas atrodo aiškus. Visa Sausio 6-osios istorija dar nėra papasakota. Praėjus metams po sausio 6-osios palikimas – tai daugybė nerimą keliančių klausimų, kurių atsakymai gali sukrėsti Amerikos politiką ir pagilinti atskirtį tarp jos piliečių.
Ar yra išdavystės ar maišto įrodymų?
Reaguodamas į smurtą Kapitolijuje, FTB pradėjo vieną plačiausių tyrimų savo istorijoje. Agentai peržiūrėjo mobiliųjų telefonų vaizdo įrašus, socialinės žiniasklaidos pranešimus, stebėjimo vaizdo įrašus ir policijos kamerų įrašus, kad nustatytų, kas tą dieną buvo Kapitolijuje. FTB atidarė nacionalinę telefono liniją ir paskelbė protestuotojų vaizdo įrašus bei nuotraukas. Patarimų gauta iš daugelio šaltinių, įskaitant kaimynus ir šeimos narius, kurie pranešė apie savo artimuosius.
Iš daugiau nei 725 per pastaruosius metus suimtų asmenų niekas nebuvo apkaltintas išdavyste ar maištu. Mažiausiai 225 kaltinamieji buvo apkaltinti užpuolimu, pasipriešinimu ar trukdymu policijai, įskaitant 75, kurie, kaip įtariama, panaudojo mirtiną ar pavojingą ginklą arba sunkiai sužalojo pareigūną.
Epoch Times nuotr.
Du vyrai perlipa per kitus protestuotojus ir puola prie policijos pareigūnų, saugančių įėjimą į Vakarų terasos tunelį prie JAV Kapitolijaus 2021 m. sausio 6 d. (Screen Capture via The Epoch Times)
Dažniausias federalinių prokurorų pateiktas kaltinimas – 640 asmenų – buvo dėl įėjimo į federalinį pastatą ar teritoriją, į kuriuos patekti draudžiama, arba buvimo juose.
Apie 40 proc. visų suimtųjų buvo apkaltinti trukdymu ar bandymu trukdyti oficialiai procedūrai – 2020 m. prezidento rinkimų Rinkikų kolegijos balsų sertifikavimui.
Iš 165 asmenų, kurie iki šiol pripažino savo kaltę, beveik 90 proc. atvejų buvo susiję su nusižengimais. Likusieji buvo sunkūs nusikaltimai.
Ar yra kokių nors tyrimo išvadų?
Atstovų Rūmų pirmininkė Nancy Pelosi (D-Kalif.) paskyrė specialųjį komitetą sausio 6 d. pažeidimui ir vėlesniam smurtui ištirti. Šios grupės darbas tęsiasi. Preliminarios išvados galėtų būti paskelbtos iki vasaros. Atstovų Rūmų nariai respublikonai atlieka savo tyrimą, tačiau skundžiasi, kad demokratai atsisako bendradarbiauti ar dalytis dokumentais su kolegomis iš Atstovų Rūmų.
Senato Krašto saugumo ir vyriausybės reikalų komitetas bei Taisyklių ir administravimo komitetas paskelbė ataskaitą dėl įsilaužimo į Kapitolijų, kurioje nurodomos įvairios žvalgybos ir teisėsaugos institucijų klaidos, kurios sudarė sąlygas smurtui.
Tarp Senato ataskaitos išvadų buvo ir tai, kad nei FTB, nei Krašto saugumo departamentas sausio 6 d. nepateikė oficialių žvalgybos biuletenių apie galimą smurtą Kapitolijuje.
FTB Norfolko vietos biuras sausio 5 d. pabaigoje išsiuntė situacinės informacijos pranešimą, kuriame įspėjo apie asmenis, vykstančius į Vašingtoną „kariauti“ Kapitolijuje, tačiau agentūra apskritai nelaikė patikimais interneto pranešimų, kuriuose raginama smurtauti.
Ataskaitoje teigiama, kad Kapitolijaus policija neturėjo viso departamento operatyvinio plano ar personalo plano sausio 6 d. jungtinei Kongreso sesijai. Joje buvo priekaištaujama dėl nepakankamo pilietinių neramumų mokymo ir dėl to, kad eiliniai pareigūnai nebuvo aprūpinti pagrindinėmis apsaugos priemonėmis.
Kas kurstė įsilaužimą į Kapitolijų ir smurtą?
