Sauliaus Skvernelio rinkimų kampanija už biudžeto pinigus – ištisas kriminalas?

Sauliuks

Sauliuks

Sauliaus Skvernelio rinkimų kampanija už biudžeto pinigus – ištisas kriminalas?

Aurimas Drižius

 

Sauliuks

Premjeras Saulius Skvernelis prezidentinės rinkimų kampanijos metu ne veltui iš anksto žino Nemiros Pumprickaitės klausimus, ir turi pasirengęs „zagatovkę“ – mat LRT, kaip ir komercinės TV, „įsisavina“ milijonus viešinimui skirtų lėšų, kuriuos sumoka Nacionalinė mokėjimų agentūra (NMA).

Tai, kad LRT, kuriai įstatymu yra uždrausta transliuoti reklamą, pardavinėja savo reklamos laiką viešųjų ryšių agentūroms, ir transliuoja parduotus reportažus, kurie net nėra pažymėti kaip reklama – dar vienas skandalas ir kriminalas.

Tačiau visa premjero S.Skvernelio rinkimų kampanija yra vienas ištisas skandalas ir kriminalas, mano akimis žiūrint.

Mat dar prieš metus buvęs visuomeninis premjero patarėjas Darius Gudelis laimėjo kelis labai stambius NMA viešinimo konkursus. Atrodo, kad toks „pergalės“ ir „konkursai“ buvo fiktyvūs, nes D.Gudelis buvo užfiksuotas daugiau kaip penketą kartą lankęsis vyriausybėje, vykstant konkursams.

Galiausiai D.Gudelio UAB „Viešosios informacijos partneriai“ laimėjo net tris NMA konkursus ir gavo daugiau nei milijonų eurų vertės užsakymą transliuoti viešinimą apie sėkmingus ES projektus.

„Aš iš karto žinojau, kad ten neverta lįsti, nes buvo dideli pinigai, ir buvo akivaizdu, kad viskas iš karto suderinta“, – LL sakė vienas „pijarščikas“.

Opozicija sukruto skųstis Viešųjų pirkimų tarnybai, kuri tik praeitą savaitę pabaigė tyrimą, ir konstatavo, kad NMA organizavo fiktyvius konkursus, ir juos laimėjo fiktyvus „nugalėtojas“ Darius Gudelis.

VPT direktorė Diana Vilytė redakcijai sakė, kad NMA organizavo tris konkursus, ir kiekviename dalyvavo po tris tiekėjus (viešųjų ryšių agentūrų). Iš visų agentūrų mažiausią kainą pasiūlė D.Gudelis, jis ir laimėjo visus šiuos tris konkursus. „D.Gudelio pasiūlytos kainos buvo žymiai, net kelis kartus, mažesnės, nei kitų tiekėjų, – sakė D.Vilytė, – įstatymas reikalauja, kad maža kaina turi būti pagrįsta. Ten buvo grindžiama tuo, kad vienas iš tiekėjų pasiūlė geras sąlygas, todėl jie ir laimėjo“.

D.Vilytė atsisakė patvirtinti, kad būtent LRT pasiūlė D.Gudeliui itin mažas „visuomeninio“ transliuotojo kainas, tačiau akivaizdu, kad būtent Monikos Garbačiauskaitės TV kaip tik ir sudalyvavo tokiame fiktyviame konkurse, pasiūliusi išskirtinai vienam rinkos dalyviui – Dariuis Gudeliui – kelis kartus mažesnes LRT eterio kainas – nei kitiems viešųjų ryšių bendrovėms.

Kaip galėjo atsitikti, kad LRT pardavinėja savo eterį, nors įstatymas jai tai draudžia. D.Vilytė atsakė, kad „reikia žiūrėti įstatymą“, tačiau neva yra kažkokios išlygos, kuriuos leidžia LRT taip elgtis. „LRT konkursui teikia savo eterio sekundžių kainą“, – patvirtino VPT vadovė. Ji sutinka, kad nenormali situacija, kad LRT gauna valstybės dotacijas kaip „visuomeninis transliuotojas“, tačiau kartu pardavinėja savo eterio laiką, o visokie LNK turi suktis kaip išmano.