Nepriklausoma žiniasklaida ir interneto tyrėjai kėlė nerimą dėl nenustatytų asmenų buvimo tarp tų, kurie pirmieji įsiveržė į Kapitolijų apie 12:50. Šie vyrai atliko pagrindinį vaidmenį įsiveržime, skatino protestuotojus eiti į Kapitolijų ir nukreipė žmones į pastatą. Tačiau jie nebuvo suimti, jiems nebuvo pareikšti kaltinimai ir FTB jų neįvardijo kaip ieškomų asmenų. Kas jie buvo?
2021 m. sausio 5 d. vaizdo įraše užfiksuotas vyras – dabar žinoma, kad tai Ray Eppsas iš Queen Creek, Arizonos valstijoje – bandęs užverbuoti D. Trumpo šalininkus užpulti Kapitolijų kitą dieną.
„Rytoj mums reikia eiti į Kapitolijų“, – sako R. Eppsas, kaip matyti vaizdo įraše. „Į Kapitolijų!“
Šalia jo esantis vyras sako: „Ką?“, o kiti girdimi šaukiantys: „Ne!“. Tada minia pradeda skanduoti: „Fed! Fed! Fed! Fed!“ – kaltindami Eppsą, kad jis yra federalinis agentas.
Epoch Times nuotrauka
Rėjus Eppsas, matomas 2021 m. sausio 5 d. bandantis užverbuoti vyrus užpulti Kapitolijų. Jie kaltina jį esant federaliniu agentu. (CapitolPunishmentTheMovie.com/Bark at the Hole Productions)
R. Eppsas įsivelia į žodinį konfliktą su kai kuriais Trumpo šalininkais. „Jūs priešingi mūsų tikslui“, – šaukia vienas jaunuolis. Eppsas šūkteli atgal, laikydamasis žinutės: „Tai nesvarbu. … Mes čia susirinkome ne dėl to. … Jūs nukrypstate nuo temos. … Mes čia esame dėl kitos priežasties.“
Kitame vaizdo įraše matyti, kaip Eppsas sako: „Rytoj – aš net nemėgstu to sakyti, nes būsiu suimtas.“ Tai paskatino netoliese esantį vyrą atsakyti: „Tada nesakykime to.“ Eppsas atsako: „Aš tai pasakysiu. Mums reikia eiti į Kapitolijų!“ Jaunuolis minioje, dėvintis Amerikos vėliavos kaklo gobtuvą, atsako: „Aš to nepastebėjau!“
Sausio 6 d., kai prie Vašingtono paminklo nusidriekė ilgos eilės, norinčių patekti į vidų ir stebėti D. Trumpo kalbą, buvo galima išgirsti, kaip D. Eppsas šaukia per megafoną: „Kai tik mūsų prezidentas baigs kalbėti, eisime į Kapitolijų, kur yra mūsų problemos. Tai ta kryptis. Prašome skleisti šią žinią!“
Eppsas vėl matomas vaizdo įraše, nufilmuotame prie metalinių barikadų prie Kapitolijaus 12.50 val., kai nedidelė minia skanduoja: „USA! USA!“
Jis kažką šnabžda į ausį vyrui, dėvinčiam atvirkščią kepuraitę „Make America Great Again“. Po kelių sekundžių jaunuolis padeda perstumti barikadą, o Eppsas atsitraukia ir stebi. Šis pirmasis saugumo perimetro pažeidimas įvyko likus 20 minučių iki D. Trumpo kalbos pabaigos. Po to matoma, kaip Eppsas kartu su minia bėga laiptais Kapitolijaus link.
Praėjus kelioms dienoms po sausio 6 d. smurto FTB patalpino Epso nuotrauką plakate „Ieškoma informacijos“, prašydamas visuomenės pagalbos nustatant Kapitolijaus teritoriją pažeidusių asmenų tapatybę. Jis matomas nuotraukoje Nr. 16. Ši nuotrauka iš FTB interneto svetainės buvo pašalinta.
Epoch Times nuotrauka
Rėjus Eppsas (Ray Epps) pavaizduotas apačioje kairėje ankstyvajame FTB ieškomo asmens plakate, tačiau nuo to laiko jo nuotrauka iš FTB interneto svetainės pašalinta. (FBI.gov/Wayback Machine)
Dabartiniame 1 559 asmenų, kurių tapatybę FTB nori nustatyti, nuotraukų sąraše nebėra Nr. 16. Sąraše nuo nuotraukos Nr. 15 pereita prie nuotraukos Nr. 17. Eppsas nebuvo suimtas ar apkaltintas.