„LRT pardavinėja ne reklamą, o viešinimui skirtą laiką“, – sakė D.Vilytė, kuri taip ir nesugebėjo paaiškinti, kuo skiriasi „viešinimas“ nuo reklamos. Tačiau ji sutiko, kad visi „viešinimui“ skirti konkursai yra fiktyvūs.

Paklausta, ką slepia tokie „viešinimo“ konkursai, ir ar tai nėra valdžios reklama už biudžeto pinigus, D.Vilytė atsakė : „jūs klausiate, kaip yra bendrąja tvarka? Žinoma, kad tokie „viešinimo“ konkursai iškraipė rinką. Ir patys žiniasklaidos savininkai tą pripažįsta – konkurencinė aplinka nėra sveika, ir turi būti platesnė diskusija ta tema. Koks ryšis tokių konkursų su premjero S.Skvernelio rinkimų kampanija? Nežinau, tačiau žinau, kad viešųjų ryšių įmonėms dalyvavimas tokiuose konkursuose neatsiperka (nes jiems reikia dar pirkti laiką televizijose – A.D.).  Tačiau keista, kad vienas dalyvis – Darius Gudelis – gauna eterio laiką už kainas, kuriuos net kelis kartus mažesnės, nei kitiems dalyviams. Man aišku, kad tai yra fiktyvūs konkursai, ir jūs tai puikiai žinote“.

 

Vienas viešųjų ryšių bendrovės atstovas LL konsultavo, kad jį šiuose pseudo konkursuose itin papiktino LRT, kuri išlatino nevienodas reklamos kainas. „Įprastai visos televizijos atsiunčia vienodas eterio kainas visoms įmonėms, ir reikia suktis kaip išmanai, – sakė jis, – ypač tai liečia visuomeninį transliuotoją, kuris neva turi būti visiems teisingas. Užsakovas pateikia reikalavimus pvz., 20 pozicijų, tačiau jeigu vienoje tų pozicijų kaina yra smarkiai mažesnė, tai ir mes galime konkursui pateikti smarkiai mažesnę kainą, ir taip sumažinti bendrą viso paketo kainą, ir taip laimėti visą konkursą“.

„Kokia nauda iš tokių pseudo konkursų Sauliui Skvreneliui? Manau, kad gavusios valstybinį užsakymą visos televizijos kvies premjerą į savo laidas, ir suteiks jam žymiai daugiau laiko, – sakė šis žmogus, – ypač akivaizdžiai tai matėsi, kai premjeras dalyvavo TV debatuose LRT, ir visi matė, kaip S.Skvernelis buvo pasirengęs rašytus atsakymus į iš anksto žinomus Pumprickaitės klausimus. Matyt, ne veltui paskui televizijos rodo „ekspertų“ pasisakymus, kaip gerai jie vertina S.Skvernelio pasisakymus“.

VPT be kita to pažymėjo, kad konkursą vertinantys  ekspertai labai skirtingai vertino konkurso dalyvių pasiūlymus. Pasak tarnybos, buvo sudaromos galimybės vertinti tiekėjų pasiūlymus subjektyviai, priklausomai nuo vertintojo susidarytos vienos ar kitos nuomonės apie tiekėją.