Buvęs FTB agentas ir kovos su terorizmu ekspertas Džonas Guandolo, sausio 6 d. buvęs Kapitolijaus teritorijoje, sakė, kad matė FTB agentus, apsirengusius kaip protestuotojai.
„Didžiąją dienos dalį buvau su teisėsauga, FTB ir t. t.“, – sakė J. Guandolo interviu dokumentiniam filmui „Kapitolijaus bausmė“. „Pro šalį praeidavo vaikinai, mes žiūrėdavome vienas į kitą ir sakydavome: „Dar du štai čia. Štai dar vienas. Štai dar vienas. Jų buvo visur.“
Alternatyvus naujienų leidinys „Revolver“ nustatė kitus aplink Kapitolijaus teritoriją buvusius aktyvius pažeidimo dalyvius, kurių nuotraukos nebuvo įtrauktos į FTB ieškomų asmenų sąrašą. Vienas vyras, vilkintis pilką „Bulwark“ striukę, megztą kepurę ir akinius nuo saulės, vaizdo įraše matomas išverčiantis žalią plastikinę tvorą aplink saugumo perimetrą. Jis ištraukia kuolus ir nuima ženklus „Teritorija uždaryta“.
Keliuose vaizdo įrašuose ant inauguracijai pastatyto žiniasklaidos bokšto matomas vyras su mėlyna kepure ir mėlynu megafonu. Interneto tyrėjų pavadintas „pastolių vadu“, jis 90 minučių skleidžia nurodymus ir padrąsinimus. „Nestovėkite ten! Judėkite!“ „Judėkite pirmyn! Padėkite kam nors perlipti per sieną!“ Kai aplink Kapitolijų susirinko minia, „Pastolių vadas“ perjungė pavarą. „Mes įeiname! Pirmyn! Turime užpildyti Kapitolijų! Ateikite, mums reikia pagalbos!“
Revolverio vaizdo tyrimo metu teigiama, kad nepriklausomai nuo to, ar Eppsas ir Pastolių vadas pažinojo vienas kitą, jų žodžiai ir veiksmai puikiai derėjo. „Taigi Scaffold Commander vadovauja miniai nuo bokšto aukščiau, o Ray Eppsas vadovauja avangardo priešakinėms linijoms prie policijos linijos apačioje“, – rašoma gruodžio 18 d. straipsnyje. „Tačiau nė vienas iš jų nebuvo patrauktas baudžiamojon atsakomybėn ir šiuo metu nėra FTB ieškomas.“
Revolverio įkūrėjas Darrenas Beattie socialiniame tinkle „Twitter“ paprašė Epso atskleisti, kas buvo jo vadovai. „Bet dabar atėjo laikas pagalvoti pačiam, Rėjau. Pamiršk apie savo valtį, rančą ir grilį. Jei žengsi teisingą žingsnį ir pasakysi tiesą, viską pakeisi“, – gruodžio 29 d. rašė Beattie.
Nei Eppsas, nei FTB, nei federaliniai prokurorai nekomentavo nei Eppso veiksmų tą dieną, nei to, ar jis dirbo FTB, nei to, kodėl jam nebuvo pareikšti kaltinimai. 2021 m. sausio 12 d. „Arizona Republic“ žurnalistui Eppsas sakė: „Aš nepadariau nieko blogo“.
Spalio 21 d. respublikonas Thomas Massie (R-Ky.) paprašė generalinio prokuroro Merricko Garlando išsklaidyti abejones dėl Epso vaizdo įrašų, tačiau Garlandas nieko nekomentavo.
I just played this video for AG Merrick Garland. He refused to comment on how many agents or assets of the federal government were present in the crowd on Jan 5th and 6th and how many entered the Capitol. pic.twitter.com/lvd9n4mMHK
— Thomas Massie (@RepThomasMassie) October 21, 2021
„Jūs sakėte, kad tai buvo vienas plačiausių tyrimų istorijoje“, – per viešą klausymą sakė T. Massie. „Ar matėte tą vaizdo įrašą, tuos kadrus iš to vaizdo įrašo?“
Garlandas pradėjo kalbėti apie nuolatinę praktiką nekomentuoti tyrimų specifikos, kol Massie jį pertraukė: „Kiek federalinės vyriausybės agentų ar turto buvo sausio 6 d., ar jie agitavo eiti į Kapitolijų, ir ar kuris nors iš jų tai darė?“
Garlando atsakymas: Garlandas atsakė: „Nesiruošiu komentuoti vykstančio tyrimo.“
Kokią reikšmę turi nenuteisti veikėjai?
Advokatai, atstovaujantys 6 sausio kaltinamiesiems, sako, kad jei Eppsas ar kiti dalyviai buvo FTB informatoriai ar agentai, tai išmuša skylę minčiai, kad už smurtą Kapitolijuje atsakingi tik Trumpo šalininkai. Jų teigimu, vyriausybės veikėjų dalyvavimas galėtų teisiškai paneigti kaltinimus sąmokslu.
Advokatas Jonathonas Moseley, atstovaujantis sausio 6 d. kaltinamajam Kelly Meggsui iš Dunnellono, Floridos valstijoje, priesaikos sergėtojų nariui, išsiuntė šaukimus į teismą Eppsui, priesaikos sergėtojų įkūrėjui Stewartui Rhodesui ir kitiems vyrams, kurie sausio 6 d. atliko matomus vaidmenis. Artėjant balandžio mėn. vyksiančiam Meggso teismo procesui dėl kaltinimų sąmokslu, Moseley nori sužinoti, kodėl Eppsas buvo D. Trumpo mitinge ir Kapitolijuje ir ar jis dirbo vyriausybei.
Moseley sakė, kad Eppsas buvo pastebėtas pirmajame policijos linijos pažeidime prie pėsčiųjų tako, maždaug už 200 metrų nuo Kapitolijaus pastato. Vaizdo įraše matyti, kaip E. Eppsas, atrodo, veržiasi į policijos pastatytą improvizuotą barikadą, „paskui sustoja“, – sakė Moseley.
Epoch Times nuotrauka
Rėjus Eppsas prie JAV Kapitolijaus 2021 m. sausio 6 d., prieš pat pipirinių dujų papurškimą į minią. „Praėjo daug laiko“, – sako jis po kosulio. „Aha, man tai patinka!“ (Screen Capture/Rumble)
„Jis tarsi apsuka žmonėms galvą, kad jie skubėtų su juo, bet paskui niekada jo neliečia“, – sakė jis. „Policijos pareigūnas nukrenta – manau, kad tai gali būti moteris, – ir jo tiesioginis instinktas yra eiti jai padėti, o jis geriau pagalvoja ir atsitraukia. Tikrai atrodo, kad jis yra slaptasis agentas“.
Moseley sakė, kad vyriausybės apmokamų veikėjų dalyvavimas palengvinant ar kurstant įsilaužimą į Kapitolijaus kompleksą sukeltų pagrįstų abejonių beveik visais sausio 6 d. atvejais.
„Yra teisinių konsultantų, kurie nuolat pabrėžia, kad teisiškai negalima sąmokslauti su vyriausybe. Taigi, jei jis tiesiogiai ar netiesiogiai dirba vyriausybei, tuomet žmonės nekalti dėl sąmokslo“, – sakė Moseley. „Tai teisinė taisyklė. Jei sąmokslauja 10 žmonių ir vienas iš jų dirba su vyriausybe, tai gali būti ne tik įkalbinėjimas, bet ir sąmokslo pripažinimas negaliojančiu.“
Tokia teisinė problema buvo iškelta Mičigano byloje, kurioje grupė vyrų federaliniame teisme kaltinami sąmokslu pagrobti Mičigano gubernatorę demokratę Gretchen Whitmer. Gynybos advokatai neseniai pateikė prašymą nutraukti bylą, tvirtindami, kad vyriausybės agentai ir informatoriai sugalvojo pagrobimo planą ir stengėsi įtikinti kaltinamuosius jame dalyvauti.
Ar sausio 6 d. sulaikytieji yra politiniai kaliniai?
Trečiojo pasaulio bananų respublikos garsėja siaubingomis kalėjimų sąlygomis ir žiauriu elgesiu su kaltinamaisiais ir nuteistaisiais. Kai kurie advokatai, šeimos nariai ir kaltinamieji mano, kad Kolumbijos apygardoje veikia kalėjimas, kuris būtų kaip namie bet kurioje iš šių šalių. Šis kalėjimas kartais vadinamas „DC-GITMO“ pagal JAV valdomą teroristų sulaikymo stovyklą Gvantanamo įlankoje, Kuboje.