15min jau skelbė, kad keliuose pirkimuose konkurso dalyvių pasiūlymus kaip ekspertas vertino ir premjero patarėjas Tomas Beržinskas. Tarnyba pažymi, kad visų pirkimų rezultatus lėmė ne ekonominio naudingumo kriterijai, o tiekėjo siūloma kaina. Pasak tarnybos, D.Gudelio bendrovės „VIP viešosios informacijos partneriai“ pranašumą kitų tiekėjų atžvilgiu galėjo nulemti tai, kad šis tiekėjas su vienu iš transliuotojų ir vienu iš visuomenės informavimo priemonių atstovų turėjo itin palankias sąlygas, t. y. išskirtinai mažą įkainį lyginant su kitais tiekėjais. Atsižvelgiant į tai, kad pirkimo procedūros pasibaigusios, o sutartys jau sudarytos ir vykdomos, be to, laimėjęs tiekėjas visais atvejais pasiūlė mažiausias kainas, tarnyba nesiūlo nutraukti sutarčių, bet pažymi, kad pažeidimai skelbiant naujus pirkimus turi būti ištaisyti.

„VIP Viešosios informacijos partnerių“ direktoriaus Giedriaus Galdikas antradienį atsiųstame komentare „15min.lt“ dėkoja VPT už padėtą tašką užsitęsusioje istorijoje. „Tarnyba nenustatė jokių esminių pažeidimų NMA viešinimo konkursuose, kuriuose, kartu su kitomis įmonėmis, dalyvavome vienodomis sąlygomis. Viešųjų pirkimų tarnybos teigimu, mūsų paslaugos pasirinktos todėl, kad sugebėjome pasiūlyti mažiausią kainą. Pagal konkurso sąlygas, buvo parinkti TV kanalai: LRT ir LNK kanalų grupė. Džiaugiamės, kad bendradarbiavimas su šiais partneriais pasiteisino, o jų pasiūlytos kainos leido pasiekti teigiamų rezultatų“, – rašė G.Galdikas.

 LRT generalinė direktorė Monika Garbačiauskaitė-Budrienė BNS pranešė, kad D. Gudelio bendrovei LRT pateikė viešai skelbiamus ir tokius pat įkainius, kaip ir kitiems konkurso dalyviams. „Tą liudija ir išsaugotas susirašinėjimas su atsakingu šios įmonės žmogumi. Tokias pačias kainas pateikėme ir kitoms įmonėms, kurios teiravosi dalyvaudamos šiame viešinimo konkurse“, – sakė LRT vadovė.

 LNK generalinė direktorė Zita Sarakienė BNS taip pat teigė, kad įmonė pateikė visiems dalyviams vienodus įkainius. Jų bendrovė viešai neskelbia.

NMA vadovas Erikas Bėrontas padėtį aiškino, esą tai, kad „VIP Viešosios informacijos partneriai“ turėjo vieno transliuotojo suteiktą išskirtinai mažą įkainį, VPT išvadoje nėra įvardijama pirkimo pažeidimu. „Jei būtų Viešųjų pirkimų tarnybos nustatytas koks nors pažeidimas, nustatytas neįprastai mažos kainos nepagrįstumas ar dar kažkas, jie būtų pasisakę. Išvadoje to dalyko nėra“, – tvirtino E.Bėrontas.

Savo susitikimų su D.GUdeliu nedeklaruodavo ekonomikos ir inovacijų ministras Virginijus Sinkevičius, kuris lankėsi ir D.Gudelio įmonės „VIP viešosios informacijos partneriai“ biure. Kaip tik tuo laiku D.Gudelio verslui pradėjo itin sektis viešuosiuose pirkimuose. Per 2018 metus jo įmonės viešuosiuose pirkimuose laimėjo sutarčių už 2,5 mln. eurų. Tai yra didžiausia D.Gudelio įmonių laimėta suma per pastaruosius šešerius metus, o kartu ir didžiausia suma tarp kitų rinkos dalyvių.

15min tyrimas parodė, kad stambiausius konkursus D.Gudelio įmonės laimėjo Nacionalinėje mokėjimo agentūroje. Ten konkurso komisijose dalyvavo ir sprendimo teisę turėjo premjero patarėjas T.Beržinskas.