Dėl prastų sąlygų Vašingtono kalėjime jau seniai diskutuojama šalies sostinėje. Laikraštis „The Washington Post“ teigė, kad sąlygos kalėjime yra „apgailėtinos“ – ironiškas apibūdinimas, turint omenyje, kas šiuo metu yra pagrindiniai kalėjimo gyventojai. Šis klausimas 2021 m. sulaukė nacionalinio dėmesio dėl nuolatinių įtarimų dėl žiauraus ir netinkamo elgesio su vyrais, kaltinamais 6 sausio mėn. nusikaltimais.
Epoch Times nuotr.
2021 m. pabaigoje respublikonės Marjorie Taylor Greene (R-Ga.) paskelbtoje 28 puslapių ataskaitoje teigiama, kad elgesys su Jan. 6 kaliniais buvo „nežmoniškas“. (Dokumento viršelis/Marjorie Taylor Greene)
„Amerikos piliečiai šiuo metu kankinami už penkių mylių nuo Baltųjų rūmų“, – sakė Džozefas Makbraidas (Joseph McBride), Niujorko advokatas, atstovaujantis pusei tuzino Sausio 6 d. kaltinamųjų.
„Amerika nebaudžia savo piliečių iki teismo“, – rašė J. McBride’as socialiniame tinkle „Twitter“. „Tai daro autoritariniai režimai“.
J. McBride’as sakė, kad jo klientai patyrė tokį elgesį, kokio Amerikoje niekada neturėtų būti, ir visa tai tik todėl, kad jie palaikė D. Trumpą ir tą lemtingą dieną buvo prie JAV Kapitolijaus. Įkalinimo metu jie patyrė – be kita ko, – žiaurias sargybinių muštynes, atsisakymą suteikti medicininę pagalbą, įskaitant vaistus chemoterapijai, ir maisto atsisakymą, sakė McBride’as.
Kristoferis Kvadlinas, kaltinamas policijos pareigūnų užpuolimu per riaušes, serga celiakija, tačiau kalėjime jį maitina tik glitimo turinčiu maistu, sakė Makbraidas. Jam buvo atsisakyta suteikti medicininį gydymą. „Taip, mes labai nerimaujame, kad jis mirs“, – gruodžio 27 d. socialiniame tinkle „Twitter“ parašė McBride’as.
Tedas Hullas, Šiaurės kaklo regioninio kalėjimo, kuriame laikomas Kvaiglinas, viršininkas, teigė, kad Makbraidės teiginiai yra neteisingi.
Epoch Times nuotr.
Kristoferis Kvaiglinas su žmona Morija, kuri baiminasi, kad jos vyras gali mirti nesulaukęs medicininės pagalbos federalinėje areštinėje. (Su Quaglino šeimos sutikimu)
„Nepaisant išgalvotų pono McBride’o teiginių, – sakė Hull’as laikraščiui „The Epoch Times“, – kalinys Quaglinas gauna ir gauna tinkamą dietologo sudarytą dietą, atitinkančią jo specifinius mitybos reikalavimus, ir atitinkamo lygio medicinines paslaugas, atitinkančias jo diagnozę“.
Atstovė Marjorie Taylor Greene (R-Ga.) kartu su respublikonu Louie Gohmertu (R-Teksasas) lapkričio mėn. apžiūrėjo kalėjimą D. Britanijoje, tada paskelbė 28 puslapių ataskaitą, pavadintą „Nepaprastai žiaurus“. Ataskaitoje teigiama, kad sausio 6 d. sulaikytųjų sąlygos buvo „nežmoniškos“.
Couy Griffinas, organizacijos „Cowboys for Trump“ įkūrėjas, dalyvavęs sausio 6 d. D. Trumpo mitinge ir buvęs Kapitolijaus teritorijoje, niekada nebuvo įėjęs į Kapitolijaus pastato vidų. Jis buvo apkaltintas įėjimu į riboto patekimo pastatą ir buvimu jame, taip pat viešosios tvarkos pažeidimu ir trikdymu riboto patekimo pastate. Jis buvo suimtas ir įkalintas, bet galiausiai paleistas laukiant teismo.
„Kitas devynias dienas praleidau toje kameroje visiškoje vienutėje. Jokio dušo, jokio telefono, jokio advokato“, – sakė Grifinas filme „Kapitolijaus bausmė“. Pasak jo, prižiūrėtojai dažnai skandavo „F Trump! F Trump!“ ir vadino jį „baltuoju krekeriu“. Jis skundėsi dėl elgesio su juo viršininko pavaduotojui, kuris, pasak jo, jam pasakė: „Vienintelis šių sargybinių darbas – prižiūrėti, kad tavo krūtinė judėtų aukštyn ir žemyn.“
Ričardui Barnetui iš Graveto, Arkanzaso valstijoje, buvo pateikti septyni kaltinimai dėl jo tariamų veiksmų sausio 6 d., įskaitant sėdėjimą Atstovų Rūmų pirmininkės Nensi Pelosi biuro kėdėje, užfiksuotą dabar jau kultinėje naujienų nuotraukoje.
Vieną dieną per keturis mėnesius trukusį sulaikymą Barnetas pajuto spaudimą krūtinėje ir rankos skausmą. Jis šaukėsi pagalbos, tačiau atsiliepęs sargybinis tik pasišaipė ir pasijuokė iš jo. Tada Barnetas kreipėsi į darbuotoją moterį, kuri pasakė, kad iškvies pagalbą. „Ričardas [gulėjo] ten ilgą laiką – tikrai pakankamai ilgai, kad mirtų“, – rašoma McBride’o ataskaitoje apie kalėjimo sąlygas, kurią jis nusiuntė „Amnesty International“.
Po to, kai jam buvo atlikta medicininė apžiūra ir jis buvo grąžintas į kamerą, Barnetas užmigo. Prižiūrėtojas ėmė daužyti stiklines kameros duris ir taip greitai jį pažadino, kad jis atsistojo, o paskui apalpo ir trenkėsi galva į kriauklę. Kraujuojantis iš žaizdos galvoje, Barnetas šaukė visą valandą, kol atvyko pagalba, sakoma pranešime.
Vieną dieną Barneto kameros durys atsidarė, į vidų įėjo maždaug devyni pareigūnai, kurie surakino jo riešus ir surakino kojas. Prižiūrėtojai smarkiai kratė jį pirmyn ir atgal, pakėlė jį nuo kojų už pančių ir trenkė jį galva į betonines grindis, teigiama McBride’o ataskaitoje, kurios kopija taip pat buvo nusiųsta Amerikos pilietinių laisvių sąjungai.
Spalio mėn. JAV maršalų tarnyba netikėtai patikrino Kalifornijos kalėjimo patalpas ir apklausė 300 sulaikytųjų. Sąlygos kalėjime „neatitinka minimalių kalinimo standartų“, teigiama maršalų ataskaitoje. Dėl to Maršalų tarnyba išvežė visus sulaikytuosius ir perkėlė juos į federalinio kalėjimų biuro patalpas. Tai neapėmė sausio 6 d. sulaikytųjų.
Kalėjimų biuro atstovas spaudai Emery Nelsonas sakė, kad agentūra nekomentuoja „nepatvirtintų teiginių“ ir neteikia informacijos apie atskirus kalinius.
„Kalėjimų biuras (BOP) yra įsipareigojęs tenkinti federalinių nusikaltėlių poreikius ir užtikrinti visų kalinių, mūsų darbuotojų ir visuomenės saugumą“, – sakė E. Nelsonas. „BOP rimtai žiūri į savo pareigą apsaugoti mums patikėtus asmenis“.
Kas mirė Kapitolijuje sausio 6 d.?
Vienas asmuo žuvo nuo JAV Kapitolijaus policijos rankos, o policijos veiksmai galėjo prisidėti prie dar dviejų asmenų mirties, tačiau kiti keturi su sausio 6 d. susiję mirties atvejai įvyko dėl natūralių priežasčių arba dėl savižudybių.
Ashli Babbitt buvo nušauta į kairįjį petį ir žuvo, kai išlipo pro išdaužtą langą prie įėjimo į Parlamento pirmininko vestibiulį. Ashli vyras Aaronas Babbittas sakė, kad atidžiai išnagrinėjus koridoriaus vaizdo įrašus matyti, jog Ashli buvo supykusi ant riaušininkų, kurie išdaužė dvigubų durų stiklą. Jis mano, kad ji supanikavo ir siekė pabėgti per langą, tik dėl to ją nušovė leitenantas Maiklas Byrdas. Ji buvo neginkluota ir niekam nekėlė jokios grėsmės, sakė Aaronas Babbittas.