Kilus skandalui, tyrimo ėmėsi Seimo Antikorupcijos komisija. Politikams kilo klausimų dėl D.Gudelio laimėtų pirkimų. Vykstant skandalui, padėtį aiškinosi ir opozicinė konservatorių frakcija. Jų posėdyje apsilankiusi Viešųjų pirkimų tarnybos vadovė Diana Vilytė sakė, kad D.Gudelio darbas per parlamento rinkimus su Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga galėjo turėti įtakos viešųjų pirkimų rezultatams. Tada premjero S.Skvernelio patarėjas Skirmantas Malinauskas sakė: „Jeigu bent vienas konkursas kelia abejonių, iš karto yra institucijos.“

 

M.Pudokas paprašė nušalinti D.Gudelio draugą Jakelaitį

Kandidatas į prezidentus, Seimo narys Mindaugas Puidokas kreipėsi į Lietuvos radijo ir televizijos vadovybę, prašydamas, kad agitacines prezidento rinkimų laidas vestų ne Edmundas Jakilaitis, o kitas laidų vedėjas.

„Balandžio 15d. LRT vykusioje prezidento agitacinėje rinkimų laidoje galėjo atrodyti, kad vienas iš kandidatų, premjeras Saulius Skvernelis iš anksto žinojo užduodamus klausimus. Ypač tai galėjo būti akivaizdu, kai laidos vedėjas E. Jakilaitis paaiškino Prancūzijos prezidento E. Makrono pasiūlymus dėl Europos Sąjungos reformos konkrečius punktus, ir atsakyta buvo, skaitant iš paruošto teksto pagal išvardintus punktus ir net eiliškumą”, – sakoma kandidato M. Puidoko rašte Lietuvos radijo ir televizijos vadovybei.

Anot Seimo nario, „galėtų kilti pagrįstų įtarimų dėl galimo laidų vedėjo E. Jakilaičio šališkumo dėl jo galimų ryšių su S. Skvernelio buvusiu ar esamu neformaliu įtakingu konsultantu Dariumi Gudeliu, apie ką ne kartą rašė žiniasklaida.”

M. Puidokas mano, kad „Prezidento rinkimų debatai yra per rimta tema, kad juos užtemdytų bet koks šešėlis ir yra įsitikinęs, kad pačioje LRT yra kompetentingų žurnalistų, galinčių moderuoti tokias laidas.”

Be kita ko, kandidatas pasiūlė LRT vadovams, kurie aktyviai siekia kurti BBC britiška debatų tradicija ir demokratijos kriterijais pagrįstą televiziją, apsvarstyti galimybę, kad klausimus kandidatams į prezidentus galėtų gyvai užduoti į debatus pakviesti skirtingų sričių ekspertai, nes taip būtų užtikrinti aukščiausi sąžiningų demokratiškų debatų kriterijai bei būtų sudarytos visapusiškos galimybės įdomios dinamikos debatams.

Apie kandidato raštą LRT vadovybei informuota ir Vyriausioji rinkimų komisija (VRK).

Jakilaitis: klausimų niekas negavo, negaus ir niekaip negalėjo „susiveikti“

Į M. Puidoko mestą šešėlį sureagavo ir LRT debatus moderavęs Edmundas Jakilaitis, kuris socialinėje erdvėje teigė, kad buvę studijoje ir stebėję debatus per televiziją, galėjo matyti, kad premjeras atsakymus į klausimus dažniausiai skaitė iš lapelio, tą matė ir šalia S. Skvernelio buvę konkurentai.

 

 
Ar E.Jakilaitis įtaka prekiauja, arba prie ko čia Dalia Grybauskaitė?