Epoch Times nuotr.
Kapitolijaus policijos leitenantas Maiklas Byrdas taikosi savo Glock 22 į langą, prie kurio ketino pasirodyti Ašli Babbitt. (CapitolPunishmentTheMovie/Bark at the Hole Productions)
34 metų Rosanne Boyland iš Džordžijos mirė Kapitolijaus Vakarų terasos tunelyje arba netoli jo. McBride’as sako, kad stebėjimo kamerų vaizdo įraše matyti, kaip Boyland, kai ji gulėjo ant žemės, sumušė policijos pareigūnas. Kalifornijos teismo medicinos ekspertas nusprendė, kad mirtis buvo atsitiktinė: apsinuodijimas receptiniais vaistais.
51 metų Kevinas Greesonas iš Džordžijos mirė Kapitolijaus teritorijoje nuo širdies priepuolio, kurį sukėlė širdies ir kraujagyslių ligos, nusprendė teismo medicinos ekspertas.
50 metų Benjaminas Phillipsas iš Pensilvanijos mirė nuo aterosklerozės – širdies ligos, kuriai būdingos riebalinės plokštelės, besikaupiančios arterijose, nusprendė teismo medicinos ekspertas.
Iš trijų policijos pareigūnų, mirusių per kelias savaites po sausio 6 d., Sicknickas mirė dėl natūralių priežasčių, o Liebengoodas ir Smithas – dėl savižudybės.
Ar demokratai panaudojo ginklą sausio 6 d.?
Atstovų Rūmų administracijos komiteto narys Rodnis Deivisas (Rodney Davis, R-Ill.) apkaltino Atstovų Rūmų pirmininkę Nensi Pelosi (Nancy Pelosi, D-Calif.) ir Atstovų Rūmų demokratus, kad šie „sausio 6 d. įvykius panaudojo prieš savo politinius priešininkus“.
Deivisas 2022 m. sausio 3 d. išsiuntė Pelosi laišką, kuriame skundėsi, kad Atstovų Rūmų demokratai ne kartą trukdė respublikonų įstatymų leidėjų bandymams ištirti saugumo spragas JAV Kapitolijuje prieš sausio 6 d. smurtą ir jo metu. Trukdymas pasireiškė tuo, kad buvo atsisakyta išduoti Rūmų dokumentus ir ignoruoti daugkartiniai prašymai pateikti dokumentus, rašė Deivisas.
„Deja, per pastaruosius dvylika mėnesių Atstovų Rūmų demokratai buvo labiau suinteresuoti išnaudoti sausio 6 d. įvykius politiniais tikslais, o ne vykdyti elementarią tą dieną išaiškėjusių saugumo spragų priežiūrą“, – rašė Deivisas.
Konkrečiai įstatymų leidėjai nori sužinoti apie buvusio JAV Kapitolijaus policijos vadovo Steveno Sundo (Steven Sund) prašymą, kurį jis prieš sausio 6 d. pateikė tuometiniam rūmų seržantui Polui Irvingui (Paul Irving), prašydamas „Nacionalinės gvardijos pagalbos“, rašė Deivisas. Sundas pranešė, kad Irvingas buvo „susirūpinęs dėl Nacionalinės gvardijos buvimo Kapitolijuje“. Per smurtą sausio 6 d., kai Sundas paklausė, kaip gauti leidimą Nacionalinei gvardijai, Irvingas atsakė, kad jam „reikia kreiptis į vadovybę“, sakoma laiške.
Epoch Times nuotr.
Buvęs JAV Kapitolijaus policijos vadas Stivenas Sundas liudija Senato Krašto saugumo ir vyriausybės reikalų bei Senato taisyklių ir administracijos komitetų bendrame klausyme Kapitolijaus kalvoje Vašingtone 2021 m. vasario 23 d. (Erin Scott/Pool/AFP via Getty Images)
2021 m. vasarį duodamas parodymus JAV Senate Irvingas paneigė Sundo teiginius. Tuomet respublikonų įstatymų leidėjai paprašė leisti susipažinti su Irvingo pranešimais, kad galėtų pagrįsti šį paneigimą. Deivisas sakė, kad rašė Atstovų Rūmų generaliniam patarėjui Daglasui Letteriui (Douglas Letter), prašydamas tų įrašų, tačiau Letteris taip ir neatsakė.