 

 

 Jakilaiciogauja

TV laidoje „Nuoga tiesa“ nebuvo užduotas esminis klausimas garsiajam profesionalui Edmundui Jakilaičiui dėl prekybos poveikiu jo laidose. Man tik nesuprantama, kam LRT išmesti beveik milijoną eurų per metus E.Jakilaičiui už jo laidas – nejaugi LRT neturi talentingų ir nešališkų laidų vedėjų, kurie galėtų užimti jo vietą ir sukurti žymiai geresnes diskusijų laidas ir nemėtyti pinigų per langą? Be atsakymas į šį klausimą, matyt, yra paprastas – visi ši chebra (Audrius Siaurusevičius, Jogaila Morkūnas, Edmundas Jakilaitis ir t. t.) jau yra susigiminiavusi, krikštijusi viena kitos vaikus, atostogaujanti šeimomis, virtusi tiesiog viena „coza nostra“) per daug įpratusi melžti LRT, kad galėtų sukurti ką nors tokio įdomaus ir konkurencingo. Tuo labiau, kad visa ši didelė šeima ištikimai tarnauja savo šeimininkei Daliai Grybauskaitei.

Tiesa, tik laidos pabaigoje Darius Kuolys uždavė esminį klausimą – kodėl E.Jakilaičio laidose niekada nėra gvildenama Dalios Grybauskaitės veikla (nejaugi „visuomeninės“ LRT nedomina visuomenę kamuojančios bėdos – „Indepedence“ vieno milijardo eurų afera, „Snoro“ užgrobimas ir išgrobstymas, masinis žmonių persekiojimas vadinamojoje Kauno pedofilijos byloje, galiausiai pačios D.Grybauskaitės veikla ir pan.)?

 

 

Atsakymą pats Darius Kuolys ir pasufleravo – visai pamiršau, kad dar prieš pirmąją Dalios Grybauskaitės kadenciją LRT dirbusi žurnalistė Daiva Ulbinaitė už LRt pinigus sukūrė D.Grybauskaitę šlovinantį dokumentinį filmą, kuris prieš rinkimus geriausiu laiku buvo parodytas per LRT. Apie kitus kandidatus filmai kažkodėl sukurti nebuvo, o D.Ulbinaitė tapo dešiniąją Grybauskaitės ranka – jos neišdavė net ir per vadinamąją „skiepų bylą“, kai D.Ulbinaitė nutekino BNS slaptą valstybės pažymą apie tai, kad Grybauskaitę tuoj puls rusai. Visas tas nevykusiai surežisuotas spektaklis buvo toks kvailas, kad net prokuratūra iškėlė bylą Ulbinaitei, tačiau čia įsikišo Dalios Grybauskaitė suformuotas „teisinė sistema“ – visa teismų piramidė nusprendė, kad nors D.Ulbianitės nusikaltimas buvo įrašytas į vaizdo ir garso įrašus, tačiau tai nieko neįrodo.

 

http://www.lrt.lt/mediateka/irasas/30758/dalia-grybauskaite-prezidentes-portretas

Bet kuriuo atveju LRT ir jos direktorius Audrius Siaurusevičius nuo pirmos dienos tapo ištikimais ekscelencijos patikėtiniais, kai reikėjo ką nors sukompromituoti. Manau, kad ir tas Jakilaičio entuziazmas triuškinant Ramūną Karbauskį buvo suderintas su ekscelencija. Ne veltui Ramūnas po tokio puolimo pradėjo kalbėti, kad „Dalia Grybauskaitė yra garsiausia visų laikų Lietuvos moteris“.

Tačiau grįžtam prie E.Jakilaičio – mat 800 tūkst. eurų per metus iš LRT numelžiantis E.Jakilaitis ir jo partneris Laurynas Šeškus aiškino, kad tai tik trečdalis jų įmonių pajamų. Kiti du trečdaliai ateina iš privačių klientų. Tačiau tie Jakilaičio versliukai visi labai susiję ir turėdamas tokią laidą kaip „Dėmesio centre“, E.Jakilaitis laisvai gali prekiauti įtaka – juk jis „laisvas“ pasirinkti, kokius svečius pasirinkti, ir kokius klausimus užduoti.

Facebook komentarai
});}(jQuery));