„Ir ginklų seržantas, ir vyriausiasis administracijos pareigūnas nepateikė jokių dokumentų respublikonams pagal mūsų prašymus, – rašė Deivis, – o tai leidžia manyti, kad šie Rūmų pareigūnai gali teikti dokumentus tik demokratams šališkai“.
Deiviso teigimu, respublikonai nori žinoti, kodėl 2021 m. sausio 4 d. Sundo prašymas suteikti Nacionalinės gvardijos paramą sausio 6 d. buvo atmestas ir ar Pelosi arba jos darbuotojai davė nurodymą atsisakyti suteikti paramą. Jie taip pat nori žinoti, kokie pokalbiai vyko Kapitolijaus smurto metu sausio 6 d., kai Sundas vėl paprašė Nacionalinės gvardijos pagalbos. Galiausiai jie nori žinoti, kodėl Pelosi paskirtas atrankos komitetas sausio 6 d. nenagrinės pirmininkės vaidmens „užtikrinant tinkamą pasirengimą Rūmų saugumui“, sakoma laiške.
Paklaustas, ar pirmininkė atsakė Deivisui, Pelosi komunikacijos direktorius Henris Konelis (Henry Connelly) nukreipė „The Epoch Times“ į Atstovų Rūmų administracijos komiteto pirmininkės Zojos Lofgren (Zoe Lofgren, D-Kalif.) pareiškimą.
„Rūmų nario laiškas yra gryna revizionistinė fikcija. Vyriausiasis administracijos pareigūnas ir Rūmų ginklų seržantas jau pranešė Rūmų nariui Deivisui, kad vykdo prašymus dėl dokumentų išsaugojimo ir visapusiškai bendradarbiaus su įvairiomis teisėsaugos institucijomis ir sąžiningais Kongreso tyrimais“, – sakoma Z. Lofgren pareiškime.
Nuo pat Atskirojo komiteto sausio 6 d. išpuoliui prieš Jungtinių Valstijų Kapitolijų ištirti įkūrimo pradžios respublikonų vadovybė sumenkino jo darbą, nes N. Pelosi atmetė du iš penkių Atstovų Rūmų mažumos lyderio Kevino McCarthy (Kevin McCarthy, R-Kalif.) į tyrimą atrinktų respublikonų. Tada McCarthy atšaukė savo kandidatus. Pelosi paskyrė į šį tyrimą parlamento narius: Reps. Liz Cheney (R-Wyo.) ir Adamą Kinzingerį (R-Ill.) į devynių narių komisiją.
Komiteto šaltiniai kelioms žiniasklaidos priemonėms teigė, kad iki 2022 m. vidurio komitetas galėtų pateikti bent jau tarpinę ataskaitą, o rudenį – galutinę ataskaitą. Komiteto pirmininkas respublikonas Bennie Thompsonas (D-Miss.) gruodžio mėn. teigė, kad nėra nustatyto viešo klausymo, kurio metu bus paskelbtos grupės išvados, grafiko.
Laikraščio „The Epoch Times“ paprašytas pakomentuoti galimą federalinių agentų įsikūrimą sausio 6 d., Teisingumo departamento atstovas ryšiams su visuomene Viljamas Mileris (William Miller) atsakė: Mileris, atstovas ryšiams su visuomene, atsakė: „Paprastai mes nekomentuojame bylų ir tyrimų, išskyrus mūsų pareiškimus ir bylas, pateiktas Teismui, ir čia neturime jokių komentarų.“
Laikraštis „The Epoch Times“ susisiekė su Eppsu per jo įmonę dėl komentaro, tačiau iki spaudos pasirodymo negavo atsakymo.
Joseph M. Hanneman
Joseph M. Hanneman
Sekite
Josephas Hannemanas yra „The Epoch Times“ reporteris, dirbantis Viskonsino valstijoje. Per beveik 40 metų trukusią karjerą jo darbai buvo publikuoti žurnaluose „Catholic World Report“, „Racine Journal Times“, „Wisconsin State Journal“ ir „Chicago Tribune“. Susisiekite su juo adresu: joseph.hanneman@epochtimes.us